Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
καλώς ήρθες φίλε μου!
εχεις κάνει πολύ καλή αρχή τόσο με τη γυάλα που είναι πανέμορφη όσο και με τον μέχρι τώρα εξοπλισμό [emoji6]
 
για κυκλοφορία θα σου πρότεινα μια vortech mp10, ακριβή μεν αλλα ισχύει το ότι πληρώσεις παίρνεις. Αλλιώς θα έλεγα μια RW4 και μαζί με την επιστροφή του σαμπ πλάτης θα είσαι οκ. για skimmer δες πιο της tunze χωράει στην πλάτη. Φως τι έχεις στο μυαλό σου?
 
τον βράχο όπως λένε τα παιδιά καλύτερα πάνω στον αραγωνίτη ή ακομα πιο ασφαλές αν θες egg crate "θαμμένα" για λόγους αισθητικής.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ζωντανό βράχο και νεκρό αραγωνίτη. Τον αραγωνίτη καλό θα ήταν να τον περασεις αρκετά χέρια πλύσιμο με όσμωση [emoji6]
 
είσαι στην καλύρη φάση, αυτή της αρχής.. απολαυσε το και μην ξεχνάς οτι η αρετή του χόμπι είναι η υπομονή [emoji6]
 
Σε ευχαριατω πολυ καταρχας για τις συμβουλες σου. Τρεχω λιγο τελευταια και δεν ειχα προλαβει να απαντησω.

Το ενυδρειο εχει τον φωτισμο του. Αυτα τα δυο τετραγωνα σε σχημα φωτα. Νομιζω 18 watt led το καθε φωτιστικο.

Σκιμμερ ειχε το δικο του ενα aqua gadget. Δε ξερω ποσο αξιζει η οχι.

Ηθελα να ρωτησω κατι. Μπηκε ο αραγωνιτης, ο βραχος και ολα καλα. Και μια μερα μετα εκανα ενα τεστ να δω τι γινεται και εχω 0 αμμωνια αλλα τερμα NO2 ΚΑΙ NO3. Τι γινεται;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες το τρέχεις?
 
Κοιτα η αρχη μου ηταν λιγο αργη και περιεργη λογω ελειψης χρονου. Δηλαδη εβαλα πρωτα νερο μεσα με αλατι. Το κρατησα ετσι καμια εβδομαδα. Εβαζα και κατι σταγονες που μου ειχαν δωσει (χωρις να εχω τιποτα μεσα) και επαθα bacteria bloom αν το λεω σωστα. Καπακια μετα εβαλα βραχο. Το γεμισα με οσα κομματια ειχα και παλευα με το σχημα. Τα εβγαζα εξω και τα δουλευα για λιγες ωρες και ξανα ολα μεσα. Ωσπου σε 1 εβδομαδα βρηκα και το σχεδιο. Μετα απο λιγες μερες με 1 εβδομαδα εφερα και τον αραγωνιτη. Και απο τη μερα πυ εβαλα μεσα αραγωνιτη εχουν περασει σημερα 3 μερες. Βεβαια στα διαστηματα αυτα, υπηρχαν χερια μεσα, αλλαγες νερου γιατι καθαριζα τον βυθο απο χωματα της πετρας και παει λεγοντας.

Απλα μου κανει εντυπωση που εχω ψηλα και τα Ν2 και τα Ν3. Ή ετσι θα επρεπε;

Μιας και τα συζηταμε... αυτη ειναι η τελικη εικονα

1554650bbb2670d0edcc0810653e82ae.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χέρια δεν ξαναβάλεις όπως και αλλαγή.νερου δεν κάνεις.Υστερα από τόση ταλαιπωρία που του έχεις κάνει λογικο το σύστημα να είναι εκτός λειτουργίας,σωστό λίγο χρόνο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Τα μονα χερια τα βαζω για να παιζω λιγο με κυκλοφορητες γιατι τα κανανε σαχάρα με αμμολοφους και αλλου τρυπα.

Τωρα ειναι ησυχη η αμμος, βεβαια βλεπω εναν μονιμο κόκκο στην αερα. Ψιλο μεν σα να ειναι αλατι. Αλλα προσπαθω να τους φτιαξω.

Φωτα κλειστα; στο πετ μου ειπαν να τα ανοιγω ενα 2ωρο τη μερα και σε 1 εβδομαδα απο 3ωρο τη μερα. Αυτο γιανα μην τρελλαθει στην αλγη οταν τα ανοιξω μια και καλη

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει ακόμα χρόνο για να στρώσει το ενυδρείο.

Το στήσιμο σου προσωπικά μου αρέσει πολύ.

πάντως φαίνεται οτι έχεις πολλά αιωρούμενα σωματίδια. Αν ο αραγωνίτης σου είναι sugar size ξανα σκέψου το τώρα που είναι αρχή. Θα σου δημιουργει μόνιμα θέμα και θα δυσκολεύεσαι με τις ροές σου. 

