Jump to content

Discus-cube


manos23

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

Ομορφιές τα Alenquer!!!:thumbsu:

Ελπίζω και μεγαλώνοντας να γίνουν εξίσου όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 395
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

Ελπίζω και μεγαλώνοντας να γίνουν εξίσου όμορφα.

 

Πιο όμορφα θα γίνουν μεγαλώνοντας!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Irakles έγραψε:

ελπίζω!!! Γιατί με ενα χερι τα κανω ολα και κοιμάμαι καθε μερα 4-5 το πρωι... εχω την μικρη ολη μερα και δεν μπορω να κανω σχεδον τιποτα....

Εφόσον έφτασες σε αυτό το σημείο τόσο γρήγορα να τα έχεις όλα έτοιμα πιστεύω ότι όλα Καλά θα πάνε.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος avraamp έγραψε:

 

Πιο όμορφα θα γίνουν μεγαλώνοντας!

Ελπίζω να μας δικαιώσουν τις προσδοκίες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η απόφαση πάρθηκε το νέο ενυδρείο θα είναι 900 λίτρα Χωρίς τα λίτρα του σαμπ, η διαστάσεις θα είναι 185 μ*65π*75υ δυστυχώς δεν με παίρνει για παραπάνω πλάτος που ήθελα λόγω χώρου.
Τα σχέδια για να καινούργιο ενυδρείο θα ξεκινήσουν μόλις βγω από το νοσοκομείο λόγω ενός προβλήματος που με ταλαιπωρεί.
Τα ψάρια θα μείνουν ως έχει δηλαδή τα alenquer μαζί με τα curipera cross τα δύο ancistrus και το potamotrigon motoro και θα προστεθούν 2-4 γεοφαγοι biotodoma cupido και θα δω εάν με παίρνει για 4-6 altum.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Περαστικά Μάνο.

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Δίας έγραψε:

ασε τα σκαλαρια εκτος

+1 και τα cupido χρειάζονται μεγαλύτερο αριθμό, πολύ καλή ποιότητα νερού και αρκετό χρόνο για να βοσκάνε με την ησυχία τους. Θα τα πρότεινα σε species γυάλα.

Πολύ καλές οι διαστάσεις της νέας γυάλας.:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα κανεις τόσο μεγαλο ενυδρείο θα έλεγα και εγώ να μην μπλεξεις τα ζωντανά. Ή κρατά τους δίσκους ή βάλε ενα καλό κοπάδι αλτουμ!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μανο θα συμφωνησω με τον Στρατο και τον Παρασκευα..........εχουν αναφερθει προβληματα ο συνδιασμος σκαλαριων με δισκους.....απο την στιγμη που πηγες σε δισκους μην ανακατευεις πολλους συγκατικους........αλλωστε και απο μονοι τους ειναι θαυμα οφθαλμου.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κρατησει για εναν χρονο σκαλαρια με δισκους! Μεταξυ τους θεματα δεν ειχαν παρα μονον οταν ειχα γεννες. Αλλα τοσα πολλα ειδη μαζι δεν μου καλοφαινεται! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

+1 και τα cupido χρειάζονται μεγαλύτερο αριθμό, πολύ καλή ποιότητα νερού και αρκετό χρόνο για να βοσκάνε με την ησυχία τους. Θα τα πρότεινα σε species γυάλα.

Πολύ καλές οι διαστάσεις της νέας γυάλας.:thumbsu:

Θεωρώ ότι Ναι λένε ότι γεωφαγοι Πρέπει να είναι ομάδα αλλά όταν δημιουργηθεί ζευγάρι γίνεται τις τρελής οπότε όσο λιγότερα τόσο καλύτερα πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Αφού θα κανεις τόσο μεγαλο ενυδρείο θα έλεγα και εγώ να μην μπλεξεις τα ζωντανά. Ή κρατά τους δίσκους ή βάλε ενα καλό κοπάδι αλτουμ!!!!!

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Μανο θα συμφωνησω με τον Στρατο και τον Παρασκευα..........εχουν αναφερθει προβληματα ο συνδιασμος σκαλαριων με δισκους.....απο την στιγμη που πηγες σε δισκους μην ανακατευεις πολλους συγκατικους........αλλωστε και απο μονοι τους ειναι θαυμα οφθαλμου.

