Jump to content

Καύσωνες - Ψυξη


Recommended Posts

Πολυ ρεύμα και οχι τοσο καλή αποδοση για ενυδρειο.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Karlos said:

Αν θες βοήθεια με τη συνδεσμολογια του stc1000 πες μου

Σιγουρα θα την χρειαστω οταν τον παρω! Ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stathis spithas said:

Αλλα νομιζω (χωρις να ειμαι επαγγελματιας ψυκτικος) Κωσταντινε οτι και παλι μεγαλο μερος απο την εξατμιση δεν το γλιτωνεις ουτε ετσι...

Καλα αυτο ειναι σιγουρο οποτε θα πρεπει να μελετησω καλα τις εναλλακτικες μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Bill Koulosousas said:

Εγω παντως αν χρειαζομουν ψυξη θα δοκιμαζα μια κατασκευη cooler με Peltier, ψυξη χωρις εξατμησεις

 

 

Χμμ αυτο δεν το εχω δει. Θα πρεπει να διαβασω να δω πως λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Constantinos_S said:

Σιγουρα θα την χρειαστω οταν τον παρω! Ευχαριστω!

Anytime

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Χμμ αυτο δεν το εχω δει. Θα πρεπει να διαβασω να δω πως λειτουργει.

Eιχα φτιαξει ενα τετοιο και ετρεχε σε ενα 18λιτρο γαριδαδικο που ειχα. Σχετικα μεγαλη καταναλωση αλλα δουλευε ελαχιστα. Ολο το καλοκαιρι οι γαριδουλες δεν καταλαβαν τιποτα. Και εξατμηση ελαχιστη. Δες εδω 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια εναλλακτικη λυση για μικρα ενυδρεια ειναι αυτη http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/dennerle-nano-cool-air-eco/ .Μην τρομαζεις με την τιμη γιατι ειναι κομπλε.Εχει δικο του θερμοστατη και δεν χρειαζεται stc,τροφοδοτικο,ανεμηστηρακι ...και υποθετω επειδη ειναι κρεμαστο και δροσιζει το τζαμι δεν θα εχει πολυ εξατμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος kosmas έγραψε:

και υποθετω επειδη ειναι κρεμαστο και δροσιζει το τζαμι δεν θα εχει πολυ εξατμιση.

Έχεις δίκιο ότι έχει δικό του αισθητήρα, θερμοστατη και τροφοδοτικό, αλλά λειτουργεί όπως τα απλά  ανεμιστηρακια. Φυσαει αέρα στο νερό από την πάνω πλευρά που κρέμεται πάνω από τη στάθμη του νερού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρα θα υπαρχει και εξατμιση. Πολλα τα λεφτα ομως για συντηρηση ενος 17λιτρου ενυδρειου και ειναι τα ιδια που χρειαζονται τα 200 λιτρα.

Κωνσταντινε δεν κοιτας μηπως με αυτα τα λεφτα που θες να ριξεις μηπως βρεις απο αγγελια κανενα μεγαλυτερο ενυδρειο με ολα τα αξεσουαρ πανω? Ψαχτο λιγο,μπες και fb......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Antonis K said:

Eιχα φτιαξει ενα τετοιο και ετρεχε σε ενα 18λιτρο γαριδαδικο που ειχα. Σχετικα μεγαλη καταναλωση αλλα δουλευε ελαχιστα. Ολο το καλοκαιρι οι γαριδουλες δεν καταλαβαν τιποτα. Και εξατμηση ελαχιστη. Δες εδω 

 

Εξυπνο αν και για αρχη οτι εχει να κανει με συνδεσμολογιες μου φαινεται δυστυχώς κινεζικο. Ειναι κατι που δεν ειχα ασχοληθει ποτε και εαν το επιχειρουσα σιγουρα θα εκανα καμμια πατατα. Το εχω ομως υπόψη μου, σε ευχαριστω Αντωνη!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kosmas said:

Αρα θα υπαρχει και εξατμιση. Πολλα τα λεφτα ομως για συντηρηση ενος 17λιτρου ενυδρειου και ειναι τα ιδια που χρειαζονται τα 200 λιτρα.

