Jump to content

Στρωσιμο μονο με φυτα


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Μπορεί όμως να ήταν απο στρεσάρισμα κατα το στρώσιμο και να έχει δίκιο ο Rik.

Μετά απο πόσο καιρό λειτουργίας παρουσιάστηκε το πρόβλημα ;

αν θυμαμαι καλα 2 μηνες... 
τον ειχα παρει σε κακη κατασταση και θυμαμαι απο τοτε που τον πειρα ειχε ασπρα σημαδια.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

αν θυμαμαι καλα 2 μηνες... 
τον ειχα παρει σε κακη κατασταση και θυμαμαι απο τοτε που τον πειρα ειχε ασπρα σημαδια.... 

Τότε είναι άσχετο με το στρώσιμο και κακώς αναφέρετε και μας μπερδεύει .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ακριβος ειναι εκτος θεματος... καλητερα να μην ξεφευγουμαι απο το θεμα... ουτος η αλλος το ψαρι τωρα ειναι μια χαρα σε αλλο ενυδρειο..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Takashi Amano

Απάντηση: Πριν ξεκινήσουμε, πρέπει να καταλάβετε ότι τα φυτά ΚΑΙ τα ψάρια είναι εξίσου σημαντικά στο ενυδρείο σας και ότι παρέχοντας τις καλύτερες συνθήκες για την ανάπτυξη των φυτών σας, κάνετε το ίδιο για τα ψάρια σας. Όταν τα φυτά σας έχουν όλα όσα χρειάζονται για να αναπτυχθούν καλά, παρέχουν ταυτόχρονα τις καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια σας, καθώς τα φυτά απορροφούν απόβλητα και υπερβολικά θρεπτικά συστατικά και νιτρικά άλατα και να παράγουν οξυγόνο που είναι απαραίτητο για Ζωή των ψαριών.

Πρέπει επίσης να ξέρετε ότι κάθε φορά που στρωνετε ένα νέο ενυδρειο πρέπει να στρωσει πριν βάλετε οποιοδήποτε ψάρι. Χάρη σ 'αυτές τις μέρες προσαρμογης, υπάρχουν μερικά θαυμάσια μαγικά φίλτρα (σκευασματα βακτηριων) που θα σας επιτρέψουν να δημιουργήσετε σχεδόν αμέσως ένα ενυδρείο - και μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε ακόμα και όταν χρησιμοποιείτε τη μέθοδο μου - αλλά κάποιο στρωσιμο ειναι πραγματικά καλύτερο γιατί σας εξοικονομεί από όλα αυτά τα προβλήματα που θα συναντήσετε ενώ η δεξαμενή σας εξακολουθεί να αγωνίζεται να εξισορροπήσει με τον εαυτό της, με φίλτρο ή όχι.

Ρωτήστε λοιπόν: Είναι πραγματικά το καλύτερο για εσάς;
Σκεφτείτε το εξής: ο Amano, ο πλοίαρχος των φυτευμένων ενυδρειων, λειτουργεί ακριβώς όπως σας ενθαρρύνω να εργαστείτε και σε σπάνια περίπτωση όταν εργάζεται με μια ήδη γεμάτη δεξαμενή, δεν θα αγγίξει καν ούτε ένα φυτό ούτε βράχο πριν το ενυδρειο είναι τελιως στρωμενο!

 

