Jump to content

Γερναει ο μονομαχος;


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Καλησπέρα.

 

Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα. Αλλαγές νερού κάνεις? Πότε και πόσο? Εγώ θα έκανα μεγάλη αλλαγή της τάξης του 100%. Φίλτρο κτλ όλα καθαρά? Ο βυθός μου φαίνεται αρκετά βρώμικος.

Μετρήσεις ξαναπάρε οπωσδήποτε.

 αλλαζω μια φορα την βδομαδα  8 λιτρα στα 35 αν το αλλαξω σχεδον ολο αυτο που λενε με το μπολι; οτι θα χαθει η βιολογια;...  ο βυθος φαινεται ετσι γιατι εχει αλγη αυτο ειναι αλλο πονεμενο κομματι

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

ο πετ σοπας μου ειπε να το παω απο κει... λογικα θα το βαλει σε ποτηρακι παλι αλλα μου ειπε οτι θα του δωσει και ανοσοενυσχιτικο... δεν ξερω αν θα κανω καλα η ασχημα αλλα θεωρω οτι σε μενα εχει τελειωσει.. 

 

 

πριν 53 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

 αλλαζω μια φορα την βδομαδα  8 λιτρα στα 35 αν το αλλαξω σχεδον ολο αυτο που λενε με το μπολι; οτι θα χαθει η βιολογια;...  ο βυθος φαινεται ετσι γιατι εχει αλγη αυτο ειναι αλλο πονεμενο κομματι

 

πριν 53 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

 

Έγινε επεξεργασία - spithas
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος spithas έγραψε:

 αλλαζω μια φορα την βδομαδα  8 λιτρα στα 35 αν το αλλαξω σχεδον ολο αυτο που λενε με το μπολι; οτι θα χαθει η βιολογια;...  ο βυθος φαινεται ετσι γιατι εχει αλγη αυτο ειναι αλλο πονεμενο κομματι

Η ποσότητα που αλλάζεις είναι εντάξει αν και για μένα θα ήθελε λίγο παραπάνω. Το μπόλι είναι βακτήρια που βάζεις στο φίλτρο σου από άλλο, ήδη στρωμένο φίλτρο για να επιταχύνεις τον κύκλο του αζώτου. Καμία σχέση όμως με τις αλλαγές νερού.

Αν αλλάζεις νερό προετοιμάζοντας το μία μέρα πριν με αντιχλώριο δεν θα έχεις κανένα θέμα να αλλάξεις όλο το νερό. Η βιολογία θα επηρεαστεί λίγο μεν αλλά θα συνεχίσει να υπάρχει. Άποψη μου είναι ότι θα βοηθήσει αρκετά.

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι καλή ιδέα να το πας πίσω. Αν είναι να γίνει κάτι ας γίνει στα δικά σου χέρια και όχι κάποιου ξένου που όπως λες και εσύ να το βάλει στο ποτηράκι και να τον αποτελειώσει.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Η ποσότητα που αλλάζεις είναι εντάξει αν και για μένα θα ήθελε λίγο παραπάνω. Το μπόλι είναι βακτήρια που βάζεις στο φίλτρο σου από άλλο, ήδη στρωμένο φίλτρο για να επιταχύνεις τον κύκλο του αζώτου. Καμία σχέση όμως με τις αλλαγές νερού.

Αν αλλάζεις νερό προετοιμάζοντας το μία μέρα πριν με αντιχλώριο δεν θα έχεις κανένα θέμα να αλλάξεις όλο το νερό. Η βιολογία θα επηρεαστεί λίγο μεν αλλά θα συνεχίσει να υπάρχει. Άποψη μου είναι ότι θα βοηθήσει αρκετά.

