Jump to content

Ήρθε και η δική μου η σειρά


gifil

Recommended Posts

Μπράβο ρε Γιάννη. 

Άλλο πράγμα. 

Υπομονή και θα γίνει σούπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μπράβο ρε Γιάννη. 

Άλλο πράγμα. 

Υπομονή και θα γίνει σούπερ!!!

Σε ευχαριστώ Διονύση. Υπομονή μπόλικη. Σιγα σιγά μαζεύω τον εξοπλισμό για αναβάθμιση και βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

Γιάννη τι ωραια πράγματα βλεπω!?!?!?!?! 

τι σου λείπει???

Σε ευχαριστώ Ηρακλή!!

Φωτιστικό το οποίο το έχω παραγγείλει. Και δεν ξέρω για το σκιμμερ γτ είμαι οριακα στα λίτρα. 

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αγορίνα μου!!

Με το νέο φωτιστικό θα ξεφύγουν..

Από μετρήσεις πάμε καλά?

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση μόνο καλο κανει.Βαλε στο πλάνο και το σκιμερ.Σου είπα παίξε επιθετικά με βακτήρια και υπομονή.Κερδισες.Δωστου χρόνο τώρα και παρατήρηση.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Μπράβο αγορίνα μου!!

Με το νέο φωτιστικό θα ξεφύγουν..

Από μετρήσεις πάμε καλά?

Ναι μια χαρά. Ολες. Αυριο θα κανω και μαγνήσιο, φωσφορικά, ασβέστιο και kh και σ λεω.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Η αναβάθμιση μόνο καλο κανει.Βακε στο πλάνο και το σκιμερ.Σου είπα παίξε επιθετικά με βακτήρια και υπομονή.Κερδισες.Δωστου χρόνο τώρα και παρατήρηση.

Τώρα που θα βάλω και το φωτιστικό. Ναι στην επίθεση με τα βακτήρια στο κυανό σε ακουσα όπως είπες και βγήκαμε νικητές. μέχρι την αρχή της εβδομάδας είχα πάλι διατομική αρκετή, έβαλα σκούπα και έκανα αλλαγή και σήμερα έχει υποχωρήσει ακόμα περισσότερο απο την χθεσινή φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό update με το καινούριο φωτιστικό. Όπου ακόμα ψάχνω να βρω το καλύτερο χρώμα στο φως.

 

IMG_20180211_195914.jpg

IMG_20180211_195926.jpg

IMG_20180211_195944.jpg

IMG_20180211_195958.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καλορίζικο αλλά μπλεδιζε το από χτες Γιάννη.

Το εφτιαξα οπως ειπες!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gifil said:

Το εφτιαξα οπως ειπες!

Εκτός από το μπλε που πρεπει να το βάλεις απο χθες όπως λέει και ο Νικόλας, ελπίζω να έχεις φτιάξει  ένα φραγκακι απο χθες από τη φάβια και στην πιτα που θα κατέβω στο πήρα..

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν ένα και όχι τόσο ευχάριστο update.

Δυστυχώς μετά το κυανό που καταπολέμησα επιτυχώς, είπα να βάλω έναν polymnus στο ενυδρείο. Δυστυχώς είχε παράσιτο και όπως φαντάζεστε γέμισε όλο το ενυδρείο με oodinium. Έχασα όλα τα ψάρια και εκεί που λέω εντάξει γίναμε τι άλλο να πάθω, το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας έλλειπα και ήταν ο καιρός που πέθαιναν τα ψάρια, οπότε ο πατέρας μου ήταν κέρβερος και τα έβγαζε έξω μην ανεβάσω αμμωνία στα ύψη. Αθελά του όμως αύξησε το φάσμα του λευκού και δεν το ξαναχαμήλωσε για να βρεί ένα νεκρό ψάρι το Σάββατο και τη Δευτέρα που γύρισα είδα τρελή άλγη όπου τώρα άνετα βόσκουν και γελάδια.

  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gifil έγραψε:

Λοιπόν ένα και όχι τόσο ευχάριστο update.

