Jump to content

Άρρωστο oranda red cap


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

το oranda μου εμφάνισε ξαφνικά ένα μεγάλο και κατακόκκινο "σπυράκι" στην ουρά του... το έχω μόλις 15 ημέρες, και όταν το αγόρασα φαινόταν υγιές και ζωηρό. Ήταν ορεξάτο και κινητικότατο και σήμερα ξαφνικά μετά από μία ημέρα απουσίας μου το βρήκα με αυτό εξόγκωμα στην ουρίτσα του. Το είχα σε ένα ενυδρείο 90 λτ μαζί με άλλα δύο χρυσόψαρα τα οποία δε φαίνονται να έχουν κάτι. Προσωρινά, λόγω του προβλήματος, το έβαλα σε μια μικρή γυάλα, με νερό από το ενυδρείο,  για να μην κολλήσουν κ τα άλλα δύο (δε ξέρω αν έκανα καλά) και σκοπεύω να κάνω μια καλή αλλαγή νερού στο ενυδρείο. Τι μπορεί να έχει το ψαράκι? Σώζεται?? Και πρέπει να κάνω κάτι για να μην το πάθουν και τα άλλα δύο μου ψαράκια??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Οραντα 1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και καλή εβδομάδα.

Αρχικά σου Προτείνω να ηρεμήσεις γιατί ακόμα η πληγή είναι στην αρχή και αυτό που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις το ψαράκι σου είναι να πας σε ένα pet shop και να προμηθευτείς 1 ευρώ φάρμακο το οποίο λέγεται mycopur.

Ρίχνεις τις σταγόνες που αναλογούν για τα λίτρα σου ανάλογα με αυτά που αναγράφει μέσα οδηγός στις οδηγίες χρήσεως έχοντας για ένα εικοσιτετράωρο τα φώτα σου κλειστά Γιατί το νερό σου πρασινίζει ρίχνοντας σταγόνες και το ψάρι στρεσάρεται και αν μπορείς αν δεν θέλεις να δώσεις λεφτά για ενυδρείο και αλάτι μπορείς να προμηθευτείς από ένα σούπερ μάρκετ ΑΒ ένα σακουλάκι με χοντρό μη ιωδιούχο αλάτι αλλιώς Εάν βρεις κάπου αλλού τυροκομικό αλάτι.

Ότι από τα δύο πάρεις πρώτα πριν το χρησιμοποιήσεις μας ενημερώνεις γιατί σε περίπτωση που έχεις πάρει μόνο το αλάτι πρώτα πρέπει να σου δώσουνε δοσολογία ανά λίτρο και εγώ αυτή τη στιγμή δεν τη θυμάμαι για να στην δώσω.

Πριν κάνεις όμως την θεραπεία είτε με το φάρμακο είτε με το αλάτι ή ακόμα και με τα δύο μαζί Κάνε μία γενναία αλλαγή νερού και αφού ολοκληρώσεις τη θεραπεία σου ξανακάνεις άλλη μία αλλαγή.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ Γιάννη για τη βοήθεια,

 

την αλλαγή νερού στο ενυδρείο την έκανα. Το άρρωστο ψαράκι όμως από εχθές που είδα το πρόβλημα, το έχω βγάλει από το ενυδρείο, και το έχω μόνο του σε μία μικρή γυάλα. Ελπίζω να έκανα καλά. Το φάρμακο που λες θα φροντίσω να το πάρω αύριο και θα ζητήσω και αλάτι για το ενυδρείο, αλλά τη θεραπεία θα την κάνω στη γυάλα που το έχω. Θα χρειαστεί, να βάλω φάρμακο και στο ενυδρείο παρ' όλο που τ άλλα δύο προς το παρόν δε φαίνονται άρρωστα?? Είναι κάτι που κολλάει δλδ και είναι πιθανόν να έχουν κολλήσει κ τα άλλα δύο και ας μην φαίνεται ακόμα??

Link to comment
Share on other sites

Βάλε πίσω στο ενυδρείο άμεσα το ψάρι  γιατί στην γυάλα θα γίνει χειρότερα γιατί δεν έχεις έχει ούτε οξυγόνοση ούτε βιολογία και θα κάνει από την αμμωνία 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε την φορμα ασθενειων για να κανουμε σωστη διάγνωση.

Θα ξεκινουσα θεραπεια με αλατι 3% και θα εβλεπα στη συνεχεια για φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Giannis_X έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου και καλή εβδομάδα.

Αρχικά σου Προτείνω να ηρεμήσεις γιατί ακόμα η πληγή είναι στην αρχή και αυτό που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις το ψαράκι σου είναι να πας σε ένα pet shop και να προμηθευτείς 1 ευρώ φάρμακο το οποίο λέγεται mycopur.