με τα φώτα καλα το πάς το πρόγραμμα.

βακτήρια στη δοσολογία που γράφει η ετικέτα και ελάστη τροφούλα ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νιωθω ορισμενες φορες οτι το θαλασσινο ενυδρειο ξαφνικα μπορεις να πας ενα 3ημερο και να γυρισεις και να ειναι ολα κιντερ εκπληξη.

Η αμμος δεν ειναι σαν κοκκος ζαχαρης. Ειναι πιο μεγαλο.7473180b0e478d634182583b2c3ce6e9.jpg1ac40a721bc16581293da45dc58efe23.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια. Ακομα συον αγωνα μου εγω και χωρις ψαρια μεσα. Παω υπερβολικα σιγα θα ελεγα.
Οι τιμες μου ειναι οκ. Αν εξαιρεσουμε οτι στην αμμωνια εχω μια τιμη μαξ 0.25 που μπεζιζει λιγο, αλλα τσεκαρα και οτι σε φρεσκο ετοιμο νερο με αλατι που ειναι για να γεμισω το ενυδρειο παλι τετοια τιμη εδινε. Αρα μαλλον το τεστ με το αλατι τα παιζει. Δε ξερω τι αλλη εξηγηση να δωσω.

Πανω που μου ημουν ετοιμοε να βαλω ψαρακια ξαφνικα τρωω το σκαλωμα οτι το σκιμμερ κανει λιγο θορυβο παραπανω. Αποφασισα λοιπον να παρω το tunze 9001. Το περιμενω να ερθει, να δουλεψει 2-3 μερες και μετα να βαλω.

Καποιες ερωτησεις. Εχω πιασει λιγη καφε αλγη πανω στους βραχους. Γιατι και οως φευγει;

Επισης για την αμμωνια εχω τα τεστ salifert. Καιρο τωρα βγαζει την αμμωνια σαν μινιμουμ εκει θεωρω. Σα να μπερδευεται το τεστ με το αλατι. Το νερο ειναι θαμπο και αυτη την αποζρωση νιωθ οτι εχει. Αλλα το δοκξμασα και σε καινουργιο νερο και παλι τα ιδια. Ξερετε κατι;

Τωρα η ερωτηση η επομενη ειναι τι ψαρακια;;; περα απο ενα ζευγαρακι κλοουν ηθελα να ρωτησω τι αλλες επιλογες και ποσα μπορω να βαλω;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου, θα περιμένεις να μηδενίσει ΝΗ3,ΝΟ2 και να έχεις λίγα ΝΟ3/ΡΟ4 και μετά να ασχοληθείς με την άλγη.  Προς το παρών δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά μόνο να μην της έχεις φώς. 

Επίσης και τα βακτήρια βοηθάνε. 

 

Για την ΝΗ3 salifert εχω να μετρήσω κάτι αιώνες. Ισως κάποιο άλλο μέλος να σου πεί την γνώμη του. 

 

Απο ψαράκια, ίσως να έβαζες κάποιο gobby, blenny, και αργότερα μόλις στρώσει το ενυδρείο κανέναν μανδαρίνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι. Εχω βαλει το ενυδρειο μου πανω σε ενα επιπλο ικεα τηλεορασης. Σκεφτηκα λοιπον σιγα σιγα οτι θα χρειαστω αυτοματη αναπληρωση. Και γιατι ειδα οτι τα σκιμμερ αλλαζουν τη λειτουργια τους αναλογα με τη σταθμη, αλλα και να μπορω να φυγω κανα ταξιδι 1-2 εβδομαδες.

Με τα πολλα τραβηξα το επιπλο εξω απο τον τοιχο. Για να μη φαινονται ασχημα τα καλωδια πισω ομως, σε ολη τη μερια του επιπλου πισω, (εκτος απο το κομματι του ενυδρειου), εφτιαξα ενα Π στο ιδιο υψος με το επιπλο και στο ιδιο χρωμα. Ετσι εχω καταφερει να εχω χωρο πισω απο το ενυδρειο ακριβως για ενα δοχειο πλατους 15-16 ποντων, αλλα μηκος μεχρι και 60, και υψος παλι αρκετο.

Το θεμα ειναι οτι στενα δοψεια για τετοιους χωρους βρηκα μονο στο εξωτερικο και ιδιαιτερα αμερικη. Κατι δοχεια ωραια αλλα με τα μεταφορικα φτανουμε κανα 160αρι. Τεραστιο ποσο για....δοχειο.