Κωνσταντινε δεν κοιτας μηπως με αυτα τα λεφτα που θες να ριξεις μηπως βρεις απο αγγελια κανενα μεγαλυτερο ενυδρειο με ολα τα αξεσουαρ πανω? Ψαχτο λιγο,μπες και fb......

Σε καποια πραγματα η τιμη απεχει λιγο σε αλλα αρκετα. Θα ηθελα καποια στιγμη να κανω αναβαθμιση γιατι εχω δυο απο δαυτα και φροντισα ωστε ο εξοπλισμος μου να καλυπτει περισσοτερα λιτρα ως 40 δηλαδη. Κοιταζω μηπως βρω και καμμια ευκαιρια αλλα δεν εχω βρει ακομα. Παντως προσανατολιζομαι στα ανεμιστηρακια που μεχρι τωρα φαινονται πιο οικονομικα και τον controller. Η εξατμιση μονο μου μενει! :)

Link to comment
Share on other sites

Μικρο update: Σημερα σε βολτα μου σε γνωστο πολυκαταστημα (το ονομα δεν το λεω για ευνοητους λογους) επεσα πανω σε μικρα ανεμιστηρακια τα οποια λειτουργουν με usb αλλα και μπαταριες. Διαστασεις 13×10 και μηκος καλωδιου usb 95 εκ. στην τιμη των 2,50€. Οποτε πηρα δυο και εναν ανταπτορα με 2 θυρες usb. Ολα μαζι κοστισαν 9€. Οποιος ενδιαφερεται μου λεει και στελνω σε προσωπικο μηνυμα το ονομα του καταστηματος. :) Μονο ο controller εμεινε.

455031000039-huge.jpg

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Μονο ο controller εμεινε.

Κωνσταντίνε ρίξε μια ματιά στις αγγελίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kadmos said:

Κωνσταντίνε ρίξε μια ματιά στις αγγελίες.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2017 at 10:09 PM, stathis spithas said:

Αλλα νομιζω (χωρις να ειμαι επαγγελματιας ψυκτικος) Κωσταντινε οτι και παλι μεγαλο μερος απο την εξατμιση δεν το γλιτωνεις ουτε ετσι...

Καλα ναι σιγουρα, εδω εχω εξατμιση τωρα χωρις ανεμιστηρακια. Λιγη βεβαια αλλα θελει μεσα στην εβδομαδα να αναπληρωνω νερο για να το γεμιζω μεχρι πανω. Δυστυχώς αν και οικονομικα, σε βαθος χρονου συμφερει, δεν εχω την δυνατοτητα αγορας Α.Ο αμεσα οποτε μαλλον με βλεπω αυτο το καλοκαιρι να αναπληρωνω με αποσταγμενο νερο (βρωσιμο, και το τονιζω γιατι προσωπικα δεν θα εβαζα νερο που δεν πίνεται στα ενυδρεια). Βρηκα και πηρα καποια μπετονακια και με βλεπω να παιρνω και αλλα μεχρι το τελος του καλοκαιριου.:hot: Με το καλο οταν μπει ο χειμωνας αρχιζω και βαζω στην ακρη για συστημα Α.Ο :)

Link to comment
Share on other sites

Προβλεψεις σημερα λεγανε οτι η θερμοκρασια θα εφτανε τους 35°, βεβαια τωρα που κοιταξα λεει 32°. Ειχα τα ανεμιστηρακια  ετοιμα για χρηση αλλα κοιταζοντας την θερμοκρασια τους και τα 2 μετρουν 28-29° οποτε αρχιζω να υπολογιζω σε 3-4° βαθμους απο την θερμοκρασια εξω χωρις καποια ψυξη. Το ερωτημα μου εχει ως εξης, απο ποσους βαθμους και πανω ξεκιναω την διαδικασια ψυξης; Το αυτονοητο λεει απο τους 30° και πανω οπως λεει το θερμομετρο αλλα δεδομενου οτι οι μονομαχοι ειναι τροπικα ψαρια μηπως η ανωτατη θερμοκρασια πριν την εναρξη της ψυξης φτανει και τους 31-32°; Εχω δει σε αρκετα θεματα ειδικα οταν εχει να κανει με την αντιμετωπιση Ick την αυξηση της θερμοκρασιας στους 31° οποτε το εχω απορια. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...