Jump to content

Στησιμο ενυδρειου


Recommended Posts

Οπως καταλαβαινετε ειμαι καινουργιος αγορα σημερα το ενυδρειο το επλυνα με νερο εβαλα νερο απο βρυση εριξα την σωστη αναλογια αντιχλωριου και εριξα βακτηρια μεσα στο φιλτρο μου στον ανθρακο και στο σφουγγαρακι και περιμενω να περασουν οι μερες στις 2 μερες θα βαλω μεσα τον μονομαχο μου και μετα απο μια εβδομαδα θα βαλω και αλλα ψαρακια

Θα ηθελα να ρωτησω για τα βακτηρια μου εδωσαν ενα μικρο μπουκαλακι που μου ειπαν οτι ειναι το αρχικο αυτο μου ειπαν οτι σε μια εβδομαδα πρεπει να το εχω ριξει ολο...αυτο πρεπει να το ριχνω παλι μεσα στο φιλτρο η μπορω να το ριξω απευθειας μεσα στο νερο

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες νικο!! τα βακτηρια απο μονα τους δεν κανουν δουλεια... δεν ειμαι και η πιο ειδικη για το στρωσιμο του ενυδρειου,  αλλα σιγουρα πρεπει να ριξεις τροφη για τα βακτηρια... απ αυτη που θα ταιζεις τον μονομαχο αλλιως απο μονα τα  βακτηρια δεν κανουν τιποτα και τζαμπα θα πανε...  για να μην λερωσεις το ενυδρειο βαλε λιγη ελαχιστη τροφη σ ενα διχτακι,  σε λιγο τουλι κατι ... εγω εβαζα τροφη σε τουλι για να μην την σκορπαω στο ενυδρειο... και ανα 3-4 μερες την αλλαζεις...  θα σου πουνε και εμπειροτεροι

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου;...  ο μονομαχος αν δεν ειναι τεραστιο το ενυδρειο πανω απο 100 λιτρα αλλο ψαρι δεν σηκωνει...  επισης  θελει θερμοστατη ο μονομαχος θελει ζεστο νερο γιατι ειναι τροπικος οποτε θελει μια θερμοκρασια απο 24-28 πανω κατω.. τωρα που καλοκαιριαζει  λογικα ο θερμοστατης σταματαει να λειτουργει... τι λιτρα ειναι το ενυδρειο και τι ψαρια θελεις να συνδιασεις;... 

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

 

Κανόνας 1ος: Δεν ακούς τι σου λένε οι πετσοπάδες ή τέλος πάντων τον συγκεκριμένο. 

Το ενυδρείο δυστυχώς δεν μπορεί να φιλοξενήσει ψάρι αν πρώτα δεν έχουν γίνει κάποιες διαδικασίες ώστε να μπορέσει με ασφάλεια το νερό να καταστεί κατάλληλο για ενυδρειακή ζωή. Διάβασε το παρακάτω άρθρο για να μάθεις περισσότερα για τον κύκλο του αζώτου, ή στρώσιμο με απλά λόγια, και μετά κάνε μου τη χάρη και ρώτησε τον υπάλληλο που σε εξυπηρέτησε αν ότι διάβασες θα μπορέσει να επιτευχθεί στις λιγοστές μέρες που σου πρότεινε για να βάλεις τον μονομάχο. 

Αν βάλεις τον μονομάχο σου τώρα δεν θα επιβιώσει όπως και τα υπόλοιπα ψαράκια γι αυτό πάρε τον χρόνο σου και διάβασε τις υποενότητες στην παρακάτω κατηγορία:

Αν θέλεις δώσε μας και μερικές παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο. Λίτρα,εξοπλισμός κτλ και γενικά μια φωτογραφία :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 33 λίτρα και έχει μόνο ένα φίλτρο το οποίο το έχω να δουλεύει ώστε να μην είναι στάσιμο το νερό και να ανανεώνεται κατά κάποιον τρόπο. Έχω ελέγξει όλα τα άρθρα σας σχεδόν και από ότι είδα από αυτά που μου στείλατε έχω ακολουθήσει τον τρόπο με τα βακτήρια ο οποίος λέει για αντιχλωριο μετά βακτήρια και τροφή για ψάρια και μετά προσθέτω σιγά σιγά τα ψάρια που θα βάλω συνολικά στο ενυδρείο 

Έγινε επεξεργασία - nikos sarris
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

:welcome:

 

Κανόνας 1ος: Δεν ακούς τι σου λένε οι πετσοπάδες ή τέλος πάντων τον συγκεκριμένο. 