Tom Barr

Αφού στησετε το ενυδρειο σας, δώστε του μια εβδομάδα ή και δύο για να δείτε πώς συμπεριφέρεται και εάν τα φυτά έχουν ριζωσει και έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν. Βεβαιωθείτε επίσης ότι οι παραμέτροι του νερού είναι σωστες. Αν αυτό συμβαίνει και ΜΟΝΟ αν έχετε φυτεψη πολύ βαριά, τότε μπορείτε να προχωρήσετε και να προσθέσετε δυο αλγοφαγα στη δεξαμενή σας, τρώγοντας αλγες για να κρατήσουν τη δεξαμενή σας πεντακάθαρη. Η ανάπτυξη των αλγεων, αν υπάρχουν, θα είναι πολύ αργή και τα ψάρια θα μπορούν να συμβαδίζουν με αυτες. Το Otos θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα αλγοφαγα, αν και υπάρχουν και άλλα ψάρια και ασπονδυλα που θα μπορούσατε να διαλέξετε (π.χ.: SAE, γαρίδες). Κάποιοι μπορεί να αποκλείσουν την ιδέα της προσθήκης ψαριών σε μια δεξαμενή "χωρίς να είναι στρωμενη", αλλά η αλήθεια είναι ότι εάν έχετε μια βαριά φυτεμένη δεξαμενή στην οποία τα φυτά είναι υγιή και αναπτυσσόμενα, τα φυτά θα αποροφουν  αποτελεσματικά με την άμεση κατανάλωση κάθε αμμωνίας που εισάγεται στο σύστημα σας. Μετά από 2-3 ακόμη εβδομάδες, αν όλα πάνε καλά και τα φυτά σας μεγαλώνουν και φαίνονται υγιή, μπορείτε να προχωρήσετε και να προσθέσετε τα υπόλοιπα ψάρια σας.

Diana Walstad

Το βακτηριακό συμπλήρωμα  της ΤΟΡ Fin έχει τα λανθασμένα είδη βακτηρίων. Είναι Σπατάλη χρημάτων.

Εδώ είναι ο κύκλος χωρίς ψάρια.

Βεβαιωθείτε ότι οι παράμετροι του νερού βρίσκονται στις σωστές τιμες για την βέλτιστη ανάπτυξη των βακτηρίων.
Εάν θέλετε να προσθέσετε ένα βακτηριακό συμπλήρωμα, βεβαιωθείτε ότι έχετε επιλέξει ένα που έχει τα σωστά είδη βακτηρίων:
Nitrospira.


Δεδομένου ότι η δεξαμενή σας έχει ήδη μεγάλη ποσότητα αμμωνίας, θα έκανα μια πραγματικά μεγάλη αλλαγή νερού (100%, στη συνέχεια μερική πλήρωση και στη συνέχεια παλι 100% αλλαγη) πριν προσθέσετε οποιοδήποτε Nitrospira. Γενικά, τα προϊόντα αυτά επιτυγχάνουν καλά όταν υπάρχει μόνο ένα ίχνος αμμωνίας για να τα βγάλουν περα, τότε μπορούν να εγκατασταθούν αρκετα γρήγορα και να αντιμετωπίσουν την αυξανόμενη αμμωνία, για παράδειγμα από το οργανικο υποστρωμα που μόλις βυθίστηκε σε ένα νέο ενυδρειο.

 

Κύκλος του αζωτου: Για να αναπτυχθούν τα ευεργετικά βακτήρια που αφαιρούν την αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα από το ενυδρείο.

Ψαρι στο στρωσιμο: Εκθέθετε τα ψάρια σας σε τοξίνες ενώ τα χρησιμοποιείτε ως πηγή αμμωνίας για να αναπτύξετε τα βακτήρια του κύκλου του αζώτου.

Η έκθεση σε αμμωνία καίει τα βράγχια και άλλους μαλακούς ιστούς, στρεσαρι τα ψάρια και μειώνει το ανοσοποιητικο τους. Η έκθεση σε νιτρώδη άλατα καθιστά το αίμα ανίκανο να μεταφέρει οξυγόνο. Ψαξτε για μεθαιμοσφαιριναιμία (methemglobinemia) για λεπτομέρειες.

Στρωσιμο χωρις ψαρια: Ο ασφαλής τρόπος για να αναπτυχθούν περισσότερα βακτήρια, πιο γρήγορα, σε ένα ενυδρείο, λίμνη ή
riparium.

Η μέθοδος που δίνω εδώ αναπτύχθηκε από 2 επιστήμονες που ήθελαν να αναπτύξουν γρήγορα αρκετά βακτήρια για να αποθηκεύσουν πλήρως μια δεξαμενή όλα ταυτóχρονα, χωρίς να βοηθούν τα φυτά και να την υπερκεράζουν, όπως συμβαίνει με τις δεξαμενές κυχλιδες της λίμνης
Rift.

