Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

Παιδια μπηκε peppermint στο ενυδρειο και αναμενουμε. Ο Θεος βοηθος γιατι δε σας κρυβω πως απογοητευτηκα λιγο

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απογοητεύτικες για μια απταίσια?  σιγα...... ξέρεις πόσες έχω εξολοθρέψει με γαρίδα?  Υπομονη θέλει, γιατι μερικές φορες πρέπει να περάσει 3-4 εβδομάδες για να δεις αποτέλεσμα.  (Να πεινασει και  η γαρίδα, πιθανόν θα εχει και αλλου απταίσιες που θα τρώει , τις οποίες δεν θα εχεις δει εσυ.)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα. Η εμπειρία μου με τις Peppermint είναι εξαιρετική. Βάλαμε σε ενυδρείο φίλου με αρκετές μικρές και μεγάλες απταίζιες και τις ξεπάστρεψαν όλες μέσα σε 2-3 μέρες. Βέβαια βάλαμε 6 γαρίδες σε 120 λίτρα. Γενικά για να έχει αποτέλεσμα το εγχείρημα θα πρότεινα να βάλεις άλλες 2. Δυστυχώς είναι και λίγο τσιμπημένες στην τιμή. Παρατήρησα ότι έχεις βάλει το clam στο πλάι. Έχω την εντύπωση οτι τα clam πρεπει να μπαίνουν με το άνοιγμα προς το φως. Πρώτον γιατί θέλουν να βλέπουν απευθείας φως για να ανοίξουν κανονικά και δεύτερον γιατι στη βαση τους δημιουργούν την ένωση με το βράχο ωστε να είναι πιο ασφαλή και να αναπτυχθούν. Αν κολλήσει στο βράχο βέβαια να ξέρεις ότι δεν μπορείς να το ξεκολλήσεις. Αν προσπαθήσεις είναι πιθανό να το χάσεις. Εγω θα σου έλεγα να πάρεις μια βάση για clam ή να πάρεις ένα μικρό επίπεδο κομμάτι βράχου, να το βυθίσεις στην άμμο και να ακουμπήσεις εκεί το clam. Θα δεις οτι θα ανοίξει πολύ περισσότερο και θα είναι πιο όμορφο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λες για το tridacna που εχω; το εοχα πανω πανω στον βραχο και μονο του σιγα σογα κατεβηκε και γυρισε. Παντα πηγαινε προς το φως παντως. Αλλα επειδη το πειραζα συνεχεια για να το "βολεψω" απο την τελευταια φορα ετσι κατεληξε.

Νιωθω οτι με το στησιμο που εχω,, δεν εχω πολυ χωρο για να βαλω και αλλα. Πχ θελω μια καταλαφυλια που μαρεσουν και δε ξερω που θα μπουν. Πρεπει να υπαρχει και αποσταση ετσι; για υχον Τσιμπηματα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Λες για το tridacna που εχω; το εοχα πανω πανω στον βραχο και μονο του σιγα σογα κατεβηκε και γυρισε. Παντα πηγαινε προς το φως παντως. Αλλα επειδη το πειραζα συνεχεια για να το "βολεψω" απο την τελευταια φορα ετσι κατεληξε.

Νιωθω οτι με το στησιμο που εχω,, δεν εχω πολυ χωρο για να βαλω και αλλα. Πχ θελω μια καταλαφυλια που μαρεσουν και δε ξερω που θα μπουν. Πρεπει να υπαρχει και αποσταση ετσι; για υχον Τσιμπηματα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εννοείτε   για δείξε φωτο να δουμε τι χώρος υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα ευθεια και αριστερα δεξια πως ειναι. Ελπιζω στο περιπου να καταλαβαινετε. Απλα βλεπω και γωτο στο ιντερνετ που ειναι το ενα διπλα στο αλλο και αναρωτιεμαι μηπως εκανα το ιδιο.

Επισης μια ερωτηση. Ρε παιδια το σκιμμερ καθε ποτε το καθαριζετε; λεω για τη συσκευξ ολη και οχι για το δοχειο. Θα πρεπει σε καθε αλλαγη να βγαζω και τις αντλιες να τις καθαριζω; γιατι αυτα τα αφηνω λιγο ετσι...bed2f02c33615af8f089509096210fbd.jpgc7a8bbcd96366ed41d88f3c8e987134b.jpg22b9b9cc45d4355f21845d2967a21cc3.jpg5166e9da29b8042175a874a532cfec53.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ξανα οτι οι φωτο που εστειλα ειναι δραμα. Θα επανελθω.

Και αντλιες επιστροφης βγαζετε και τις καθαριζετε ολες;

Πωωω καταδικη εκει που ειναι η πλατη του ενυδρειου ειναι λιγο θεμα...

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τον εξοπλισμό σου θα τον καθαρίζεις οπότε βλέπεις να πέφτει η απόδοση του. 

Εγώ σκιμμερ και αντλίες καθαρίζω κάθε 6 μήνες.  Του κυκλοφοριτες κάθε 2 μήνες. 

