Jump to content

Σποροι για γρασιδι


Recommended Posts

Για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω θέματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα θεματα αυτα τα εχω διαβασει.

Απλα δεν γνωριζω τι να αγορασω.

Λενε οτι το Glossostigma φτανει και 10 ποντους .. το ρυθμιζουμε με τριμαρισμα;

Υπαρχει καποιο κοντρο γρασιδακι; 

Γνωριζετε το ονομα του κοντου glossostigma? 

Έγινε επεξεργασία - kostas mpele
Link to comment
Share on other sites

Τα γρασίδια ψηλώνουν σε ελλειπή φωτισμό. Αντίθετα αν έχει καλό φως πετάει δρομείς και εξαπλώνεται κατα μήκος. Πιο μικρό από glosso φαντάζομαι εννοείς το cuba (hemianthus callitrichoides). Αν σε ενδιαφέρουν τα γρασίδια κοίταξε και το micranthemum monte carlo για λίγο χαμηλότερες απαιτήσεις απ'ότι το cuba. (όλα τα παραπάνω μόνο με co2). 

Το πιο εύκολο γρασίδι για μένα είναι το marsilea hirsuta που το έχω μεγαλώσει σε ενυδρείο χωρίς διοξείδιο και μέτριο φωτισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το παρακάτω για ένα 10αρι που ειχα ξεχασει ότι είχα και θα φιλοξενήσει γαριδούλες. Δεν είμαι δυστυχώς σε θέση να σου πω αν είναι καλό γιατί δεν το έχω δουλέψει και δεν βρήκα κάπου πόσα lumen/kelvin είναι.

SUNSUN AD-150 φωτιστικό LED 5W

Δες εδώ ένα άρθρο που αναφέρει τις προυποθέσεις που πρέπει να έχει ένα φωτιστικό μήπως σε βοηθήσει.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2019 at 7:54 ΜΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

Παρήγγειλα το παρακάτω για ένα 10αρι που ειχα ξεχασει ότι είχα και θα φιλοξενήσει γαριδούλες. Δεν είμαι δυστυχώς σε θέση να σου πω αν είναι καλό γιατί δεν το έχω δουλέψει και δεν βρήκα κάπου πόσα lumen/kelvin είναι.

SUNSUN AD-150 φωτιστικό LED 5W

Δες εδώ ένα άρθρο που αναφέρει τις προυποθέσεις που πρέπει να έχει ένα φωτιστικό μήπως σε βοηθήσει.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/56782-o-φωτισμός-του-φυτεμένου-ενυδρείου/

Εγω απ οτι ειδα εχω 0,3W στο λιτρο ... 

Ιδιο στιλ λαμπας με αυτη που πηρες εχω και γω για γαριδες αλλα και φυτεμενο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...