Jump to content

ick και επεται και συνεχεια


Recommended Posts

Ανέβασε σταδιακα την αλατοτητα σταδιακα μεσα σε 2 ημερες και στα δυο ενυδρεία. 

Απόψε φτιάξε νερό με έξτρα αλάτι για αλλαγή αύριο. 

Σε χαμηλή αλατοτητα θα χάσεις κοράλλια και ασπόνδυλα. 

Αύριο τα υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 29 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ανέβασε σταδιακα την αλατοτητα σταδιακα μεσα σε 2 ημερες και στα δυο ενυδρεία. 

Απόψε φτιάξε νερό με έξτρα αλάτι για αλλαγή αύριο. 

Σε χαμηλή αλατοτητα θα χάσεις κοράλλια και ασπόνδυλα. 

Αύριο τα υπόλοιπα. 

Διονυση τα κοραλια και ασπονδυλα ειναι σε αλλη καραντινα με 1025 το εχω γραψει παραπανω.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και τα λαθη συνεχίζονται.αφου υπηρχε μια παυση στο κυριο ενυδρειο με αλατοτητα 1018  για να αποφασισω αν θα χρησιμοποιησω χαλκο η υποαλατοτητα,τελικα χθες που προμηθευτικα  cuprimine αποφασισα να βαλω χαλκο,σημειωτέον τα ψαρια στην καραντινα μια χαρα. βαζω το απογευμα 60 σταγονες και σημερα το πρωι αλλες 60 βασει των οδηγειων  η 120 σταγονες ειναι για 240 λιτρα,εγω εχω 300 main και καμοια 40 καθαρα σαμπ.λεω οτι καθαρα μειον βραχο αραγωνιτη ας πουμε 280 καθαρα.βαλε για 240 να εχεις και μια ασφαλεια.βλεπω το yellow το απογευμα ειχε παρει την κατω βολτα.μετραω με τεστ salifert 0 μου δείχνει ξαναμετραω παλι 0.εριξα 120 σταγονες και δεν ανεβασα καθολου.αρα συμπερασμα ο ποιο συντομος  δρομος ειναι αυτος που ξερεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ το yellow ηταν το αγαπημενο ψαρι της γυναικας μου.μολις της ειπα οτι μας αφησε γυρναει και μου λεει.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΕς ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΣΑ εννοούσε την καραντινα που την εχω στην αποθηκη.της απανταω χωρις λεπτομερειες φυσικα.καθυστερησα λιγο μεχρι να συνεννοηθώ για το τη θα κανω με το κυριος ενυδρειο.και μου απανταει.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΘΕΊΣ ΕΣΥ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙς ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ ΕΠΙΠΛΟ. ξεραθηκα στο γελιο.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος manos0000 έγραψε:

Λοιπον και τα λαθη συνεχίζονται.αφου υπηρχε μια παυση στο κυριο ενυδρειο με αλατοτητα 1018  για να αποφασισω αν θα χρησιμοποιησω χαλκο η υποαλατοτητα,τελικα χθες που προμηθευτικα  cuprimine αποφασισα να βαλω χαλκο,σημειωτέον τα ψαρια στην καραντινα μια χαρα. βαζω το απογευμα 60 σταγονες και σημερα το πρωι αλλες 60 βασει των οδηγειων  η 120 σταγονες ειναι για 240 λιτρα,εγω εχω 300 main και καμοια 40 καθαρα σαμπ.λεω οτι καθαρα μειον βραχο αραγωνιτη ας πουμε 280 καθαρα.βαλε για 240 να εχεις και μια ασφαλεια.βλεπω το yellow το απογευμα ειχε παρει την κατω βολτα.μετραω με τεστ salifert 0 μου δείχνει ξαναμετραω παλι 0.εριξα 120 σταγονες και δεν ανεβασα καθολου.αρα συμπερασμα ο ποιο συντομος  δρομος ειναι αυτος που ξερεις καλυτερα.

 

Όχι Μάνο ο χαλκός μια χαρά μπήκε στο ενυδρείο αλλά την πρώτη δόση την απορρόφησε ο βράχος. 

Όταν θα ξανά Ρήξεις θα δεις πόσο άμεσα θα ανέβει. 

Ακολούθα τις οδηγίες της seachem .

Γιατί δεν μετράς σε ml ?

