Jump to content

Γρήγορη πτώση ροής


KostasGr

Recommended Posts

Αν θες προφιλτρο τοτε φτιαξε σε μια γωνια ενα φιλτρο αμβουργου που δεν θα μπουκωνει ποτε και βαλε τα μπαστουνια απο πισω.....αυτα τα προφιλτρακια δεν ειναι για τα ψαρια σου θα μπουκωνουν συνεχεια πριν απο τα φιλτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Rik said:

Οσοι εχουν η ειχαν μονστερ αμερικανες γνωριζουν πως ειναι φυσιολογικα αυτα τα αποβλητα. Οτι φιλτρο και να βαλεις ο ογκος των αποβλυτων δεν αλλαζει....ισα ισα που θα αυξανη οσο τα θηριακια μεγαλωνουν και τρωνε ποιο πολυ. Σιγουρα αν κρινω απο τον δικο μου απλο πλεκο 35+ εκατοστα τα απο βλητα του ειναι σιγουρα παρα πολλα. Ενα σαμπ σαν δεξαμενη καθιζισης πριν  απο τα εξωτερικα φιλτρα ειναι η λυση. Στα συν πολλα εξωτερικα φυτα φουλ αερισμος και τα πολλα λιτρα ενυδρειο.

 

Εχω 2 Oscar και 3 pleco στον ίδιο χώρο, με διαστάσεις απο 15 εκ το μικρότερο εως 30 εκ το μεγαλύτερο.....Ποτέ τα σφουγγάρια μου και το βαμβάκι, δεν είχαν αυτή την όψη.....εννοώ τόση μαυρίλα.

Έγινε επεξεργασία - Corbil
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Rik said:

...τοτε φτιαξε σε μια γωνια ενα φιλτρο αμβουργου που δεν θα μπουκωνει ποτε και βαλε τα μπαστουνια απο πισω.....

Μπράβο, πολύ καλή ιδέα! Το βράδυ θα το έχω έτοιμο λογικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

 

Εχω 2 Oscar και 3 pleco στον ίδιο χώρο, με διαστάσεις απο 15 εκ το μικρότερο εως 30 εκ το μεγαλύτερο.....Ποτέ τα σφουγγάρια μου και το βαμβάκι, δεν είχαν αυτή την όψη.....εννοώ τόση μαυρίλα.

Παιζει ρολο τα ξυλα που εχεις, το ποσο ταιζεις, και τι τροφες ταιζεις το τη φιλτρα εχεις τα λιτρα ενυδρειου κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Corbil said:

 

Εχω 2 Oscar και 3 pleco στον ίδιο χώρο, με διαστάσεις απο 15 εκ το μικρότερο εως 30 εκ το μεγαλύτερο.....Ποτέ τα σφουγγάρια μου και το βαμβάκι, δεν είχαν αυτή την όψη.....εννοώ τόση μαυρίλα.

Τι pleco έχεις αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ καλή ιδέα! Το βράδυ θα το έχω έτοιμο λογικα.
Εξοπλιστικα, ξεκιναω κολλημα

909c68ffd48732ede784019d9c267aed.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου φτασει αυτο το κοματι σφουγγαριου;; μου φαινεται μικρο για αυτο λεω....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 51  εκ υψος και 18 φαρδος, οσο και το κουτι που θα φτιαξω. Παχος αρκετο να φτιαξω 3 φιλτρα. Το θεμα ειναι οτι δεν βρηκα μαυρο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Το θεμα ειναι οτι δεν βρηκα μαυρο...

Θα μαυρίσει μόνο του αν κρίνω από τα φιλτρα:D

Βάλε αν θες μια φωτο από την κατασκευή πριν τη βάλεις στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, KostasGr said:

Τι pleco έχεις αν επιτρέπεται;

2 Pterygoplichthys joselimaianus  & 1 1  Pterygoplichthys gibbiceps .... O τελευταίος είναι και ο εικονιζόμενος στο video που τσακίζει το γεύμα του!

 

0-02-05-dee53ff6db8412b2f55adf2f08c7f3aa77053d1f5e875f3854205330ddd09d24_full.mp4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε θηριο..... ποτε εκοψες πλεξι...ποτε κολησες....ποτε το εστησες..... :)

Εγω νομιζα οτι θα εκανες την προταση ολο σφουγγαρι γωνια..... σιγουρα εαν ηταν το σφουγγαρι μαυρο δεν θα χτυπουσε τοσο στο ματι αλλα για την ωρα κανε δουλεια σου να δεις πως παει και ενημερωνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να φτιάξω σωστές τις ροές μιας και αυτές άλλαξαν αλλά το προφιλτρο σαν προφιλτρο λογικά θα δουλέψει, δεν βλέπω τον λόγο γιατι να μην δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε μια χαρα δουλεια θα κανει.... με το μαλλι δεν ξερω εαν θα εχεις προβλημα και γενικος θα δεις τις επομενες μερες τα φιλτρα σου σε τη κατασταση θα ειναι και με την ροη εαν θα εχεις μειωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κώστα. Ετοιμοπόλεμος. Ούτε πίτσα να παγγέλναμε! :hehe

Μια χαρά έγινε και πιστεύω ότι θα γλυτώσεις αρκετό κόπο. Επειδή έχω στα σκαριά ένα παρόμοιο σύστημα σ' ένα καινούριο πλεκοενυδρείο, έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω ένα κομμάτι πλεξιγκλάς ως φράγμα μεταξύ του σφουγγαριού και της στήλης νερού του ενυδρείου. Μπαίνει συρταρωτά και αποφεύγεις το διασκορπισμό της βρώμας στη γυάλα, όταν θα βγάζεις το σφουγγάρι για καθάρισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κώστα. Ετοιμοπόλεμος. Ούτε πίτσα να παγγέλναμε! :hehe
Μια χαρά έγινε και πιστεύω ότι θα γλυτώσεις αρκετό κόπο. Επειδή έχω στα σκαριά ένα παρόμοιο σύστημα σ' ένα καινούριο πλεκοενυδρείο, έχω σκεφτεί να χρησιμοποιήσω ένα κομμάτι πλεξιγκλάς ως φράγμα μεταξύ του σφουγγαριού και της στήλης νερού του ενυδρείου. Μπαίνει συρταρωτά και αποφεύγεις το διασκορπισμό της βρώμας στη γυάλα, όταν θα βγάζεις το σφουγγάρι για καθάρισμα.
Όχι παίζουμε [emoji3]

Όταν φτιάξεις αυτο που λες ανημερωσε να δούμε πως θα πάει.

Υπάρχει κάπου μαύρο coarse να αντικαταστήσω το μπλε; Έχω φάει το internet κα δεν βρίσκω... [emoji55]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω παραγγείλει εγώ αλλά βαρέθηκα να το περιμένω.

Αν έχεις όρεξη φτιάξε άλλη βάση με μεγαλύτερη επιφάνεια. Εγώ θα το βάλω σχεδόν ολόκληρο για να καλύψω τη μία πλαϊνή πλευρά. Κυνηγάω να ρυθμίσω ροή μίας κατεύθυνσης για τους δούλους.:D

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μπήκε δεν με βλέπω να ξανασχολούμαι εφόσον δουλεύει. Μόνο μαύρο σφουγγάρι θα βάλω όταν βρω. Παραγγελία από Κίνα δεν ξανακάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...