Jump to content

Ψαροσυνθεση για 240 λιτρα Τανγκανίκα


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι, πολυ ροζ.

ποσο πολυ ροζ?..τυπου μπαρμπυ:blink:...δεν εχω θεμα αρκει να εχει καλο αποτελεσμα, και για να τη προτείνει και ο @Δίας λεω να τη δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

ποσο πολυ ροζ?..τυπου μπαρμπυ:blink:...δεν εχω θεμα αρκει να εχει καλο αποτελεσμα, και για να τη προτείνει και ο @Δίας λεω να τη δοκιμασω.

Αρκετα ροζ. Αν θα βαλεις μπροστα απο την grolux μια day light, δεν θα χτυπαει το ροζ καθολου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Αρκετα ροζ. Αν θα βαλεις μπροστα απο την grolux μια day light, δεν θα χτυπαει το ροζ καθολου.

 Σωστο αυτο που μου λες, τωρα εχω τη seratropical μπροστα και αυτη εχει απαλο κιτρινο (δεν με χαλαει) και πισω τη daylight, το θεμα ομως ειναι αν πρεπει να κρατησω μια, ποια? με βλεπω να πειραματιζομαι παλι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Σωστο αυτο που μου λες, τωρα εχω τη seratropical μπροστα και αυτη εχει απαλο κιτρινο (δεν με χαλαει) και πισω τη daylight, το θεμα ομως ειναι αν πρεπει να κρατησω μια, ποια? με βλεπω να πειραματιζομαι παλι.

Απλα ενα μονό grolux κουραζει το ματι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

θα παρω τη sylvania και θα πειραματιστω με την υπαρχον daylight, :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλα kelvin να υποθεσω οτι πρεπει να ψαχτω.......... αφρικανικο γαρ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Χαμηλα kelvin να υποθεσω οτι πρεπει να ψαχτω.......... αφρικανικο γαρ.

Τα χαμηλα- κιτρινιζουν, τα ψηλα- μπλεδιζουν

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και εγω την εχω πιδω απο μια daylight

large.IMG_20190610_135537.jpg.8d7c370ff24705128e6a1e8baea1f342.jpglarge.IMG_20190610_135522.jpg.5197c705c50a10d36eb1489342339cc2.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Η sylvania grolux αρκετα χρησιμοποιημενη

IMG_20190610_135431.jpg

Σε ευχαριστώ πολύ:bigemo_harabe_net-117:, θα πάω να την πάρω και θα αρχίσω συνδυασμούς, εσένα πως σου έχει φανεί? διαβαζω οτι δεν πρεπει να ειναι μεγαλη η ένταση φωτισμού στα αφρικανικα, και σκεφτομουν να αφηνα μια λαμπα, θα το παω στο ''βλεποντας και κανοντας''. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τα χαμηλα- κιτρινιζουν, τα ψηλα- μπλεδιζουν

για την ενταση του φωτισμου ειναι τα loumen δηλαδη? γιατι με εχει μπερδεψει λιγο το τι μετραμε με το καθενα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, corto maltese said:

για την ενταση του φωτισμου ειναι τα loumen δηλαδη? γιατι με εχει μπερδεψει λιγο το τι μετραμε με το καθενα.

Ναι, τα lumens είναι η ένταση φωτός που βγάζει. Ένας τρόπος να τα υπολογίζουμε είναι lumen /lt ή watt/Lt νερού για να δεις την ένταση.

Γενικά για ένα αφρικανικό με εύκολα φυτά, θες κάτω από 20lm/lt. Το πολύ φως μόνο τις άλγες ευνοεί! (Σε watt πας σε 0.3-0.4watt/liter).

 

Edit: Τα Kelvin είναι η θερμοκρασία φωτός, όπως είπε πιο πάνω η Ναταλία 2700Κ περίπου είναι το "θερμό" κίτρινο χρώμα, 6500Κ το ψυχρό Daylight και όσο ανεβαίνεις μπλεδίζει. 

Έγινε επεξεργασία - DeLk
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DeLk έγραψε:

Ναι, τα lumens είναι η ένταση φωτός που βγάζει. Ένας τρόπος να τα υπολογίζουμε είναι lumen /lt ή watt/Lt νερού για να δεις την ένταση.

Γενικά για ένα αφρικανικό με εύκολα φυτά, θες κάτω από 20lm/lt. Το πολύ φως μόνο τις άλγες ευνοεί! (Σε watt πας σε 0.3-0.4watt/liter).