Δεν λέω ότι είναι το καλύτερο άλλα βαριέμαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βλεπω να κοκκινιζει η αμμος. Τι ειναι αυτο; αυτοξεκινησε οταν εβαλε το tridacna στο εδαφος και ξηκωσα μια καπνελα που ειχα. Δε νομιζω οτι παιζουν ρολλο.

3c6b7859839fe652ca778aaffa650366.jpg4e5d251b5f728f31c6869f7b359e16e5.jpgf3b16464e6c980629bc611e79f13ad55.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό να ειναι κυανοβακτήριο.   

Εγω θα έκανα τα ακόλουθα  : 

 

1) Λίγο τάισμα στα ψάρια και σταματάς τα αμινοξέα ή οτι ρίχνεις για τα κοράλλια.

2) Καλύτερη κυκλοφορία εκεί

3) Σιφονάρισμα την άμμο και απομάκρυνσή της (την πετας αφου το ρουφήξεις) 

4) Κλείσε για 1 μέρα τα φώτα εντελώς.

5) Αλλαγή νερού και έλεγχος παραμέτρων ΡΟ4,ΝΟ3,ΡΗ  (συνδυάζεις την αλλαγή με το ρούφηγμα της άμμου) 

6) Βακτήρια. Αν βαζεις special blend βαλε επιπλέων 50% της ποσότητας. (Το γράφει και πάνω) 

 

Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να ειναι η αλγη που εξησα απο το τζαμι 1-2 μερες πριν; γιατι οταν την εξυνα εφευγε σαν χιονι καφε.

Να και 3 φωτο απο την αλγη που εχω.

344f7ba8d976444f18773d662c2c83de.jpgb5c0e37ac03d65e6e0de8d8aa483db9c.jpg99a0f063ebdb0da75878f703580e9b4b.jpg4fcec2176c7de01828137651c2fc377e.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιο σαλιγκαρι τρωει αυτη την κοκκινη τριχα; νασαριους και τροχους δεν εκαναν κατι. Κατι αστρα αστρεους ή καπως ετσι τιποτα επισης. Καμια προταση.

Παιδια οντως πιατευετε για κυανο; και τι κανουμε τωρα; κανα φαρμακο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες σαλιαρα?αλλιως dolabella αλλα να ξερεις μολις τελειωσει το φαι ψωφαει και είναι και τοξική.Αλλιως κάποιο ταγκ αλλά είναι λίγα τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανό να ειναι κυανοβακτήριο.   
Εγω θα έκανα τα ακόλουθα  : 
 
1) Λίγο τάισμα στα ψάρια και σταματάς τα αμινοξέα ή οτι ρίχνεις για τα κοράλλια.
2) Καλύτερη κυκλοφορία εκεί
3) Σιφονάρισμα την άμμο και απομάκρυνσή της (την πετας αφου το ρουφήξεις) 
4) Κλείσε για 1 μέρα τα φώτα εντελώς.
5) Αλλαγή νερού και έλεγχος παραμέτρων ΡΟ4,ΝΟ3,ΡΗ  (συνδυάζεις την αλλαγή με το ρούφηγμα της άμμου) 
6) Βακτήρια. Αν βαζεις special blend βαλε επιπλέων 50% της ποσότητας. (Το γράφει και πάνω) 
 
Κάτι άλλο δεν μου έρχεται στο μυαλό.
 
 
Κανω οτι εχεις πει. Αλλα ξαναβγαινει. Σημερα εκανα το τριτο σιφοναρισμα...

Σκστα ειμαι τοσο καινουργιος ποθ αρχιζω και απογοητευομαι. Μια η απταιζια (ου η γαριδα δεν εκανε τιποτα), τωρα κυανοβακτηριο. Και οι αλγες καλα κρατουν..

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν φευγει και τόσο εύκολα.   Και εγω που το αντιμετώπισα έτσι, δεν μπορώ να πω οτι ειναι 100% καθαρό. Αλλά σιγα σιγα φαίνεται να υποχωρεί.  

 

Αλιως αν θες ποιό γρήγορα αποτελέσματα....θα πρέπει να κοιτάξεις για κάποιο φάρμακο.  Αλλά και πάλι θα έλεγα να συνεχίσεις οτι κάνεις. Στις 7 μέρες πχ, τις 2 κλείνε το φως. 

Και οσο μπορείς χαμηλα τα PO4/NO3 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπέρα μην απογοητευεσαι με τις αλγες ειναι το οτι πιο ευκολο να φυγουν και οι δικες μιτ ειχαν φτάσει ταβάνι.  Οσο για τις απταισιες να ξερεις θα την φαει μην ανχωνεσαι αν εβαζες αλλη μια γαριδα θα ηταν ακομα καλητερα γτ αυτες τρώνε ανταγωνιστικα.

Φιλικά Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδια μακαρι;
Καθε ποτε να σιφοναρω; εφτασα στο σημειο να εχω ενα μονιμο βαρελι και μερα παρα μερα σιφοναρω. Βασικα τραβαω αμμο. Θα μεινω χωρις σε λιγο. Χαχα.

