Jump to content

Συνδυασμοι ψαριων


PanagiotisSp

Recommended Posts

Αυτή είναι μέχρι στιγμής στιγμής οι αλλαγές που έχω κάνει...πως σας φαίνονται; έχετε να προτείνετε κάποιες αλλαγές; (θα προσθέσω και φυτά σε λιγες μερες) bea4a90d873e98dfa38003c43930018b.jpg

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μέχρι στιγμής στιγμής οι αλλαγές που έχω κάνει...πως σας φαίνονται; έχετε να προτείνετε κάποιες αλλαγές; (θα προσθέσω και φυτά σε λιγες μερες) bea4a90d873e98dfa38003c43930018b.jpg&key=32cd98cf3b7c0c119961b38d69db9591d1fbd74ae1ae00f3f0349521e56c17e0

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Είναι λίγες πέτρες πρέπει να μπει σιγουρα και δεύτερη στρώση ωστε να δημιουργηθούν "σπηλιές"
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα ψαρια θα παρεις και τι μεγεθος αλλα και το προσωπικο σου γουστο...αν θες μια ιδεα βαλε ολες τις πετρες την μεση και καανε ενα ψηλο βουνο και σπηλιες θα κανεις και κυκλοφορια θα εχεις (αρκει να μην ακουμπανε στα τζαμια) και χωρο για κολυμπι θα εχεις...το μειον βεβαια οτι θα εχεις ενα μερος για κρυψωνα που μπορει να μην ειναι προσβασιμο σε ολα τα ψαρια...δες μηπως γινονται 2 μικροτερα βουναλακια...βεβαια δεν εχεις πει αριθμο και μεγεθος ψαριων...ας σου πουν οι πιο εμπειροι "διακοσμητες" χεχε....

 

 

Και η αμμος σαν να μου φαινεται λιγη και οχι και τοσο ψιλη...βεβαια δεν μπορω να καταλαβω με σιγουρια...δεν ειμαι και εμπειρο ματι

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα ψαρια θα παρεις και τι μεγεθος αλλα και το προσωπικο σου γουστο...αν θες μια ιδεα βαλε ολες τις πετρες την μεση και καανε ενα ψηλο βουνο και σπηλιες θα κανεις και κυκλοφορια θα εχεις (αρκει να μην ακουμπανε στα τζαμια) και χωρο για κολυμπι θα εχεις...το μειον βεβαια οτι θα εχεις ενα μερος για κρυψωνα που μπορει να μην ειναι προσβασιμο σε ολα τα ψαρια...δες μηπως γινονται 2 μικροτερα βουναλακια...βεβαια δεν εχεις πει αριθμο και μεγεθος ψαριων...ας σου πουν οι πιο εμπειροι "διακοσμητες" χεχε....
 
 
Και η αμμος σαν να μου φαινεται λιγη και οχι και τοσο ψιλη...βεβαια δεν μπορω να καταλαβω με σιγουρια...δεν ειμαι και εμπειρο ματι
Μέσω της συμβολής των έμπειρων συνχομπιστων θα βάλω γύρω στα 8-10 demasoni γύρω στα 4-5 cm

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι πέτρες που έχεις είναι ελάχιστες για τα ψάρια που θα φιλοξενεί το ενυδρείο σου. Όσο πιο πολλές κρυψωνες τόσο το καλύτερο, γιατί είναι πολύ κυριαρχικά ψάρια. Έτσι θα προστατέψεις τα θηλυκά και τα λιγότερο δυνατά αρσενικά. Περνούν πολύ ώρα μέσα στις κρυψωνες τους και κινούνται γύρω από αυτές. 