Μόλις δεις να ανεβάζει κόψε λίγο και παρακολουθα τις μετρήσεις.  Θα δεις ότι ο χαλκός θα ανέβει πολύ γρήγορα. 

Πρόσεχε μην ξεπεράσεις το 0.5 

Link to comment
Share on other sites

Μπα διονυση γυρισα το τιμονη.χθες εκανα αλλαγη πηγα1014 και σημερα αλλη μια να παω 1010 να σταθεροποιησω την κατασταση ωστε να εχω χρονο.τωρα ο χρονος μου στοιχιζει συναισθηματικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Μπα διονυση γυρισα το τιμονη.χθες εκανα αλλαγη πηγα1014 και σημερα αλλη μια να παω 1010 να σταθεροποιησω την κατασταση ωστε να εχω χρονο.τωρα ο χρονος μου στοιχιζει συναισθηματικα.

 

Τα έχεις μπερδέψει όλα.

Υποαλατοτητα με χαλκό και στρες και ich. 

Την άκουσαν στερεοφωνικά!

Κατέληξε σε μια θεραπεία και ακολούθησε τη μέχρι τέλους. 

Καλή τύχη. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι μια θα ακολουθησω γιατι  μπλεξαμε τα μπουτια μας.απο τη στιγμη που αποροφαει ο βραχος δεν μπορω να ριχνω να περιμενω καποιες ωρες να μετραω και ξανα τα ιδια μεχρι να βρω τη δοσολογια.οταν φευγω για δουλεια επιστρεφω μετα απο 14 ωρες αρα θα καθηστερησω ποιο πολυ να ερθω στο επιθυμητο αποτελεσμα.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Αυτα και με αυτα καθως καποιος προσπαθει να βοηθησει και βλεπει οτι ακολουθουνται διαφορετικες μεθοδοι τελικα,δημιουργουνται και η παρεξηγησεις, γιατι δεν μπορει να ξερει λεπτομερειες που πολλες φορες ειναι βασικες.αλλα αν υπαρχει καλη θέληση ολα λύνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μάνο καλημέρα κι από εμένα,

για να βγεις αλόβητος και νικητής από αυτό το καταραμένο ick πρέπει να είσαι και λίγο τυχερός.. Προφανώς το yellow ήταν στην πιο προχωρημένη φάση του  icκ και μάλλον δε τα κατάφερε γιαυτό.. Μην πτοείσαι, συνέχισε την προσπάθεια σου να σώσεις τα ζωντανά σου και δεν υπάρχουν λόγοι παρεξήγησης, εδώ είμαστε να αλληλοβοηθιομαστε και να λέμε τις απόψεις μας και το τί θα κάναμε εμείς.Εσύ άκουσες τις απόψεις και αποφάσισες να κάνεις αυτό που έκανες, την πρώτη φορά όντως είναι περίεργο και δεν είσαι σίγουρος αν πρέπει να πας σε χαλκό ή αν πρέπει να το καταπολεμήσεις με υποαλατότητα..Το θέμα μας εδώ είναι να προσαρμοστούμε στην κατάσταση που βρισκόμαστε  γιστί έγιναν δεν έγιναν λάθη , δεν επιστρέφουν, έμπειρος χομπίστας είσαι μπορείς να κρίνεις τις κινήσεις και τα αποτελέσματα που θα έχεις και θα αποφασίσεις αν ποτέ βρεθείς στην ίδια κατάσταση(σου εύχομαι ποτέ) ποιος είναι καταλληλότερος τρόπος για σένα από πλευράς δυσκολίας συνθηκών(π.χ. έλλειψη πολλών ωρών από το σπίτι κτλ) για να αντιμετωπίσεις παρόμοια κατάσταση.. Πάει κι αυτό.

Στο θέμα μας τώρα, αν ήμουν στη θέση σου εδώ που έφτασες με την αλατότητα που έχεις αυτό που θα ακολουθούσα είναι η μέθοδος της υποαλατότητας αλλά θα έκανα άλλη μία γερή αλλαγή νερού σε 2-3 μέρες να αποβάλλω όσο περισσότερο χαλκο γίνεται, γιατί αυτό που λέει ο Διονύσης είναι όντως πολύ σημαντικό(όχι δύο διαφορετικές θεραπείες για τον ίδιο λόγο) και οι λόγοι είναι πολλοί..

