Jump to content

Ασχετος και 80λιτρα Θαλασσινο


Gio7

Recommended Posts

Από τα κοπιποδα; Ρουφάω με μια πιπετα και ρίχνω γιατί ταιζω και κοραλία και ψάρια με αυτό. Γίνεται βέβαια αχταρμας μετά μεσα.

Δε ξέρω πόσα μλ. Αρκετά ας πούμε 5 και βαλε



Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Βάζω ναι. Έβαζα τα special blend αλλά είδα κυανοβακτήρια και άλλαξα στα brightwrll aquatics. Πολύ πιο καθαρό νερό οπτικα κι
όλας.

Πέρα από αυτό γνωρίζει κανείς τι ποσότητα κοπιποδα να ρίχνω; Έχω αυτα και δε λέει μέσα δοσολογία. Ρίχνω μια φορά την εβδομάδα και λέω να το κόψω για να μην επιβαρύνω το σύστημα.0ce4c270b6ddf88c3037d9620dc460c5.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υπομονή Τα κοπιποδα τις nyos τα σταματάς, τάισμα ελάχιστο και περιμενεις να ξαναπάρει μπροστά το σύστημα. 

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή Τα κοπιποδα τις nyos τα σταματάς, τάισμα ελάχιστο και περιμενεις να ξαναπάρει μπροστά το σύστημα. 
Και ο μανταρίνος τι θα φάει; Να ρίχνω λίγη hufa;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Και ο μανταρίνος τι θα φάει; Να ρίχνω λίγη hufa;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

To hufa τι είναι? Κοίτα βιάστηκες που τον έβαλες επισεις σε τόσα λίγα λίτρα δύσκολα θα ζήσει. Θα σου έλεγα δωστον για φιλοξενία κάπου μέχρι να στρώσει και τον ξαναπερνεις. 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Σαν mysis. Απλά λέγεται hufa.
Δε θυμάμαι τι παραπάνω έχει. Πιο πλήρες νομίζω από mysis.091812ff7def5b8096e4a3f7a23f91d8.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Να συνεχίσω αλλαγές κάθε εβδομάδα;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συνέχισε αλλά μετά την πρώτη βδομάδα. Βακτήρια κανονικά. 

Μην νομίζεις ότι θα πέσουν τα νιτρικά έτσι!!! Υπομονή 

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε αλλά μετά την πρώτη βδομάδα. Βακτήρια κανονικά. 
Μην νομίζεις ότι θα πέσουν τα νιτρικά έτσι!!! Υπομονή 
Μπερδεύτηκα. Τι εννοείς μετά την πρώτη εβδομάδα?

Εγώ κάνω αλλαγή κάθε Δευτέρα τώρα περίπου 20-30%.

Βακτήρια ρίχνω σε κάθε αλλαγη.

Να αλλαξω κάτι;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Μπερδεύτηκα. Τι εννοείς μετά την πρώτη εβδομάδα?

Εγώ κάνω αλλαγή κάθε Δευτέρα τώρα περίπου 20-30%.

Βακτήρια ρίχνω σε κάθε αλλαγη.

Να αλλαξω κάτι;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τωρα για μια βδομάδα δεν κάνεις αλλαγή την,δεύτερη βδομαδα ξεκινάς κανονικά. 

Το σκιμερ κλειστό για μια ώρα αν γίνετε μετά την πτώση των βακτηρίων. 

Σκιμερ ισχυρό εάν γίνετε. 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για μια βδομάδα δεν κάνεις αλλαγή την,δεύτερη βδομαδα ξεκινάς κανονικά. 
Το σκιμερ κλειστό για μια ώρα αν γίνετε μετά την πτώση των βακτηρίων. 
Σκιμερ ισχυρό εάν γίνετε. 
Σευχαριστω πολύ Νικ

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίχνεις 1/4 της ποσότητας των κωπηπόδων για να μην πεινάσει ο Μανδαρίνος. 

 

Το άλλο σταμάτα το προς το παρών. Ειναι γαρίδες(artemia) εμπλουτισμένες με λιπαρά οξέα τύπου ω3.  

 

Για τα αλλα με κάλυψε ο Νίκος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίχνεις 1/4 της ποσότητας των κωπηπόδων για να μην πεινάσει ο Μανδαρίνος. 
 