Ένα σωστό στήσιμο ξεκινά με θαμμένες συνήθως μικρές πέτρες μέσα στην άμμο, ώστε να πατήσουν σταθερά οι υπόλοιπες από πάνω. Χρειάζεσαι νταμάρι, όπως ειπώθηκε ένα κεντρικό ή 2 στις πλευρές του ενυδρείου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη τα demasoni για το ενυδρειο σου αλλα και τα mpanga ειναι πολυ ομορφα και ιδιαιτερα ψαρακια (προσωπικα τους εχω αδυναμια). Σε καθε περιπτωση νομιζω πως για τα λιτρα σου καλα κανεις και πας σε 1 μονο ειδος. Εγω θα εβαζα μεχρι 8 ψαρια αλλα αυτο εξαρταται και απ'το φιλτρο σου. Αληθεια, τι φιλτρο εχεις;

Ειναι σημαντικο να κρατησεις μονο 1 αρσενικο διαφορετικα αργα ή γρηγορα θα σου κανουν το ενυδρειο "Βαγδατη".

Οσον αφορα το στησιμο θα σου προτεινα να βαλεις περισσοτερες πετρες και μικροτερες (στο μεγεθος γροθιας περιπου). Ετσι θα φτιαξεις περισσοτερες κρυψωνες και λαβυρινθους για τα ψαρια που θα φιλοξενησεις. Το αν θα φτιαξεις 1 ή 2 νταμαρακια ειναι και θεμα γουστου.

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη τα demasoni για το ενυδρειο σου αλλα και τα mpanga ειναι πολυ ομορφα και ιδιαιτερα ψαρακια (προσωπικα τους εχω αδυναμια). Σε καθε περιπτωση νομιζω πως για τα λιτρα σου καλα κανεις και πας σε 1 μονο ειδος. Εγω θα εβαζα μεχρι 8 ψαρια αλλα αυτο εξαρταται και απ'το φιλτρο σου. Αληθεια, τι φιλτρο εχεις;
Ειναι σημαντικο να κρατησεις μονο 1 αρσενικο διαφορετικα αργα ή γρηγορα θα σου κανουν το ενυδρειο "Βαγδατη".
Οσον αφορα το στησιμο θα σου προτεινα να βαλεις περισσοτερες πετρες και μικροτερες (στο μεγεθος γροθιας περιπου). Ετσι θα φτιαξεις περισσοτερες κρυψωνες και λαβυρινθους για τα ψαρια που θα φιλοξενησεις. Το αν θα φτιαξεις 1 ή 2 νταμαρακια ειναι και θεμα γουστου.
Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο 750λιτρων/h αλλα σκοπεύω να το αντικαταστήσω μέχρι το καλοκαίρι με ένα εξωτερικό...

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος PanagiotisSp έγραψε:

Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο 750λιτρων/h αλλα σκοπεύω να το αντικαταστήσω μέχρι το καλοκαίρι με ένα εξωτερικό...

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η ροή από μόνη της δεν λέει πολλά, ο κάδος, τα υλικά που θα βάλεις και οι αλλαγές νερού είναι καθοριστικοι παράγοντες για την ποιότητα νερού σου. 

Ένα 2 φίλτρο θα δώσει καλή ροή στο νερό σου και θα αποτελεί δικλειδα ασφαλείας για το ενυδρείο σου. 

Το βέλτιστο είναι 1 αρσενικό με 3 θηλυκά τουλάχιστον, αλλά επειδή θα πάρεις μικρά ψάρια, το θεωρώ σχεδόν απίθανο να διαλέξεις αυτό που επιθυμείς. Το γένος θα φανεί όταν μεγαλώσουν. 

Η βιβλιογραφία γιαυτό προτείνει 12+ άτομα, εγώ θα έβαζα 10 με πολύ πέτρα και πολλές διόδους. 

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ροή από μόνη της δεν λέει πολλά, ο κάδος, τα υλικά που θα βάλεις και οι αλλαγές νερού είναι καθοριστικοι παράγοντες για την ποιότητα νερού σου. 
Ένα 2 φίλτρο θα δώσει καλή ροή στο νερό σου και θα αποτελεί δικλειδα ασφαλείας για το ενυδρείο σου. 
Το βέλτιστο είναι 1 αρσενικό με 3 θηλυκά τουλάχιστον, αλλά επειδή θα πάρεις μικρά ψάρια, το θεωρώ σχεδόν απίθανο να διαλέξεις αυτό που επιθυμείς. Το γένος θα φανεί όταν μεγαλώσουν. 
Η βιβλιογραφία γιαυτό προτείνει 12+ άτομα, εγώ θα έβαζα 10 με πολύ πέτρα και πολλές διόδους. 
[emoji4]
Ωραία ευχαριστώ...μετα αφού θα κυριαρχήσει ένας αρσενικός θα πρέπει να αφαιρέσω τον άλλον σωστά;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος PanagiotisSp έγραψε:

Ωραία ευχαριστώ...μετα αφού θα κυριαρχήσει ένας αρσενικός θα πρέπει να αφαιρέσω τον άλλον σωστά;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, μιας και το ενυδρείο δεν είναι μεγάλο, είναι αυτό. Το στήσιμο στην Αφρική παίζει τεράστιο ρόλο για την εξέλιξη του ενυδρείου μας. 

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, μιας και το ενυδρείο δεν είναι μεγάλο, είναι αυτό. Το στήσιμο στην Αφρική παίζει τεράστιο ρόλο για την εξέλιξη του ενυδρείου μας. 
Ωραία θα το φτιάξω και όταν ετοιμαστεί θα ποστάρω φωτογραφία για να μ πείτε την γνώμη σας

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες ειναι τεραστιες,σου τρωνε λιτρα νερου κ δεν προσφερουν κρυψωνες κ διοδους διαφυγης στο κυνηγητο.Βαλε λιγη ακομη αμμο.ακομη 1/3 θα το εβαζα εγω γιατι σκαβουν πολυ κ διαμορφωνουν σπηλιες/κρυψωνες.Γνωνη μου ειναι να βαλεις ενα μονο ειδος πετρας.Η διχρωμια μου φανταζει λιγο αφυσικη.Αν ψαξεθς στο φορουμ στις κιχλιδες αφρικης θα βρεις ιδεες για aquascape.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, PanagiotisSp said:

Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο 750λιτρων/h αλλα σκοπεύω να το αντικαταστήσω μέχρι το καλοκαίρι με ένα εξωτερικό...

Το φιλτρο ειναι αυτο που φαινεται πισω αριστερα στη φωτογραφια;

Αν ναι, τοτε νομιζω οτι πρεπει να δωσεις προτεραιοτητα στην αναβαθμιση του και μετα να συνεχισεις με τα υπολοιπα.

Οι αφρικανες ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια και ο καδος του φιλτρου που εχεις μου φαινεται πολυ μικρος για να υποστηριξει βιολογια με 8-10 ψαρια.

Αν υπολογισεις οτι και τα λιτρα σου ειναι σχετικα οριακα για τα ψαρια που θες, τοτε επαναλαμβανω οτι πρεπει να δωσεις προτεραιοτητα στην αναβαθμιση του.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, KostasAnaz said:

Το φιλτρο ειναι αυτο που φαινεται πισω αριστερα στη φωτογραφια;

Αν ναι, τοτε νομιζω οτι πρεπει να δωσεις προτεραιοτητα στην αναβαθμιση του και μετα να συνεχισεις με τα υπολοιπα.

Οι αφρικανες ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια και ο καδος του φιλτρου που εχεις μου φαινεται πολυ μικρος για να υποστηριξει βιολογια με 8-10 ψαρια.

Αν υπολογισεις οτι και τα λιτρα σου ειναι σχετικα οριακα για τα ψαρια που θες, τοτε επαναλαμβανω οτι πρεπει να δωσεις προτεραιοτητα στην αναβαθμιση του.

