Jump to content

Χαλίκι που ξεβάφει;


Constantinos_S

Recommended Posts

Δεν ξέρω εαν αυτή η ενότητα ειναι η κατάλληλη για αυτό το θέμα. Με αφορμη την αναβαθμιση του ενος ενυδρειου μου σε περισσοτερα λιτρα πηρα την αποφαση να αλλαξω και το χαλικι μου, σε μαυρο. Ετσι λοιπον πηρα απο γνωστο καταστημα που πουλαει 1€/κιλο. Σημερα που αποφασισα να το ξεπλυνω για να το εχω ετοιμο αρχικα εβλεπα μαυρο να βγαινει απο το νερο που αδειαζα θεωρώντας οτι ειναι βρώμα. Μετα απο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 10 πλυσίματα εξακολουθούσε να βγαζει μαύρο και πλεον το χερι μου ειχε αλλαξει χρωμα...:cigar:. Για να φυγει, αναγκάστηκα να πλύνω το χερι μου 2 φορες με χλωρινη. Ειναι φυσιολογικό αυτό; Κατά ποσο ειναι ασφαλές για τα ψάρια μας; Και εαν δεν ειναι, για ποιόν λόγο πωλείται, επαναλαμβάνω, σε γνωστό κατάστημα που εξειδικεύεται μόνο σε ενυδρεία;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ποιο συγκεκριμένο χαλίκι πήρες, δεν υπάρχει λογος να μην το αναφέρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηταν μια ανοιχτη συσκευασια το οποιο το πουλούσαν με το κιλο και συγκεκριμενα μου ειπαν οτι ειναι και καλο...δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να αναφερω κατάστημα. Περιττό να πω οτι αναγκαστηκα να καθαρισω και την μπανιερα η οποια μαυρισε απο το χρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το χαλικι αυτο δεν ειναι καταλληλο.

Για να γινει αναφορα του καταστηματος θα πρεπει το καταστημα να ειναι μελος και να εχει βημα στο φορουμ,ωστε να ενημερωθει και να μπορει να δωσει μια απαντηση.

Εαν δεν εχει βημα στο φορουμ και γινει αναφορα της επωνημιας,θα πρεπει να το σβησει καποιος συντονιστης γιατι θα εχει προβλημμα το φορουμ. :(

Link to comment
Share on other sites

Αν το μαγαζι ειναι εδω,πολυ ευχαριστως να συζητηθει.Αν το μαγαζι δεν ειναι στο φορουμ λυπαμαι αλλα δεν μπορει να αναφερθει ονομα.

Διαφορετικα θα κινηθουν νομικα προς το az.Αυτο διαφυλασουμε.

 

 @blenaddict μπορεις να χρησιμοποιησεις το φορουμ για την αμεση επικοινωνια σου με το καταστημα και οχι να κραξεις πισω απο την πλατη καποιου,ενω ο ιδιος δεν γνωριζει σε τι αναφερεσαι και ενω εκμεταλευεσαι την κοινοτητα του az για προβολη.

Link to comment
Share on other sites

Και τι ειναι βρε παιδια τα μαγαζια(petshop)? Θεοι ειναι που τα ξερουν ολα και μας τα δεινουν ετοιμα? Και αυτοι εχουν καποιους προμηθευτες και καποιους υπαλληλους.Για εμας αυτο που κανουμε ειναι χομπυ για εκεινους ειναι εμποριο.Ισχυει ο κανονας οτι πληρωνεις παιρνεις.

Τα γνωρισαμε και τα καταστηματα του εξωτερικου(γερμανικα μαλιστα) τι σαβουρες μας φερανε

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ποιο είναι το μαμημένο το προϊόν μας ενδιαφέρει και όχι το κατάστημα για να το σταυρώσουμε. Δηλαδή αν αναφερθεί ένα σκάρτο προϊόν κατηγορούμε το μαγαζί;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ρε σεις, ποιο είναι το μαμημένο το προϊόν μας ενδιαφέρει και όχι το κατάστημα για να το σταυρώσουμε. Δηλαδή αν αναφερθεί ένα σκάρτο προϊόν κατηγορούμε το μαγαζί;

+1000000

Link to comment
Share on other sites

@Constantinos_S Τι κοκκομετρίας είναι; Μαύρο ψιλό χαλικάκι έχω πάρει από το petshop supermarket και είναι άψογο αλλά δεν ξέρω αν σου κάνει σε κοκκομετρία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος blenaddict έγραψε:

για καταστηματα εξωτερικου ουτε λογος τοτε 

 

γενικως δλδ μονο οσοι ειναι στη κλικα οι υπολοιποι , για "νομικους" λογους απλα δε "πρεπει" να αναφεροντε 

 

ποναει ο εγκεφαλος μου 

 

καλα να περνατε 

 

Μάλλον φίλε @blenaddict δεν κατάλαβες, και παρεξήγησες την απάντηση που σου δόθηκε.

