Jump to content

Προβλημα με τα ψαρια


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος Irakles έγραψε:

Λοιπον αμμοχαλικο και οστρακα άμεσα τα βγάζεις...

Και ψεύτικο φυτό....

 

Αν θελεις να κανεις κατι σωστό θελει προσωπική δουλεια και λιγα χρήματα...

Αμμος χαλαζιακη που ειναι ουδέτερη ,μη ασβεστολιθικη, εκτος και αν εχεις σκοπο να το φυτεψεις όλο οποτεπρεπει να πας σε κατι πιο καλο να συγκρατεί τα ιχνοστοιχεία που απαιτεί ενα φυτεμενο. Αν θελεις πετρες πρεπει να ειναι μη ασβεστολιθικες οπως  και η αμμο βοτσαλο ποταμησιο. Ξυλα μπορεις να βαλεις ενυδρειακα οχι οτι να'ναι... 

 

Και ο φωτισμός ειναι μαλλον ελλειπής οπως το βλέπω....

Για τα ψαρια τα ειπαμε..

Μηπως μπορεις να μου στειλεις καποια link για την αμμο?....θα ηθελα να γινει σωστη δουλεια για να γεμισει με φυτα το ενυδρειο....οσο για τον φωτησω θα μπει μια λαμπα φωτοσυνθεσης λογικα μαζι με την αμμο...δηλαδη πριν μπουν περισσοτερα φυτα

 

Link to comment
Share on other sites

ΙΠρεπει να αποφασίσεις τι ενυδρειο θελεις... ποιος θα ειναι ο πρωταγωνιστής τα ψαρια ή τα φυτα?? Πρεπει να φτιαξεις την βιολογια σου μεσα στο φίλτρο δεν ξερεις καν τι εχεις??

 

Θελεις να αρχισεις να ακους και κανεις καποιες αλλαγές??

Γιατι σε βλεπω λιγο χαμένο , φυσιολογικο ειναι αλλα πρεπει να παρεις μπροστα...

 

Με τι κανεις μετρησεις?? Υγρα ή stick??

Θελεις να ριξεις μια ματια στα ειδη ενυδρειω που υπαρχουν στο φορουμ ωστε να αρχίσουμε απο καπου βήμα βήμα... να ξερουμε τι σου αρέσει...

Αν θέλεις περισσότερο να εκμεταλλευτείς το ενυδρειου σου πρεπει να βαλεις ενα εξωτερικο φίλτρο που να εχει και περισσότερο χωρο για βιολογικό υλικο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

ΙΠρεπει να αποφασίσεις τι ενυδρειο θελεις... ποιος θα ειναι ο πρωταγωνιστής τα ψαρια ή τα φυτα?? Πρεπει να φτιαξεις την βιολογια σου μεσα στο φίλτρο δεν ξερεις καν τι εχεις??

 

Θελεις να αρχισεις να ακους και κανεις καποιες αλλαγές??

Γιατι σε βλεπω λιγο χαμένο , φυσιολογικο ειναι αλλα πρεπει να παρεις μπροστα...

 

Με τι κανεις μετρησεις?? Υγρα ή stick??

Θελεις να ριξεις μια ματια στα ειδη ενυδρειω που υπαρχουν στο φορουμ ωστε να αρχίσουμε απο καπου βήμα βήμα... να ξερουμε τι σου αρέσει...

Αν θέλεις περισσότερο να εκμεταλλευτείς το ενυδρειου σου πρεπει να βαλεις ενα εξωτερικο φίλτρο που να εχει και περισσότερο χωρο για βιολογικό υλικο...

Λοιπον...εχουμε και λεμε......εγω ειχα σκοπο να παρω ενα απλο ενυδριο με μερικα κοπαδαωαρα μεσα και ενα clean up crew απο πλεκο και cory......μετα απο λιγο ψαξιμο και αποφασησα πως τελικα θελω ενα φυτεμενο ενυδρειο το οποιο να ειναι γεματο φυτα και τα ιδια ψαρια που ηθελα και πριν.....αυτην την στιγμη ψαχνω πληφοριες ετσι ωστες να μπορεσω να φτιαξω το φθτεμενο ενυδρειο που θελω........ο εξοπλισμος που εχω ειναι ενα heater της tetra στα 50W....το easycrystal filterbox 300 που ειναι ενα βιολογικο φιλτρο με φακελακι ενεργου ανθρακα ενα σφουγκαρακι και ενα πουγκη στο μεγεθος μιας παλαμης το οποιο εχει μεσα bio filter balls..εχω και εναν απλο κυκλοφοριτη sunsun γτ διαβασα πως οι αρλεκινοι θελουν αρκετη ροη νερου απο εχω δει βελτιωση στην συμπεριφορα τους απο την μερα που τον εβαλα......απο τρωφες εχω τα tetra wafermix και tetramin.....απο βελτιοτηκα εχω aquasafe της tetra και περιεμνω ενα ph/kh- της aquili...απο τεστ εχω ενα πολυτεστ με stick της esha και royal nature για αμμονια nitrite και nitrate υγρα.....ευχαριστω για την υπομονη σου απλα ειμαι καινουριος και οτι εχω μαθει ειναι μονο απο δικη μου ερευνα και θα ηταν καλη μια δευτερη γνωμη :D