οκ θα τον κρατησω τον μονομαχουλη μου και δεν θα το παω στο μαγαζι που τον πηρα  ειναι φιλος και ειπε να τον κρατησει  ο ιδιος εκει και αν προσπαθησει να του ενυσχισει το ανοσοποιητικο... του κανω θεραπεια τωρα αλλα μαλλον δεν ειναι και η σωστη για να μην αντιδρα... θα βαλω τωρα νερο για αλλαγη .... σχεδον ολοκληρωτικη και οντως ελπιζω να κανει καλο.. παντως οχι.. δεν νομιζω οτι ειμαι για ψαρακια και ενυδρεια αν αντιδραω ετσι, ουτε σε ανθρωπο....οντως με λυπει ομως

Link to comment
Share on other sites

μεχρι και... πως το λενε αυτο που κανει μπουρμπουληθρες στην επιφανεια του ανοιγω για λιγο... ξερω δεν θελει αναταραξη ο μονομαχος  αλλα λεω μηπως τον βοηθαει... για λιγο για μερικα λεπτα και το κλεινω... την εχω ψωνισει ελαφρως το ξερω...  κομμενα τα ενυδρεια για μενα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Η ποσότητα που αλλάζεις είναι εντάξει αν και για μένα θα ήθελε λίγο παραπάνω. Το μπόλι είναι βακτήρια που βάζεις στο φίλτρο σου από άλλο, ήδη στρωμένο φίλτρο για να επιταχύνεις τον κύκλο του αζώτου. Καμία σχέση όμως με τις αλλαγές νερού.

Αν αλλάζεις νερό προετοιμάζοντας το μία μέρα πριν με αντιχλώριο δεν θα έχεις κανένα θέμα να αλλάξεις όλο το νερό. Η βιολογία θα επηρεαστεί λίγο μεν αλλά θα συνεχίσει να υπάρχει. Άποψη μου είναι ότι θα βοηθήσει αρκετά.

 

Δεν θα έλεγα ότι είναι καλή ιδέα να το πας πίσω. Αν είναι να γίνει κάτι ας γίνει στα δικά σου χέρια και όχι κάποιου ξένου που όπως λες και εσύ να το βάλει στο ποτηράκι και να τον αποτελειώσει.

Λοιπον φιλε μου εβαλαμονομαχο σε μπολ...αδειασα οοολο το νερο,εβγαλα το υποστρωμα τελειως...γεμισα νερο,αντιχλωριο. Εβαλα κ βακτηρια blender κατι δεν θυμαμαι...λειτουργει το φιλτρο,θερνοστατης...περιμενω ν ανεβει η θερμοκρασια να ριξω το αλανι... ευχαριστω παιδια αμαχητι δεν θα παει

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να βγάλεις και το υπόστρωμα. Τέλος πάντων. 

 

Η αποχλωριοποίηση γίνεται άμεσα. Το θέμα είναι η θερμοκρασία. Την ρυθμίζεις στους 27. 

 Το υπόστρωμα άστο προς το παρόν. Αν το βάλεις κ αυτό θα σηκωθεί 100% αμμωνία αν και φαντάζομαι πως το ενυδρείο θα είναι ήδη ομίχλη. Αν έχεις prime για αντιχλώριο διπλή δόση. Αν έχεις και stress coat θα βοηθήσει.

Φυτά ή ξύλα βάλτα μέσα να υπάρχουν για κρυψώνες έστω και χωρίς υπόστρωμα. Αν έχεις και moss ακόμα καλύτερα. Τέλος, αν έχεις την ευκαιρία και βρεις αγόρασε μερικά φύλλα catappa. 

 

Από δω και πέρα το σταυρό μας όλοι να πάνε όλα καλά.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Δεν έπρεπε να βγάλεις και το υπόστρωμα. Τέλος πάντων. 

 

Η αποχλωριοποίηση γίνεται άμεσα. Το θέμα είναι η θερμοκρασία. Την ρυθμίζεις στους 27. 