Για αποφυγή λοιπόν παρερμήνευσης της απαντήσεως, ξαναγράφω ότι για μαγαζιά που υπάρχουν στην κατηγορία καταστήματα, που σημαίνει ότι μπορούν να διαβάσουν και να απαντήσουν στις τυχόν κατηγορίες- παράπονα μας, μπορούμε (αν χρειαστεί) να αναφέρουμε και το όνομα τους μιας και θεωρητικά μπορεί να υπάρξει αντίλογος.

 

Για μαγαζιά όμως που δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία νομίζω πως δεν σωστό να δυσφημούμε κάποιους εν αγνοία τους οι οποίοι δεν έχουν τουλάχιστον το περιθώριο αντίλογου.

 

Η λέξη λοιπόν κλίκα που χρησιμοποίησες δεν νομίζω ότι ταιριάζει στη περίπτωση μας, μιας και το μαγαζί αυτό, δεν είναι από αυτά που έχουν δικαίωμα καταχώρησης στο φόρουμ, αλλά κάποιο άγνωστο. Δεν προστατεύουμε λοιπόν κάποιους άγνωστους, αλλά το φόρουμ.  Το ότι κάποιος επαγγελματίας μπορεί να δυσφημιστεί (χωρίς αντίλογο) μέσο ενός φόρουμ νομίζω πως είναι και νομικά επικύνδυνο όπως καταλαβαίνεις, αλλά και καθόλου ηθικό εκ μέρους μας.

 

 

Φίλε @Constantinos_S καλά θα ήταν να ενημέρωνες και το κατάστημα, για το ακατάλληλο προιόν που σου πούλησε και να απαιτήσεις και την αλλαγή του.

Εάν είναι σωστός επαγγελματίας νομίζω πως δεν θα έχει πρόβλημα αλλαγής. Τώρα για την ταλαιπωρία σου είναι μια άλλη κουβέντα.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Ρε σεις, ποιο είναι το μαμημένο το προϊόν μας ενδιαφέρει και όχι το κατάστημα για να το σταυρώσουμε. Δηλαδή αν αναφερθεί ένα σκάρτο προϊόν κατηγορούμε το μαγαζί;

Αυτό είναι το θέμα.. Θέλω και εγώ να πάρω μαύρο χαλίκι.. 10 κιλά όχι 1! Φαντάσου να πέσω σε τέτοια περίπτωση! Πάλι όμως, δέκα φορές πλύσιμο και να μην καθαρίζει; μήπως του δώσανε κάποιο υπόστρωμα αντί για χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Giannis_62518 έγραψε:

Αυτό είναι το θέμα.. Θέλω και εγώ να πάρω μαύρο χαλίκι.. 10 κιλά όχι 1! Φαντάσου να πέσω σε τέτοια περίπτωση! Πάλι όμως, δέκα φορές πλύσιμο και να μην καθαρίζει; μήπως του δώσανε κάποιο υπόστρωμα αντί για χαλίκι;

 

Προσωπικώς έχω πάρει από το Pet Supermarket ψιλόκοκκο μαύρο χαλίκι και έκανε μια χαρά δουλειά, χωρίς να ξεβάφει. Τα παιδιά είναι σωστοί επαγγελματίες και γνώστες του αντικειμένου, δεν πουλάνε μόνο για να πουλήσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

@Constantinos_S Τι κοκκομετρίας είναι; Μαύρο ψιλό χαλικάκι έχω πάρει από το petshop supermarket και είναι άψογο αλλά δεν ξέρω αν σου κάνει σε κοκκομετρία. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

 

Προσωπικώς έχω πάρει από το Pet Supermarket ψιλόκοκκο μαύρο χαλίκι και έκανε μια χαρά δουλειά, χωρίς να ξεβάφει. Τα παιδιά είναι σωστοί επαγγελματίες και γνώστες του αντικειμένου, δεν πουλάνε μόνο για να πουλήσουν.