 

1α) Τοποθετήστε τη δεξαμενή και όλο τον εξοπλισμό της. Μπορείτε να φυτέψετε αν θέλετε. Συμπεριλάβετε τη σωστή δόση αποχλωριωτή στο νερό.
Βέλτιστη χημεία νερού:

GH και KH πάνω από 3 γερμανικούς βαθμούς σκληρότητας. Πολύ πιο σκληρό είναι εντάξει.
Το
pH πάνω από 7, και στα μέσα του 8ου είναι μια χαρά. (7.5-8 φαίνεται να είναι το βέλτιστο)
Η θερμοκρασία στα επάνω 70
s F (mid 20s C) είναι καλή. Υψηλότερη (έως 95 * F ή περίπου 35 * C) είναι εντάξει αν το νερό αερίζεται καλά.
Ιχνοστοιχεια μπορουν να βοηθήσουν. Συνήθως αυτα υπαρχουν στο νερό, αλλά αν έχετε ένα τσίμπημα
KH2PO4, και ιχνοστοιχεία όπως το CSM + B μπορεί να είναι χρήσιμα.
Υψηλό επίπεδο οξυγόνου. Βεβαιωθείτε ότι η κεφαλή φίλτρου και τροφοδοσίας τροφοδοτούνται καλά. Πολύ κυκλοφορία νερού.
Δεν υπάρχουν τοξίνες στη δεξαμενή. Εάν πλένετε τη δεξαμενή ή κάποιο μέρος του συστήματος με οποιοδήποτε καθαριστικό, σαπούνι, απορρυπαντικό, λευκαντικό ή οτιδήποτε άλλο βεβαιωθείτε ότι είναι καλά ξεπλυμένο. Μην βάζετε τα χέρια σας στη δεξαμενή όταν φοράτε καλλυντικά, αρώματα ή λοσιόν χειρός ουτε φάρμακα ψαριών οποιουδήποτε είδους.
Ένα ίχνος άλατος (χλωριούχο νάτριο) είναι εντάξει, αλλά δεν είναι απαραιτητο.
Αυτή η μέθοδος ανάπτυξης βακτηριδίων θα λειτουργήσει και σε ένα θαλάσσιο σύστημα αλλα τα είδη βακτηρίων είναι διαφορετικά.

1β) Προαιρετικά: Προσθέστε οποιαδήποτε πηγή βακτηρίων. Υπαρχων βιολογικο υλικο μέσα από μια υγιή δεξαμενή είναι καλό. Η διακόσμηση ή κάποιο χαλίκι από μια δεξαμενή στρωμενη είναι εντάξει. Τα ζωντανά φυτά ή τα πλαστικά είναι εντάξει. Έχω ακούσει ακόμη και για τα σωστά βακτηρίδια που αναπτύσσονται στο βιο φιλμ που βρέθηκε σε ενυδρειακα ξυλα. (Έτσι, εάν έχετε μούσκεμα μερικά ξυλα για να τα προσθέσετε στη δεξαμενή, προχωρήστε και βάλτετα στη δεξαμενή) Τα εμφιαλωμένα σκευασματα βακτήριων είναι καλα, αλλά μόνο αν περιέχουν είδη
Nitrospira βακτηρίων. Διαβάστε την ετικέτα και μην σπαταλάτε τα χρήματά σας σε τίποτα άλλο.
Τη στιγμή που γράφτηκε αυτή η δημοσιευση μπορει να βρεθουν σε:
Δρ
Tims One and Only
Tetra Safe Start
Microbe Lift Nite Out II
... και ίσως και άλλα……..

Η περιγραφή της μεθόδου από την Βαλσταντ συνεχίζει με τα επόμενα βήματα αλλά τα σημαντικά σημεία προς σκέψη είναι:

 

Αξίζει να στρώνουμε τα ενυδρεία μας με ζωντανά μέσα;;;;

 

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να στρεσάρουμε τα ψάρια μας βάζοντας τα σε κίνδυνο και μια διαδικασία νηστείας και ταλαιπωρίας;;

 

Και εμείς επίσης πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με μετρήσεις, αλλαγές νερού εάν χρειαστεί και διάφορα τεχνάσματα, κλπ….