 Το υπόστρωμα άστο προς το παρόν. Αν το βάλεις κ αυτό θα σηκωθεί 100% αμμωνία αν και φαντάζομαι πως το ενυδρείο θα είναι ήδη ομίχλη. Αν έχεις prime για αντιχλώριο διπλή δόση. Αν έχεις και stress coat θα βοηθήσει.

Φυτά ή ξύλα βάλτα μέσα να υπάρχουν για κρυψώνες έστω και χωρίς υπόστρωμα. Αν έχεις και moss ακόμα καλύτερα. Τέλος, αν έχεις την ευκαιρία και βρεις αγόρασε μερικά φύλλα catappa. 

 

Από δω και πέρα το σταυρό μας όλοι να πάνε όλα καλά.... 

και φυλλα καταπα εχω, και αντιχλωριο seachem χρησιμοποιω και βιταμινες θα ριξω...  ειπα να το βγαλω τελειως γιατι σκεφτηκα μηπως εκει καπου ειχα θεμα με βρωμιτσα γιατι εχω εξωτερικο φιλτρο... δεν νομιζω να καθαριζει με την ιδια δυναμη που εχουν τα εσωτερικα... εχω εναν βραψο μεσα με ανουμπια ναι το εβαλα για κρυψωνα σκεφτηκα και γω και το αφησα... οντως σηκωθηκε τρελη βρωμα απ το πατωμα... αλλα θελω να πιστευω οτι ισως γινει κατι.. επισης εβρασα αυγο και του δινω στο μπολ κροκο.. ψιλοτρωει αλλα το σωμα του ειναι μαζεμενο ρε παιδια...  στραβωμενο πως το λενε... γι αυτο ελεγα στην αρχη μηπως απλα εχει γερασει και τζαμπα το ταλαιπωρο το ερμο... δεν ξαναπαιρνω τιποτα :(((

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος spithas έγραψε:

και φυλλα καταπα εχω, και αντιχλωριο seachem χρησιμοποιω και βιταμινες θα ριξω...  ειπα να το βγαλω τελειως γιατι σκεφτηκα μηπως εκει καπου ειχα θεμα με βρωμιτσα γιατι εχω εξωτερικο φιλτρο... δεν νομιζω να καθαριζει με την ιδια δυναμη που εχουν τα εσωτερικα... εχω εναν βραψο μεσα με ανουμπια ναι το εβαλα για κρυψωνα σκεφτηκα και γω και το αφησα... οντως σηκωθηκε τρελη βρωμα απ το πατωμα... αλλα θελω να πιστευω οτι ισως γινει κατι.. επισης εβρασα αυγο και του δινω στο μπολ κροκο.. ψιλοτρωει αλλα το σωμα του ειναι μαζεμενο ρε παιδια...  στραβωμενο πως το λενε... γι αυτο ελεγα στην αρχη μηπως απλα εχει γερασει και τζαμπα το ταλαιπωρο το ερμο... δεν ξαναπαιρνω τιποτα :(((

;

1556814658989-547092552.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος spithas έγραψε:

;

1556814658989-547092552.jpg

ετσι ειναι μονο το κεφαλι ειναι ορθιο και ολο το υπολοιπο σωμα πλαγιασμενο.. τελος δεν μπορω να κανω κατι αλλο.. σορρυ για το πρηξιμο παιδια ειλικρινα  ξερω οτι το παρατραβηξα  αλλα εχω φαει σοκ   οταν τα παιρνεις δεν εχεις ιδεα τι σε περιμενει

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι (ξέρω, μια κουβέντα είναι)

Έκανες ό,τι μπορούσες .. δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις για να τον βοηθήσεις..;

