Jump to content

Ψαροσυνθεση για 240 λιτρα Τανγκανίκα


Recommended Posts

πριν 26 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Υπάρχει θέμα χώρου μεταξύ των 2 ειδών.

Μια λύση είναι περισσότερες πέτρες. Ίσως ένα ενιαίο νταμάρι.

Οσο ύψος δώσεις τα τζουλις θα το εκμεταλλευτουν. 

Η άλλη λύση είναι να αρχίσεις να βγάζεις τις γέννες. 

Οι Καλβοι ίσως ανέχονται ο ένας τον άλλο πρώτον γιατι δεν υπάρχει χώρος και δεύτερον γιατί δεν είναι ακόμα σεξουλικα ώριμοι. Στο μέλλον πιστεύω θα υπάρχει θέμα. 

Έτσι είναι φιλαράκι.. Πετροψαρα μου ήθελες, δεν έβαλες τροφεους να ηρεμήσεις μια και καλή! ? ? ? 

 

Καλησπερα Σταθη και ευχαριστω για την την βοηθεια. Το ενιαίο νταμάρι το σκέφτηκα καποια στιγμη, αλλα φοβομουν μην ''επεκταθει'' το ζευγος τζουλις ακομα πιο πολυ προς τους Καλβους, αλλα για να το λες θα το εχω υποψην.

Τις γεννες σκεφτομουν και εγω  ή αλλιως  εχουν δεν εχουν ωριμασει οι Καλβοι να αφησω 1αρσ με 2 θυλ.

Εχω αρχισει πολυ σοβαρα να το σκεφτομαι  αυτο με τους τροφεους που λες, οσο το μελεταω για το μελλοντικο ''μεγαλο τανγκανυκα'' τοσο  αναρωτιεμαι μηπως ειναι πιο δυσκολο και  ταλαιπωρια  το ''κοινωνικο'' οσα λιτρα και να εχεις .

Αν το κανω με τροφεους παντως, να ξερεις οτι θα βρεις το ''μπελά'' σου απο εμενα και τις ερωτησεις μου :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης οτι μου ειπατε με τον @johnbaggios αρχισε να συμβαινει, τα 3 μικρα της πρωτης γεννας απομακρυνθηκαν απο τους ιδιους τους γονεις και πανε προς στο νταμαρι των Καλβων σιγα σιγα οι οποιοι ομως δεν τα πειραζουν (στα 1-1,5εκ μικρα δεν εχω δει επιθεση, σε αντιθεση με γοννους)

Link to comment
Share on other sites

Φιλος οσο δεν κινδυνευει κάποιος καλβος από το μπουλινγκ απ υπόλοιπα άστα ως έχει κ παρακολουθήσε τα. Αυτή είναι κ η ομορφιά της Αφρικής, το έντονο ταπεραμέντο,ο χαρακτηρας κ η συμπεριφορά του καθενός ψαριού ξεχωριστά! Ασε την φυση να κάνει το έργο της. Αστα να δεις τι θα γίνει μελλοντικά. Όσο λιγότερο τα σκαλιζεις τόσο καλυτερα γι αυτά. Φυσικά αν χειροτερευουν τα πραγματα κ πρεπει να επέμβεις κάνε αυτά που σου είπε ο Στάθης. 

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Φιλος οσο δεν κινδυνευει κάποιο από το μπουλινγκ απ υπόλοιπα άστα ως έχει κ παρακολουθήσε τα. Αυτή είναι κ η ομορφιά της Αφρικής, το έντονο ταπεραμέντο,ο χαρακτηρας κ η συμπεριφορά του καθενός ψαριού ξεχωριστά! Ασε την φυση να κάνει το έργο της. Αστα να δεις τι θα γίνει μελλοντικά. Όσο λιγότερο τα σκαλιζεις τόσο καλυτερα γι αυτά. Φυσικά αν χειροτερευουν τα πραγματα κ πρεπει να επέμβεις κάνε αυτά που σου είπε ο Στάθης. 

Γιαννη καλησπερα και καλη ανασταση, καποια επεμβαση θα πρεπει να γινει νομιζω  είτε στο ενα είτε στο αλλο ειδος γιατι αν συνεχισει τις γεννες με αυτους τους ρυθμους το ζευγος ρεγκανι  θα πρεπει ή να το γυρισω σε spieces και να στησω αλλο για τους Καλβους ή να δωσω τα ρεγκανι ετσι οπως ειναι (ζευγος και μικρα) και να βαλω καποιο αλλο ειδος ''πετρας''-''κοχυλι''.

Υ.Γ το θεμα σου με το ''500λ τανγκανυκα'' το ρουφηξα εντελως και εκει που το προσχεδιο μου ηταν ετοιμο και ολα καλα.....καποιος ''Διαβολάκος''(μη λεμε ονοματα)   μου εβαλε στο κεφαλι τον σπορο των Τροφεους

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στη Φωτο ειναι το ενα ρεγκανακι απο τα 2 της πρωτης γεννας (το πιο μεγαλο) που μαζι εχουν παει στα μουλωχτα στην ''αλλη'' πλευρά πλεον αλλα οχι ''επικυνδινη'' απο οτι βλεπω, το γιατι......διωγμος απο τους γονεις  μετα κυριως την 4η γεννα και σιγα σιγα ακολουθουν και τα ''δεύτερα''.....έπονται αλλαγές μυρίζομαι!