 

Το ότι ρίχνουμε βακτήρια μέσα σε ένα ενυδρείο δεν θέλει να πει ότι το ενυδρείο είναι την επόμενη μέρα στρωμένο γιατί αλλιώς θα μετρούσαμε νιτρικά αμέσως και τότε θα ήμουν ο πρώτος που θα χρησιμοποιούσε την μέθοδο με ψάρια μέσα.

Πριν φάμε ένα Μήλο πρέπει πρώτα να φυτέψουμε ένα σπόρο να γίνει το δέντρο και να κάνει φρούτα εφόσον ωριμάσει, έτσι και τα ενυδρεία μας το ότι ρίχνουμε τα βακτήρια θέλουν το χρόνο τους για να στρώσουν το ενυδρείο μας μια που ο κύκλος του αζώτου (και όχι μόνο) όπως και να έχει θέλει τον χρόνο του για να ολοκληρωθεί. θέλουμε η δεν θέλουμε δεν υπαρχει σκευασμα οπου την επομενη μερα να μας προσφερει ενα στρωμενο ενυδρειο!!

 

Προσωπικα το Θεωρώ κακοποιήσει των ζώων που καλός η κακός τα έχουμε αιχμάλωτα σε ένα κουτί από τζάμια….ας τα δώσουμε τουλάχιστον την φροντίδα που τους αξίζει δίνοντας τους τις καλύτερες συνθήκες που μπορούμε εξ αρχης!! Το τη κανει ο καθε ενας μας εχει προσωπικη ευθυνη αλλα προσωπικα η συνηδειση μου δεν μου επιτρεπει αλλη μεθοδο περαν της κλασσικης φυσικης εξελιξης περιμενωντας οσο χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ακριβος ειναι εκτος θεματος... καλητερα να μην ξεφευγουμαι απο το θεμα... ουτος η αλλος το ψαρι τωρα ειναι μια χαρα σε αλλο ενυδρειο..... 

Φιλε Αγγελε σαν αρχαριος που εισαι καλο ειναι να μην εισαι απολυτος γιατι η αμαθεια ειναι ο χειροτερος δασκαλος. Πριν βγαλεις οποιοδηποτε πορισμα καλο ειναι να διαβασεις αρκετα και πανω απο ολα να ακους σε αυτα τα πρωτα βηματα σου ποιο εμπειρους που τα εχουν περασει και ξερουν καμποσα χιλιαδες λιτρα κατι παραπανω....... Οταν σου ελεγα παρε τεστ αμμωνιας εσυ μου εβαζες μεσα ταμλετες για τα φυτα....... αστο τελος παντων δεν θελω να ανοιξω αλλον ενα πολεμο εδω μεσα........ εσυ εισαι εκτος θεματος αλλα δεν μπορω και να χολοσκασω παραπανω για αλλη μια φορα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε Αγγελε σαν αρχαριος που εισαι καλο ειναι να μην εισαι απολυτος γιατι η αμαθεια ειναι ο χειροτερος δασκαλος. Πριν βγαλεις οποιοδηποτε πορισμα καλο ειναι να διαβασεις αρκετα και πανω απο ολα να ακους σε αυτα τα πρωτα βηματα σου ποιο εμπειρους που τα εχουν περασει και ξερουν καμποσα χιλιαδες λιτρα κατι παραπανω....... Οταν σου ελεγα παρε τεστ αμμωνιας εσυ μου εβαζες μεσα ταμλετες για τα φυτα....... αστο τελος παντων δεν θελω να ανοιξω αλλον ενα πολεμο εδω μεσα........ εσυ εισαι εκτος θεματος αλλα δεν μπορω και να χολοσκασω παραπανω για αλλη μια φορα.....

καλητερα μην χαλας το θεμα.... ειναι κατι που τελειοσε!!!! τωρα το ψαρι ειναι σε αλλο ενυδρειο..... 
εχω διαβασει αρκετα θεματα και ουτε ειμαι ενας πρωταρης.....
και αυτο με τις ταμπλετες και τα τεστ που λες δεν στεκει γιατι η ταμπλετες μπορει να κανουν 4 ευρω και τα τεστ 25 και εκεινη την περιοδο δεν μπορουσα να παρω.... 
παντος τωρα το θεμα εχει τελιοσει!!!! μην χαλας αλλο το θεμα!