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/333-προφίλ-φυτών/

 

Διαβαζεις εδω για να δεις φυτα και απαιτήσεις... οτι δεν καταλαβαινεις ρωτας... και συνεχίζω....

 

Τα διαβάζεις και θα σου λυθούν πολλες απορίες και θα σου γεννηθουν αλλες τοσες!!!!

 

Για την αμμο που λες μπορεις να μπεις σε καταστήματα ηλεκτρονικά και να δεις και ειδικά υποστρωματα-υλικα για τον βυθο ενως φυτεμενου...

 

Ολα σε ενα φυτεμενο εχουν να κανουν με το βαθμο δυσκολιας ενός φυτου που τις οριζουν οι απαιτήσεις... διαβασε και προχωράμε...

 

Οι μποσταναδες που ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Για υποστρομα εχω σκευτει να παρω αυτο:

https://www.aquavivere.gr/eksoplismos/ypostromata/seachem-flourite-black-sand-35-kg

Τωρα που το θυμηθηκα......οταν ειναι να κανω την αλλαγη στο υποστρομα εχω σκευτει να παρω μια λεκανη και να την γεμμησω με το νερου του ενυδρειου....να βαλω μεσα κυκλοροφοριτη και θερμοστατη και να αφησω εκει τα ψαρια για οση ωρα κανω την αλλαγη...μετα θα ξανα γεμισω το ενυδρειο με το ιδιο νερο....ειναι καλη ιδεα ή να κανω κατι αλλο?

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα στο ενυδρειο υποστρωμα της tetra και υφαιστιακη αμμο...το αποτελεσμα ειναι υπεροχο και δειχνει να αρεσει στα ψαρακια.....σε λιγο καιρο θα βαλω και ενα κομματι driftwood και μερικα ακομι φυτα.....θα ηθελα να σας ρωτησω ομως τι να κανω με το gh του νερου γιατι στην περιοχη μου το νερο εχει πολλα αλατα και με τα test της esha βρησκω οτι εχω >14 dh

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι η αγορά αντίστροφης όσμωσης, αν και κάπως ακριβή για το μέγεθος του ενυδρείου. Η εναλλακτική είναι η επεξεργασία του νερού με τύρφη, με τις όποιες διακυμάνσεις μπορεί να έχουν οι τιμές του νερού και με την όποια απόδοση μπορεί να έχει.

Να σημειώσω βέβαια ότι μπορεί το ενυδρείο να είναι μικρό, αλλά οι απαιτήσεις των ψαριών δεν αλλάζουν ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Η καλύτερη λύση είναι η αγορά αντίστροφης όσμωσης, αν και κάπως ακριβή για το μέγεθος του ενυδρείου. Η εναλλακτική είναι η επεξεργασία του νερού με τύρφη, με τις όποιες διακυμάνσεις μπορεί να έχουν οι τιμές του νερού και με την όποια απόδοση μπορεί να έχει.

Να σημειώσω βέβαια ότι μπορεί το ενυδρείο να είναι μικρό, αλλά οι απαιτήσεις των ψαριών δεν αλλάζουν ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου...

Σκευτομαι να παρω οσμοση....εχω βρει της aquili σε αρκετα κλη τιμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις. Ρίξε μια ματιά κι εδώ σε περίπτωση που σε συμφέρει περισσότερο και από πλευράς υποστήριξης και ανταλλακτικών.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2017 at 5:11 ΜΜ, το μέλος kadmos έγραψε:

Καλά θα κάνεις. Ρίξε μια ματιά κι εδώ σε περίπτωση που σε συμφέρει περισσότερο και από πλευράς υποστήριξης και ανταλλακτικών.

Ευχαριστω πολυ kadmos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσα γραμμαρια ενεργου ανθρακα να βαλω στο φιλτρο μου?......το ενυδρειο ειναι 54 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Γιωργος_Παυλου έγραψε:

Ποσα γραμμαρια ενεργου ανθρακα να βαλω στο φιλτρο μου?......το ενυδρειο ειναι 54 λιτρα

Η συσκευασία του προϊόντος που θα χρησιμοποιήσεις δεν αναφέρει δοσολογία?