Τα ψάρια τα έχεις μεταφέρει όλα τώρα μέσα στο main σου? Σε τί κατάσταση βρίσκονται? Τρώνε με όρεξη? Τους δίνεις λίγο σκορδάκι με την τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια που ειναι στην καραντινα θα μεινουν για λιγες μερες ακομα εκει γιατι ειναι σε καλη κατασταση τρωνε και εχω λυσει και το θεμα με την αμμωνία.αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχίας με αυτα.τωρα το main επειδη υπαρχουν ψαρια ακομη μεσα και η αλλατοτητα πηγε στο 1010 σημερα θελω να δω πως θα συμπεριφερθουν τα ψαρια και η βιολογια του ενυδρειου.οταν αισθανθω οτι το ενυδρειο ειναι σε καλη κατασταση που πιστευω σε τέσσερις με πεντε μερες θα εχω πληρη εικονα.τοτε θα μεταφερθουν και τα ψαρια που ειναι στην καραντινα.φυσικα εχει τοποθετηθει ανθρακας στο main για το λογο που ειπες.στη διατροφη τους δεν εχω αλλαξει κατι διοτη εριχνα για ποικιλια διαφορες τροφες.και βιταμινες και σκορδοζουμο αλλα αυτα με μετρο οχι καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία καλά το σκέφτεσαι λοιπόν..

Συνέχισε με το πλάνο σου και με προσοχή στις μεταφορές των ψαριών με λίγη προσαρμογή και παρακολούθηση θα δεις άμεσα τα πρώτα αποτελέσματα...

Προσοχή γιατί η υποαλατότητα μπορεί να σου δείξει αποτελέσματα άμεσα χωρίς να σημαίνει οτι έχει λυθεί το πρόβλημα!! (Λιγότερο από 27 ημέρες σε καμία περίπτωση, πρότασή μου είναι οι 40 μέρες)

Συνέχισε με υπομονή και αν έχεις όρεξη ενημέρωνέ μας...  ;)

Βιταμινούλες και σκορδάκι αύξησε τις φορές που ταίζεις αλλά με προσοχή, με πιανεις πιστεύω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να γελασουμε και λιγο μου θυμιζει την διαφημιση με το jack daniels με τα καπακια.περιμενουμε μεχρι να ωριμασει.χα χα

Link to comment
Share on other sites

Και η τελευταιες παρατηρησεις ειναι οι εξης.απο τη στιγμη που τα ψαρια μεινανε δυο μερες σε υποαλλατοτητα είτε στο κυριος ενυδρειο ειτε στη καραντινα επανηλθαν πληρως αλλη απωλεια δεν ειχα.ακομα και ενα γκοπυ το οποιο το επιασα χωρις να εχει δυναμεις να κουνηθει καθοτανε στον πατο επανήλθε πληρως.σημειωτέον τα ψαρια αν δεν ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση ειναι παρα πολυ δυσκολο να πιαστουν και αλλαζουν συμπεριφορα,ψαρια που θεωρουσα ευκολα στο να τα πιασω γιατι μπαινανε σε μια σωληνα που ταιζω οταν χρειαστηκε να τα πιασω δεν μπαινανε πλεον.και τελος οι θεραπεια αυτη κατα τη γνωμη μου εχει 100% επιτυχια απλα ισως πρεπει να εχουμε ενα πλανο στο μυαλο μας για να μην καθυστερησουμε να το υλοποιήσουμε.προσπαθησα να γραψω οσες περισσότερες λεπτομέρειες θυμομουν και γι αυτο ανοιχτηκε το θεμα σε πραγματικο χρονο.αν βοηθηθεί εστω και ενας το θεωρω επιτυχια οπως και εγω εχω βοηθηθει απο πολλα ποστ μεσα στο φορουμ.τα περισσοτερα λαθη γινανε εν γνωση,μου απλα ελπιζα οτι με κατι σκορδα βιταμινες και δεν ξερω εγω τη αλλο μηπως γλυτώσω ολη τη φασαρια σε μενα παντως δεν πετυχε.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάνο. 

Αυτά είναι τα αποτελέσματα μιας σωστής θεραπείας. 

Το πρώτο στάδιο επετεύχθη.  Τα ζωντανά τα γλύτωσες από το θάνατο. 