Ρίχνεις τις σταγόνες που αναλογούν για τα λίτρα σου ανάλογα με αυτά που αναγράφει μέσα οδηγός στις οδηγίες χρήσεως έχοντας για ένα εικοσιτετράωρο τα φώτα σου κλειστά Γιατί το νερό σου πρασινίζει ρίχνοντας σταγόνες και το ψάρι στρεσάρεται και αν μπορείς αν δεν θέλεις να δώσεις λεφτά για ενυδρείο και αλάτι μπορείς να προμηθευτείς από ένα σούπερ μάρκετ ΑΒ ένα σακουλάκι με χοντρό μη ιωδιούχο αλάτι αλλιώς Εάν βρεις κάπου αλλού τυροκομικό αλάτι.

Ότι από τα δύο πάρεις πρώτα πριν το χρησιμοποιήσεις μας ενημερώνεις γιατί σε περίπτωση που έχεις πάρει μόνο το αλάτι πρώτα πρέπει να σου δώσουνε δοσολογία ανά λίτρο και εγώ αυτή τη στιγμή δεν τη θυμάμαι για να στην δώσω.

Πριν κάνεις όμως την θεραπεία είτε με το φάρμακο είτε με το αλάτι ή ακόμα και με τα δύο μαζί Κάνε μία γενναία αλλαγή νερού και αφού ολοκληρώσεις τη θεραπεία σου ξανακάνεις άλλη μία αλλαγή.

θα ήθελα να ρωτήσω γιατί προτείνεις συγκεκριμένα το mycopur και όχι το bactopur; Επειδή το mycopur κάνει και για παράσιτα; από τα οποία προκλήθηκε το έλκος; δεν κάνω κριτική και τα δύο λογικά θα δουλέψουν. Απλά είμαι περίεργος.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω το mycopur διότι όταν έπαθε ένα δικό μου ακριβός το ίδιο πράγμα του έβαλα όπως αναφέρω παραπάνω με την βοήθεια του φίλου @kkgr 3% αλάτι μη ιωδιουχο ανά λίτρο νερού μαζι με το μικοπουρ και σε 4 μέρες δεν είχε τίποτα νέο μια φορά που δοκίμασα bactopur η πληγή συνέχιζε να χειροτερεύει. 

εμένα προσωπικά δούλεψε χρησιμοποιώντας ταυτόχρονα και τα δύο Τώρα άμα θέλεις να κάνεις ξεχωριστά θεραπεία πρώτα με το αλάτι και μετά με το φάρμακο η το αντίθετο τοτε είναι η δικιά σου επιλογή. εγω απλά λέω πως δούλεψε σε εμένα. 

Καλή ανάρρωση του εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είχες καλύτερη εμπειρία με το mycopur. Ωραία αφού δούλεψε για εσένα τότε θα δουλέψει και για άλλους. Πιστεύω θα έπρεπε κάποια στιγμή να φτιάξουμε ένα sticky με φάρμακα που δουλεύουν και την διαδικασία ώστε να μην παιδευεται ο κόσμος τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Το mycopur( οπως και το omnipur)οπως και το Esha 2000 αν θυμαμαι καλα περιεχουν σε μεγαλο βαθμο ακτιφλαβινη που ειναι και αντιμυκητιακη και κατα συνεπεια κατα καποιο βαθμο αντιβακτηριακη...

Για μα μπορεσει να γινει ταξινομηση των φαρμακων (κατα την γνωμη μου) πρεπει να εχουμε γνωση των πρωτην δραστικων ουσιων που χρησιμοποιουν και τι θεραπευουν..

Αν χρησιμοποιησεις αλατι (που κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται και θα δημιουργησει θεματα στο ψαρι αργοτερα) καλο θα ηταν να μην εχεις μεσα φυτα που "καιγονται"...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2017 at 2:48 ΠΜ, το μέλος Giannis_62518 έγραψε:

..............Πιστεύω θα έπρεπε κάποια στιγμή να φτιάξουμε ένα sticky με φάρμακα που δουλεύουν και την διαδικασία ώστε να μην παιδευεται ο κόσμος τζάμπα.

 

Όλα τα φάρμακα δουλεύουν γι αυτό που γράφουν .

Το πρόβλημα είναι σε εμάς που τις περισσότερες φορές κάνουμε λάθος στη διάγνωση και μη σωστή ανίχνευση των αιτιών που οδήγησαν το ψάρι να αρωστήσει .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:

 

Όλα τα φάρμακα δουλεύουν γι αυτό που γράφουν .

Το πρόβλημα είναι σε εμάς που τις περισσότερες φορές κάνουμε λάθος στη διάγνωση και μη σωστή ανίχνευση των αιτιών που οδήγησαν το ψάρι να αρωστήσει .

Έλα ντε! Έχω πεθάνει αρκετά ψάρια από κακές συνθήκες διαβίωσης, υπερπληθυσμό βασικά, ευτυχώς κατάλαβα ότι less is more.

Επίσης νιώθω την ανάγκη να ζητήσω συγγνώμη από την GiGi21 για την κατάληψη στο θέμα της το σταματώ εδώ.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_62518
συγγνώμη
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...