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι ο μοννομαχος σου;....  και το ενυδρειο σου απο κατω;.... πωωωω  πανεμορφο μπραβο σου ουτε στο μισο δεν ηταν το δικο μου... :( ναι οκ  εδω χανουμε ανθρωπους μπλα μπλα μπλα στο ερμο το ζωντανο θα κολλησουμε;... οχι δεν μπορω και δεν θελω στα τυφλα ν αρχισω να δινω οτι βιταμινες υπαρχουν... φαρμακα, αντιβιωσεις... δεν.. απλα δεν.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,αν όντως γέρασε δεν μπορείς να κάνεις κάτι, ό,τι και να δώσεις δεν έχει νόημα νομίζω.. σκέφτηκα και κάτι άλλο.. υπάρχει περίπτωση για κάποιο λόγο το ψάρι να σταμάτησε να τρώει και γι'αυτό έχει γίνει έτσι; Από την πείνα εννοώ.. 

Link to comment
Share on other sites

μπα οχι τραβηξα βιντεακι αλλα δεν μ αφηνει να το ανεβασω...  μερικες φορες κανει προσπαθεια να σηκωθει και δεν μπορει... κολυμπαει βεβαια αλλα ειναι ακανονιστο το κολυμπι του, κανει περιεργειες στροφες... το σωμα του γενικα εχει κυρτωσει οπως καθεται κατω... του εριξα μια ταμπλετα βυθου αλλα τον αφηνει αδιαφορο... απ το φαι αποκλειεται κατι αλλο ειναι... ειτε οντως γεραματα γιατι συνεχεια ειναι κατω και ξαπλωμενο.... η.... απο αλλα ατομα που μιλησα παντως απο βακτηρια, μικροβια... τα ψαρια τους πεθαιναν τσακ μπαμ... εμενα γιατι μου βγαζει ετσι την ψυχη ;.... μαζι με την δικη του..., δεν ξερω αν υποφερει αν δεν μπορει ν αναπνευσει δεν εχω ιδεα ηταν το πρωτο μου.. και δεν νομιζω να υπαρξει δευτερο απαππα

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μ άμα το αγαπάς το χόμπι μην τα παρατάς... άμα ήταν να τα παρατάμε οταν χαναμε ενα ψαρι ενυδρειο δεν θα υπηρχε .....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Geo087 έγραψε:

Όχι φίλε μ άμα το αγαπάς το χόμπι μην τα παρατάς... άμα ήταν να τα παρατάμε οταν χαναμε ενα ψαρι ενυδρειο δεν θα υπηρχε .....

κοιτα ειναι το πρωτο που εχω και μου πεφτει λιγο βαρυ...  πως εχω τον σκυλο μου....;; καπως ετσι βλεπω και την ψαρουκλα μου την ερμη... τα ενυδρεια ειναι μαγεια αλλα δεν κανουμε ολοι για το χομπυ.. δεν ειναι κακο να το παραδεχομαστε.. 

Link to comment
Share on other sites

Ολοι που τα αγαπάμε κάνουμε καλος η κακός μην συγκρίνεις έναν σκύλο  με ένα ψάρι τις τελευταίες 3 εβδομάδες έχασα έξι ψάρια στεναχωρήθηκα όπως ειναι λογικο αλλα αμα πεθανει ο σκυλος μ θα πεθανει και ενα κομματι μ μαζι του δεν ειναι το ίδιο ψαρια έχουμε χάσει όλοι και όχι μονο ενα....

Link to comment
Share on other sites

Και αν όντως γέρασε και πεθαίνει ?γιατι να πάρεις το βάρος επάνω  σου ισα ισα του έδωσες μια καλή ζωή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Και αν όντως γέρασε και πεθαίνει ?γιατι να πάρεις το βάρος επάνω  σου ισα ισα του έδωσες μια καλή ζωή 

.. ενταξει τι να πω ναι ... ειμαι υπερβολικη το ξερω.. ευχαριστω πολυ ρε παιδια ειλικρινα ειστε ολοι ευγενικοτατοι 