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Γιωργος_Παυλου έγραψε:

Ποσα γραμμαρια ενεργου ανθρακα να βαλω στο φιλτρο μου?......το ενυδρειο ειναι 54 λιτρα

Συνηθως 1 gr ανα 2 λιτρα ειναι μια καλη αναλογια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η συσκευασία του προϊόντος που θα χρησιμοποιήσεις δεν αναφέρει δοσολογία?

Ακομα δεν εχω παρει απλα το σκευτικα πως ο ανθρακας παει αναλογα με τα λιτρα και οτι η συσκευασια δεν αναφερει δοσολογια......καθε ποτε θα πρεπει να κανω αλλαγη?.......ο ανθρακας που σκοπευω να παρω ειναι της seachem

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Συνηθως 1 gr ανα 2 λιτρα ειναι μια καλη αναλογια...

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Γιωργος_Παυλου said:

καθε ποτε θα πρεπει να κανω αλλαγη?.......ο ανθρακας που σκοπευω να παρω ειναι της seachem

Ειναι το Seachem Matrix Carbon; Εαν ναι, στο site τους αναφέρουν αλλαγή ανα 3 εώς 6 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παυλου τον ανθρακα για πιο λογο τον θες;;; επισης η gh σου δεν ειναι και πολυ υψηλη για να πας σε αο. Αν θελεις να ασχοληθεις με ευκολα φυτα δεν ειναι σπαραιτητη αμεσα...ποιο χρησιμο θα σου ειναι ενα συστημα διοξειδιο για να δεις τα φυτα σου να πηγαινουν σφαιρα. Ξεχνα τον πλεκο σε αυτα τα λιτρα και εκτος αυτου δεν θα ειναι μια καλη επιλογη και για τα φυτα σου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε Παυλου τον ανθρακα για πιο λογο τον θες;;; επισης η gh σου δεν ειναι και πολυ υψηλη για να πας σε αο. Αν θελεις να ασχοληθεις με ευκολα φυτα δεν ειναι σπαραιτητη αμεσα...ποιο χρησιμο θα σου ειναι ενα συστημα διοξειδιο για να δεις τα φυτα σου να πηγαινουν σφαιρα. Ξεχνα τον πλεκο σε αυτα τα λιτρα και εκτος αυτου δεν θα ειναι μια καλη επιλογη και για τα φυτα σου.

Τον ενεργο ανθρακα τον θελω γιατι το φιλτρο μου παιρνει ετοιμα φακελακια της τετρα το οποια πρεπει να τα αλλαζω καθε μηνα......η τιμη τους ομως ειναι αρκετα υψηλη οποτε σκευτομαι να παρω ενεργο ανθρακα χυμα και να τα γεμιζω μονος μου.....οσο για τον ενεργο ανθρα σκευπευω να τον βαλω μολις μπουν μερικα ακομα φυτα καθως τρ υπαρχουν μονο ενα κερατοφυλλο και ενα tropiica hygrophila corymbosa

 
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που θελεις φυτεμενο δεν υπαρχει λογος να βαλεις ανθρακα, ισα ισα που δεν τον θελουμε μια που αποροφα ωφελιμα  στοιχεια που τα φυτα μας θελουν.Αντι για ανθεακα στην θεση του θα προτεινα να βαλεις μινι σιποραξ γισ μια καλυτερη βιολογια η αλλιως ασε τον ιδιο μια που απο την στιγμη που τελιωνει η δραση του λειτουργη και αυτος σαν βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης θα πρεπει να φτασεις τον φωτισμο σου κοντα στα 25 βατ τουλαχιστων γιατι αλλιως τα φυτα σου θα μενουν στασιμα και θα αρχισουν να χαλανε. Δωσε και γενικες μετρησεις ΡΗ ΚΗ ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 για να δουμε που βαδιζει το ενυδρειο σου..

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε σαν red moorwood. Σε ολα τα ενυδρειακα πετ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Ψαξε σαν red moorwood. Σε ολα τα ενυδρειακα πετ.

Ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια ledοτενια στα 14.4W 6500Κ....κανει να την βαλω στο φυτεμενο μου?

Τα φυτα που θα μπουν ειναι:

Tropica Cabomba Aquatica Bunched

Tropica Anubias Barteri Nana

Tropica Staurogyne Repens

Tropica Rotala Bonsai

Tropica Limnobium Laevigatum 

Link to comment
Share on other sites

Κανει........αλλα δεν ξερω εαν ειναι ποιοτικος καλη και με την υγρασια ποσο θα ζησει. Σιγουρα θα σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...