Ναι αυτο πισω στα αριστερα ειναι...σε εξωτερικο φιλτρο σκεφτομουν το Dophin ASTRO 2212  το οποιο κανει 1300L/h...πως σου φαινεται σαν επιλογη?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δουλεψει το συγκεκριμενο για να σου πω σιγουρα αλλα ξερω απο αλλους που το εχουν οτι κανει τη δουλεια του μια χαρα. Ειναι αθορυβο, με καλη κυκλοφορια, μεγαλο καδο και σιγουρα υπερκαλυπτει τα λιτρα του ενυδρειου σου. Επισης ειναι και αρκετα πιο οικονομικο απο τα επωνημα φιλτρα της κατηγοριας του. Απλα δεν γνωριζω ποσο αμεσα μπορεις να βρεις ανταλλακτικα σε περιπτωση βλαβης. Θα σου πουν επι του θεματος και ατομα που εχουν δουλεψει το συγκεκριμενο φιλτρο και γνωριζουν καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ που εχω το μικρότερο μοντέλο μου είπαν οτι αν καεί δεν αλλάζει το καπάκι με τη τρόμπα. επίσης θελει λιγο βαζελίνη στα σπειρώματα στο καπάκι για να μη τα ζορίζεις όταν τα ξεβιδώνεις. Γενικά είναι πολύ αθόρυβο αν κάνεις σωστή εξαέρωση  και επίσης τα λεφτά του θα τα βγάλει σίγουρα πριν χαλάσει.  Κράτα τα λάστιχα στο ελάχιστο δυνατό μήκος (εγώ αναγκαστικά τα έχω στα σχεδόν 4 μέτρα το καθένα και χάνω σε πίεση)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος PanagiotisSp έγραψε:

Απο φυτα μπορω να βαλω κρυπτοκορινα στο ενυδρείο μου;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αν δεν σε πειράζει ότι το φυτό προέρχεται από άλλη ήπειρο, δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Μέχρι να πιάσουν θα έλεγα ότι είναι λίγο ιδιότροπα φυτά.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και ευκολο φυτό η κρυπτοκορινα. Όπως είπε και ο Σωτήρης είναι λίγο ιδιοτροπο. Να αναμένεις για ένα διάστημα να μην έχει καθόλου ανάπτυξη ή και να χάσει κάποια φύλλα, όταν πιάσει όμως είναι από τα λιγότερο απαιτητικά φυτά...

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, bbetta said:

Ωραίο και ευκολο φυτό η κρυπτοκορινα. Όπως είπε και ο Σωτήρης είναι λίγο ιδιοτροπο. Να αναμένεις για ένα διάστημα να μην έχει καθόλου ανάπτυξη ή και να χάσει κάποια φύλλα, όταν πιάσει όμως είναι από τα λιγότερο απαιτητικά φυτά...

 

5 hours ago, SOTIRIS said:

Αν δεν σε πειράζει ότι το φυτό προέρχεται από άλλη ήπειρο, δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Μέχρι να πιάσουν θα έλεγα ότι είναι λίγο ιδιότροπα φυτά.:)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο με τις αλλαγές και με την προσθήκη των φυτών...Πως σας φαινεται; Αγόρασα και το καινούργιο εξωτερικό φίλτρο...1412dafddc168528c66d036163d9f282.jpg

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο με τις αλλαγές και με την προσθήκη των φυτών...Πως σας φαινεται; Αγόρασα και το καινούργιο εξωτερικό φίλτρο...1412dafddc168528c66d036163d9f282.jpg&key=0c418d4f1b7e1ed91b1251dbb003e6a907b574573ac1ac4c3a1211bf2dce2112

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πολυ πιο ωραιο αν και μοιαζει λιγο ασταθές.... ισως χρειάζονται και άλλες πέτρες μιας και οπως ειναι εχουν σχηματιστεί γέφυρες και οχι σπηλιές. Θα ελεγα τις βαλισινεριες να τις βάλεις σε μια πλευρά. Στην πλευρα που θα βάλεις την εξοδο του φίλτρου σου.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο από το προηγούμενο στήσιμο. Οι πέτρες μήπως είναι αιχμηρές; μίκρυνε τα κενά ανάμεσα στις πέτρες, τα ψάρια είναι μικρά και ψάχνουν φωλιές να χαθούν. Βαλτες και κάπως πιο ακανόνιστα, να δείξει πιο φυσικό το στήσιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βοηθήσω τον Παναγιώτη απο το τηλέφωνο να βάλει σε λειτουργία το νεο του φίλτρο αλλά ματαια.... πως κανει εξαερωση αυτο το φίλτρο; εχει το dolphin astro 2212

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγο "στημενο" μου φανταζει.Αν μπορουσες να κανεις λιγο πιο φυσικο το aquascape.Παρ ολα αυτα ειναι λειτουργικο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...