Jump to content

Δοσολογία αλατιού σε θεραπείες


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! :thumbsu:  1)Ποια είναι η δοσολογία ενυδρειακού αλατιού ως συμπλήρωμα σε θεραπεία με melafix ή esha 2000; Σε τι αναλογία ανά λίτρο;  2) Το esha 2000 καταστρέφει τη βιολογία; 3) Σε τι αναλογία θα πρέπει να γίνεται η σταδιακή αύξηση και μετά αφαίρεση αλατιού από το ενυδρείο, εφόσον η απότομη εισαγωγή όλης της δόσης και μετά αφαίρεσης με τη μία κάνει πολύ καλό; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

Δοσολογία ενυδρειακού αλατιού ως συμπλήρωμα σε θεραπείες, κανείς;;;; :nurse: :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2017 at 10:10 ΜΜ, το μέλος Nefeli έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους! :thumbsu:  1)Ποια είναι η δοσολογία ενυδρειακού αλατιού ως συμπλήρωμα σε θεραπεία με melafix ή esha 2000; Σε τι αναλογία ανά λίτρο;  2) Το esha 2000 καταστρέφει τη βιολογία; 3) Σε τι αναλογία θα πρέπει να γίνεται η σταδιακή αύξηση και μετά αφαίρεση αλατιού από το ενυδρείο, εφόσον η απότομη εισαγωγή όλης της δόσης και μετά αφαίρεσης με τη μία κάνει πολύ καλό; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

1.Ως συμπληρωμα δεν το προτεινω μαζι με αλλα φαρμακα ειδικα "τα γενικα" οπως το esha 2000 που και απο τον ιδιο τον κατασκευαστη δεν προτεινεται σε συνδιασμο με αλλα γιατι το "αποδυναμωνει" ..

Αν ομως εχεις σκοπο να το βαλεις 30 γραμμαρια ανα 10 λιτρα νερο ειναι μια κλασικη -ασφαλης δοσολογια...

2.Το esha 2000 δεν καταστρεφει την βιολογια και η εταιρεια το χαρακτηριζει "βιοδιασπωμενο" αλλα ειναι επιφοβο για γαριδες και φυτα και ας το προτεινει η εταιρεια για απολυμανση..

3.Το αλατι πρεπει να μπαινει σταδιακα και καλα διαλυμενο και να βγαινει με μικρες καθημερινες αλλαγες 10-20% ..

Ετσι τουλαχιστον το χρησιμοποιω εγω...

;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ και πάλι Στάθη! Να είσαι καλά! :-)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι με το αλάτι βγαίνει αναλογικά 3γρ./λίτρο. Μήπως είναι πάρα πολύ; Εδώ είναι που μπερδεύομαι και τα χάνω για αυτό ρωτάω. Άλλοι λένε 1γρ. Άλλοι 2γρ. Κι άλλοι 3γρ./λίτρο. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Nefeli έγραψε:

Τώρα που το σκέφτομαι με το αλάτι βγαίνει αναλογικά 3γρ./λίτρο. Μήπως είναι πάρα πολύ; Εδώ είναι που μπερδεύομαι και τα χάνω για αυτό ρωτάω. Άλλοι λένε 1γρ. Άλλοι 2γρ. Κι άλλοι 3γρ./λίτρο. :wacko:

Αναλογως για τι χρηση το θες!!

Για αποπαρασιτωση;

Για αντιμετωπιση ασθενειας;

Για προληψη;

Για αναπλαση του ιστου του ψαριου;

Εχω φτασει σε χορηγη και 10 γραμμαρια ανα λιτρο χωρις προβλημα για τα ψαρια..

Τουλαχιστον αμμεσα χρονικα δηλαδη στους επομενους μηνες...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως για συμπλήρωμα σε ασθένειες Στάθη. Μου είπες 30γρ. στα 10 λίτρα δηλ. 3γρ. /1 λίτρο που μου φαίνεται πάρα πολύ (αν το κατάλαβα καλά), και για αναμόρφωση εξωτερικού ιστού (δέρματος) σε ψαράκι πάλι σε συνδυασμό με φάρμακο, κάτι που αντιμετωπίζω αυτήν τη στιγμή. Με το σημάδι στο κεφάλι αν θυμάσαι. Του κάνω θεραπείσ με melafix όπως είπαμε. Χωρίς αλάτι. Ακόμη δεν βλέπω βελτίωση. Ή μήπως βιάζομαι πολύ; Ελπίζω να μην ρωτάω δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρωτας δυσκολα...

Στην ουσια του κανεις θεραπεια..

Δεν υπαρχει ουτε προληψη ουτε ενα απλο γδαρσιμο..

Ειναι μια πληγη που αφου το μελαφιξ δεν εχει σταθει ικανο να την κλεισει καλα κανεις και ψαχνεις το κατι παραπανω..

Εγω παντα χρησιμοποιω ενα "φαρμακο" (αν μπορουμε να χαρακτηρισουμε ετσι το αλατι)...

Αλλα διαβαζω στο εξωτερικο οτι τα συνδιαζουν για αμμεσα αποτελεσματα..

Δεν μπορω να σου προτεινω κατι που εγω δεν εφαρμοζω(δηλαδη συνδιασμο φαρμακων)...

Αν πιστευεις οτι μεσα απο συνδιασμο θα καταφερεις κατι γρηγοροτερα και χωρις να ταλαιπωρηθει το ψαρι τοτε η δοσολογια που σου ειπα θα σου παρεχει σιγουρα ασφαλεια και πιθανων αποτελεσματα...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Στάθη! Θα επαναλάβω τη θεραπεία μια εβδομάδα ακόμη, όπως αναφέρει το melafix, κι αν δω πως δεν καλυτέρεψε το ψαράκι, μετά από μια εβδομάδα διαλείμματος για να ηρεμήσει, σκέφτομαι να το βάλω σε καραντίνα με esha 2000, αλάτι και θερμαντήρα. Βλέποντας και κάνοντας δηλαδή. Ευχόμενη πως το ψαράκι θα ανταπεξέλθει με το άγχος κσι την πίεση!......Κάποιος άλλος μου πρότεινε θεραπεία με υγρό μαλαχίτη και ιώδιο τοπικά και μου έδωσε για αυτό ή octopur που περιέχει ιώδιο ή ένα σκεύασμα που τελικά είναι για κοράλλια και άδικα το παρήγγειλα. Τι να πω!! ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ παρόλα αυτά! :bigemo_harabe_net-115:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...