Jump to content

Σκέψεις για betta breeding tank


panos nts

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια και πάλι.. όπως λέω πάνω στον τίτλο αυτο που σκέφτηκα να κάνω είναι ενα breeding ενυδρειάκι για μονομάχο.. Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα μεγάλο κουτι πουέχω περίπου 25 λίτρα να το στρώσω με το νερότου ενυδρείου μου και με τα υλικά αφού πάρω εναν μικρό κυκλοφοριτη να το ετοιμασω με φυτα για infusoria και μετα να προμηθευτώ τα ζωντανά.. 

Ο λόγος που κάν αυτο το θέμα είναι για να μου πέιτε γνώμες  , τι να προσέξω, όσοι εχετε κανει φυσικα και οσοι ξερετε αλλα θέλω επίσης να δηλωθεί ενδιαφέρον για γονεις και μικρά γιατί δεν ξέρω αν μπορέσω να τα κρατήσω όλα.. :/

Εννοείται τα χαρίζω όλα δεν το συζητάμε αυτο.. ;) Εγώ την διαδικασία θέλω να αναλάβω και να δω πως γίνεται αλλά να δω και συμπεριφορές!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντίστοιχη θεματολογία στο αρχείο του ΑΖ που μπορείς να συμβουλευτείς, αλλά εκτός αυτού μπορείς να ρωτήσεις την @mary74 που ασχολήθηκε όλως τυχαίως πριν από 2 μήνες και έχει γράψει τις εμπειρίες της. :thumbsu:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λιγάκι παραπάνω το θέμα και θέλω να πρμηθευτω εναν μικρο κυκλοφορητη να τον μπουκωσω με φιλτρο να μην εχει ροη δυνατη και εναν μικρο θερμοστατη να κραταει στους 25 την θερμοκρασια..

Αυριο μαλλον θα παω να αγορα σω τον εξοπλισμο και να στρωσω το φιλτροο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να έχεις κατά νου ότι τα ψαράκια που θα αγοράσεις μπορεί και να μην ταιριάζουν μεταξύ τους και απλά να σκοτωθούν.

Δες και το θέμα μου εδώ για να πάρεις ιδέες. Αυτό που διαπιστώσαμε είναι ότι χρειάζονται αρκετά ξύλα και φυτά, κυρίως επιφανείας, για να μπορούν να ξεκουράζονται και να κρύβονται (μικρά - μεγάλα). Καλή επιτυχία!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην σκοτωθουν ειχα μια ιδεα.. 

Σκεφτηκα να κοψω ενα μπουκαλι μεγαλο και να κανω μεγαλες τρυπες οχι ωστε να χωραει ψαρι ομως.. για να συνηθισει το αρσενικο την  θυληκια και να μην εχουμε πολλες αψημαχιες.. 

Ξυλα ναι θα πάρω, εχω μπολικη μος η οποια θα μπει για ινφουσορια μεσα αλλα και για κρυψώνες, χαμηλος φωτισμος και ο θεος βοηθος τι να πωω.. :P

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να δηλωσω το ενδιαφερον μου για δυο μονομαχους[εχω τρελλα με δαυτους]αλλα βλεπω οτι μενεις Θεσσαλονικη:(!Η ειρωνια ειναι οτι ειμαι Θεσσαλονικιος  που μετοικισε στην πρωτευουσα:bye2:!Καλη επιτυχια παντως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν αναλαβεις τα μεταφορικα πες μ ποσα μικρα η μεγαλα θες και θα το κανονισουμεε ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι σαν διαχωριστικό μέσα στο ενυδρείο εννοείς? Κάνε την διαμόρφωση του ενυδρείου με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορείς να το χωρίζεις στα δύο... Εμάς μας έσωσε το μεγάλο μήκος του ενυδρείου. Τι εννοώ.... αν και 18 λίτρα έχει μήκος 47 εκατοστά. Η θηλυκιά είναι πάντα στην πλευρά με το φίλτρο και ο αρσενικός έχει τη φωλιά στο δεξί μέρος που είναι αρκετά ήσυχο. 

Πάρε ιδέες και από εμένα και από τα άλλα θέματα που υπάρχουν όπως αυτά: μέρος α - μέρος β. Το νερό εμείς το ετοιμάζουμε με τύρφη. Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά μιας και ανταλλάζουμε εμπειρίες...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα αναλαβω ρε φιλε μακαρι να πετυχεις γιατι δεν γουσταρω να τους αγορασω απο ποτηρακια!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια φυσικα γνωμες ανταλλασουμε, μπορεί να προκυψει κατι και να μην πορω να το κάνω.. 

