Jump to content

Βαφή Βράχου


Vasilis A.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αλλάζω το aqua scape στο ενυδρείο μου και θέλοντας να δώσω μια πιο minimal όψη θα "ντύσω" pvc σωλήνα με εποξική 2 συστατικών (σαν κορμό σε plate rock) και στην πορεία θέλω να την βάψω απο επάνω για να έχει μια πιο φυσική όψη.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Υπάρχει καποια πρόταση σε τύπο χρώματος έτσι ώστε να μην δημιουργίσει πρόβλημα?

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα παλιότερο θεμα ενός φίλου με την κατασκευή πλάτης για ενυδρείο, η διαδικασία ήταν αντίστροφη  από αυτή που γράφεις. Δηλαδή πρώτα βάψιμο, και μετά από πάνω εποξικη ρητίνη για να μην έρχεται το χρώμα σε επαφή με το νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Εποξική κόλλα τύπου πηλό θα χρησιμοποιήσω για να μπορώ να χαράξω και μορφοποιήσω πριν ξεραθεί. Από ότι καταλαβαίνω η λύση που αναφέρεις είναι πιο πολύ τύπου βάψιμο και βερνίκι.

 

Έχω δει κάποια άρθρα-video με pvc primer αλλά δεν μπορώ να τα θεωρήσω αξιόπιστα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν σπάσεις νεκρό βράχο σε πολύ μικρά κομματάκια, και τα κολλήσεις στα σημεία που θα είναι γυμνό το pvc και θα φαίνεται άσχημα? ή ακόμα και να κολλήσεις τμηματικά κομμάτια μικρού μήκους βράχου σε σημεία που το pvc θα φαίνεται, για να το κρύψει.

 

Δεν το εχω κάνει, απλά σαν ιδέα μου ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που σου έλεγα. 

Η διαφορά είναι στη βάση. Εδώ φελιζολ σε σένα πηλός. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τελικά με ακρυλικά χρώματα θα πάω. 9 στα 10 άρθρα αυτό προτείνουν. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες από το αποτέλεσμα αλλά και σχόλια από όλη την διαδικασία.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...