Δυστυχώς μετά το κυανό που καταπολέμησα επιτυχώς, είπα να βάλω έναν polymnus στο ενυδρείο. Δυστυχώς είχε παράσιτο και όπως φαντάζεστε γέμισε όλο το ενυδρείο με oodinium. Έχασα όλα τα ψάρια και εκεί που λέω εντάξει γίναμε τι άλλο να πάθω, το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας έλλειπα και ήταν ο καιρός που πέθαιναν τα ψάρια, οπότε ο πατέρας μου ήταν κέρβερος και τα έβγαζε έξω μην ανεβάσω αμμωνία στα ύψη. Αθελά του όμως αύξησε το φάσμα του λευκού και δεν το ξαναχαμήλωσε για να βρεί ένα νεκρό ψάρι το Σάββατο και τη Δευτέρα που γύρισα είδα τρελή άλγη όπου τώρα άνετα βόσκουν και γελάδια.

Οκ το πρώτο άσχημο μεν αλλά δεν αλλάζει.60 μερες χωρίς λεπι αναγκάστηκα. Τώρα συνεχίζεις με την ησυχία σου να ασχολησε με τα κοραλια.Χαμηλωνεις το άσπρο βακτήρια και αντιφωσφωρο και θα φύγει η άλγη.Μετρα λίγο τα νιτρικά και διπλασίασε τα βακτήρια για δύο φορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Οκ το πρώτο άσχημο μεν αλλά δεν αλλάζει.60 μερες χωρίς λεπι αναγκάστηκα. Τώρα συνεχίζεις με την ησυχία σου να ασχολησε με τα κοραλια.Χαμηλωνεις το άσπρο βακτήρια και αντιφωσφωρο και θα φύγει η άλγη.Μετρα λίγο τα νιτρικά και διπλασίασε τα βακτήρια για δύο φορές.

Σε ευχαριστώ Νικόλα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:wacko: Τι να πω; Κρίμα για τα ζωντανά που χάθηκαν!
Τελικά αυτό το odinium μάλλον είναι ο εφιάλτης του θαλασσινού!
Έχω διαβάσει τόσα πολλά τελευταία γι' αυτή την ασθένεια που για πρώτη φορά σκέφτομαι σοβαρά την δημιουργία καραντίνας!
Περαστικά κ πάμε για τα καλύτερα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

:wacko: Τι να πω; Κρίμα για τα ζωντανά που χάθηκαν!
Τελικά αυτό το odinium μάλλον είναι ο εφιάλτης του θαλασσινού!
Έχω διαβάσει τόσα πολλά τελευταία γι' αυτή την ασθένεια που για πρώτη φορά σκέφτομαι σοβαρά την δημιουργία καραντίνας!
Περαστικά κ πάμε για τα καλύτερα τώρα!

Σε ευχαριστώ Αγάπη. Υπομονή και όλα θα φτιάξουν!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα Γιάννη... στεναχωρήθηκα ρε συ, κρίμα που πέθαναν τόσα ψάρια.

Κανε έτσι όπως σου είπε ο Νίκος και πλάκωσε στα βακτήρια και όλα καλά θα πάνε...

Οταν περάσει λίγος καιρός και αρχίσεις να βάζεις ψάρια πήγαινε το με το μαλακό και με σωστές επιλογές... καθαρά ψάρια και όσα μπορείς αναπαραγωγης...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

Λοιπόν ένα και όχι τόσο ευχάριστο update.

Δυστυχώς μετά το κυανό που καταπολέμησα επιτυχώς, είπα να βάλω έναν polymnus στο ενυδρείο. Δυστυχώς είχε παράσιτο και όπως φαντάζεστε γέμισε όλο το ενυδρείο με oodinium. Έχασα όλα τα ψάρια και εκεί που λέω εντάξει γίναμε τι άλλο να πάθω, το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας έλλειπα και ήταν ο καιρός που πέθαιναν τα ψάρια, οπότε ο πατέρας μου ήταν κέρβερος και τα έβγαζε έξω μην ανεβάσω αμμωνία στα ύψη. Αθελά του όμως αύξησε το φάσμα του λευκού και δεν το ξαναχαμήλωσε για να βρεί ένα νεκρό ψάρι το Σάββατο και τη Δευτέρα που γύρισα είδα τρελή άλγη όπου τώρα άνετα βόσκουν και γελάδια.

