Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασιλη φιλαρακι μολις το ειδα το θεμα σου. Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!. Γνωμη μου μια μικρη ριζουλα για να το απογειωσει!

Τα ρασμπορας πως τα πανε με τον μονομαχο; και το αντιστροφο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Θοδωρή @Sturm ! Το ενυδρείο έχει ανέβει λιγακι επειδή η Alternanthera έχει διπλασιαστεί σε σχέση με την τελευταία φωτο που ανέβασα. Όταν βρω ρίζα που να μου αρέσει επιτέλους (θέλω μικρή Red moor ή εφάμιλλη με μικρά και αρκετά κλαδάκια, αν έχει κανεις κάτι μου λεει) θα ξεστησω και θα ξαναστησω τελείως διαφορετικά. Μέχρι τότε θα το πάω με δυο γρασιδακια μόνο και τίποτα άλλο.

 

Παρηγγειλα εχθες 2 ίδια φωτιστικά από το eBay, 12 led το καθένα. Μου κόστισαν 7.5€. Αν δεν το στηρίξουν το γρασίδι θα πάω σε πιο βιοτοπικη προσέγγιση. Πάντως, αυτήν την στιγμή το ενυδρείο εινα ακριβώς εκεί που το σκεφτόμουν τον Ιούλιο και αυτό είναι πολύ ωραίο.

 

Τα Boraras είναι πανέμορφα ψαράκια που κοπαδιαζουν αρκετά περισσότερο από αλλά τετρα Αμερικής στυλ νέον. Τρώνε τα πάντα και μένουν κυριως στο πάνω μέρος του ενυδρείου. Δεν φοβούνται την μονομαχινα ( η οποία αδιαφορεί για αυτά). Το γεγονος ότι δεν νιώθουν κανεναν φόβο φαίνεται από το ότι την ώρα του φαγητού περιμένουν δίπλα στο στόμα της για να αρπάξουν τα μικρά κομματάκια φαγητού που φτήνει. Νιώθω πως περισσότερο καθαρίζουν το ενυδρείο παρα το ρυπαίνουν. Σαν σκέψη μου ήρθε να τα βάλω για να φάνε τα νηματωδη μετά την καταστροφή που είχα το καλοκαίρι και πράγματι τα ξέσκισαν...  Σαν ψαράκια δεν είναι γρήγοροι κολυμβητές και θεωρώ πως σε σύστημα με μεγάλη ροη θα είχαν θέμα...  Είναι σίγουρα μικρότερα από 20 χιλιοστά όλα, κοντά στα 15 θεωρώ πως είναι. Έχω και αρσενικα και θηλυκά. Ήμουν διστακτικός στην αρχή επειδή το ενυδρείο είναι μικρό, αλλά οι 40 πόντοι που έχω για μήκος με ώθησαν να το δοκιμάσω. Δεν το έχω μετανιώσει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, το ενυδρείο έφτασε στο τέλος του, καθώς έπρεπε οπωσδήποτε να ξεστηθεί για κάποιους μήνες, λόγω έλλειψης χώρου. Η μονομαχίνα εξακολουθεί να είναι μαζί μου βέβαια! Ήταν ένα ωραίο εγχείρημα τα γρασιδάκια,  θα επιστρέψω σε πιο βιοτοπικές προσεγγίσεις...

 

 

fVNj8W4.jpg

FsRDEsO.png

XS63BEr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...