Jump to content

Μονομαχοενυδρειο


teo-91

Recommended Posts

Γειας σας καινούριος στο χόμπυ και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.

Αρχικά πριν περίπου 3 εβδομάδες πήρα ένα μονομάχο crowntail για δύο εβδομάδες τον είχα σε μια γυάλα 4 λίτρα,πριν τρεις μέρες αγόρασα 15 περίπου λίτρα ενυδρείο και το διακόσμησα με μια ανούμπια και μαύρο χαλίκι έβαλα βακτήρια που μου έδωσε το κατάστημα και έπειτα από 48 ώρες έβαλα το μονομάχο, με το που μπήκε μέσα έκανε λες και τσακωνόταν με το τζάμι του ενυδρείου και αναγκάστηκα να τον βγάλω από το ενυδρείο μετά από 10 λεπτά ξαναπροσπάθησα και δεν υπήρχε πρόβλημα. Οι ερωτήσεις τωρα:

1ον)Αν και δεν τον βλέπω να τσακώνεται πάλι με το τζάμι είναι συνέχεια στην τσίτα αλλά και στη γυάλα που τον είχα πριν και πάλι ήταν είναι φυσιολογικό αυτό?

2ον)Η ανούμπια που μου έδωσε το κατάστημα είναι κάπως μεγάλη με αποτέλεσμα μερικά φύλλα να είναι εκτός νερού,πειράζει και αν ναι να τα κόψω?

3ον)Σήμερα του πέταξα τροφή και ούτε καν ενδιαφέρθηκε ενώ τις άλλες φορές την καταβρόχθιζε...Τι φταέι?

4ον) και τελευταίο μερικές φορές η ροή του φίλτρου τον δυσκολεύει στο κολύμπι τι να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων συγνώμη αν σας κούρασα.

Φωτογραφίες:

 

20217173_1835706009983408_423005145_n.jpg

20182810_1835706043316738_1734220111_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλός ήρθες ... Και εγώ αρχάριος στο χόμπι με μονομάχο, αλλά σε 65l ενυδρείο.. Προφανώς έχεις αστρωτο ενυδρείο (διάβασε σχετικά με αυτό και φρόντισε να βρεις μπόλι), και καλό είναι να αυξήσεις την στάθμη του νερού στο ενυδρείο σου... Άφησε όμως 4cm κενό από το καπάκι να παίρνει αέρα, μείωσε τη ροή του φιλτρου σου στο ελάχιστο γιατί ο μονομάχος θέλει χαμηλή ροή.... Και τέλος φρόντισε να επεξεργαζεσαι το νερό με τύρφη για να ρίξεις το pH του νερού σου.. Εάν έχεις πάνω από 7... Και συμβουλή :διάβασε διάβασε διάβασε.... Περισσότερα θα σου πουν και πιο έμπειροι... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, teo-91 said:

Γειας σας καινούριος στο χόμπυ και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.

Αρχικά πριν περίπου 3 εβδομάδες πήρα ένα μονομάχο crowntail για δύο εβδομάδες τον είχα σε μια γυάλα 4 λίτρα,πριν τρεις μέρες αγόρασα 15 περίπου λίτρα ενυδρείο και το διακόσμησα με μια ανούμπια και μαύρο χαλίκι έβαλα βακτήρια που μου έδωσε το κατάστημα και έπειτα από 48 ώρες έβαλα το μονομάχο, με το που μπήκε μέσα έκανε λες και τσακωνόταν με το τζάμι του ενυδρείου και αναγκάστηκα να τον βγάλω από το ενυδρείο μετά από 10 λεπτά ξαναπροσπάθησα και δεν υπήρχε πρόβλημα. Οι ερωτήσεις τωρα:

1ον)Αν και δεν τον βλέπω να τσακώνεται πάλι με το τζάμι είναι συνέχεια στην τσίτα αλλά και στη γυάλα που τον είχα πριν και πάλι ήταν είναι φυσιολογικό αυτό?

2ον)Η ανούμπια που μου έδωσε το κατάστημα είναι κάπως μεγάλη με αποτέλεσμα μερικά φύλλα να είναι εκτός νερού,πειράζει και αν ναι να τα κόψω?

3ον)Σήμερα του πέταξα τροφή και ούτε καν ενδιαφέρθηκε ενώ τις άλλες φορές την καταβρόχθιζε...Τι φταέι?

4ον) και τελευταίο μερικές φορές η ροή του φίλτρου τον δυσκολεύει στο κολύμπι τι να κάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων συγνώμη αν σας κούρασα.