Το ενυδρείο δυστυχώς δεν μπορεί να φιλοξενήσει ψάρι αν πρώτα δεν έχουν γίνει κάποιες διαδικασίες ώστε να μπορέσει με ασφάλεια το νερό να καταστεί κατάλληλο για ενυδρειακή ζωή. Διάβασε το παρακάτω άρθρο για να μάθεις περισσότερα για τον κύκλο του αζώτου, ή στρώσιμο με απλά λόγια, και μετά κάνε μου τη χάρη και ρώτησε τον υπάλληλο που σε εξυπηρέτησε αν ότι διάβασες θα μπορέσει να επιτευχθεί στις λιγοστές μέρες που σου πρότεινε για να βάλεις τον μονομάχο. 

Αν βάλεις τον μονομάχο σου τώρα δεν θα επιβιώσει όπως και τα υπόλοιπα ψαράκια γι αυτό πάρε τον χρόνο σου και διάβασε τις υποενότητες στην παρακάτω κατηγορία:

Αν θέλεις δώσε μας και μερικές παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο. Λίτρα,εξοπλισμός κτλ και γενικά μια φωτογραφία :)

Το ενυδρείο είναι 33 λίτρα και έχει μόνο ένα φίλτρο το οποίο το έχω να δουλεύει ώστε να μην είναι στάσιμο το νερό και να ανανεώνεται κατά κάποιον τρόπο. Έχω ελέγξει όλα τα άρθρα σας σχεδόν και από ότι είδα από αυτά που μου στείλατε έχω ακολουθήσει τον τρόπο με τα βακτήρια ο οποίος λέει για αντιχλωριο μετά βακτήρια και τροφή για ψάρια και μετά προσθέτω σιγά σιγά τα ψάρια που θα βάλω συνολικά στο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στην παρέα μας. Το σιγά σιγά που λες είναι πολύ σχετικό και θα το δεις με τις μετρήσεις (νιτρικών όπως θα διάβασες στα άρθρα που σου παρέθεσαν τα παιδιά-ύστερα από μηδενισμό

αμμωνίας και νιτρωδών) κάτι όμως το οποίο σε 2 μέρες ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να γίνει. 

Επίσης, ψαράκι μπορείς να προσθέσεις, ψαράκια όχι. Τα λίτρα σου είναι ό,τι πρέπει για έναν Μονομάχο μόνο και ίσως καμιά γαριδούλα μαζί αλλά αφού στρώσει καλά. Σίγουρα όχι για περισσότερους οργανισμούς. Τι άλλο ήθελες να βάλεις με τον Μονομάχο;

Ακολουθώντας τις οδηγίες των βακτηρίων θα μπορούσες με σχετική "ασφάλεια" να προσθέσεις το ψάρι σχετικά γρήγορα (ακολούθησε πιστά τις οδηγίες του σκευάσματος) αλλά σίγουρα το φίλτρο δεν έχει στρώσει και θέλει προσοχή στο τάϊσμα και παρατήρηση με συχνές μετρήσεις (με υγρά τεστ νερού).

Τα βακτήρια τα ρίχνεις απευθείας στο νερό και όχι στο φίλτρο. Άνθρακα δε χρειάζεσαι, αφαίρεσέ τον και πρόσθεσε στη θέση του βιολογικό υλικό.

Καλή αρχή!!

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Γαριδαδικο  ή ζευγαρακι Carinotetraodon travancoricus(Dwarf Puffer) ή μικρο κοπαδακι (8-9) boraras brigittae.....

...ή οπως ειπε ο @ataktoulis- μονομαχο - καλη επιλογη.

