Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρων με 10 γκαπυ τα οποία μπήκαν χθες ..και δείχνουν πολύ καλά .ειναι το πρώτο μου ενυδρείο οπότε όσο μπορείτε δώστε μου πληροφορίες..έχω και δύο κερατοφυλλα μέσα πάνω στα οποία σήμερα εμφανίστηκαν κάποια άσπρα σωματίδια τα οποία δεν ξέρω τι είναι .υπόψη υπάρχουν και δύο ξύλα μέσα στα οποία υπάρχει λευκή άλγη σαν υμένας που διάβασα στο φόρουμ ότι είναι φυσικό και ακίνδυνο ..αυτό όμως πάνω στα φυτά? Επίσης βλέπω τα κλαριά τους έχουν μια κλίση προς τα κατω

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι σκόνη; μήπως κινείται, είναι κάτι ζωντανό;

Link to comment
Share on other sites

Κινείται.αλλα νομίζω από την ροή του νερού ..δεν ξέρω τι είναι έγραψα σκόνη γιατί δεν ξέρω και πως να το περιγράψω .τι θα μπορούσε να είναι ??

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ή είναι λίγο μεγαλύτερα από κόκκο σκόνης;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποια είναι.λιγο.μεγαλυτερα ..και κάποια δεν μοιάζουν.με κόκκο αλλά είναι λίγο πιο μακρόστενα ..είναι κάτι επικίνδυνο?επίσης τα γκαπακια τρώνε όλη την ώρα πάνω από το ξύλο και τον βυθό κάποια κομμάτια που αποκολλήθηκαν από τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θεμα έχουμε, μάλλον κωπήποδα είναι τα τρώνε τα ψάρια.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ερώτηση έκανα κι εγώ χτες, δεν είχα ιδέα, ΑΝ όντως είναι κωπήποδα (θα σου το σιγουρέψουν οι γνώστες αυτό) δεν κάνεις κάτι τα εξαφανίζουν τα ψάρια λογικά...

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρωμια πρεπει να ειναι. Και το δικο μου κερατοφυλλο πιανει μιας και οπως περναει το νερο κραταει που πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβος βρωμια :)... Ειναι σωματιδια (κομματακια) απο βλεννώδες βίο μεμβράνη , που δημιουργειται στο ξυλο.

Το κερατοφυλο μπορεις απλα να ξεπλενεις με νερο, για να φυγει "βρωμια"

Link to comment
Share on other sites

Είναι γενικά επικίνδυνο? Θα φύγει από μόνο του αν το αφήσω ? Το ξέπλυμα το φυτό μια φορά αλλά ακόμα έχει ..και μαζί με αυτό εχεινκαι κάποιους καφέ κόκκους.θπαρψει περίπτωση να είναι τροφή? γιατί μοιάζει με αυτή που βάζω 

155834945112854808063747868405.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαζευει τα παντα πανω του αυτο το φυτο. Οταν ριχνεις τροφη, κλεισε το φιλτρο, μετα (που θα φανε τα ψαρια) ξανα ανοιγεις.

Ασπρη σκονη θα φυγει,οταν θα στρωσει καλα το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν μου φενεται υγιές για κάποιο.λογο .πως σου φενεται ? Μόνο τα φύλλα που κατάφεραν να πάνε ψηλά είναι ζωντανά και πράσινα 

15584226890005935562383425820474.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα χωρις φανατισμο.

 

πριν 21 ώρες, το μέλος Βασίλης Παππάς έγραψε:

Μόνο τα φύλλα που κατάφεραν να πάνε ψηλά είναι ζωντανά και πράσινα 

Μαλλον ο φωτισμος φταιει (απο λαμπες τι εχεις;)  και.... το φυτο προσαρμοζεται στις συνθηκες του ενυδρειου σου.

Ψαρια εβαλες ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω λάμπα t8 ροζ για Φυτά  μεσα υπάρχουν 3 Μόλλυ 10 γκαπυ τα οποία σήμερα μόλις είδα να γίνονται 20 διότι γέννησαν 2, cory albino και 2 αλγοφαγα που δεν θυμάμαι την ονομασία αυτή τι στιγμή ..η φωτό περίοδος ήταν λίγο άστατη σήμερα πήρα χρονοδιακόπτη ώστε να ρυθμιστεί..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...