Να φτιαξω με πλεξιγκλας; κανει το υλικο ; κανει η κολλα που ειναι αιθερας για τα ψαρια; αντεχει; να φτιαξω απο γυαλι; τι προτεινετε;

ΥΓ. Παρηγγειλα το σκιμμερ της tunze. Για να μπει στο δικο μου ενυδρειο θελει μια μοντα. Να βγαλω τον μαγνητη απο πισω και να τον βαλω πλαγια. Με τι να τον κολλησω που παλι να μην κανει κακο στα ψαρια; τι κολλες ειναι οκ για να χρησιμοποιησω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το plexiglass και γενικότερα τα ακριλικα  είναι κατάλληλα για ενυδρεία!

Άλλωστε στο Αμέρικα είναι σύνηθες αυτά τα ενυδρεία!

Προσωπικά έχω και στα δύο θαλασσινά ενυδρεία μου sump από plexiglass. 

 

Τα ακριλικα κολιουνται με χλωροφωρμιο! Ή με κόλλα ακριλικων. 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κολλήσεις για  μέσα στο ννερό δούλεψε με ενυδρειακη σιλικόνη ή κυανοακριλλικη κόλλα. 

Ανάλογα με την επιφάνεια. 

Link to comment
Share on other sites

Κολλησα ηδη τον μαγνητη με κολλα στιγμης loctite. Ειδα πως ολες οι κολλες στιγμης τελικα ειναι κυανοακριλικες. Οποτε δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ "ενυδρειακων" και μη αφου ειναι ιδιες.

Απλα θα την αφησω να στεγνωσει πολλες ωρες ωστε να γινει σωμα.

Ανυπομονω να ξεκινησει το σκιμμερ, να δω και οντως οτι ολα πανε καλα νσ βαλω μεσα και κανα σαλιγκαρι μιας κσι εχω ηδη καφε αλγη

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θελω να φτιαξω ενα δοχειο αναπληρωσης πισω απο το ενυδρειο. Λεπτο και μακρυ για να μπει πισω απο το επιπλο τηλεορασης. Για πλεξι γκλας σε λευκο χρωμα στις διαστασεις μου οι τιμες πσιζουν κοντα στα 95 ευρω. Θα ντεξει το πλεξι κολλημενο με χρωρογορμιο 25 κιλα βαρος οσο ειναι τα λιτρα; Να παω σε γυαλι μηπως;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχει τυχει να ασχοληθώ με plexi.   

 

Αλλα για δοχείο αναπλήρωσης, θα κοίταζα σε ΙΚΕΑ μηπως βρω κανενα που να βολεύει.  Εχω την εντύπωση οτι ειναι δαπανηρό το plexi για μια τέτοια δουλεια.

 

Αν πάλι θες Plexi και τιποτα αλλο τότε οκ, προχώρα απλα σιγουρέψου οτι θα αντέξει.   Πάρε και καμια γνώμη απο κάποιο μαγαζί με Plexi-κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2017 at 11:45 ΠΜ, το μέλος Gio7 έγραψε:

Θελω να φτιαξω ενα δοχειο αναπληρωσης πισω απο το ενυδρειο. Λεπτο και μακρυ για να μπει πισω απο το επιπλο τηλεορασης. Για πλεξι γκλας σε λευκο χρωμα στις διαστασεις μου οι τιμες πσιζουν κοντα στα 95 ευρω. Θα ντεξει το πλεξι κολλημενο με χρωρογορμιο 25 κιλα βαρος οσο ειναι τα λιτρα; Να παω σε γυαλι μηπως;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εάν πατάει και είναι σωστά φτιαγμένο και σταθερό λογικά θα αντέξει.Φτιαχνονται και σαμπ με πολυκαρβονικο όμως,εκεί δεν φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους. Εχω παρατηρησει σε καποια σηνεια στους βραχους μου μεσα αυτο το φυτο. Που εχει χρωμα μελιτζανι. Σκουρο προς κοκκινωπο.

Επισης τα ιδια σε πρασινο.

Ξερεις κανεις τι ειναι αυτα;

dc7e90e3ed56010db8f6e7e060239496.jpg8c9126f33a8344b09e6994dc334dc835.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια αρχιζω και γενιζω φυτα. Δε ξερω αν ειναι αλγες αλλα ειναι φυτα κανονικα. Και δειχνει οτι πανε να βγουνε σε παρα πολλα σημεια του βραχου. Πιο πολυ θεωρω απο εκει πκυ δεχεται το ενυδρειο την περισσοτερη φωτεινοτητα.

Αλλα δειτε φωτο και οειτε μου πως να τα ξεδορτωθω μια και καλη;

Στη μια φωτο δειχνει που εχουν ψηλωσει κι ολας και στην αλλη σε αλλο βραχοπου παει να ξεκινησει η ιδια ιστοριαeca4a26a1bbdca09da8e0fa5fbd8adf7.jpga00ae4de38d91dd6bf5cc301501033f3.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...