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορει το τεστ να εχει ενα κοστος 10 ευρω αλλα στο τελος τα πληρωσες σε φαρμακα.

Εδω μπορειτε να δειτε και τον Ψαρι


Για να φτασεις απο μερικες πληγες στο ick θελει αρκετη προσπαθεια!

Δεν ειναι κακο να παραδεχτουμε οτι ειμαστε αρχαριοι...... το κακο ειναι να νομιζουμε πως ειμαστε εμπειροι!

Τελος παντων δεν το συνεχιζω και εγω παραπανω το θεμα.

Σκοπος μου δεν ειναι να τα βαλω μαζι σου ουτε με κανεναν, οπως ειπα και πριν ο καθε ενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του και εχει προσωπικη εκτιμηση και ευθηνη στο τη ειναι καλο για τα ψαρια του η οχι!!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος fwtini έγραψε:

wow σοβαρα δεν εκατσα να διαβασω οοολο αυτο.. :D αλλα εχω διαβασει το βιβλιο της walstad, για την ακριβεια ηταν το πρωτο που διαβασα πριν ξεκινησω να στηνω το ενυδρειο μου, και δεν αντιλεγω ως προς τη μεθοδο σου, ουτε καποιος εδω μεσα, απ'οσα διαβασα. προσωπικα περιμενω τα νεα σου γτ ειλικρινα, ποιος δε θελει να στησει ενυδρειο κ να αποφυγει την εκθεση των ψαριων του στην αμμωνια? εχω κ στο μυαλο μου να φτιαξω ενα μεγαλυτερο καποια στιγμη οποτε με ενδιαφερει πολυ να μαθω την ολη διαδικασια. κ απο μενα μπραβο σου που το επιχειρεις

Ισως το καλυτερο βιβλιο που υπαρχει πανω στο χομπυ μας μια που αναλυει πολλες παραμετρους για την ισσοροποια ενος ενυδρειου......

Δυστηχως υπαρχουν πολλοι που συνειδητα στρωνουν τα ενυδρεια τους με ψαρια. Δεν λεω οτι δεν γινετε αλλα......

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

 

Προσωπικα το Θεωρώ κακοποιήσει των ζώων που καλός η κακός τα έχουμε αιχμάλωτα σε ένα κουτί από τζάμια

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε Αγγελε σαν αρχαριος που εισαι καλο ειναι να μην εισαι απολυτος γιατι η αμαθεια ειναι ο χειροτερος δασκαλος. 

Ρικάρδε στη δεύτερη παράθεση λες στον φίλο να μην είναι απόλυτος και στην πρώτη είσαι εσύ απόλυτος.

η βαλστατ λέει όχι με ψάρια ο τομ λέει ναι υπο όρους. Ποιος έχει δίκαιο;

Καταρχήν επειδή κάποια άτομα είπαν κάτι τα οποία είναι καταξιωμένα στον χώρο αυτό δεν πάει να πει ότι είναι και όλα σωστά, ιδικά αν αυτά που είπαν τα είπαν πριν απο χρόνια.  Άλλο τα προσωπικά πιστεύω περί πίστεως και θεού και άλλο η επιστήμη η οποία δεν χωρά εύκολα αμφισβήτηση. Όλα αυτά που διάβασα απο τους γκουρούδες μπορώ να τα ανατρέψω γιατί υπάρχουν πλέον αρκετά μέλη στον κόσμο με πολύ περισσότερες γνώσης της οποίες δεν της διαφημίζουν ούτε έχουν γράψει βιβλία υπάρχουν χομπιστες βιολόγοι, χημικοι, φυσικοί,  κτλ και όταν ενοθούν η γνώσεις αυτών η αλήθεια για το κάθε είδος στρωσίματος λάμπει και δεν αμφισβητήτε.

