Jump to content

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ το εν λόγω φαρμακο Waterlife Cuprazin  για την θεραπεία του Emperor Angelfish  σε καραντινα 10λιτρα 1 ml την μερα οπως αναγραφει στο δοχειο αναλογα και με τα λιτρα της καραντινας
στο ενυδρειο καραντινα παρεχο  μια πομπα 3w απλα για να αναταραση του νερου το οποιο νερο οπως προαναφερα μπαινει σταγονα σταγονα  απο το κυριος ενυδρειο  και φευγει στην αποχετευσει,
το ερωτημα μου ειναι ο μικρος κυκλοφοριτης  μπορει να μου προκαλεσει προβλημα στην πιοτητα του νερου 

και το αλλο το εχει δοκιμασει κανεις αυτο το φαρμακο

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγω δεν κατάλαβα. 

 

Σε ενυδρείο καραντίνα, έχεις ενα φιλτράκι 3 watt για ανατάραξη επιφανείας.  Το νερό που μπαίνει σταγόνα σταγόνα ποιό είναι? Βάζεις κάθε μέρα νερό?  Η αποχέτευση?  

Είναι ανοιχτό κύκλωμα ? μπαίνει και βγαίνει νερό?   

 

Αν τον κυκλοφοριτή τον έχεις για ανατάραξη και οξυγόνωση σίγουρα καλό κάνει. Αρκέι να μην γίνεται πλυντήριο μέσα και το ψάρι κάνει αγώνα δρόμου για να κρατηθεί στο νέρο.

Link to comment
Share on other sites

Από το κύριός ενυδρείο βάζω σταγόνα σταγόνα για να φρεσκάρω το νερό στην καραντίνα και φεύγει για την αποχέτευση γιατί στην καραντίνα κάνω την θεραπεία με  χαλκό και δεν θέλω να επιβαρύνω το κύριός ενυδρείο την βιολογία του

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν ακολουθείς τις οδηγίες του Cuprazin δεν θα εχεις κανένα θεμα. 

 

Δεν το εχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο για να σου πω κατι.  Πήγαινε καλύτερα βάση οδηγιών. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν το νερό φεύγει στην αποχέτευση τότε μαζί του φεύγει και το φάρμακο. 

Χωρίς να το έχω δουλέψει το συγκεκριμένο σκεύασμα ( όλα τα χρόνια cupramine seachem ) φαντάζομαι ότι θέλει κάποιες μέρες να δουλέψει.  Εσύ όμως το αδειάζεις. 

Έχεις μετρήσει τον χαλκό με τεστ γιατί πολύ φοβάμαι ότι τσάμπα φάρμακο ρίχνεις και δεν θα κάνεις τίποτα. 

Την καραντίνα την γεμίζεις μια φορά βάζεις φάρμακο ( χαλκό ) και αλλαγή νερού κάνεις μετά από 14 μέρες που τελειώνει η θεραπεία. 

Αλλιώς μετρήσεις και προσθέτεις ανάλογα χαλκό κάτι που θεωρώ πολύ επιφοβο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...