IMG_20200423_184832.thumb.jpg.db051c1673a5067d6fab6623ab80a160.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@adlib οχι αμεσα θελω να πιστευω, αλλα για εκει παει το πραγμα, προς το παρον εχω το νου μου στους Καλβους αν αρχισει η ''μαχη'' τοτε να μεινουν ζευγαρι ή 1αρσ-2θηλ για αρχη ....απο εκει και επειτα μου περναν αρκετα απο το μυαλο  π,χ για τους Καλβους να τους στησω ενα 120λ  και να αφησω τα τζουλις speices ή θα αρχίσω να βγάζω τις γέννες?....παρατηρω και αναλογως πρατω θα παει σιγουρα.

Υ.Γ Που να το φανταζομουν οτι θα γεννοβολουσαν τα τζουλις ετσι με τετοιους ''συγκατοικους'' και σε αυτα τα λιτρα?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

@adlib οχι αμεσα θελω να πιστευω, αλλα για εκει παει το πραγμα, προς το παρον εχω το νου μου στους Καλβους αν αρχισει η ''μαχη'' τοτε να μεινουν ζευγαρι ή 1αρσ-2θηλ για αρχη ....απο εκει και επειτα μου περναν αρκετα απο το μυαλο  π,χ για τους Καλβους να τους στησω ενα 120λ  και να αφησω τα τζουλις speices ή θα αρχίσω να βγάζω τις γέννες?....παρατηρω και αναλογως πρατω θα παει σιγουρα.

Υ.Γ Που να το φανταζομουν οτι θα γεννοβολουσαν τα τζουλις ετσι με τετοιους ''συγκατοικους'' και σε αυτα τα λιτρα?

 

Μην τα υποτιμας τα julis.Ειναι υπερπροστατευτικα και τα βαζουν με ολους!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δίας έγραψε:

Μην τα υποτιμας τα julis.Ειναι υπερπροστατευτικα και τα βαζουν με ολους!!!

Ετσι ακριβως ειναι τα ατιμα...!! Τρομεροι γονεις και οι δυο, ειδικα ο αρσενικος κερβερος ειναι με τους Καλβους.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

 ''παραξεψαρωσαν'' τα ρεγκανακια ή εχουν αγνοια κινδυνου.....

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη τη συμπληρωση ενος χρονου λειτουργειας του ενυδρειου, αυτο που εχω να πω ειναι οτι ειχαν δικιο  σε οτι μου ελεγαν για τις ''μικρές'' τανγκανυκες..... παρολο την αργη αναπτυξη και τα οχι  πολυ φανταχτερα χρωματα των ψαριων (οχι ολων), οι συμπεριφορες τους και ο χαρακτηρας τους είναι πραγματικά λες και βλεπεις Ντοκιμαντέρ, ειδικότερα απο οταν ξεκινησαν τις γεννες τα τζουλις.

Υ.Γ μια φωτο απο τους υπερπροστατευτικους γονείς για τον  @Δίας που τους ανεφερε προηγουμένωςIMG_20200429_195439.thumb.jpg.76132b77827bb7d9f4753c41e9ddea5e.jpg

 

 

 

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

 ''παραξεψαρωσαν'' τα ρεγκανακια ή εχουν αγνοια κινδυνου.....

 

Η δεν χωράνε τόσα που γίνανε! Χαχαχαχαχαχχαχαχα 

Τα άτιμα κουκλιά είναι! 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Η δεν χωράνε τόσα που γίνανε! Χαχαχαχαχαχχαχαχα 

Τα άτιμα κουκλιά είναι! 

 

Σταθη δεν φανταζεσαι τι εργο βλεπω, θα στα πω στη συναντηση αφου θα εισαι....θα εισαι ειπες, σωστα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σταθη δεν φανταζεσαι τι εργο βλεπω, θα στα πω στη συναντηση αφου θα εισαι....θα εισαι ειπες, σωστα ?

Φίλε τελείωσα πολύ αργά με κάτι δουλειές και δεν πρόλαβα. Ελπίζω στην επόμενη 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απο οτι φαινεται εφτασε σε οριακο σημειο το ενυδρειο μετα τις απανωτες γεννες του ζευγαριου (Τζουλις) παρόλες τις φιλοτιμες προσπαθειες των Καλβων για ελεγχο πληθυσμου,  και ετσι πρεπει να παρθουν αποφασεις.

Το πιο πιθανο σεναριο ειναι να στησω ενα 120λ. με 1μ. μηκος για να μπουν οι Καλβοι ωστε να μεινουν  ζευγαρακι ή 1αρσ.-2 θηλ. και στο  ''μεγαλο''  να παραμεινουν τα τζουλις με τα μικρα για οσο παει. Υπαρχουν και καποιες δευτερες σκεψεις αλλα νομιζω οτι πιο ορθολογικο ειναι αυτο, δηλαδη 2 ενυδρεια spieces.

