Jump to content

Ελεγκτές Θερμοκρασίας και διαφορετικές ενδείξεις θερμοκρασίας


elatos

Recommended Posts

Διαθέτω τρεις ελεγκτές θερμοκρασίας

που με τον ένα (STC-1000) ελέγχω (ανεμιστήρες) αυτή την περίοδο το κύριο ενυδρείο.

 

Τι μου 'ρθε και είπα να συγκρίνω τα αποτελέσματα που δίνει ο καθένας;

Το αποτέλεσμα φαίνεται στην φωτογραφία.

 

TempertureControllers_0316.jpg.a51acdd513d2262ba972eb456609cf1f.jpg

 

27,7 --> STC-1000

27,4 --> Eliwell IC-915

27,2 --> Robo-Tank

27,5 --> Οικιακή συσκευή ένδειξης θερμοκρασίας δύο σημείων

 

 

Οι αισθητήρες τους είναι βυθισμένοι στο ενυδρείο και σχετικά κοντά μεταξύ τους

 

TempertureSensors_0314.jpg.610049b11b548b224852ae08e5369a4b.jpg

 

Η ερώτηση, ποιος τρόπος ενδείκνυται για την ορθή ρύθμισή τους;

Δηλαδή, τι πρέπει να κάνω για να είμαι σίγουρος πως και οι τρεις μου δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα και αυτό είναι και σωστό;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δειχνουν ολοι,δεν χρειαζεται να ρυθμισεις καποιον,στα δεκατακια μην δινεις τοσο σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Τους εχεις καλυμπραρει η τους εβαλες οπως τους αγόρασες 

Link to comment
Share on other sites

Τρεις διαφορετικους αισθητήρες να βαλεις στον ιδιο controller, τρεις διαφορετικες ενδείξεις θα πάρεις. Εγώ έχω βρει ένα γυάλινο θερμόμετρο που θεωρώ ότι είναι αξιόπιστο και τους έχω καλιμπραρει βάσει αυτού.  Το θέμα είναι να μην εχεις μεγάλες αποκλίσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Spy74 said:

Τους εχεις καλυμπραρει η τους εβαλες οπως τους αγόρασες 

 

Όπως τα βρήκα, 

STC-1000 και Eliwell IC-915 είναι δεύτερο χέρι, Robo-Tank αρχική εγκατάσταση και αρύθμιστο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antonis K said:

Τρεις διαφορετικους αισθητήρες να βαλεις στον ιδιο controller, τρεις διαφορετικες ενδείξεις θα πάρεις. Εγώ έχω βρει ένα γυάλινο θερμόμετρο που θεωρώ ότι είναι αξιόπιστο και τους έχω καλιμπραρει βάσει αυτού.  Το θέμα είναι να μην εχεις μεγάλες αποκλίσεις. 

 

Αυτό το έχω καταλάβει, η ερώτηση που έθεσα όμως είναι

ποιος τρόπος ενδείκνυται για την ορθή ρύθμισή τους;

Δηλαδή, τι πρέπει να κάνω για να είμαι σίγουρος πως και οι τρεις μου δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα και αυτό να είναι και σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω δεν προκειται να το επιτυχεις ποτε 100%. 

To  thermistor (αισθητηρας) ειναι ουσιαστικα ενα στοιχειο το οποιο αλλαζει την ωμικη του αντισταση βασει της θερμοκρασιας και αυτη την αντισταση την "διαβαζει" ο controller και την μεταφραζει σε θερμοκρασια. Του Stc πχ ειναι 10ΚΩ περιπου στους 23C. Στους 20 θα ειναι ας πουμε 9,5ΚΩ ενω στους 26C 10,5ΚΩ. Εστω λοιπον οτι εχεις ενα γυαλινο θερμομετρο που θεωρουμε οτι ειναι απολυτα σωστο και σου δειχνει 23c. Καλιμπραρεις ολους τους controller να δειχνουν 23C.  Επειδη ομως η καμπυλη στους αισθητηρες δεν ειναι απολυτα ιδια, στους 26C παλι μπορει να εχεις μια μικρη αποκλιση γιατι το ενα thermistor θα εχει 10,45ΚΩ αντισταση, ενω το αλλο 10,55ΚΩ (καθαρα τυχαια νουμερα), που μπορει να μεταφραζεται σε μια διαφορα 0,2C Και οταν η θερμοκρασια πεσει παλι στους 23C  να δειχνουν ολα το ιδιο.

Δε νομιζω παντως σε ενα μηχανημα των 10Ε (STC), ακομα και του ακριβοτερου Eliwell να βρεις την απολυτη ακριβεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος elatos έγραψε:

 

Αυτό το έχω καταλάβει, η ερώτηση που έθεσα όμως είναι

ποιος τρόπος ενδείκνυται για την ορθή ρύθμισή τους;

Δηλαδή, τι πρέπει να κάνω για να είμαι σίγουρος πως και οι τρεις μου δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα και αυτό να είναι και σωστό;

 

Αυτο που εκαναν και καποιοι παλιοι...

Τον αισθητηρα στην μασχαλη... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...