Το άλλο σταμάτα το προς το παρών. Ειναι γαρίδες(artemia) εμπλουτισμένες με λιπαρά οξέα τύπου ω3.  
 
Για τα αλλα με κάλυψε ο Νίκος.
 
 
O Μανταρίνος τρώει και από τα 2. Flakes μόνο δεν τρώει. Τι θεωρείται πιο "ανώδυνο" για το σύστημα; hufa ή nyos goldpods;

Και όταν λες το 1/4... Πέρα από αυτό που ρίχνω εγώ ήδη, τι ποσότητα θα πρεπει να ρίχνω κανονικά κια καθε πόσο από αυτά τα φαγητά; Έριχνα αρκετό γιατί τάιζα και κοραλια με αυτά.

Πόσα ml goldpods;

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έτρωγε και απο τις 2, τοτε για να καλύψεις τις διατροφικές του ανάγκες βάλε και απο τις 2 αλλά με μέτρο.

 

Π.χ αν έβαζες 5 ml απο την κάθε τροφή, τώρα βάλε 1 ml απο την κάθε μια. Δηλαδή σύνολο 2 ml απο την κάθε τροφή (απο 10 που έριχνες παλιά)

 

Απο τις 2 η ποιό ανώδυνη ειναι τα κωπήποδα. Η HUFA εχει αρτέμια , που ειναι μεγαλύτερη σε μέγεθος απο τα κωπήποδα, και ενδεχομένως να σου αυξήσει περισσότερο ΝΟ3/ΡΟ4.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά. Είστε πολύ γρήγοροι στις απαντήσεις σας. Πράγμα που για κάποιον που χρειάζεται βοήθεια είναι ότι ακριβώς χρειάζεται. Επόμενο βήμα είναι να έρθετε σπίτι μου να μου πείτε πού να χωρέσω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα ήθελα να αποκτήσω [emoji3]

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Gio7 έγραψε:

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά. Είστε πολύ γρήγοροι στις απαντήσεις σας. Πράγμα που για κάποιον που χρειάζεται βοήθεια είναι ότι ακριβώς χρειάζεται. Επόμενο βήμα είναι να έρθετε σπίτι μου να μου πείτε πού να χωρέσω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα ήθελα να αποκτήσω emoji3.png

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εύκολο αυτό σφύρα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το κοραλί κάποιους μήνες τώρα. Για ζοανθους το είχα πάρει.. αλλά δε φαίνεται να μεγαλώνουν καθόλου τα "λουλουδάκια". Παραμενει στάσιμο αλλά πάντα ανοιχτό. Παίζει να είναι κάτι άλλο;1d0ee042f44e8be84db073de447829ee.jpg&key=5b26c6a9097520bb4ced087cc9df83bafc8dc7cc11ff3e3e2327aa65bd6f7d7490a141ffe286982d62cb6327d2787e48.jpg&key=5f37511672b20299963de4010cd9dda3095ecc5ce6770db3e48f5b021421d115

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν alveopora  μου μοιάζει.

Αν ειναι όντως θέλει χαλαρό φωτισμό, και χαμηλή ροή. 

Την δικιά μου την έχω τέρμα δεξιά και στον πάτο γιαυτόν τον λόγω. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ζοανθους πνατως έτσι; Μου τα θύμιζε πολύ και αρχικά όταν το είχα πάρει σκέφτηκα ότι είναι ζοανθους αλλά μικροσκοπικα. Τώρα μπλεχτηκα

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% ζοανθίδες είναι και μάλιστα ωραίο και σπάνιο χρώμα. Αφήνω μια μικρή πιθανότητα να είναι κάτι άλλο και να ξεγελά η φωτογραφία. 

Alveopora  σε καμιά περίπτωση δεν είναι, ούτε κάποιο άλλο lps. πιστεύω. Εκτός του ότι δεν έχουν το σχήμα της αλβεοπόρας οι πολύποδες, αν ήταν alveopora θα είχε σκληρό σκελετό και  επίσης σε καμιά περίπτωση δε θα είχε κάποιους πολύποδες εντελώς ανοιχτούς και κάποιος άλλους εντελώς κελιστούς. 

Οι πολύποδες δε μεγαλώνουν προς τα πάνω γιατί προφανώς τα έχεις σε σημείο με ισχυρό φωτισμό, αυτό δεν είναι κακό. Προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο έτσι, παρά να ψηλώνουν προς τα πάνω στην προσπάθειά τους να βρουν περισσότερο φως.