Η να περιμενω να μαζεψει λιγο παραπανω και μετα να σιφοναρω;

Για την απταιζια θα βαλω αλλη μια pepper.

Για τις αλγες που ειναι αυτη η κοκκινη σκληρη τριχα τι να βαλω;



Και καυι για το τελος ετσι για το κερασακι στην τουρτα. Λειπει το γκομπι απο το ενυδρειο. Χαχα. Δεν υπαρχει πουθενα! Ταισα και δε βγηκε. Σηκωσα μεχρι και τους βραχους. Τιποτα. Κοιταξα γυρω γυρω εξω απο το ενυδρειο μπας και πηδηξε και παλι τιποτα

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά ψωφησε και καταναλώθηκε.Κανε υπομονή και μην ρουφάς συνέχεια γιατί κάνεις κακό.Φτιαξε τις ροές σου φτιάξε το φως σου μια φωτο θα βοηθούσε. Βάλε αντιφωσφωρο και περιόρισε τα ζουμιά εάν ρίχνεις και φυσικά το τάισμα.Μια φορά μόνο.Επισεις βαζε βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα σιφόνι καθε 15 μερες. Ειναι πολυ σύντομο το διάστημα που το κανεις.   

Το goby παιζει να ψόφησε και να σου ανέβασε τιμες, και γιαυτό να εχεις έξαρση απο άλγες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μετρησεις. No3 και φωσφορικα τιποτα.

Εντυπωση μου εκαναν τα νιτρικα που για πρωτη μου φορα τα ειδα μηδεν! Παντα ειχα αρκετα ψηλα κοντα στα 20.

Επισης εκανα και τεστ αμμωνιας για να δω μηπως το γκομπι οντως πεθανε. Δεν ειδα αυξηση. Αν και επειδη το νερο του τεστ στο θαλασσινο παντα θολο μου εβγαινε ηταν δυσκολο να καταλαβω. Αλλα παντως δεν ειχε ανεβασμεβες τιμες.

Σιφοναρισμα εκανα λιγο μονο τα σημεια. Πειραζει;

Υγ1. Παντα ηθελα να κανω αλλαγες νερου μια φορα τον μηνα. Δε ξερω αν γινεται.

Υγ2. Απο τη μερα που εφτιαξα τον ριακτορα με cheayo μεσα και λεντοταινια ροζ γυρω γυρω, βλεπω οτι μετα απο αυτο ξεκινησε. Η δεν εχει σχεση; παντως ενω μεγαλωνε το cheato και ολα καλα, ξαφνικα το βλεπω στασιμο να μη μεγαλωνει καθολου...



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2018 at 9:53 ΜΜ, το μέλος Gio7 έγραψε:

Παιδια εκανα μετρησεις. No3 και φωσφορικα τιποτα.

Εντυπωση μου εκαναν τα νιτρικα που για πρωτη μου φορα τα ειδα μηδεν! Παντα ειχα αρκετα ψηλα κοντα στα 20.

Επισης εκανα και τεστ αμμωνιας για να δω μηπως το γκομπι οντως πεθανε. Δεν ειδα αυξηση. Αν και επειδη το νερο του τεστ στο θαλασσινο παντα θολο μου εβγαινε ηταν δυσκολο να καταλαβω. Αλλα παντως δεν ειχε ανεβασμεβες τιμες.

Σιφοναρισμα εκανα λιγο μονο τα σημεια. Πειραζει;

Υγ1. Παντα ηθελα να κανω αλλαγες νερου μια φορα τον μηνα. Δε ξερω αν γινεται.

Υγ2. Απο τη μερα που εφτιαξα τον ριακτορα με cheayo μεσα και λεντοταινια ροζ γυρω γυρω, βλεπω οτι μετα απο αυτο ξεκινησε. Η δεν εχει σχεση; παντως ενω μεγαλωνε το cheato και ολα καλα, ξαφνικα το βλεπω στασιμο να μη μεγαλωνει καθολου...



Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αμα δεν εχεις νιτρικα φωσφωρικα δε θα μεγαλωσει,θα ψωφησει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετω και παλι. Το κυανο ολο και αυξανεται τωρα που δε σιφοναρω. Εκανα παλι μςτρησεις και νιτρικα γωαφορικα ειμαι μηδεν!

Το cheato βλεπω οτι εχει σταματησει να μεγαλωνει.

Το μυαλο μου σκεφτηκε το εξης (ισως και λαθος). Μηπως το cheato μου μηδενισς τα νιτρικα και γιαυτο τωρα που δεν εχω αλλα νιτρικα αρχιζει και πεθαινει; απο την αλλη μηπως με μηδεν νιτρικα εμφανιατηκε το κυανοβακτηριο;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κυανό Γενικά δείχνει μια ανισορροπία στο σύστημα. 

Αν έχεις άλγες καταναλώνουν τα νιτρικά/ φωσφορικα  τα οποία δεν διαβάζεις στα τεστ σου .

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...