Φωτογραφίες:

 

20217173_1835706009983408_423005145_n.jpg

20182810_1835706043316738_1734220111_n.jpg

Γεια σου φιλε μου και καλως ηρθες.

1. Ειναι πολυ πιθανο ο μονομαχος σου να βλεπει την αντανακλαση του στο τζαμι και γι αυτο να τσιτωνουν τα νευρα του. Στο δωματιο που τον εχεις αφηνε καποιο αλλο φως ανοιχτο περα του ενυδρειου για να μην βλεπει την αντανακλαση του. 

2. Γεμιζε το ενυδρειο σου μεχρι πανω και αφηνε λιγα εκατοστα απο το καπακι του μην σου κανει κανα σαλτο και βρεθει εξω απο αυτο. Η ανουμπια μια χαρα ειναι, ποτε μην την κοβεις μεσα στο νερο καθως απελευθερωνει μια ουσια που εννιοτε γινεται τοξικη.

3. Πολυ πιθανον να μην τρωει γιατι ακομα εγκλιματίζεται στο νεο του περιβαλλον. Προσπαθησε να εχεις ποικιλια στην τροφη του και οχι μονο ενα ειδος τροφης. Πχ Hikari pellets και bloodworms.

4. Οπως σου ειπε ο Giannis θελουν ηρεμη ροη οποτε μειωσε την με καποιο τροπο ετσι ωστε να μην τον στρεσαρει.

5. Το βασικοτερο ολων ειναι να ειναι στρωμενο το φιλτρο σου. Εαν μπορεις πες μου την εταιρία βακτηριων που χρησιμοποιησες για κοιταξω και να δω εαν χρειαζονται αλλαγες νερου στο μεσοδιαστημα.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

@Giannis stam @Constantinos_S ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

 Θέλω να μου λύσετε και άλλη μια απορία...Το φίλτρο όπως θα δείτε και στη φωτογραφία που θα ανεβάσω παρακάτω τώρα είναι έξω από το νερό και το έχω στρέψει να χτυπάει στο τζάμι αν ανεβάσω τη στάθμη του νερού το φίλτρο θα ναι μέσα στο νερό θα υπάρξει πρόβλημα? και κάτι άλλο επείδη και τώρα που χτυπάει στο τζάμι το φίλτρο μου φαίνεται δυνατή η ροή και το φίλτρο δεν έχει ρυθμίσεις να στριμώξω λίγο υαλοβάμβακα μπροστά?

Τα βακτήρια Κωνσταντίνε είναι sera bio nitrivec και το κατάστημα μου είπε 48 ώρες πριν να μπει το ψάρι ένα καπάκι και κάθε 15 μέρες 30 -40 τοις εκατό αλλαγή νερού και μισό καπάκι αλλά εμένα το τελευταίο μου φάνηκε λίγο λάθος και έλεγα να κάνω κάθε μία εβδομάδα εσύ τι λες?

Το αντιχλώριο είναι tetra aqua safe.

 

 

20271859_1835984139955595_927236464_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος teo-91 έγραψε:

@Giannis stam @Constantinos_S ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.

 Θέλω να μου λύσετε και άλλη μια απορία...Το φίλτρο όπως θα δείτε και στη φωτογραφία που θα ανεβάσω παρακάτω τώρα είναι έξω από το νερό και το έχω στρέψει να χτυπάει στο τζάμι αν ανεβάσω τη στάθμη του νερού το φίλτρο θα ναι μέσα στο νερό θα υπάρξει πρόβλημα? και κάτι άλλο επείδη και τώρα που χτυπάει στο τζάμι το φίλτρο μου φαίνεται δυνατή η ροή και το φίλτρο δεν έχει ρυθμίσεις να στριμώξω λίγο υαλοβάμβακα μπροστά?

Τα βακτήρια Κωνσταντίνε είναι sera bio nitrivec και το κατάστημα μου είπε 48 ώρες πριν να μπει το ψάρι ένα καπάκι και κάθε 15 μέρες 30 -40 τοις εκατό αλλαγή νερού και μισό καπάκι αλλά εμένα το τελευταίο μου φάνηκε λίγο λάθος και έλεγα να κάνω κάθε μία εβδομάδα εσύ τι λες?

Το αντιχλώριο είναι tetra aqua safe.