 

Βλέπω ότι κάποιοι πολύποδες είναι κλειστοί. Αν είναι μονίμως έτσι κοίταξε μήπως έχεις κάτι που τα ενοχλεί π.χ. nudis. Πάντως αυτοί που είναι ανοιχτοί φαίνονται πολύ υγιείς.

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το παρατηρώ καλύτερα είναι 100% ζωανθίδες. Πρόσεξε το σημείο που έβαλα σε κόκκινο κύκλο όπου φαίνονται ανοικτός και 2 κλειστοί πολύποδες. Είναι ξακάθαρα ζωανθίδες. Επείδή υπάρχουν αρκετοί κλειστοί στο πάνω μέρος, αν είναι μονίμως έτσι, πρόσεξε αυτό που σου είπα πιο πάνω για κάποιο pest.

imageproxy.php.jpeg

Έγινε επεξεργασία - thediscusman
Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτά είναι όλα επί μονίμου βάσεως. Απλά καμιά φορά κλείνουν αν παει καμιά γαρίδα όπως και σε άλλα κοράκια. Το πετυχασ ε τέτοια φάση προφανώς.

Επίσης κατά καιρούς εεπιδη βγαίνουν κάτι μανιτάρια απο πάνω και το ενοχλούν τα τραβάω.

Και εγώ για ζοανθους το εκανα γιατί το κεφάλι του και κλειστο τα ζοα μου θυμιζει, απλά λόγω ανάπτυξης μου έκανε εντυπωση

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά;ίδια ζητάω και τη βοήθεια των πιο έμπειρων. Στο ενυδρείο μου είχα βάλει έναν μανταρίνο και ένα bluetang. Όλα που τέλεια. Τρώγαμε μια χαρά και ρολλαρε το σύστημα. Το μόνο θέμα που είχα ήταν με τα νιτρικά μου λόγω του βράχου που είχα ξησει.

Μην τα πολυλογω, με σκοπό να πέσουν τα νιτρικά κάνω μια 20αρα λίτρα αλλαγή την εβδομάδα. Την Κυριακή που μας πέρασε έκανα αλλαγή με καινούργιο αλάτι. Από το tropical marine proreef πήγα στης red sea το απλό.οχι το pro.

Οι τιμές του νερού μου και μετά την αλλαγή ειναι ίδιες. 1-2 μέρες μετά την αλλαγή βλέπω πεθαμένο το bluetang και σήμερα και τον μανταρίνο.
Γιατί;
Το μόνο που έκανα πέρα από το νέο αλάτι είχα ελατωσει πολύ το φαγητό στο ενυδρειο. Δηλαδή άφησα 3 μέρες κενό. Δε νομίζω ότι είναι κάτι κακο

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Gio7 έγραψε:

Ρε παιδιά;ίδια ζητάω και τη βοήθεια των πιο έμπειρων. Στο ενυδρείο μου είχα βάλει έναν μανταρίνο και ένα bluetang. Όλα που τέλεια. Τρώγαμε μια χαρά και ρολλαρε το σύστημα. Το μόνο θέμα που είχα ήταν με τα νιτρικά μου λόγω του βράχου που είχα ξησει.

Μην τα πολυλογω, με σκοπό να πέσουν τα νιτρικά κάνω μια 20αρα λίτρα αλλαγή την εβδομάδα. Την Κυριακή που μας πέρασε έκανα αλλαγή με καινούργιο αλάτι. Από το tropical marine proreef πήγα στης red sea το απλό.οχι το pro.

Οι τιμές του νερού μου και μετά την αλλαγή ειναι ίδιες. 1-2 μέρες μετά την αλλαγή βλέπω πεθαμένο το bluetang και σήμερα και τον μανταρίνο.
Γιατί;
Το μόνο που έκανα πέρα από το νέο αλάτι είχα ελατωσει πολύ το φαγητό στο ενυδρειο. Δηλαδή άφησα 3 μέρες κενό. Δε νομίζω ότι είναι κάτι κακο

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με το ξύσιμο του βράχου έγινε ζημιά που θέλει χρόνο. 

Θεωρώ ότι ψωφησαν από την πείνα. 

Ο βράχος δεν είχε κάτι, εσύ κάθε τρεις.... έγινε η ζημιά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...