Jump to content

Βοήθεια για Skimmer mce600


darius

Recommended Posts

 Kαλημέρα. Με την αναβάθμιση από τα 200 στα 400 λίτρα, αναβαθμίστηκα και σε skimmer, από το mc500 στο mce600. Έχω όμως μερικές απορίες:

 Αν και το νέο setup τρέχει εδώ και 25 μέρες περίπου, οπότε είναι λογικό να μην υπάρχει τίποτα για να skimmάρει, με το mc500 μπορούσα να ανεβάσω τη στάθμη του αφρού είτε ρυθμίζοντας τον αέρα, είτε το κύπελο είτε την το πλαστικό που της εισαγωγής νερού. Με το mce600, παράγεται απλά ένας λεπτός αφρός, σαν αφρόγαλο freddo cappuccino, και η στάθμη του δεν επηρεάζεται από το ύψος το κυπέλλου περισυλλογής η τον εισερχόμενο αέρα. Είναι λογικό;  Εννοείται ότι έχω καθαρίσει τα πάντα με ξυδόνερο και ο σωλήνας εισαγωγής αέρα είναι καθαρός.

 Θα ήθελα τις απόψεις σας, βάση της εμπειρίας σας για νου φύγει και εμένα το άγχος του ελαττωματικού skimmer!!!!

 Επίσης ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος αρχικοποίησης του skimmer μετά από καθαρισμό;

Έγινε επεξεργασία - darius
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το σκιμερ είναι μεταχειρισμένο?Έχεις τέρμα τον αέρα και παίζεις με το κύπελλο.Το σύστημα είναι νέο μην ανχωνεσε θα βγάλει πραμα εφόσον δουλεύουν όλα

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι μεταχειρισμένο. Έκανα και αυτο που είπες αλλά δεν ανεβαίνει αφρός.

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις λεπτή φυσαλίδες και ικανοποιητική ποσότητα νερού στην έξοδο το σκιμμερ δουλεύει!

 

Μετά θα παίζεις το κύπελλο πάνω κάτω και τον αέρα ανάλογα. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε όλη η αντλία και μούλιασε μια μέρα σε διάλυμα με λευκό ξύδι και νερό. Συναρμολογήθηκε και δούλεψε περίπου μία ώρα στο ίδιο διάλυμα. Η διαφορά ήταν τεράστια. Ελπίζω να λύθηκε το πρόβλημα.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 15 μέρες σχεδόν λειτουργίας το skimmer απλά υπερχειλίζει το δοχείο. Το skimmer υπερχειλίζει άσχετα με το ύψος του κυπέλλου. Στο support της Deltec διάβασα ότι μπορεί να οφείλεται στο new water tank syndrome. Να το αφήσω να συνεχίσει να υπερχειλίζει μήπως και στρώσει από μόνο του; Στο νερό πάντως υπάρχουν αιωρούμενα σωματίδια άλγης που ξεκολλάει από τον βράχο, και γενικά το νερό είναι ακόμα λίγο θολό οπότε υπάρχει κάτι για να σκιμάρει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος darius έγραψε:

Μετά από 15 μέρες σχεδόν λειτουργίας το skimmer απλά υπερχειλίζει το δοχείο. Το skimmer υπερχειλίζει άσχετα με το ύψος του κυπέλλου. Στο support της Deltec διάβασα ότι μπορεί να οφείλεται στο new water tank syndrome. Να το αφήσω να συνεχίσει να υπερχειλίζει μήπως και στρώσει από μόνο του; Στο νερό πάντως υπάρχουν αιωρούμενα σωματίδια άλγης που ξεκολλάει από τον βράχο, και γενικά το νερό είναι ακόμα λίγο θολό οπότε υπάρχει κάτι για να σκιμάρει.

Ίσως να κλείσεις λίγο περισσότερο το βανάκι του αέρα, και να ρυθμίζεις από εκεί μέχρι να περάσει λιγο ο καιρός και στρώσει το σκίμμερ. Σαν ιδέα το λέω, δεν ξέρω στην πράξη αν δουλεύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

αμα υπάρχει αρκετό υλικό να αφαιρεσει ειναι λογικό να γίνεται αυτο.

 

Υπομονη.

Το έχω αφήσει να δουλεύει δύο μέρες περίπου έτσι και το νερό είναι καθαρό.