 

 

20271859_1835984139955595_927236464_n.jpg

Καλησπερα τεο! Αν και δεν ειμαι και πολυ έμπειρος ασχολούμαι μονο 3 χρονια με το θεμα τον ενυδρειων και 1 χρόνο με τα φυτεμένα ομως ελπιζω να βοηθήσω. Αρχικα αυτο στην φωτο δεν ειναι το φίλτρο σου ...ειναι μόνο ο κυκλοφορητης. Δηλαδή το μονο που γίνεται ειναι απλα να ρουφάει νερο απο κατω και να το πεταει απο εκει χωρις να το φιλτραρει. Αν δεν κανω λαθος η γυαλα σου ακριβώς επάνω εκει που τελειωνει εχει και ενα κουτάκι σωστα ?! Εκει ειναι το φιλτρο σου, εκει περα θα βάλεις το βιολογικό σου υλικό. Αν μπορείς στηλε μια φωτογραφία με ανοιχτό καπάκι .στο λεω γιατι μαλλον εχουμε Την ίδια και την εχω διάθεση και εγω σε Μονομάχο.

Έγινε επεξεργασία - Gianniskyr
Link to comment
Share on other sites

@Gianniskyr Πειράζει να είναι ο κυκλοφορητής μέσα στο νερό ? Μπορώ να στριμώξω λίγο υαλοβάμβακα μπροστά για να μην αναταράσσεται πολύ το νερό?

Όπως θα δεις και στην φώτο κάτω από τον υαλοβάμβακα έχω βάλει ένα πράσινο σαν σφουγγαράκι(δε φαίνεται αυτό αφού είναι από πάνω ο υαλοβάμβακας) και νομίζω ότι μου είπανε στο κατάστημα ότι αυτό θα κρατάει την βιολογία του ενυδρείου.

20270228_1836046713282671_1413860604_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

1500554973296783003284.thumb.jpg.856135e2fec9523f24096c7d98f6b99a.jpgΩραια Έχουμε ακριβώς το ίδιο. Οχι δεν σε πειράζει να ριναι ο κυκλοφορητης στο καθως και γι'αυτο εχει φτιαχτεί μην ανησυχείς! Τωρα όσον αφορα τον κυκλοφορητη στην παρούσα φαση δεν σε ενδιαφέρει να βγαίνει νερο απο εκει γιατί δεν εχει και νοημα. Σε ενδιαφέρει ολο το νερο που τραβάει να ανεβαίνει επάνω , να πέφτει απο το σωληνάκι και μετα απο το βιολογικό υλικό...με λιγα λογια στο κουτάκι.Εγω λοιπον εκανα μια πατεντουλα και του έκλεισα( χρησιμοποίησα το λαστιχενιο "διακοπτακι" απο το σολονακι που καταλήγει στην έξοδο του κυκλοφορητη. Αυτο κανονικα ειναι για να βγαζει και αερα απο εκει αλλα εφοσον θα το κλήσεις δεν σε νιαζει.) Ακομα αν προσέξεις κατω απο το κουτακι εχει κατι τρύπες, αυτη ειναι η εξαγωγή του φίλτρου σου δηλαδή απο εκει βγανει το φιλτραρίσμενο νερο. 

Στο φίλτρο σου πρεπει να βαλεις syporax ( ασπρα μακαρονακια για βακτήρια ) και απο πάνω τον υαλοβαμβακα. Τέλος γέμισε νερό μέχρι επάνω( άφησε 3 -4cm απο το τέλος του τζαμιού. Θα βαλω δυο φωτογραφίες απο κατω! Η μια για να σου δείξω πως το στουμποσα τον κυκλοφοριτη και την αλλη πως είναι η σύνθεση του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

@GianniskyrΕυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές με βοήθησες αρκετά σου βάζω φώτο για να δεις τι έχω εγώ κάτω από τον υαλοβάμβακα και να μου πεις αν κάνει 

 

20206410_1836087756611900_269800259_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου... Για το φίλτρο δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο το έκανε ήδη ο άλλος Γιάννης...για τα βακτήρια διάβασε της οδηγίες χρήσης και πράξε ανάλογα.. Μην ακούς αυτούς από τα Pet Shop.. Όχι όλους τουλάχιστον... Όπως σου είπα και πριν πρέπει να διαβάσεις αρκετά.. Το φορούμ έχει αρκετά θέματα και πίστεψε με βοηθάνε... Και πρέπει να βρεις μπόλι για το φίλτρο σου... Βάλε μια αγγελία, σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου δώσει... Και κάτι τελευταίο.. Είδα ότι έχεις τη ανουμπια σε γλαστρακι... Βγαλτη από εκεί, καθαρισε την από τον υαλοβάμβακα και στερεωσε τη σε μια πέτρα η ένα ξύλο η ότι έχεις για διακοσμητικό... Μην την φυτεψεις στο χαλίκι θα  σαπιση... Και εάν μπορείς πάρε ένα φυτό επιφάνειας η  μία valsineria (αυτή φυτευεται στο βυθό.).. ...οχι πολύ έντονο φως και όχι πάρα πολλες ωρες ανοικτό.. Το πολύ από 8 έως 10 ώρες.... 