 

πριν 58 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ειχα κρατησει για εναν χρονο σκαλαρια με δισκους! Μεταξυ τους θεματα δεν ειχαν παρα μονον οταν ειχα γεννες. Αλλα τοσα πολλα ειδη μαζι δεν μου καλοφαινεται! 

Θεωρώ ότι στους 20 δίσκους 4-6 altum δεν θα έχω τόσο μεγάλο θέμα ειδικά που τα altum είναι ποιό ήρεμα από τα κοινά σκαλαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sturm έγραψε:

Δεν μιλαω μονο για τα σκαλαρια!

ΓΙΑΤΊ άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι χαλάρωσε λίγο.

Κουβέντα κάνουμε και λέμε τις απόψεις μας. Δικο σου το ενυδρείο και κάνε οτι θελεις, σε τελική. Είμαι σίγουρος οτι εχεις κάποιον εμπιστοσύνης που συζητάτε και λυνετε τα του ενυδρείου.

Μία ώρα πριν, το μέλος manos23 έγραψε:

ΓΙΑΤΊ άλλο?

Τα κεφάλαια γραμματα στο γραπτό λόγο υποδηλώνουν ενταση. Είναι σαν να φωνάζεις σε αυτό το ποστ. 

Στο ξαναειπα, δικο σου το ενυδρείο και δική σου απόφαση. 

Σου έγραψα να μην βάλεις αλτουμ, όχι απο εμπειρία, ούτε απο οποιοδήποτε άλλο λογο, παρα γιατί δεν μου αρέσει να μπερδευω το κύριο ψάρι (κοπαδι-θεμα) του ενυδρείου. Ενυδρειαρα με δίσκους (ΜΟΝΟ) ή εξίσου ενυδρειαρα με αλτουμ (ΜΟΝΟ), ως κύριο θεμα . 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

Χαλαραααα....

Σε πειράζει που είπαμε καποιες απόψεις; Είναι στην φύση του διαλόγου, Ρωτάμε, απαντά με κ.ο.κ.

Μακάρι να είχα την δυνατότητα να έκανε ενα ενυδρείο στο μέγεθος του δικού σου.

;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Φιλαρακι χαλάρωσε λίγο.

Κουβέντα κάνουμε και λέμε τις απόψεις μας. Δικο σου το ενυδρείο και κάνε οτι θελεις, σε τελική. Είμαι σίγουρος οτι εχεις κάποιον εμπιστοσύνης που συζητάτε και λυνετε τα του ενυδρείου.

Τα κεφάλαια γραμματα στο γραπτό λόγο υποδηλώνουν ενταση. Είναι σαν να φωνάζεις σε αυτό το ποστ. 

Στο ξαναειπα, δικο σου το ενυδρείο και δική σου απόφαση. 

Σου έγραψα να μην βάλεις αλτουμ, όχι απο εμπειρία, ούτε απο οποιοδήποτε άλλο λογο, παρα γιατί δεν μου αρέσει να μπερδευω το κύριο ψάρι (κοπαδι-θεμα) του ενυδρείου. Ενυδρειαρα με δίσκους (ΜΟΝΟ) ή εξίσου ενυδρειαρα με αλτουμ (ΜΟΝΟ), ως κύριο θεμα . 

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

Χαλαραααα....

Σε πειράζει που είπαμε καποιες απόψεις; Είναι στην φύση του διαλόγου, Ρωτάμε, απαντά με κ.ο.κ.

Μακάρι να είχα την δυνατότητα να έκανε ενα ενυδρείο στο μέγεθος του δικού σου.