Σε ευχαριστώ, είσαι πολύ κατατοπιστικός, βγάζω ηδη κομπιουτεράκι να υπολογίσω.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@johnbaggios οτι ειπες το  ελ πασο το ιδιο, για τρελη μανουρα τα ρεγκανι αρχισαν, το ρεγκανι το ενα απο το ζευγος(αρσενικος?) την επεσε στα άλλα,  και τωρα συν ενα ρεγκανι κανει παρεα στους εξοριστους καλβους,...μεχρι και τη ''μορτισα''' καλβο απεναντι την εστειλε κανα 2 φορεςι ψηλά........ μετα παλι εγιναν κατι κυνηγητα εκατερωθεν και μπερδευτικαν τα πραγματα, μονο το ζευγος των Καλβων δεν χαμπαριασε τιποτα, με λιγα λογια της εκδιδόμενης γυναικός το κιγκλίδωμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη αυτο που λες στον @johnbaggios για το ελ πασο ειδα οτι τελικα τα διαφορετικα χαρεμια οσα λιγα για τα λιτρα και να ναι καποια στιγμη ειτε κατα την διαρκεια ζευγαρωματος ειτε μετα θα υπαρξουν θεματα οποτε και θα στρεσαριστουν τα ψαρια και θα χαθουν χρωματα/συμπεριφορες. Για μενα το καλυτερο ειναι ενα ειδος. Μου χαρισε συνχομπιστες ολη την γεννα απο αυλονακαρα και τα ειχα μονα τους. Ποσο τελειο ηταν πηγαιναν σαν κοπαδι παιζανε ηταν τελειο. Και οταν μεγαλωσαν εδωσα αρκετα και ειχα κρατησει 6-7 ψαρια στα 450 λιτρα. Ηταν οτι πιο ομορφο ενω ελεγα θα ειναι αδειο διαπιστωσα το αντιθετο. Επειδη ενιωθαν ασφαλεια και πολυ χωρο κολυμπουσαν συνεχεια ακομη και κατα την διαρκεια της γεννας. Εντονα χρωματα και ζωηραδα. Θα ξαναγυρισω σε ενα ειδος μονο. Το μετανιωσα που εχω 2 ειδη. Σαν και εσενα βλεπω εξοριστους κακομουτσινους και οχι τοσο εντονα χρωματα και παιχνιδια και ας εχω διπλασια λιτρα απο εσενα και μονο 10 ψαρια. Δεν ξερω οι χρονια κιχλιδαδες τι θα πουν επ αυτου αλλα εγω προς τα εκει κλεινω. Θελεις πολλα λιτρα για να εχεις χαρεμια και ευτυχισμενα. Μου φαινεται πολυ περισσοτερα απο αυτα που πιστευουμε(τουλαχιστον εγω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο, οπως σωστα ανεφερες ισως λογω του ζευγαρωματος(?) των ρεγκανι εγινε ο πανικος χθες, σημερα ειναι cool τα πραγματα, εκτος απο χθες οι αψιμαχιες γινονται μονο το καθε ειδος μεταξυ του. Η σκεψη μου στο συντομο μελλον ειναι να αφησω  απο 1 ζευγαρι σε καθε ειδος (άντε και με κάνα θηλυκό ακόμα)  και τα περιττα αρσενικα να φυγουν  με πρωτα πρωτα τους Καλβους (ειναι ξεκαθαρο πλεον εκει).  Το ηξερα οτι ειναι δυσκολο εγχειρημα το κοινωνικο με τανγκανυκες αλλα αφού μπήκα στο χορό θα χορέψω.

Εκτος απο τις αυλονακαρες εβαλες και αλλο ειδος, και αν ναι τι?  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, εχω μια απορια περι θερμοκρασιας αυτη την δυσκολη ενυδρειακα εποχη. Το προφίλ των ψαριων λεει μεχρι 27c και σε μενα πλεον εχει φτασει και 28.3 το μεσημερι που γυρναω σπιτι......... μετα το κατεβαζω λιγο με το κλιματιστικο του δωματιου  και το βραδυ που κλεινουν τα φωτα αφηνω ανοιχτα καπακια μεχρι την αλλη μερα το μεσημερι και τουμπαλιν....κοιταω να μην πεφτει αποτομα και πολυ η θερμοκρασια (μεχρι 26.8) γιατι οι αποτομες μεταβολες δεν ειναι καλο απο οτι διαβασα για τις τανγκανυκες....... αυτη η αυξομοιωση του 1,5c μεσα στη μερα και το γεγονος οτι ξεπερναω την ανωτερη θερμοκρασια των ψαριων (εστω και 1.3c) λετε να δημιουργήσει ''θέμα'' στα ψαρια μεχρι την αλλη εβδομαδα που θα κουμπωσω τα ανεμιστηρια στον elliwel?

  

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα, ειδικά για μία εβδομάδα! Είναι ανθεκτικά ψάρια. Πρόσεξε τα όσο μπορείς και αφού θα βάλεις ανεμιστήρια ελπίζω να λυθούν τα προβλήματα :D 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα update σε φώτο από τα ''παιδιά'' λίγο μετά τον 1ο μήνα εγκατάστασης τους..........από συμπεριφορές σίγουρα έχουν δημιουργηθεί ''καταστάσεις'' αφρικανικές, οι αψιμαχίες δίνουν και παίρνουν για την περιοχή και τη ''γκόμενα'', ζεύγη μάλλον έχουν γίνει, οι ''παρίες'' έχουν αρχίζει να ξεθαρευουν και ζητούν δικαιώματα από εκεί που ήταν κρυμμένοι (επιτελούς λίγο κίνηση), σε γενικές γραμμές είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.   