Αν υπαρχει καποια αλλη προταση, πολυ ευχαριστως να την ακουσω!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Απο οτι φαινεται εφτασε σε οριακο σημειο το ενυδρειο μετα τις απανωτες γεννες του ζευγαριου (Τζουλις) παρόλες τις φιλοτιμες προσπαθειες των Καλβων για ελεγχο πληθυσμου,  και ετσι πρεπει να παρθουν αποφασεις.

Το πιο πιθανο σεναριο ειναι να στησω ενα 120λ. με 1μ. μηκος για να μπουν οι Καλβοι ωστε να μεινουν  ζευγαρακι ή 1αρσ.-2 θηλ. και στο  ''μεγαλο''  να παραμεινουν τα τζουλις με τα μικρα για οσο παει. Υπαρχουν και καποιες δευτερες σκεψεις αλλα νομιζω οτι πιο ορθολογικο ειναι αυτο, δηλαδη 2 ενυδρεια spieces.

Αν υπαρχει καποια αλλη προταση, πολυ ευχαριστως να την ακουσω!!!

Ένα 2μετρο ???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος adlib έγραψε:

Ένα 2μετρο ???

Εσυ κανεις πλακα  και γελας αλλα μη σου πω οτι ετσι θελει..... και να πω δεν το ειδα το ''εργο'' με τα ορνατους που ειχες. Σε γέννες,  παρα ειναι ευκολα τα τζουλι....αρχιζω να σκεφτομαι και plan b για αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που έπονται αλλαγες λιαν συντομως αποφασισα να κλεισω το παρων θεμα, αλλα πρωτα θα ηθελα να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα μελη που με βοηθησαν με τις αποψεις-απαντησεις-παρεμβασεις τους για να τα καταφερω οσο καλυτερα μπορουσα στην εισοδο μου στην Αφρικη-Τανγκανυκα,  ευχαριστω ιδιαιτερα τους @adlib & @johnbaggios που με ''ανεχθηκαν'' και πιο πολυ. Ελπιζω στο μελλον το εν λογο θεμα να βοηθησει καποιο νεο μελος που θα θελει να ασχοληθει με πετροψαρα της Τανγκανυκα.

Κλεινω με μια μινι παρουσιαση για το πως ετρεξε 1+ χρονο

Γενική κατηγορία ενυδρείου
 Αφρική -Τανγκανυκα

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120χ40χ50
Συνολικά Λίτρα:240
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: 1 ανουμπια
Ψάρια: 1 ζευγαρι julidochromis Regani ''kipili'' ( πλεον με πολλα μωρα) & 5 Altol. Calvus black ''white pearl''
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: γαλαζιο βινύλιο
Πέτρες: 40 κιλα ασβεστολιθικες πετρες
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: χαλαζιακη αμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): πλεον μια τ8 sera tropical sun 4100k
Διάρκεια φωτισμού: 7-8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:  eheim 2217 classic &  eheim 2426 experience
Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης & ανεμηστηρακια πανω σε ρυθμιστη θερμοκρασιας eliwell
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: ocean nutrition omnie cichlids flakes, brine shrimp flakes, tropical spirulina forte, κατεψυγμενη 1φ την εβδομαδα


Παράμετροι
pH:8.3
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-15
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25,5-26 χειμωνα, 27-27.5 καλοκαιρι

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 6-7 μέρες 25-30%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Prime & σε βαρελι με κυκλοφορητη
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:
 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Αν ξαναδοκιμαζα στο ιδιο ενυδρειο να βαλω 2 ειδη απο μικρες τανγκανυκες, τωρα που απεκτησα λιγη εμπειρια σιγουρα θα εβαζα με διαφορετικες περιοχικες  προτιμησεις, πιο ορθολογικο στη σκεψη, μου ερχεται ενα ειδος κοχυλοψαρου & ενα ειδος απο τα ''μικρα'' cyprichromis (οχι τα jumbo)....
 

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι βοήθησα όσο μπορούσα με μεγάλη μου χαρά και όρεξη! Ξέρω πόσο νοιάζεσαι για τα ψάρια σου και χαίρομαι που έπεσαν στα δικά σου χέρια. 

Πάμε για άλλα τώρα, έχοντας αποκτήσει αρκετή εμπειρία στην πορεία! ?

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Φιλαράκι βοήθησα όσο μπορούσα με μεγάλη μου χαρά και όρεξη! Ξέρω πόσο νοιάζεσαι για τα ψάρια σου και χαίρομαι που έπεσαν στα δικά σου χέρια. 

Πάμε για άλλα τώρα, έχοντας αποκτήσει αρκετή εμπειρία στην πορεία! ?

Τώρα ...μπορεί να κλειδώσει το θέμα!!!:bow::bigemo_harabe_net-117::bigemo_harabe_net-53:

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...