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Ίσως να κλείσεις λίγο περισσότερο το βανάκι του αέρα, και να ρυθμίζεις από εκεί μέχρι να περάσει λιγο ο καιρός και στρώσει το σκίμμερ. Σαν ιδέα το λέω, δεν ξέρω στην πράξη αν δουλεύει αυτό.

Το βανάκι το έχω στις "2 η ώρα"....

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος darius έγραψε:

Το έχω αφήσει να δουλεύει δύο μέρες περίπου έτσι και το νερό είναι καθαρό.

 

Το βανάκι το έχω στις "2 η ώρα"....

Κανονικά έτσι πρέπει να είναι. Στις 2 η ώρα. Απλά σκέφτομαι τώρα που ακόμα δεν έχει στρώσει να το έκλεινες λίγο ακόμα και σιγά σιγά όσο στρώνει να το πας εκεί που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

μηπως κάπου φράζει η έξοδος του νερου και το προκαλεί αυτό?  

 

Σε μένα, εχει τυχει αυτό όταν ταίζω τις αμπούλες της prodibio Reef booster.  βγάζει πάρα πολυ αφρό σε μορφή νερού και πρέπει να αδειάζω 2-3 κύπελα για να στρώσει.   

 

(Και το θέμα που έχω μιας και το ανέφερα αυτό , είναι οτι το κύπελο  βγαίνει πολύ σφιχτά και αναγκάζομαι να το ρουφάω με ένεση. Σε άλλα Deltec βγαίνει ευκολα το κυπελο.)

Link to comment
Share on other sites

μηπως κάπου φράζει η έξοδος του νερου και το προκαλεί αυτό?  
 
Σε μένα, εχει τυχει αυτό όταν ταίζω τις αμπούλες της prodibio Reef booster.  βγάζει πάρα πολυ αφρό σε μορφή νερού και πρέπει να αδειάζω 2-3 κύπελα για να στρώσει.   
 
(Και το θέμα που έχω μιας και το ανέφερα αυτό , είναι οτι το κύπελο  βγαίνει πολύ σφιχτά και αναγκάζομαι να το ρουφάω με ένεση. Σε άλλα Deltec βγαίνει ευκολα το κυπελο.)
Δεν νομίζω. Το μόνο που έχω βάλει μέσα στο skimmer είναι άνθρακας. Αν το φράζει αυτό, τι να πω....

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κάποια στιγμή ειχα δοκιμάσει και εγω να βάλω κάλτσα και το πάνω μέρος της κάλτσας που ήταν free πηγενε στην έξοδο και την έφραζε λιγάκι. ήθελε να πατηθεί κάτω η κάλτσα και να παει ποιο μέσα.  

 

Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δες που ειναι η σταθμη μου στον σωληνα εξοδου
20171026_231349.thumb.jpg.6f1b9d8c6a22c02f72a3d55315cad4b5.jpg
Εκεί περίπου που δείχνει η φωτογραφία είναι. Απλά με την προσθήκη του άνθρακα παρατήρησα ότι βγαίνει με λίγο μεγαλύτερη πίεση.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχει καθήσει περίεργα η κάλτσα με τον άνθρακα και να κόβει την κυκλοφορία του νερού προς την έξοδο. Αυτο μπορεί να γίνεται ή επειδή εχει στουμπώσει στο κάτω σημείο οπου διέρχεται το νερό, ή εχει ανέβει πολύ ψηλά και κόβει λίγο ροη.   

 

Εγω είχα δέσει ενα σχοινάκι στην κάλτσα και την κρατούσα σε αιώρηση. οπότε δεν εμπόδιζε το νερό της εξόδου.

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα τη βαλβίδα του αέρα σχεδόν κοντά στις "3 η ώρα" και ο αφρός έγινε πιο "πλούσιος". Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να την αφήσω τόσο κλειστή μήπως και χαλάσει η αντλία. Βάζω μία φωτογραφία από το κύπελο, μήπως και καταλάβετε κάτι.....

59f74290ce6ca_DSC_00741.thumb.JPG.137f873568a149159a320dfa3c0c6f59.JPG

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που η αντλια τραβαει νερο δεν χαλαει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το σκιμερ σου δουλευει μια χαρα!

Αυτη η υπερπληρωση που σου κανει ειναι σιγουρα κατι απο το νερο σου.

Οταν θα τελειωσει αυτο που βγαζει θα σταματησει αρκει αν ριχνεις κατι μεσα στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες ταΐζω λίγο παραπάνω κατεψυγμένο. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...