 

Τα ζεύγη.................

IMG_20190621_203549.thumb.jpg.1cb806f8e8a9cd3cc55cf0efcb00744d.jpgIMG_20190622_180546.thumb.jpg.4f6aed8e900cdf25f1b7d9c2afca050a.jpg

 

και οι ''παρίες''...........

IMG_20190621_201501.thumb.jpg.f8a408236107221be541bc4f618b88a2.jpg

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στους 31 ισως κ 32 εχασα πολλες ταγκανικες οταν εστυνα το fish room.

Αλλα με τους ανεμιστηρες με τιποτα δε θα φτασεις εκει.Κατα τ αλλα βλεπω οτι ολα οδευουν φυσιολογικα.Οταν σιγουρευτεις για τα ζευγαρια κρατα μονο αυτα,γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Από οτι εχω δει και στους Καλβους και στα τζουλις φαίνεται πλέον το πράμα για τα ζευγάρια, αλλά λέω να σιγουρευτώ γιατί όποτε φεύγω τα σκ βλέπω προσπάθειες για ''εκθρονισμο''.....επίσης τα 2 ζεύγη εχουν πιάσει την αριστερή πλευρα και έχουν τα υπόλοιπα διώξει στην δεξιά ............ έτσι όπως το βλέπω είναι καλή ευκαιρία με ενα διαχωριστικο να κανω την κινηση.

Περιμενα και την προτροπη των ''δασκαλων'':D

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις,να βαλεις πλεξι γκλας π.χ. κα να χωρισεις τα δυο ζευγαρια μεταξυ τους ή τα ζευγαρια απ τους "αδυναμους";Δεν νομοζω να δειχνει φυσικο ο ενα δια χωριστικο μες το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2019 at 9:42 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Από οτι εχω δει και στους Καλβους και στα τζουλις φαίνεται πλέον το πράμα για τα ζευγάρια, αλλά λέω να σιγουρευτώ γιατί όποτε φεύγω τα σκ βλέπω προσπάθειες για ''εκθρονισμο''.....επίσης τα 2 ζεύγη εχουν πιάσει την αριστερή πλευρα και έχουν τα υπόλοιπα διώξει στην δεξιά ............ έτσι όπως το βλέπω είναι καλή ευκαιρία με ενα διαχωριστικο να κανω την κινηση.

Περιμενα και την προτροπη των ''δασκαλων'':D

Εάν είσαι σίγουρος ναι! Αψιμαχίες πάντα θα υπάρχουν.. Έχεις κάποιο πρόχειρο ενυδρείο να κρατήσεις για κάποιες μέρες τα υπόλοιπα αντί να τα δώσεις? 

Αν είναι όντως ζευγάρι με το που μείνουν μόνα τους θα δεις αμέσως αλλαγή στη συμπεριφορά. 

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2019 at 4:31 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Τι εννοεις,να βαλεις πλεξι γκλας π.χ. κα να χωρισεις τα δυο ζευγαρια μεταξυ τους ή τα ζευγαρια απ τους "αδυναμους";Δεν νομοζω να δειχνει φυσικο ο ενα δια χωριστικο μες το ενυδρειο...

Οχι μονιμα, ελεγα μιας και εχουν πιασει τα νταμαρια ξεχωριστα (αλλου τα ζευγαρια απο τους αδυναμους) μηπως καταφερω να βγαλω τα ''αδυναμα'' εντελως και να αφησω μονο τα ζευγαρια ξεστηνωντας μονο το ενα νταμαρι και μετα το βγαζω το οποιοδηποτε  διαχωριστικο.... απο οτι διαβασα εδω μονο  ξεστηνοντας τις πιανεις, οι παγιδες ειναι μουφα λενε . Βεβαια ολο ''ανακαταταξεις'' ειναι ως προς τα περιοχικα οταν λειπω τα Σ/Κ μετα κανα 2 μερες στρωνουν παλι με λιγο μαχη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2019 at 9:44 ΜΜ, το μέλος adlib έγραψε:

Εάν είσαι σίγουρος ναι! Αψιμαχίες πάντα θα υπάρχουν.. Έχεις κάποιο πρόχειρο ενυδρείο να κρατήσεις για κάποιες μέρες τα υπόλοιπα αντί να τα δώσεις? 

Αν είναι όντως ζευγάρι με το που μείνουν μόνα τους θα δεις αμέσως αλλαγή στη συμπεριφορά. 

Απο ενυδρειο προχειρο, δυστυχώς μονο ενα 40 λιτρο παιζει........εκτος και βγαλω τις χελωνες απο το 360αρι και  βαλω αυτα για λιγο, γίνετε ή λεω μπούρδες.

 Σχεδόν σίγουρος είμαι, πανε να συμβουν κατι αλλαγες ως προς τα περιοχικα οπως π.χ  το προηγουμενο Σ/Κ που έφυγα (σαββατο δεν φαγανε) όπως και πριν 15 μέρες πάλι(παλι δεν ειχαν φαει μια μερα), αλλά επανέρχονται μετά κανα 2 μερες στα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...