Οπότε είναι μάλλον ασφαλές να υποθέσουμε ότι ΔΕΝ ψώνισε από το pet supermarket

Link to comment
Share on other sites

Λογω δουλειας αλλα και αναβαθμισης του ενυδρειου μου δεν μπορεσα να δω την εξελιξη του θεματος. 

On 9/25/2017 at 4:47 PM, kkgr said:

@Constantinos_S Τι κοκκομετρίας είναι; Μαύρο ψιλό χαλικάκι έχω πάρει από το petshop supermarket και είναι άψογο αλλά δεν ξέρω αν σου κάνει σε κοκκομετρία. 

Ειναι ψιλο χαλικακι, αναγκάστηκα και αγορασα αλλο διοτι με αυτο που ειχα "ασπρη μερα" στην κυριολεξία δεν θα έβλεπα. :hehe Ο λόγος που δεν αναφέρω το προϊόν ειναι γιατι ηταν χυμα σε μια ασπρη σακουλα. Πολυ πιθανον να εγραφε κατι απ εξω αλλα εκεινη την στιγμη δεν το παρατηρησα. 

 

On 9/25/2017 at 4:09 PM, argy1 said:

Αν το μαγαζι ειναι εδω,πολυ ευχαριστως να συζητηθει.Αν το μαγαζι δεν ειναι στο φορουμ λυπαμαι αλλα δεν μπορει να αναφερθει ονομα.

Διαφορετικα θα κινηθουν νομικα προς το az.Αυτο διαφυλασουμε.

 

Φίλε μου @argy1 τωρα ειδα οτι το συγκεκριμενο κατάστημα εχει βήμα στο φορουμ. Δεν ξερω εαν πρέπει να το ονομάσω η όχι... Σιγουρα αυτο το χαλικι δεν ηταν καταλληλο διοτι δεν πιστευα το χρωμα που ξερναγε. Κακως που δεν εβγαλα μια φωτογραφια του χεριου μου μετα απο 5 πλυσιματα, ηταν λες και το ειχα βουτηξει σε μελανι. Βάφτηκαν τα πάντα, απο το χερι μου, μεχρι την μπανιερα, ακομα και ο ιδιος ο κουβας!

 

On 9/25/2017 at 4:35 PM, kosmas said:

Και τι ειναι βρε παιδια τα μαγαζια(petshop)? Θεοι ειναι που τα ξερουν ολα και μας τα δεινουν ετοιμα? Και αυτοι εχουν καποιους προμηθευτες και καποιους υπαλληλους.Για εμας αυτο που κανουμε ειναι χομπυ για εκεινους ειναι εμποριο.Ισχυει ο κανονας οτι πληρωνεις παιρνεις.

Κοιτα, θεοι δεν ειναι ΑΛΛΑ αν μη τι αλλο πρεπει να γνωριζουν το αντικειμενο που εμπορευονται...Ασχετως εαν τους ενδιαφερει το εμποριο η οχι. Αμα ειναι να πλασαρουν στον κοσμο σκαρτο εμπορευμα ΕΙΣ ΓΝΩΣΙΝ τους, καλυτερα να το κλεισουν το μαγαζι και να ασχοληθουν με κατι αλλο.

 

On 9/25/2017 at 8:07 PM, SOTIRIS said:

Φίλε @Constantinos_S καλά θα ήταν να ενημέρωνες και το κατάστημα, για το ακατάλληλο προιόν που σου πούλησε και να απαιτήσεις και την αλλαγή του.

Εάν είναι σωστός επαγγελματίας νομίζω πως δεν θα έχει πρόβλημα αλλαγής. Τώρα για την ταλαιπωρία σου είναι μια άλλη κουβέντα.:)

 

Θα τους ενημερωσω εννοείται, δεν ειναι οτι με καιει το οικονομικο κομμάτι, 5 ευρω ηταν για 5 κιλα οποτε το αφησα να παει στα κομματια. Απλα εαν ηταν καποιος που δεν επεμενε τοσο πολυ οπως εγω στο πλυσιμο, πολυ πιθανον να το εβαζε στο ενυδρειο. Αυτο θα απελευθερωνε μαυρο χρωμα και καποια στιγμη ψαρια και φυτα καπουτ...Εχω επισκεφτει 3-4 φορες το συγκεκριμενο καταστημα αλλα μετα απο αυτο ποτε ξανα. Παρολα αυτα θα ενημερωθει τηλεφωνικα το καταστημα.