Δεν ξερω κατα ποσο θα εχει επιτυχία αλλα μου αρεσει πολυ σαν ιδέα, σαν διαδικασια.. Εννοειται ότι οσα μικρα΄θα δωθουν θα δωθουν σε άτομα τα οποια έχουν το κατάλληλο ενυδρείο να τα φιλοξενησουν και οχι γυαλες.. μακρια απο γυαλες..

Ναι κατι σαν διαχωριστικο έλεγα απλα αντι να ¨κοχω¨το ενυδρείο στα 2 έλεγα να το κανω με ενα μεγάλο διαφανες μπουκαλι για να συνηθισουν το ενα την παρουσια του άλλου.. 

Αλλα μπορεί να καταφέρω να βρω διαχωριστικο με τρύπες ώστε να γίνει αυτος ο διαχωρισμός και πιο ευκολα αλλά και για να περνάει το νερό του φίλτρου σε όλο το μήκος και πλατος της γεννηστρας..

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο μεσον το κουτιου που εχεις δεξια και αριστερα δυο οδηγους και κοψε ενα τζαμακι η ενα πλεξιγκλας για διαχωριστικο.Τους χωριζεις και τους ενωνεις οποτε θες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Στην πλευρά του αρσενικού μη ξεχάσεις να βάλεις κάτι σε φυτό επιφανείας ή κάτι που θα επιπλέει έτσι ώστε η φωλιά του να είναι ασφαλής. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αλλά οι φωλιές του δικού μας είναι πάντα γύρω από κάτι τέτοιο. Το φιλτράκι σου βάλτο από την πλευρά της θηλυκιάς έτσι ώστε να μην χαλάει η ροή τη φωλιά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα ειναι.Βασικα ειμαι σε καπως παραλληλη φαση γι αυτο και ηθελα τους μονομαχους.Θα χωρισω ενα ενυδρειο 96 λιτρων στα δυο και θα φτιαξω διδυμο ενυδρειο με αρσενικους.Μονο που το χωρισμα θα ειναι απο μπλε σφουγγαρι για να μην βλεπονται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι θα γινειι.. απλά ελεγα να μην βάλω υποστρωμα για να φαινονται τα αυγα οταν θα πεφτουν κατω..οχι??

Link to comment
Share on other sites

panos υπαρχει επισης εδω και η παρακαταθηκη ενος αρκετα παλιου μελους που λεγοταν filoxenos.Διαβασε τα αρθρα του και πιστευω οτι θα σε βοηθησουν πααααρα πολυ!Εμπειρια και γνωση!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νι ναι θα το κανω τωραα..

Επίσης να ρωτησω κάτι αλλο..

Το φιλτρο ενα μικρόμονο για ροη και μικρό κάδο θα είναι οκ ή θέλει μεγαλύτερο??

Και επισης να βάλω καταραχτη λετε??

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις καταρακτη?Για ποιο λογο?Δεν εχω εμπειρια σε breeding tank αλλα φανταζομαι θελει ενα μικρο ηρεμο φιλτρακι με λιγη ισως παραπανω βιολογια .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοω να τρεχει από πάνω, να μην χτυπαει το φιλτρο ευθειαν να ειναι με σπρει μπαρ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι σπρει μπαρ γυρισμενο στο τζαμι σιγουρα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η ανατάραξη της επιφάνειας να σχεδόν μηδενική σε κάποιο σημείο. Εκεί θα κάνει την φωλιά του ο αρσενικός....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τελεια οκ,τώρα έχω μια καλύτερη εικόνα ολόκληρου του θέματος!! Θα συνεχιζω να διαβαζω άρθρα και όταν θεωρήσω ότι μπορώ να κάνω κάποια βηματα αρχίζω.. 

Προς το παρόν αυριο στήνω την γεννηστρα για να αρχίσει ν στρώνεται.. ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος mary74 έγραψε:

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η ανατάραξη της επιφάνειας να σχεδόν μηδενική σε κάποιο σημείο. Εκεί θα κάνει την φωλιά του ο αρσενικός....

Είδα που έβαζαν φελιζολ σε νεα σημειο και την έκανε εκει ο αρσενικός.. αλλά με ανησυχισε το γενονος ότι θα είναι ασφυκτικά τα αυγά και μπορεί να μην αερίζονται?? Μπορεί να λέω και χαζομάρες απλά έτσι το θεωρησα εγω.. :/

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς....  Ο αρσενικός ξέρει τι κάνει....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mary74 έγραψε:

Μην ανησυχείς....  Ο αρσενικός ξέρει τι κάνει....

Οκ θα βάλω φυτά επιφάνειας, κάποιο καθαρό φελιζολ και ας επιλέξει αυτο που τον βολεύει καλύτερα!! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...