Link to comment
Share on other sites

Oταν χανουμε ενα κατοικιδιο ειτε σκυλος ειτε γατα ειτε στν περιπτωση σ ψαρακι λεμε οκ τα παραταω δν ξανα παιρνω και δν ξανα ασχολουμαι κλπ κλπ...Γτ δενομαστε και δν χωραει το μυαλο μας τν απωλεια...Σκεψου ομως οτι εκανες οτι μπορουσες κατα πασα πιθανοτητα το εσωσες απο ενα ποτηρι νερο κ μπορει να ηρθε το πληρωμα του χρονου...Οπτ προετοιμασε ενα καινουργιο σπιτι οσο καλυτερα μπορεις και δωσε τν ευκαιρια σε ενα ακομα ψαρακι να ζησει οσο το δυνατον μια καλη ζωη...KEEP GOING

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ρε παιδια αν εχετε δει τετοια αρρωστια πειτε μου οι πιο εμπειροι...εχει παραλυσει η ουρα του απ την μεση μεχρι την ουρα ειναι κολλημενο κατω ,σερνεται ...μονο το κεφαλι σηκωνει...ε αντε να τελειωσει πια 

Link to comment
Share on other sites

Παράσιτα πρέπει να έχει λογικά......    

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Geo087 έγραψε:

Παράσιτα πρέπει να έχει λογικά......    

του εκανα θεραπεια με αντιπαρασιτικο στην αρχη... δεν εγινε καμμια αλλαγη ισα ισα μπορω να πω οτι επεσε περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι σου θα φύγει. Μακάρι να έβγαινα ψεύτης... Άλλα φεύγουν μια κι έξω (πχ. κοιμάσαι το βράδυ και το πρωί τα βρίσκεις νεκρά)

και άλλα ταλαιπωρούνται για μέρες. Το ίδιο δεν συμβαίνει και με τους ανθρώπους;

Όλα κάνουν τον κύκλο τους. Έτσι είναι η ζωή. Τα πάντα. Φυτά, ζώα, άνθρωποι. Παντού. Σε γη, νερό, αέρα. Όλα γεννιούνται, αναπτύσσονται, γερνούν, πεθαίνουν. Κι όταν κλείνει ένας κύκλος, ανοίγει ένας νέος. Και η ζωή συνεχίζεται...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ πως τώρα που τον βλέπω καλύτερα φαίνεται στα τελευταία του και η κατάσταση φαίνεται μη αναστρέψιμη. Δυστυχώς είναι όπως τα είπε ο @Φρου Φρου.

Όλα είναι κύκλος. Μακάρι να προσπαθούσα να απαριθμήσω τα ψάρια που έχω τυραννήσει ώστε να μπορέσω τώρα να πω, κ αυτό χωρίς απόλυτη σιγουριά, ότι τα ψάρια που έχω είναι καλά στην υγεία τους και ευτυχισμένα. Τουλάχιστον όμως το πιστεύω και παλεύω να το πετύχω. 

Να σκέφτεσαι πάντως πως τουλάχιστον στην περίπτωση των μονομάχων το δικό μας "σπίτι" είναι ΠΑΝΤΑ καλύτερο από τα ποτηράκια. Ειλικρινά θα στο πω πως κάθε φορά που τους βλέπω στα ποτηράκια στεναχωριέμαι γιατί ξέρω πως αν στο δικό μου ενυδρείο είναι χαρούμενοι 7/10 εκεί είναι χαρούμενοι 1/10.  Όχι ότι θέλω να ξεχωρίσω τα ψάρια από τα υπόλοιπα κατοικίδια αλλά φαντάσου μόνο να είχες σκύλο 10-15 χρόνια και να έπρεπε να του κάνεις ευθανασία...

 

Εγω πιστεύω  πως είναι ευκαιρία τώρα να κάνεις μια ωραία αναδιακόσμηση του ενυδρείου. Άστο μια βδομάδα να επανέλθει και μετά πήγαινε και σώσε ένα μονομάχο από το ποτηράκι και να είσαι σίγουρη πως θα σε ανταμείψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...