Θα γράψω για όλους τους τρόπους στρωσίματος με βάση μόνο την επιστήμη και όχι θεωρίες, θέλω όμως χρόνο και δεν ξέρω πότε θα γράψω κάτι. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο δεν μιλαω για θεωριες.........η αμμωνια και ο κυκλος του αζωτου δεν ειναι θεωρια ειναι γεγονος....... το οτι υπαρχουν τεχνασματα υπαρχουν αλλα ποτε δεν ξερεις αν ολα θα καταληξουν καλα και ιδικα απο αρχαριους! Οταν ο Αγγελος γραφει με πιστικοτητα και ειναι πεπησμενος οτι το θεμα του δεν εχει καμια σχεση.........επετρεψε μου να εχω προσπαθησει να βοηθησω τον φιλο και μου γυρναν τα ματια αναποδα οταν διαβαζω αναλογες απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Μπορει το τεστ να εχει ενα κοστος 10 ευρω αλλα στο τελος τα πληρωσες σε φαρμακα.

Εδω μπορειτε να δειτε και τον Ψαρι


Για να φτασεις απο μερικες πληγες στο ick θελει αρκετη προσπαθεια!

Δεν ειναι κακο να παραδεχτουμε οτι ειμαστε αρχαριοι...... το κακο ειναι να νομιζουμε πως ειμαστε εμπειροι!

Τελος παντων δεν το συνεχιζω και εγω παραπανω το θεμα.

Σκοπος μου δεν ειναι να τα βαλω μαζι σου ουτε με κανεναν, οπως ειπα και πριν ο καθε ενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του και εχει προσωπικη εκτιμηση και ευθηνη στο τη ειναι καλο για τα ψαρια του η οχι!!

 

 

Ποιος ειπε οτι ειμαι εμπειρος? ετσι οπως τα θετεις ειναι σαν να λες εφοσων δεν ξερεις τιποτα γιατι να εχεις αποψη? ΔΕΝ το παιζω εμπειρος....
Η Ιστορια εχει ως εξεις το ψαρι αγοραστικε σε κακη κατασταση το εβαλα σε ενα 20ρι που ετρεχε ενα χρονο με σαλιγκαρια και ταμπλετες κτλ και ξανα αρχισα το στρωσιμο με βακτηρια, σιποραξ και μετρισεις μεχρη εκει καλα (οταν λεω καλα δεν λεω οτι ηταν ΤΕΛΕΙΑ,οποτε μην στηρικτειται εδω) μετα λογικα στρεσαριστικε και εξαπλοθικε το ick (ειχε μερικα σημαδια απο οταν τον πειρα) με την βοηθεια του φορουμ και ενος πετσοπα (που μου εδωσε αλατι και θερμοστατη) ξεπερασα το ick. 


Δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις ετσι  @Rik  το ξερω βοηθισες και εχεις ποιο πολυ εμπειρια αλλα δεν χρειαζετε να γινει ολο αυτο ειδικα για κατι που εχει τελειοσει.... 
τωρα το να κανεις ετσι ποιο πολυ μου φαινετε να θελεις να βγαλεις την χολη σου παρα να βοηθισεις... 

Ενα συγνωμη στο φορουμ για την καταστροφη του θεματος με τοσα off topic..... :poster_spam:

 

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δε χρειάζεται το θέμα να γίνει προσωπικό για κανέναν.

Γι αυτό το λόγο, καλό είναι να συνεχιστεί η κουβέντα χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις που πραγματικά δεν βοηθούν σε τίποτα, ούτε το μέλος που άνοιξε το θέμα, ούτε και τους υπόλοιπους που θα το διαβάσουν.:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αγγελε σου ζηταω προσωπικα συγνωμη εαν ημουν καπως σκληρος σε καποιες δηλωσεις μου αλλα μην με προκαλεις και εσυ με αναλογες απαντησεις του τυπου.... εχω διαβασει αρκετα θεματα και ουτε ειμαι ενας πρωταρης, γιατι εισαι πρωταρης και δεν ειναι κακο να το παραδεχτεις!

Το θεμα δεν ειναι ο Αγγελος αλλα τα κατα συρροη κακος αναλογα θεματα οπου βρισκομε συχνα πυκνα να διαβαζω στο φορουμ, δηλαδη παιδια οπου καινε τα ψαρια τους δυστηχως, και οταν γραφω περι εναν safe τροπο για να μην εχουμε αναλογα προβληματα παντα περναει στο ντουκου και υπαρχει μια υποτιμητικη προσεγγισει απο εμπειρα μελοι του στυλ, ελα μωρε ολα καλα θα πανε και μια χαρα τα λεει και ξερει αυτος πως να το διαχειριστει και στο τελος βλεπεις αποστεωμενα ψαρια φαντασματα.