Link to comment
Share on other sites

@Giannis stamΑν ακολουθήσω τις οδηγίες των βακτηρίων δε θα στρώσει το ενυδρείο θέλει οπωσδήποτε μπόλι?

Η ανούμπια είναι ήδη πολύ μεγάλη για το ενυδρείο αν τη δέσω και σε πέτρα ή ξύλο δε θα χωράει στο ενυδρείο...Γιατί πειράζει που την έχω στο γλαστράκι?Δε θέλω να τη βγάλω γιατί αρέσει πολύ στο μονομάχο.

Έχω βάλλει στο πρόγραμμα να πάρω και κερατόφυλλο θα ρωτήσω αν έχουν και valsineria που μου είπες.

Το φως 8 ώρες το αφήνω.

Μπορείς να δεις και λίγο την φώτο που ανέβασα πιο πάνω να μου πεις αν το υλικό που έχω κάτω από τον υαλοβάμβακα κάνει την ίδια δουλειά με το σιποράξ?

 

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά σαν αρχάριος έχω πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος teo-91 έγραψε:

@Giannis stamΑν ακολουθήσω τις οδηγίες των βακτηρίων δε θα στρώσει το ενυδρείο θέλει οπωσδήποτε μπόλι?

Η ανούμπια είναι ήδη πολύ μεγάλη για το ενυδρείο αν τη δέσω και σε πέτρα ή ξύλο δε θα χωράει στο ενυδρείο...Γιατί πειράζει που την έχω στο γλαστράκι?Δε θέλω να τη βγάλω γιατί αρέσει πολύ στο μονομάχο.

Έχω βάλλει στο πρόγραμμα να πάρω και κερατόφυλλο θα ρωτήσω αν έχουν και valsineria που μου είπες.

Το φως 8 ώρες το αφήνω.

Μπορείς να δεις και λίγο την φώτο που ανέβασα πιο πάνω να μου πεις αν το υλικό που έχω κάτω από τον υαλοβάμβακα κάνει την ίδια δουλειά με το σιποράξ?

 

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά σαν αρχάριος έχω πολλές απορίες.

Εάν δεν κάνω λάθος είναι μπλε σφουγγάρι... Αυτό είναι για μηχανικο καθαρισμό.. Χρειάζεσαι όμως και βιολογικό... Εάν σου είναι ακριβό το σιποραξ, πάρε ελαφρόπετρα από πρακτικερ.. Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε και τέτοιο.. Μπόλι χρειάζεσαι για να στρωθει το φίλτρο πιο γρήγορα, μπορείς και χωρίς αλλά παίρνει πολύ χρόνο... Και από την στιγμή που έχεις ψάρι μέσα είναι μονόδρομος το μπόλι... Καλύτερα για τον μονομάχο σου δηλαδή...το γλαστρακι δεν ξέρω εάν μπορείς να το κρατήσεις γιατί δεν ξέρω τη χημικές ουσίες μπορεί να βγάλει με τον καιρό... Όπως και να έχει όμως ελευθερωσε την ανουμπια από τον υαλοβάμβακα και στερεωσε τη στο γλαστρακι εάν είναι ασφαλές... Και προσπάθησε σιγά σιγά να επεξεργαζεσαι το νερό σου με τύρφη για να μαλακωσεις το νερό σου.. Έτσι θα έχεις και αυτό που λέμε Black watter... Δηλαδή το νερό θα έχει ένα κιτρινοπο θαμπο χρώμα... Έτσι θα δεις και άλλον μονομάχο από συμπεριφορά... Σε σχέση με αυτό που είναι τώρα... 

ΥΓ..το μπλε σφουγγάρι Μην το βγάλεις απλά συμπλήρωσε και βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου... 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις ακόμα το σιποράξ να το βάλλω ανάμεσα στο μπλε σφουγγάρι και τον υαλοβάμβακα.