;)

Τα κεφαλαια γράμματα ήταν πραγματικά κατά λάθος ούτε ένταση υπάρχει ούτε τίποτα που να δείχνει κάτι τέτοιο δεν μπορώ να καταλάβω από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Είμαι ποιο χαλαρός από ποτέ όταν δεν θα είμαι πραγματικά θα το καταλάβεις!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ η ιδεα δισκους με αλτουμ αλλα δεν το εχω επιχειρηση ποτε γιατι σε πολλα φορουμ και κυριως ξενα εχω διαβασει απο πολλους οτι πρωτων υπαρχει θεμα σκουλικιων που μπορουν να μεταδωσουν τα σκαλαρια στους δισκους.....οποτε οπως και να εχει αν αποφασισεις να βαλεις σκαλαρια επιβαλετε καραντινα και αποπαρασιτωση και παλι στο μελλον δεν ξερεις ποτε εαν δεν προκυψει και παλι προβλημα μια που ευκολα μπορουν παλι να αποκτησουν παρασητα...ειναι στη φυση τους με τις αμερικανες να εχουν αναλογα προβληματα. Δευτερων τα σκαλαρια ειναι ποιο ζωηρα και ανταγωνιστες στο φαγητο. Τριτων μπορουν να στρεσαρουν τους δισκους.....discus plague και παραμετροι ψαριων.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ η ιδεα δισκους με αλτουμ αλλα δεν το εχω επιχειρηση ποτε γιατι σε πολλα φορουμ και κυριως ξενα εχω διαβασει απο πολλους οτι πρωτων υπαρχει θεμα σκουλικιων που μπορουν να μεταδωσουν τα σκαλαρια στους δισκους.....οποτε οπως και να εχει αν αποφασισεις να βαλεις σκαλαρια επιβαλετε καραντινα και αποπαρασιτωση και παλι στο μελλον δεν ξερεις ποτε εαν δεν προκυψει και παλι προβλημα μια που ευκολα μπορουν παλι να αποκτησουν παρασητα...ειναι στη φυση τους με τις αμερικανες να εχουν αναλογα προβληματα. Δευτερων τα σκαλαρια ειναι ποιο ζωηρα και ανταγωνιστες στο φαγητο. Τριτων μπορουν να στρεσαρουν τους δισκους.....discus plague και παραμετροι ψαριων.

Βασικά και εγώ σαν ιδέα το έχω ακόμα δεν ξέρω εάν το υλοποιήσω από εκεί Και πέρα ούτως ή άλλος πριν βάλω κάτι νέο το κρατάω πολύ καιρό καραντίνα.

Όταν λες για παραμέτρους?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος manos23 έγραψε:

Τα κεφαλαια γράμματα ήταν πραγματικά κατά λάθος ούτε ένταση υπάρχει ούτε τίποτα που να δείχνει κάτι τέτοιο δεν μπορώ να καταλάβω από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Είμαι ποιο χαλαρός από ποτέ όταν δεν θα είμαι πραγματικά θα το καταλάβεις!:thumbsu:

Απο τα κεφάλαια και μονο!

Αφού όλα καλά λοιπον, πες πως δεν έγινε το ποστ.:angel:

Link to comment
Share on other sites

Η ο δισκος θα κρυωνει η το σκαλαρι θα ζεστενεται....αυξημενο βιοφορτιο απο διαφορετικα ψαρια Κλπ..... λεπτομερειες ισως, σημαντικες ομως σε δυσκολες καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Η ο δισκος θα κρυωνει η το σκαλαρι θα ζεστενεται....αυξημενο βιοφορτιο απο διαφορετικα ψαρια Κλπ..... λεπτομερειες ισως, σημαντικες ομως σε δυσκολες καταστασεις.

Είναι μεγάλη κουβέντα ή συγκεκριμένη και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Πάντως σαν παράμετροι και σαν ψάρια είναι ψάρια που συνυπάρχουν στο φυσικό τους περιβάλλον και αυτό προσπαθώ να δέσω.

Εάν το επιχειρήσω δεν θα πάω σε πολλά altum γιατί είχα σκαλαρια και έβγαζαν μεγάλη επιθετικότητα.

Τώρα για το φαγητό δεν φοβάμαι τους δίσκους Εάν τρώνε ή όχι περισσότερο φοβάμαι τα σκαλάκια μπορώ να πω διότι σαν κιχλιδα και ο δίσκος και ποιο δυνατή πιστεύω ότι θα είναι τα ψάρια που θα τρώνε πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κ ο penang discus λεει μακρια κ αγαπημενα,αργα η γρήγορα θα τουμπαρουν οι δισκοι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ακομα κ ο penang discus λεει μακρια κ αγαπημενα,αργα η γρήγορα θα τουμπαρουν οι δισκοι.

Εγω εχασα τους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...