Δεν θα ξαναενοχλησω περι του θεματος αλλο γιατι κουραζει το να προσπαθεις για ενα ορθοδοξο τροπο και να μην υπαρχει η αναλογη ανταποκριση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

.......... και υπαρχει μια υποτιμητικη προσεγγισει απο εμπειρα μελοι του στυλ, ελα μωρε ολα καλα θα πανε και μια χαρα τα λεει και ξερει αυτος πως να το διαχειριστει και στο τελος βλεπεις αποστεωμενα ψαρια φαντασματα.

........................

Βλέπεις Μιχάλη αυτά που λέγαμε ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα που βλεπω εγω με τα ματια μου Σταματη. Αναφερθηκα σε καποιον προσωπικα η αισθανεσε οτι σε προσβαλλω;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Βλέπεις Μιχάλη αυτά που λέγαμε ;

Επειδη σε γνωριζω και ξερω ότι εισαι ετοιμος να κανεις μπαμ αυτή την στιγμη,:cigar: οσο και να σε αγαπαω και να σε εκτιμαω για αλλα θεματα, οσο αφορα την μεθοδο στρωσιματος εκει δεν θα τα βρουμε ποτε αλλα  και δεν προκειται να χαριστω και σε κανεναν μεχρι να μου αποδειξει ότι η μεθοδος με ψαρια δεν κρυβει κινδυνους!! Είναι απλα τα πραγματα και μην το περνεις προσωπικα γιατι δεν αναφερωμουν σε καποιον συγκεκριμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Αγγελε σου ζηταω προσωπικα συγνωμη εαν ημουν καπως σκληρος σε καποιες δηλωσεις μου αλλα μην με προκαλεις και εσυ με αναλογες απαντησεις του τυπου.... εχω διαβασει αρκετα θεματα και ουτε ειμαι ενας πρωταρης, γιατι εισαι πρωταρης και δεν ειναι κακο να το παραδεχτεις!

Το θεμα δεν ειναι ο Αγγελος αλλα τα κατα συρροη κακος αναλογα θεματα οπου βρισκομε συχνα πυκνα να διαβαζω στο φορουμ, δηλαδη παιδια οπου καινε τα ψαρια τους δυστηχως, και οταν γραφω περι εναν safe τροπο για να μην εχουμε αναλογα προβληματα παντα περναει στο ντουκου και υπαρχει μια υποτιμητικη προσεγγισει απο εμπειρα μελοι του στυλ, ελα μωρε ολα καλα θα πανε και μια χαρα τα λεει και ξερει αυτος πως να το διαχειριστει και στο τελος βλεπεις αποστεωμενα ψαρια φαντασματα.

Δεν θα ξαναενοχλησω περι του θεματος αλλο γιατι κουραζει το να προσπαθεις για ενα ορθοδοξο τροπο και να μην υπαρχει η αναλογη ανταποκριση.

και εγω συγνωμη αλλα ετσι οπως τα εγραψες ειναι σαν να υποτιμας τον αλλον.... 

ασχετο αλλα γιατι στην αμερικη πολλοι στρωνουν το ενυδρειο με χρησοψαρο? δεν ειναι βαρβαρο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

και εγω συγνωμη αλλα ετσι οπως τα εγραψες ειναι σαν να υποτιμας τον αλλον.... 

ασχετο αλλα γιατι στην αμερικη πολλοι στρωνουν το ενυδρειο με χρησοψαρο? δεν ειναι βαρβαρο?

Είναι βάρβαρο, και δυστυχώς αυτό δεν γίνεται μόνο στην Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Είναι βάρβαρο, και δυστυχώς αυτό δεν γίνεται μόνο στην Αμερική.

εβλεπα κατι αμερικανους που ελεγαν οτι ειναι ο καλητερος τροπος και αλλες τετοιες βλακιες

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

...................

ασχετο αλλα γιατι στην αμερικη πολλοι στρωνουν το ενυδρειο με χρησοψαρο? δεν ειναι βαρβαρο?