Θα πατήσω στην αναζήτηση και για την τύρφη και θα σε ρωτήσω αν έχω κάποια απορία.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To μπλε το σφουγγάρι δεν ειναι κατι κακο φιλτρανση προσφερει απλα σημπληρωσε και syporax γιατι οπως ειπε και ο αλλος Γιάννης θες και βιολογική φιλτρανση. Δεν ειναι ακριβο εκτος απο τις γνωστές μαρκες μπορεις βα βρεις και κατι απλο. Εννοώ υπάρχουν και κινέζικα που ειναι μια χαρα για τις απαιτήσεις. Δεν χρησιμοποιείς ολη την ποσοτητα ετσι και αλλιως γιατι δεν χωράει και απο αυτό που θα βαλεις θα κανεις μετα απο 3 μηνες αλλαγή την μισή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την εχω κάτω ! Θεωρώ οτι μπορείς ναι ... ετσι και αλλιως σε κάποια φιλτρα οπως της juwel έχει σφουγγάρι και κατω απο τα syporax.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, teo-91 said:

Τα βακτήρια Κωνσταντίνε είναι sera bio nitrivec και το κατάστημα μου είπε 48 ώρες πριν να μπει το ψάρι ένα καπάκι και κάθε 15 μέρες 30 -40 τοις εκατό αλλαγή νερού και μισό καπάκι αλλά εμένα το τελευταίο μου φάνηκε λίγο λάθος και έλεγα να κάνω κάθε μία εβδομάδα εσύ τι λες;

"Dosage for new setups

Add 1 capful* sera bio nitrivec per 25 liters of aquarium water. Introduce a part of the fish after 24 hours.

Dosage for biologically established aquariums

Add 1 capful* Sera bio nitrivec per 25 liters of aquarium water once weekly

Dosage after water changes or filter cleaning

Add 1 capful* Sera bio nitrivec per 25 liters of aquarium water."

 

Αυτες ειναι οι οδηγιες του σκευασματος σου φιλε μου. Ασχετως με το τι σου ειπαν στο καταστημα ηθελες στην αρχη κατι περισσοτερο απο μισο καπακι (στα 15 λιτρα) και μετα απο 24 ωρες το ψαρι μεσα. Στην συνεχεια σε καθε αλλαγη νερου 1 φορα την εβδομαδα προσθετεις παλι λιγο περισσοτερο απο μισο καπακι. Ταιζε φειδωλα (μερα παρα μερα) τωρα στην αρχη και μην αφηνεις υπολείμματα τροφής στην επιφάνεια του νερου. 

 

 
 
Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με βοηθήσατε πολύ με τις συμβουλές σας σας είμαι ευγνώμων!

Κάτι ακόμα μπορώ να βάλω στο ενυδρείο κάποιο σαλιγκάρι έχετε να μου προτείνετε κάποιο?...Διάβασα ότι το zebra snail κάνει αλλά γεννάει αυγά που δεν εκκολάπτονται και κολλάνε όπου τα γεννήσει και δεν βγαίνουν εύκολα.

Μερικές ακόμα φωτογραφίες του μονομάχου μου:

 

20271981_1836168279937181_2096312471_n.jpg

20227462_1836168366603839_1303896493_n.jpg

20271768_1836168389937170_52077302_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, teo-91 said:

Παιδιά με βοηθήσατε πολύ με τις συμβουλές σας σας είμαι ευγνώμων!

Κάτι ακόμα μπορώ να βάλω στο ενυδρείο κάποιο σαλιγκάρι έχετε να μου προτείνετε κάποιο?...Διάβασα ότι το zebra snail κάνει αλλά γεννάει αυγά που δεν εκκολάπτονται και κολλάνε όπου τα γεννήσει και δεν βγαίνουν εύκολα.

Μερικές ακόμα φωτογραφίες του μονομάχου μου:

 