Όμως μην εφησυχάζεις....έχεις δρόμο ακόμα για να τελειώσεις με το παράσιτο. 

 

Υ.Γ. προσοχή στην αμμωνία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να περναμε και αλλα μυνήματα.το γεγονος δεν με στεναχωρησε πολυ για το λογο οτι εδω χανονται ανθρωποι δεν θα σκασουμε και για πεντε ψαρια.ας ελπισουμε να μην ακουστει καπως.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εδειξες ποσο σκασμενος ησουν ,διαβαζω το θεμα σου απο την αρχη.εκανες οτι περνουσε απο το χερι σου.καταλαβαινω πως το λες γιατί κ εγω τρωω μεγαλο ζορι μετα ψαρια οταν αρρωσταίνουν.εκνευρίζομαι απιστευτα οταν διαβαζω το κλασικό...εχασα 5 ψαρια αλλα οκ η ζωη στο ρεεφ συνεχιζεται.χωρις να ψαχνουν καν τον λογο.δειχνεις ωραιος χομπιστας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάνο, πολύ ευχάριστα νέα!!

Συνέχισε με την ίδια αφοσίωση και θα ξεμπερδέψεις από αυτό το πράγμα, ήδη πέρασε μια βδομάδα..

Αυτό που λέγαμε οτι σε τέτοιες περιπτώσεις 1 μήνας μοιάζει πολύς αλλά ήδη πέρασε το 1/5 του χρόνου αντιμετώπισης περίπου και πιστεύω οτι δεν κατάλαβες πώς..

Πολύ προσοχή τώρα όπως λέει κι ο Διονύσης και θα είσαι ωραίος σε λίγο καιρό πάλι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάνο ποια ήταν τελικά τα τελικά αποτελέσματα της θεραπείας? @manos0000

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελεσματα ηταν 100%θετικα.η αλατοτητα ειναι ακομα στο 1010.εδω και ενα μηνα περιπου εχω βαλει εναν λευκοστερνο και ενα blue,γι αυτο ξαναμηδενησε το κοντερ.και θα μεινουν ακομα ενα μηνα στα 1010.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, manos0000 said:

Τα αποτελεσματα ηταν 100%θετικα.η αλατοτητα ειναι ακομα στο 1010.εδω και ενα μηνα περιπου εχω βαλει εναν λευκοστερνο και ενα blue,γι αυτο ξαναμηδενησε το κοντερ.και θα μεινουν ακομα ενα μηνα στα 1010.

Μπράβο ρε άνθρωπε!! Πολύ χαίρομαι ειλικρινά!!!

Να τα δεις παντόφλες σου εύχομαι!!!

Αν είδες ή παρατηρησες κάτι αξιοσημείωτο στην όλη διαδικασία ενημέρωσέ μας, του στυλ πότε τα είδες να καθαρίζουν, μετά από πόσο καιρό τα είδες να ηρεμούν και να συμπεριφέρονται σαν υγιή ψάρια , τί τάιζες και πόσο κατα τη διάρκεια της θεραπείας, τί αλλαγές έκανες κτλ..  ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω σκοτι.Μετα απο δυο με τρεις μερες ειχαν καθαρισει ισως και και λιγο παραπανω δεν θυμαμαι καλα.ο φοβος τους ειχε μείνει για καμοια βδομαδα περιπου.μετα απο τη βδομαδα επανηρθαν πληρως.απο ταιζμα, οπως ταιζα ταιζω,δεν αλλαξα κατι.αλλαγες νερου δεν εχω κανει καθολου.και γενικως ολα κοιλουν ομαλα δεν εχω καποια παρατήρηση.το μονο περιεργο ειναι ενα νασαριους σαλιγκάρι ξεχασμενο μεσα στα 1010 και ειναι μια χαρα.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Μάνο!

Πολύ χαίρομαι που δεν λύγισες!

Απίστευτο που την έχει βγάλει το σαλιγκάρι. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μπράβο ρε Μάνο!

Πολύ χαίρομαι που δεν λύγισες!

Απίστευτο που την έχει βγάλει το σαλιγκάρι. 

Ναι διονυση οντως απιστευτο.και μια παρατηρηση ακομα.ψαρι που δεν θα εχει περασει καραντινα, και μαλιστα τη δικια μου,ουτε στα δεκα μετρα δεν πλησιαζει το ενυδρειο χα χα.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...