Jump to content

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Σίγουρα να τα αφήσω 2 μέρες νυστικά; Εννοώ ότι τα άφησα πριν λίγες μέρες 1 μέρα νηστικά και τα 4 από τα 6 ψάρια είναι ακόμα στην ανάπτυξη. Σκέφτομαι μάλιστα να τους αυξήσω τη τροφή γιατί οι οδηγίες λένε για τα μικρά: 3-4 φορές τη μέρα κι εγώ τα ταΪζω 1.

Είναι πιο σημαντικό να ζουν σε περιβάλλον χωρίς αμμωνία, από το να πεινάσουν 2-3 μέρες.

Από πείνα δεν θα πάθουν τίποτα, από αμμωνία όμως?

Να ξέρεις ότι στο φυσικό περιβάλλον τρώνε όταν βρίσκουν. Μην αγχώνεσαι λοιπόν γι αυτό το λόγο δεν θα πάθουν τίποτα.

Όταν επανέλθει το ενυδρείο στην κανονικότητα αυξάνεις τα ταίσματα.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δυστυχώς σήμερα δεν βρήκα χρόνο να αλλάξω το νερό και έριξα sera toxivec. Χρειάζεται πλέον να αλλάξω το άμμεσα το νερό;

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2018 at 12:42 ΠΜ, το μέλος mik7 έγραψε:

Ανακάτεψε προσεχτικά το χαλίκι-άμμο ,μπορεί να έχει θαφτεί.. το εχω πάθει

Είχα γράψει.. Ανακάτεψε προσεχτικά και όχι σκάψε τον βυθό. Μην ψάχνεις άλλο το ψαράκι. Κάνε μετρήσεις να δούμε που βρίσκεσαι.Πόσες μέρες είναι που έχεις κάνει αλλαγή του νερού ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Έκανα μέτρηση πριν λίγο και μου έβγαλε 0 αμμωνία και NO2. Πέρασε ο κίνδυνος;

Αφου μηδενίστηκε η αμμωνία ο άμεσος κίνδυνος πέρασε.

Όμως θέλει πολύ προσοχή στο τάισμα για μερικές μέρες. Και μην βαριέσαι τις μετρήσεις αυτό το διάστημα.:D

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση:

Καλύτερο για τη βιολογία του φίλτρου είναι βιολογικό υλικό και JBL Clearmec plus (που βάζω από τότε που αγόρασα το ενυδρείο) ή να βγάλω το JBL Clearmec plus και να έχω διπλάσια ποσότητα βιολογικού υλικού;

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Μία ακόμα ερώτηση:

Καλύτερο για τη βιολογία του φίλτρου είναι βιολογικό υλικό και JBL Clearmec plus (που βάζω από τότε που αγόρασα το ενυδρείο) ή να βγάλω το JBL Clearmec plus και να έχω διπλάσια ποσότητα βιολογικού υλικού;

Ειναι να κανεις αλλαγη νερου αυριο. Τι νιτρικα μετρας σημερα πριν την αλλαγη? Πιο φιλτρακι εχεις? Ποσο βιολογικο υλικο εχει μεσα και ποσο Clearmec? Απο αλγες πως πας? Τα φυτα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Ειναι να κανεις αλλαγη νερου αυριο. Τι νιτρικα μετρας σημερα πριν την αλλαγη? Πιο φιλτρακι εχεις? Ποσο βιολογικο υλικο εχει μεσα και ποσο Clearmec? Απο αλγες πως πας? Τα φυτα ειναι οκ?

Τεστ νιτρικών δυστυχώς δεν έχω. Έχω το φίλτρο MINI BIOBOX®2 Filtration system της aquatlantis και έχει 4 θέσεις για υλικά:

Στη 1η βάζω JBL Symec, στη 2η JBL Clearmec plus(χρειάζεται;), στη 3η σφουγγάρι και στη 4η βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ειναι καλο το φιλτρακι σου και με αυτο το υλικο ετσι οπως τα εχεις βαλει.Απο αλγες πως πας? Τα φυτα ειναι οκ? Μια φωτο θα ηταν ευκολο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προς το παρών κάποιο σπουδαίο πρόβλημα άλγης (μόνο μου εμφανίζονται κάτι άσπροι κόκκοι στο τζάμι που φεύγουν εύκολα). Τα φυτά παρακολουθούνται μιας και μου ήρθε τη Δευτέρα με μεγάλη καθυστέρηση η led που χρειαζόμουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Δεν έχω προς το παρών κάποιο σπουδαίο πρόβλημα άλγης (μόνο μου εμφανίζονται κάτι άσπροι κόκκοι στο τζάμι που φεύγουν εύκολα). Τα φυτά παρακολουθούνται μιας και μου ήρθε τη Δευτέρα με μεγάλη καθυστέρηση η led που χρειαζόμουν. 

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...