20271981_1836168279937181_2096312471_n.jpg

20227462_1836168366603839_1303896493_n.jpg

20271768_1836168389937170_52077302_n.jpg

Ομορφος ειναι :) Θα σου προτεινα να βγαλεις την ανουμπια απο το γλαστρακι και να την δεσεις σε μια πετρα ή ενα ξυλο γιατι εαν κρινω απο την φωτογραφια εχει αρχισει να σαπιζει σε καποια φυλλα. Το αλλο που θα σου προτεινα απο την στιγμη που το ενυδρειο σου εχει καπακι, γεμιζε το νερο μεχρι πανω να καλυπτει τελειως το φυτο αλλα να εχει και χωρο τα ψαρακι να κολυμπαει. Σαλιγκαρακι οχι ακομα γιατι το ενυδρειο σου στρωνει και ειναι πιο ευαισθητα απο τα ψαρια στις μεταβολες του νερου. Ασε να περασει λιγος καιρος κανε και μετρησεις εαν μπορεις σε καποιο pet shop και οταν δεις μηδενικη αμμωνια, μηδενικα νιτρωδη και λιγα νιτρικα βαλε και το σαλιγκαρακι σου. (Οντως τα nerite snails εαν ειναι θυληκο γεννούν αυγα και δεν φευγουν ευκολα)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μονομάχος σου.. Απλά καθάρισε την ανουμπια από τον υαλοβάμβακα γιατί θα σου σαπιση... Στερεωσε τη πάλι στο γλαστρακι εάν θέλεις..μέχρι να βρεις κάτι άλλο... Και διάβασε.... Οτιδήποτε ρωτάς να ξέρεις ότι τα έχουμε ρωτήσει όλοι μας πάνω κάτω... Επόμενος μην έχεις πρόβλημα να ρωτήσεις οτιδήποτε... 

Link to comment
Share on other sites

Την ανούμπια την αγόρασα πριν 4 μέρες αρέσει πολύ στο μονομάχο είναι όμως τεράστια και είναι ίσα ίσα στο ενυδρείο.Πώς μπορώ να τη δέσω? από τις ρίζες?

 

 

Έγινε επεξεργασία - teo-91
Link to comment
Share on other sites

Με κλωστη πανω σε πετρα η ενυδρειακο ξυλο. Με τον καιρο οι ριζες της θα αγκαλιασουν το ξυλο η την πετρα και θα ειναι μονιμα εκει. Δεν πειραζει που ειναι μεγαλη ισα ισα θα κανει ξαπλες ο μονομαχος πανω στα φυλλα της. Στην πορεια οταν σταθεροποιηθει το συστημα σου σιγα σιγα βαλε και κανα 2 κλωναρια κερατοφυλλο στην επιφανεια. Θα τα εκτιμησει και αυτα. :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας δυστυχώς έχω δυσάρεστα νέα χτες ο μονομάχος δεν ήταν πολύ ζωηρός κρυβόταν συνέχεια στην ανούμπια και δεν έφαγε παρά τις πολλές προσπάθειες μου και σήμερα πέθανε.

Είμαι κάπως απογοητευμένος αφού πήρα το ενυδρείο για να μην τον έχω στη γυάλα και τελικά πέθανε.

Λέτε να ξαναπροσπαθήσω ή θα έχω πάλι τα ίδια αποτελέσματα?

Να προσθέσω πως λόγω κάποιων προσωπικών γεγονότων παράλειψα να αγοράσω κερατόφυλο λέτε να φταίει αυτό? κατά τα αλλά ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες που μου δώσατε έσεις και το κατάστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος teo-91 έγραψε:

Γεια σας δυστυχώς έχω δυσάρεστα νέα χτες ο μονομάχος δεν ήταν πολύ ζωηρός κρυβόταν συνέχεια στην ανούμπια και δεν έφαγε παρά τις πολλές προσπάθειες μου και σήμερα πέθανε.

Είμαι κάπως απογοητευμένος αφού πήρα το ενυδρείο για να μην τον έχω στη γυάλα και τελικά πέθανε.

Λέτε να ξαναπροσπαθήσω ή θα έχω πάλι τα ίδια αποτελέσματα?

Να προσθέσω πως λόγω κάποιων προσωπικών γεγονότων παράλειψα να αγοράσω κερατόφυλο λέτε να φταίει αυτό? κατά τα αλλά ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες που μου δώσατε έσεις και το κατάστημα.

 

Δεν παιζει ρολο το κερατοφυλλο... λυπαμε για την απωλεια σου ολοι μας εχουμε χασει ψαρια αλλα συνεχιζουμαι αυτο το ωρεο χομπι!!! 
εγω θα σου ελεγα να φιαξεις την διακοσμιση να ετοιμασεις το ενυδρειο σου και μετα παρε αλλο μονομαχο!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος teo-91 έγραψε:

Είμαι κάπως απογοητευμένος αφού πήρα το ενυδρείο για να μην τον έχω στη γυάλα και τελικά πέθανε.

Λέτε να ξαναπροσπαθήσω ή θα έχω πάλι τα ίδια αποτελέσματα?

 

Θα σου προτεινα να ξαναπροσπαθησεις αλλα παρε ενα ενυδρειο 30 λιτρων για να μπορει να

ζει ο μονομαχος αξιοπρεπως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...