 

On 9/25/2017 at 8:44 PM, Giannis_62518 said:

Αυτό είναι το θέμα.. Θέλω και εγώ να πάρω μαύρο χαλίκι.. 10 κιλά όχι 1! Φαντάσου να πέσω σε τέτοια περίπτωση! Πάλι όμως, δέκα φορές πλύσιμο και να μην καθαρίζει; μήπως του δώσανε κάποιο υπόστρωμα αντί για χαλίκι;

Και 20 να το επλενα αυτο θα ξερναγε χρωμα. Αρχικα τηλεφωνικα ζητησα χαλικι μαυρο και ποσο κοστιζει. Την ιδια μερα πηγα και με παρέπεμψε σε αυτο που ξεβαφε. Τωρα εαν εγω ζητησα δυο φορες χαλικι και αυτος καταλαβε υποστρωμα...τοτε κλαίμε ομαδικα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αναφερομαι στα καταστηματα, οσο περναει ο καιρος συνειδητοποιω πως η μαχη μαζι τους ειναι μια "no win" κατασταση. Δεν θα ονοματισω αλλα θα καταδικασω προϊόν το οποιο ειδα να προωθεί μια σχετικα μεγαλη αλυσιδα καταστηματων. Οποτε εαν δειτε καποια στιγμη αυτο το "βασανιστηριο" απλα μπειτε στην λογική να μην υποστηριξετε με τα χρηματα σας τους εν λογω ζωοφιλους. Εγω προσωπικα ηδη εκανα παραπονα στο προϊστάμενο του καταστηματος και ηδη εχω παρει τηλ στην γραμμη παραπονων και ετοιμαζομαι να στειλω και email.

boyu-f3-aquarium-fish-home.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς υπάρχουν ενυδρειακά fora που μπορεί ακόμα και κάποιος που δεν έχει άλλους χομπίστες στον φιλικό του κύκλο, να ενημερωθεί και να μάθει ότι χρειάζεται. Βέβαια είναι γεγονός ότι όσο ενημερωμένοι χομπίστες και να είμαστε, πάντα υπάρχει περίπτωση να πιαστούμε "αδιάβαστοι" και να την πατήσουμε σαν προτάρηδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι και τα ιδια τα καταστηματα πολλες φορες δεν εχουν την ικανοτητα να ελεγχουν οτι προιον υπαρχει και πουλανε..

Κατι που μου μοιαζει φυσιολογικο αν δει κανεις ποσες "χιλιαδες ισως"προιοντα υοαρχουν σε μερικα..

Το κερδος ειναι πολυ μικρο για να "προσπαθησει" ενα μαγαζι να κοροιδεψει τον πελατη..

Παντως μια προσωπικη συσταση "οπως και εγινε" ειναι η πιο σωστη κινηση κατα την γνωμη μου!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, stathis spithas said:

Εγω νομιζω οτι και τα ιδια τα καταστηματα πολλες φορες δεν εχουν την ικανοτητα να ελεγχουν οτι προιον υπαρχει και πουλανε..

Κατι που μου μοιαζει φυσιολογικο αν δει κανεις ποσες "χιλιαδες ισως"προιοντα υοαρχουν σε μερικα..

Το κερδος ειναι πολυ μικρο για να "προσπαθησει" ενα μαγαζι να κοροιδεψει τον πελατη..

Παντως μια προσωπικη συσταση "οπως και εγινε" ειναι η πιο σωστη κινηση κατα την γνωμη μου!!

Πες για το χαλικι να ισχυει αυτο και να μην ηξερε τι πουλαγε αν και η μεγαλη σακουλα ηταν μισογεματη που σημαινει οτι ειχε πουλησει μπολικο απο δαυτο. Για το παραπανω προιόν που το διαφημιζουν στην εν λογω γνωστη αλυσίδα δεν υπαρχουν δικαιολογιες...Το ειδα την πρωτη εβδομαδα και μου γυρισαν τα εντερα, δεν ειπα τιποτα. Την δευτερη εβδομαδα το ξαναειδα και εκει πλεον εγινε συσταση οτι ειναι απαραδεκτο. Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι ετοιμαζουν ειδικη κατασκευη για μονομαχους...(whatever). Την Τριτη εβδομαδα ακομα στο ιδιο σημειο διπλα σε ετοιμοθανατους μονομαχους. Τωρα θα μπουνε τα μεγαλα μεσα στην γραμμη παραπονων και email στο εμπορικο/ διοικητικο τμημα. Θα προσπαθησω να το τραβηξω μεχρι εκει που παει. Βεβαια δεν μπορω μονος μου, σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται συλλογικη ενεργεια και προσπαθεια.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...