Jump to content

Ξαφνικό πρόβλημα στα χρυσόψαρα μου


Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Καμιά απάντηση ε;καλεεεεε......

 

Να αφήσεις τα Χρυσόψαρα αν θες να μιλάμε! :p 

Πέρα απ'την πλάκα, για Αφρική δεν έχω ιδέα, τώρα άρχισα να το ψάχνω και εγώ οπότε ας μας πουν οι ειδικοί, με ενδιαφέρει και εμένα. Τι έκανες τελικά με τα άλλα 2 Χρυσόψαρα; 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μέσα είναι...αναμονή.δεν ξέρω τι να κάνω.εχω μπλέξει με τη Αφρική,επιθετικότητας κυνηγητά ολα

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ κ μετά μαρεσουν ειδικά τα οραντα..αλλά τα πήρα από φόβο.εχαδα 3ψαρια σε 2-2.5 μήνες.μηπως είναι χάλια οι γεννες από τα pet?μήπως τα common-commet είναι σκληρά κ τα άλλα ευαίσθητα τελείως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Άρα τώρα που ναι τα νερά μου καλά πλεον...κ παρέα με εσάς κ τις συμβουλές σας..ας πάμε να δοκιμάσω προς Αφρική.θα με βοηθήσετε σε είδος;labidochromis μαρεσει...demadoni μαρεσει...τα jewel αν τα λέω καλά μαρεσουν...το θέμα είναι πως είναι πολύ μπέρδεμα η Αφρική γιατί υπάρχουν άπειρα είδη κ τα χω χάσει.μπαινουν ένα χαρέμι από αυτά σε μένα;η δύο το πολύ είδη;(για να χω ποικιλία χρωμάτων)

Τα jewel που λες αμα ειναι αυτα της λιμνης βικτωρια δεν ειχα καλες αναμνησεις. Απειρος καινεγω οταν πρωτοπηρα το ενυδρειο ειχα βαλει τα παντα μεσα.....μεταξυ αυτων και 2 jewel....αυτα μαζι με ενα της τανγκανικα ειχαν ξετιναξει το ενυδρειο. Πανικος...ετρεχαν να κρυφτουν ολα. Δεν ξερω αν τα ειχα σε χαρεμι και ισως πιο σωστο ενυδρειο να ειναι πιο ηρεμα....αλλα στο 450αρι γινοταν μεσα σφαγη.

Link to comment
Share on other sites

https://www.seriouslyfish.com/species/hemichromis-bimaculatus/

 

Εδω μπορεις να διαβασεις για αυτα....στο behaviour λεει territorial....αυτο τα λεει ολα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

https://www.seriouslyfish.com/species/hemichromis-bimaculatus/

 

Εδω μπορεις να διαβασεις για αυτα....στο behaviour λεει territorial....αυτο τα λεει ολα πιστευω

Το βρήκα πριν λίγο...απαπα μακρυα

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Για οραντα με κόβω το απογευμα κ μελλοντικά στο 180αρι θα γίνουν ψαρουκλες

 

Είσαι άρχοντας. Νομίζω έκανες τη σωστότερη επιλογή! Περιμένουμε φωτο.μόλις βάλεις τα νέα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

https://www.seriouslyfish.com/species/hemichromis-bimaculatus/

 

Εδω μπορεις να διαβασεις για αυτα....στο behaviour λεει territorial....αυτο τα λεει ολα πιστευω

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα κονγκολεζο κ ένα οραντα μεγαλουτσικα με ένα φοβερό χρώμα...αλλά απ' το πρώτο δευτερόλεπτο που Βάλα μέσα το οραντα,ο παλιός(πορτοκάλι κομον-κομετ)δεν το έχει αφήσει σε ησυχία ούτε δευτερόλεπτο,κολλημένο δίπλα του κ πίσω στον κωλο του...να υπάρχει έρωτας η τσαμπουκας;

Link to comment
Share on other sites

να υπάρχει έρωτας η τσαμπουκας;

το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το δαγκώνει,ούτε το τσιμπάει κτλ τρέχει δίπλα του κ μπαίνει μέσα στην ουρά του. Τώρα είδα ότι ψιλό ηρεμησαν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κλασσικό πρόβλημα όταν μπαίνουν Common/Comet με Fancy. Αν δεις να συνεχίζεται 2-3 μέρες πρέπει να λάβεις μέτρα γιατί θα τα στρεσάρει. Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να τσαμπουκαλεύεται επειδή καινούριοι κάτοικοι εισέβαλαν στο χώρο του, αλλά σε 1-2 μέρες θα ηρεμήσει εάν είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...