Jump to content

Αλγες


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 54 λιτρα το οποιο εχει γεμισει με ενα ειδος καφε αλγης....τι μου προτεινετε να κανω?

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να μας πεις κάποια βασικά πράγματα για το ενυδρείο σου και να σηκώσεις και φωτογραφίες. Βοήθησε μας δηλαδή να καταλάβουμε πως τρέχει το ενυδρείο σου, ώστε να βγάλουμε συμπεράσματα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αρχικά να μας πεις κάποια βασικά πράγματα για το ενυδρείο σου και να σηκώσεις και φωτογραφίες. Βοήθησε μας δηλαδή να καταλάβουμε πως τρέχει το ενυδρείο σου, ώστε να βγάλουμε συμπεράσματα :)

Το ενυδρείο είναι στα 54 λίτρα...φυτεμένο...πριν από ένα μήνα μπήκαν τα φυτά και εδώ και 2-3 βδομάδες έχω τρομερό πρόβλημα με καφέ άλγη....εχω 2 sylvania grolux που δουλεύουν 7 ώρες την μέρα...τα νιτρικά μου είναι στο 10

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Αρχικά να μας πεις κάποια βασικά πράγματα για το ενυδρείο σου και να σηκώσεις και φωτογραφίες. Βοήθησε μας δηλαδή να καταλάβουμε πως τρέχει το ενυδρείο σου, ώστε να βγάλουμε συμπεράσματα :)

 

1508160271629923462944.jpg

15081602937631227035918.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι καφέ άλγη αλλά ακαθαρσίες από τα ψαράκια ή το υπόστρωμα; Εγώ λίγη πράσινη άλγη βλέπω στην τελευταία φωτογραφία. Η φωτοπερίοδος ήταν από την αρχή 7 ώρες; Πόσα Watt είναι οι λάμπες σου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι καφέ άλγη αλλά ακαθαρσίες από τα ψαράκια ή το υπόστρωμα; Εγώ λίγη πράσινη άλγη βλέπω στην τελευταία φωτογραφία. Η φωτοπερίοδος ήταν από την αρχή 7 ώρες; Πόσα Watt είναι οι λάμπες σου;
Είναι 24 watt οι λάμπες....δεν φαίνεται στις φωτογραφίες αλλά υπάρχουν μικρές χνουδωτές καφέ μπαλιτσες πάνω στο ξύλο και τα φύλλα των φυτών υπάρχει το ίδιο πράγμα...ενα καφέ χνούδι

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο;

Άνεργο άνθρακα και αντιφωσφορο της seachem

Link to comment
Share on other sites

Καφέ άλγη βλέπω σε συνδυασμό με μπίχλα και φυτά όχι σε τόσο καλή κατάσταση. . .

 

Άνθρακα και αντιφωσφορο για ποιο λόγο έχεις στο φίλτρο σου ??

Link to comment
Share on other sites

Καφέ άλγη βλέπω σε συνδυασμό με μπίχλα και φυτά όχι σε τόσο καλή κατάσταση. . .
 
Άνθρακα και αντιφωσφορο για ποιο λόγο έχεις στο φίλτρο σου ??
Μου έχουν πει πως είναι καλό να υπάρχουν

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...