Jump to content

Μονομαχοενυδρειο


teo-91

Recommended Posts

Τώρα πρέπει να πετάξω το νερό και να βάλλω άλλο έτσι?

Τα βακτήρια που έχω λένε να βάλλω το ψάρι μετά από 48 ώρες...Μπορώ να βάζω μόνο βακτήρια και όχι το ψάρι για πολύ καιρό ώστε να στρώσει το ενυδρείο ή να ακολουθήσω πάλι τις οδηγίες?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει μέσα στο φίλτρο βιολογικό υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο συνήθως ειναι σαν μακαρονι κοφτο με τρυπα στην μεση ή μπίλια και τα δυο είδη ειναι λευκα ή μπεζ απο κεραμικό υλικο... χωρις αυτο η βιολογια του ενυδρείου δεν ειναι σταθερη γιατι τα βακτήρια που ριχνεις δεν εχουν που να κατοικήσουν.. βάλε  φωτογραφία απο το φιλτρο και τι εχει μεσα να σε καθοδηγήσουμε... 

 

Με μια ατυχία δεν τα παραταμε απλα μαθαίνουμε απο τα λάθη μας και παμε πιο σωστά...

 

Παμε βημα βήμα και ολα θα πανε καλα !!!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, teo-91 said:

Γεια σας δυστυχώς έχω δυσάρεστα νέα χτες ο μονομάχος δεν ήταν πολύ ζωηρός κρυβόταν συνέχεια στην ανούμπια και δεν έφαγε παρά τις πολλές προσπάθειες μου και σήμερα πέθανε.

Είμαι κάπως απογοητευμένος αφού πήρα το ενυδρείο για να μην τον έχω στη γυάλα και τελικά πέθανε.

Λέτε να ξαναπροσπαθήσω ή θα έχω πάλι τα ίδια αποτελέσματα?

Να προσθέσω πως λόγω κάποιων προσωπικών γεγονότων παράλειψα να αγοράσω κερατόφυλο λέτε να φταίει αυτό? κατά τα αλλά ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες που μου δώσατε έσεις και το κατάστημα.

 

Λυπαμαι φιλε μου για την απωλεια σου. Αυτα συμβαινουν και καθε φορα σε ενα νεο εγχειρημα υπαρχουν απωλειες, ειδικα οταν εχουμε αγνοια. Το ψαρακι μπορει να ηταν ηδη ταλαιπωρημενο απο την αμμωνια στο καταστημα και στην συνεχεια στην 4 λιτρη λιτρη ειδικα οταν οι αλλαγες νερου πρεπει να ειναι πολυ πιο συχνές. Τα λιτρα σου ειναι οκ, κατ'εμε αλλα εμπειρικα στο λεω οτι μικροτερα ενυδρεια θελουν αυτο που ονομαζω "micromanaging" και πιο στενη παρακολουθηση απο οτι τα πιο μεγαλα. Εαν πραγματικά σου αρεσει αυτο το χομπι και θελεις να κανεις κατι ομορφο για το επομενο ψαρακι σου, θα σου προτεινα να το ξαναεπιχειρησεις ΑΛΛΑ με την προϋπόθεση οτι αυτη την φορα θα εισαι πιο προετοιμασμενος και διαβασμενος. Μπες διαβασε τα θεματα για τον κυκλο του αζωτου, πως μπορεις να διαμορφωσεις ακομα και τα 15 λιτρα σε ενα πολυ καλυτερο περιβαλλον απο αυτο που οι περισσοτερες αλυσιδες καταστηματων τα καταδικαζουν να ζουν, ποια φυτα σου αρεσουν και πως λειτουργουν ευεργετικα στον κυκλο ενος ενυδρειου και κατα συνεπεια και ενος μονομαχου. Δες εικονες, παρε ιδεες και εμπνευση και φτιαξε κατι πιο οργανωμενο, ομαλο, και ανετο για σενα και το επομενο ψαρακι σου. Το κερατοφυλλο δεν φταιει για οτι εγινε. :) Εαν το ξαναεπιχειρησεις βημα βημα εδω θα ειμαστε να σε καθοδηγησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά από εδώ και στο εξής θα είμαι καλύτερα διαβασμένος.

Θα ξαναστήσω το ενυδρείο από την αρχή ,καθώς δεν νομίζω σε τόσο συντόμο χρονικό διάστημα να είχε γίνει ο κύκλος του αζώτου, και θα σας ανεβάσω φωτογραφίες προτού προσθέσω τον νέο μονομάχο και τα βακτήρια για να μου πείτε αν είναι όλα οκ.

Πάντος ο τόσος ξαφνικός θάνατος του μονομάχου μου με προβλημάτισε πολύ αφού μέχρι προχτές είχε πολύ όρεξη και όλα τα πτερύγια του ήταν εντάξει και χτες δεν είχε καθόλου ενέργεια φαίνονταν μερικά πτερύγια του σαν κατεστραμένα και σήμερα πέθανε.Είναι δυνατόν αν είχε κάποια αρρώστεια να εκδηλώθηκε τόσο γρήγορα?

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, teo-91 said:

Πάντος ο τόσος ξαφνικός θάνατος του μονομάχου μου με προβλημάτισε πολύ αφού μέχρι προχτές είχε πολύ όρεξη και όλα τα πτερύγια του ήταν εντάξει και χτες δεν είχε καθόλου ενέργεια φαίνονταν μερικά πτερύγια του σαν κατεστραμένα και σήμερα πέθανε.Είναι δυνατόν αν είχε κάποια αρρώστεια να εκδηλώθηκε τόσο γρήγορα?

Έχε στο νου σου οτι πριν τον παρεις ηταν στο ποτηρακι για αρκετα μεγαλο διαστημα. Οποτε λιγο πολυ ετρωγε καθημερινα καποια ποσοτητα αμμωνιας. Μετα, 2 εβδομαδες και λιγο παραπανω ηταν στην 4 λιτρη γυαλα, όπου και εκει θα τον ταλαιπωρουσε η αμμωνια και πολυ πιθανο ακομα και στην 15 λιτρη γυαλα, αφου δεν υπηρχε αρκετη βιολογια για να την μετατρεψει οπως θα διαβασεις στον κυκλο του αζωτου. Κατεστραμμένα πτερύγια λογικά θα ηταν Fin Rot που ισως δεν μπορεσες να αναγνωρισεις παρα μονο στο τελικο σταδιο. Τουλαχιστον προσπαθησες, αυτη την φορα ομως θα εισαι πιο οργανωμενος. Εφοσον ξεκινησες ηδη την διαδικασια του στρωσιματος, συντηρησε την οποιαδηποτε ποσοτητα βιολογιας του φιλτρου σου με μια αποχη η ενα τουλι με τροφη μεσα και παρακολουθησε το. Εαν εχεις την δυνατοτητα να πηγαινεις σε καποιο καταστημα αρχικα να σου μετρανε το νερο καντο μεχρι να δεις στις μετρησεις σου μηδενικη ποσοτητα αμμωνιας και μετρησιμα νιτρικα. Παραλληλα μπορεις να ξεκινησεις να διαμορφωνεις το ενυδρειο σου με διακοσμητικα. Φυτα, πετρες, ξυλα κτλ. Μαζεψε τα βελτιωτικα του νερου σου, τις τροφες σου για το επομενο ψαρακι. Διαβασε και απο εδω για τους μονομαχους γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...