Πραγματικά πολύ στεναχωρέθηκα. Δύο φορές στο καπάκι το ίδιο πράγμα έπαθα. Το πάθημα λοιπόν μου έγινε μάθημα, και έτσι λοιπόν αφού δεν έχω καραντίνα. μόνο στρωμένα ψάρια που έχουν μείνει το λιγότερο μια βδομάδα δέκα μέρες στο κατάστημα  θα παίρνω. Όπως είπε και ο bbetta παραπάνω, αν είναι αναπαραγωγής ακόμα καλύτερα. Δυστυχός δεν υπάρχει άλλη λύση. Αυτή τη στιγμή είμαι ακριβώς ένα μήνα fishless για να φύγει το παράσιτο, και έχουμε δρόμο ακόμα. Υπομονή!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

@Mr.Puff κ εσύ;;;;
Μου φαίνεται μέχρι να οργανωθώ δεν ξαναβάζω τίποτα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Πολύ κρίμα Γιάννη... στεναχωρήθηκα ρε συ, κρίμα που πέθαναν τόσα ψάρια.

Κανε έτσι όπως σου είπε ο Νίκος και πλάκωσε στα βακτήρια και όλα καλά θα πάνε...

Οταν περάσει λίγος καιρός και αρχίσεις να βάζεις ψάρια πήγαινε το με το μαλακό και με σωστές επιλογές... καθαρά ψάρια και όσα μπορείς αναπαραγωγης...

Ασε ρε Βασίλη στην αρχή ήμουν έτοιμος να το στείλω. Αλλα λέω θα συνεχίσω!

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Πραγματικά πολύ στεναχωρέθηκα. Δύο φορές στο καπάκι το ίδιο πράγμα έπαθα. Το πάθημα λοιπόν μου έγινε μάθημα, και έτσι λοιπόν αφού δεν έχω καραντίνα. μόνο στρωμένα ψάρια που έχουν μείνει το λιγότερο μια βδομάδα δέκα μέρες στο κατάστημα  θα παίρνω. Όπως είπε και ο bbetta παραπάνω, αν είναι αναπαραγωγής ακόμα καλύτερα. Δυστυχός δεν υπάρχει άλλη λύση. Αυτή τη στιγμή είμαι ακριβώς ένα μήνα fishless για να φύγει το παράσιτο, και έχουμε δρόμο ακόμα. Υπομονή!

Λουκά άστο το είχε στο μαγαζί 3-4 εβδομάδες φαντάσου. Και να σου πω ότι δέχτηκε τραμπουκισμό, αυτός με το που μπήκε τραμπούκιζε όλα τα ψάρια. Τώρα λέω να ασχοληθώ με τα κοράλλια μου και τα ασπόνδυλά μου.

 

Για να βλέπω κίνηση στο ενυδρείο σκέφτομαι να φτιάξω καραβάκια να βάζω στην επιφάνεια. :hehe:hehe

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

Ασε ρε Βασίλη στην αρχή ήμουν έτοιμος να το στείλω. Αλλα λέω θα συνεχίσω!

 

Λουκά άστο το είχε στο μαγαζί 3-4 εβδομάδες φαντάσου. Και να σου πω ότι δέχτηκε τραμπουκισμό, αυτός με το που μπήκε τραμπούκιζε όλα τα ψάρια. Τώρα λέω να ασχοληθώ με τα κοράλλια μου και τα ασπόνδυλά μου.

 

Για να βλέπω κίνηση στο ενυδρείο σκέφτομαι να φτιάξω καραβάκια να βάζω στην επιφάνεια. :hehe:hehe

Εγώ σου είπα να έρθεις να πάρεις τις γαρίδες να στήσεις ένα σοβαρό ενυδρείο,αλλά εσύ θέλεις να παιδεύεσε με τα αλάτια. Τι να σου κάνω αγόρι μου.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εγώ σου είπα να έρθεις να πάρεις τις γαρίδες να στήσεις ένα σοβαρό ενυδρείο,αλλά εσύ θέλεις να παιδεύεσε με τα αλάτια. Τι να σου κάνω αγόρι μου.:D

αχαχαχαχαχα το αλλο παει τρενο δεν εχει θεμα. εδω εχουν βγει ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ακουμε..Τι κάνεις με τα προβληματάκια που είχες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...