Jump to content

Αρχάριος τελικά θέλω μονομαχο. Πρώτο ενυδρείο


Stergios92

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομάδα.

Πριν από λίγο καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα 30λιτρο ενυδρείο. 

Στην αρχή αποφάσισα να βάλλω χρυσόψαρο μιας και δεν ήθελε ανεβασμενεσ θερμοκρασίες κτλ. 

 

Μετα από έρευνα είμαι στην εξής φάση. 

 

Έχω το ενυδρείο και δουλεύει με φίλτρο 10 μέρες τώρα, ρίχνω τροφή καθημερινά

 Στο φίλτρο έχω βγάλει την μανίσια φιλτρανση και έχω βάλει:

 

- 35g βιολογικό υλικό Mini siporax (όταν αγόρασα το φίλτρο δεν ήξεραν ότι πρέπει να έχει αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό ) 

- βαμβάκι για ενυδρείο 

 

 

· Εχω ψιλό χαλίκι για υπόστρωμα Λευκό. 

· Θα βάλω led περίπου 10w 12v ψυχρό. Και ένα μικρό 3w μπλε ledaki για λόγους εμφάνισης. 

· Έχω ένα μικρό πύλινο προσωρινά για διακόσμηση (να μη φαίνεται άδειο ) 

· Μια μικρή 5cm αερόοετρα. 

 

Σημερα πήγα και πήρα βακτήρια για να επιταχυνω την διαδικασία και έναν θερμαντηρα 25w τον οποίο θα χρησιμοποιούσα για το στρώσιμο και αργότερα , για να ρυθμίζω τις θερμοκρασίες στις αλλαγές νερού. 

 

 

Τωρα σκέπτομαι :

αφού είχα δεν είχα πήρα θερμαντήρα ο οποίος δεν καίει και πολύ (25w) γιατί να μην πάρω έναν μονομάχο αντί για χρυσόψαρο. ; 

 

Και σε αυτό το σημείο είναι που θα ήθελα την συμβουλή σας. 

Γίνεται να βάλω μονομάχο χωρίς να αλλάξω κάποια παράμετρο;

Γίνεται χωρίς να αλλάξω χαλίκι. ; Και αν όχι τι πατέντα μπορώ να κάνω ; Να το αφαιρέσω τελείως ;

Τί να προσέχω με τον μονομάχο. 

Κάνει να χρησιμοποιώ αερόπετρα ; 

 

 

Ελπιζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστώ 

 

 

Να προσθέσω ότι.

στο ενυδρείο υπάρχουν περίπου 26 λίτρα. 

Οι μετρήσεις θα γίνουν σε 2 εβδομάδες με δανεικές μετρήσεις 

 

Έγινε επεξεργασία - Stergios92
Link to comment
Share on other sites

Λίγα λίτρα γενικά..όχι χρυσόψαρο γιατί θέλει περισσότερα..μονομάχος είναι καλύτερα να μπει αλλά και πάλι λίγα είναι τα λίτρα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Και θερμαντήρα να μην είχες δυστυχώς χρυσόψαρο σε 30 λίτρα είναι οριακά έως απαγορευτικά. Αντίθετα για μονομάχο είναι ότι πρέπει. Το μαμίσιο φίλτρο δεν επαρκούσε σε χώρο για βιολογικό υλικό? Το λέω από την άποψη πως τουλάχιστον στα νάνο ενυδρεία τα φίλτρα που έρχονται μαζί με το ενυδρείο επαρκούν για φυσιολογικές ιχθυοφορτώσεις πόσο μάλλον για έναν μονομάχο. Από άποψη εξόδων το λέω. 

Στο δια ταύτα τώρα, η τροφή που έριχνες μέχρι τώρα βοηθάει στο να έχει δημιουργηθεί αμμωνία την οποία θα χρησιμοποιήσουν τα βακτήρια που θα ρίξεις ώστε να την μετατρέψουν σε νιτρώδη και στη συνέχεια σε νιτρικά όπου είναι και το τελευταίο στάδιο του στρωσίματος του φίλτρου. Στο μεσοδιάστημα ωσότου μετρήσεις μηδενική αμμωνία και νιτρώδη δεν μπορεί να μπει ψάρι. 

Το χαλίκι θα σου έλεγα αν γίνεται να το αντικαταστήσεις με μαύρο μιας και η αντανάκλαση του φωτός ίσως σου στρεσάρει το ψάρι. Τώρα για τα πήλινα δεν ξέρω να σου πω αν πρόκειται για ασφαλές υλικό για ενυδρείο αλλά τουλάχιστον βάλε και μερικά φυτά ακόμα (και επιφανείας που αρέσουν στους μονομάχους) αφού θα έχεις και καλή λάμπα. Τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης θα σε βοηθήσουν και με τις άλγες. Τι ακριβώς σκέφτεσαι να κάνεις με το μπλε led??

Για τον μονομάχο το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να τηρούνται οι ρουτίνες δηλαδή αν όχι κάθε βδομάδα τουλάχιστον κάθε δύο βδομάδες αλλαγή το 30% μαζί και το ενυδρειακό βαμβάκι.  Αν το φίλτρο έχει spray bar και όταν μπει ο μονομάχος γύρισε το προς το τζάμι ώστε να μειώσεις την ροή που δεν αρέσει στους μονομάχους. Προτίμησε επίσης να έχεις μία ποικιλία τροφής μεταξύ αποξηραμένων η/και κατεψυγμένων bloodworms, pellets και flakes. 

Η αερόπετρα απελευθερώνει οξυγόνο στο ενυδρείο. Οι μονομάχοι ανήκουν στην κατηγορία των λαβυρινθόψαρων δηλαδή μπορούν και αναπνέουν από την επιφάνεια του νερού άρα ίσως να μην σου χρειάζεται στο συγκεκριμένο ενυδρείο αλλά καλό είναι να υπάρχει στην αποθήκη σου για κάποια ανάγκη.

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες και καλή αρχή. Ε όχι και λίγα 30lt για έναν Μονομάχο @JOHNPATSIA. ;)

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2019 at 8:06 ΜΜ, το μέλος ataktoulis έγραψε:

Καλωσήρθες και καλή αρχή. Ε όχι και λίγα 30lt για έναν Μονομάχο @JOHNPATSIA. ;)

Το λιγότερο για μονομαχο απ όσο ξέρω είναι 40lt..αν κάνω τόσο λάθος διορθώστε με....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...