Όχι δεν είναι βάρβαρο , τα χρυσόψαρα αντέχουν σε υψηλότερα επίπεδα αμμωνίας απο άλλα ψάρια ( έτσι είναι κατασκευασμένα απο τη φύση ) .

Αλλά έτσι απο μόνο του δε λέει τίποτα , παίζει ρόλο με ποιες προϋποθέσεις θα γίνει το στρώσιμο και εκεί μπορεί να βρίσκετε η βαρβαρότητα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Όχι δεν είναι βάρβαρο , τα χρυσόψαρα αντέχουν σε υψηλότερα επίπεδα αμμωνίας απο άλλα ψάρια ( έτσι είναι κατασκευασμένα απο τη φύση ) .

Αλλά έτσι απο μόνο του δε λέει τίποτα , παίζει ρόλο με ποιες προϋποθέσεις θα γίνει το στρώσιμο και εκεί μπορεί να βρίσκετε η βαρβαρότητα .

οποτε υπο "καλες" συνθικες δεν ειναι βαρβαρο... 
δηλαδη σε ενα χρησοψαραδικο μπορουμε να βαλουμε τα ψαρια ποιο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

οποτε υπο "καλες" συνθικες δεν ειναι βαρβαρο... 
δηλαδη σε ενα χρησοψαραδικο μπορουμε να βαλουμε τα ψαρια ποιο γρηγορα?

 

Με τις ανάλογες συνθήκες .

Όχι δεν υπάρχει καμία επιτάχυνση , απλά τα χρυσόψαρα μπορούν να αντέξουν καλύτερα σε λίγο υψηλότερα επίπεδα αμμωνίας που άλλο ψάρι δεν θα άντεχε .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

Όχι δεν είναι βάρβαρο , τα χρυσόψαρα αντέχουν σε υψηλότερα επίπεδα αμμωνίας απο άλλα ψάρια ( έτσι είναι κατασκευασμένα απο τη φύση ) .

Αλλά έτσι απο μόνο του δε λέει τίποτα , παίζει ρόλο με ποιες προϋποθέσεις θα γίνει το στρώσιμο και εκεί μπορεί να βρίσκετε η βαρβαρότητα .

Το ότι αντέχει περισσότερο από άλλα ψάρια στην έκθεση σε αμμωνία, δε σημαίνει ότι πρέπει να φέρνουμε τους οργανισμούς στα όρια τους.

Τα αποτελέσματα από την έκθεσή τους θα φανούν (στην καλύτερη περίπτωση) μακροπρόθεσμα, αν όχι άμεσα.

Είμαι σίγουρος αν ερμηνεύω σωστά τα λόγια σου Σταμάτη δεν το προτείνεις σαν ιδέα, αλλά θεωρητικά με βάση την εμπειρία θα μπορούσες να το κάνεις (με κάποιους περιορισμούς) χωρίς να θέσεις σε κίνδυνο  το ψάρι.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

 

Με τις ανάλογες συνθήκες .

Όχι δεν υπάρχει καμία επιτάχυνση , απλά τα χρυσόψαρα μπορούν να αντέξουν καλύτερα σε λίγο υψηλότερα επίπεδα αμμωνίας που άλλο ψάρι δεν θα άντεχε .

οποτε ποιος ο λογος να γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το "στρωσιμο με ψαρι" μου φαινεται καπως...παντα μου εδινε ενα αρνητικο vibe. Οχι γιατι πιστευω οτι σαν μεθοδος ειναι απαγορευμενη αλλα γιατι μου ακουγεται σαν να θυσιαζουμε ενα ψαρι προκειμένου να εχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Νομιζω οτι η ανθρωπινη επιπολαιοτητα και απερισκεψια δινει υποσταση και στην λεξη βαρβαροτητα. Ακομα μαθαινω, αλλα εχω την εντυπωση πως ο καθε τροπος μπορει να ειναι επιτυχημένος αρκει να εχουμε κανει την απαραιτητη μελετη λαμβανοντας υποψη μας σοβαρα και τις ευθυνες που μας αναλογουν επιλεγοντας τον τροπο που θεωρουμε οτι θα μας δωσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.  :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...