Το πρωτο βημα, ομως - στρωσιμο! Καλη αρχη!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που θα συνδυάσω είναι γκαπι και κάτι άλλα που καθαρίσουν την γυάλα και το χαλίκι και θα δοκιμάσω να το βαλω και μονομαχινα αλλά σε περίπτωση που γίνει μακελειό θα τους χωρίσω είναι 2η μέρα σήμερα και έβαλα τον μονομάχο μέσα γιατί δεν μπορούσα να τον έχω άλλο στην γυάλα γιατί ήταν πολύ μικρή τα βακτήρια έχουν αντοχή(μου το είπε συγγενής βιολόγος) οπότε δεν έχουν πεθάνει και αν δεν εκβάλλει το ψάρι αμμωνία τα βακτήρια δεν τρώνε οπότε χωρίς ψάρι δεν ξεκινάει η διαδικασία. Το μπουκαλάκι με τα βακτήρια έλεγε ότι εξουδετερωνει και την αμμωνία και τον άλλο νιτρωδες υγρό που είναι το δικά για το ψάρι οπότε είναι κομπλέ σε 2-3 μέρες θα βάλω κιαλα ψάρια για να μην κατακτήσει όλο το ενυδρείο ο μονομαχος 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το πας για ψαρόσουπα και είναι κρίμα για τα ψαράκια. Αφού έβαλες τον μονομάχο τώρα σε άστρωτο ενυδρείο τουλάχιστον φρόντισε να του κάνεις συχνές αλλαγές νερού πάντα με αντιχλώριο και το νερό που θα του αλλάζεις βάλτο σε έναν κουβά για χρήση αποκλειστικά για τις αλλαγές (όχι σε κουβά που βάζουμε ρούχα κτλ), ανακάτεψε το λίγο και άστο κάποιες ώρες να πιάσει θερμοκρασία και κάνε την αλλαγή. Το στρώσιμο με ψάρι είναι μια επιλογή αλλά πρώτον να ξέρεις πως ο μονομάχος σου θα εκτεθεί στην αμμωνία και στα νιτρώδη που και τα δύο είναι τοξικά με όποια συνέπεια και δεύτερον υπάρχει και η πιο ασφαλή επιλογή της τροφής που έχει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς όμως ψάρι. 

Σε παρακαλώ μόνο, μην βάλεις άλλο ψάρι, άσε λίγο το ενυδρείο να στρώσει και μετά βλέπουμε τι άλλο μπορείς να βάλεις. :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nikos sarris έγραψε:

Τα ψάρια που θα συνδυάσω είναι γκαπι και κάτι άλλα που καθαρίσουν την γυάλα και το χαλίκι και θα δοκιμάσω να το βαλω και μονομαχινα αλλά σε περίπτωση που γίνει μακελειό θα τους χωρίσω είναι 2η μέρα σήμερα και έβαλα τον μονομάχο μέσα γιατί δεν μπορούσα να τον έχω άλλο στην γυάλα γιατί ήταν πολύ μικρή τα βακτήρια έχουν αντοχή(μου το είπε συγγενής βιολόγος) οπότε δεν έχουν πεθάνει και αν δεν εκβάλλει το ψάρι αμμωνία τα βακτήρια δεν τρώνε οπότε χωρίς ψάρι δεν ξεκινάει η διαδικασία. Το μπουκαλάκι με τα βακτήρια έλεγε ότι εξουδετερωνει και την αμμωνία και τον άλλο νιτρωδες υγρό που είναι το δικά για το ψάρι οπότε είναι κομπλέ σε 2-3 μέρες θα βάλω κιαλα ψάρια για να μην κατακτήσει όλο το ενυδρείο ο μονομαχος 

Εννοείς Γλύφτες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Φίλε μου το πας για ψαρόσουπα και είναι κρίμα για τα ψαράκια. Αφού έβαλες τον μονομάχο τώρα σε άστρωτο ενυδρείο τουλάχιστον φρόντισε να του κάνεις συχνές αλλαγές νερού πάντα με αντιχλώριο και το νερό που θα του αλλάζεις βάλτο σε έναν κουβά για χρήση αποκλειστικά για τις αλλαγές (όχι σε κουβά που βάζουμε ρούχα κτλ), ανακάτεψε το λίγο και άστο κάποιες ώρες να πιάσει θερμοκρασία και κάνε την αλλαγή. Το στρώσιμο με ψάρι είναι μια επιλογή αλλά πρώτον να ξέρεις πως ο μονομάχος σου θα εκτεθεί στην αμμωνία και στα νιτρώδη που και τα δύο είναι τοξικά με όποια συνέπεια και δεύτερον υπάρχει και η πιο ασφαλή επιλογή της τροφής που έχει ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς όμως ψάρι. 

Σε παρακαλώ μόνο, μην βάλεις άλλο ψάρι, άσε λίγο το ενυδρείο να στρώσει και μετά βλέπουμε τι άλλο μπορείς να βάλεις. :(

περιπου ποσες μερες θα παρει για να στρωσει το ενυδρειο και να βαλω μεσα κι αλλα ψαρια.Αν του αλλαζω 1 φορα την εβδομαδα το 1/3 θα ειναι νταξει;Δεν μπορω να τον βαλω αλλου γιατι στην γυαλα ειναι χειροτερα τουλαχιστον στο ενυδρειο εχει το φιλτρο και περισσοτερο χωρο και στο νερο εχω βαλει βακτηρια πριν βαλω τον μονομαχο

Έγινε επεξεργασία - nikos sarris
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι  θα πρεπει να κανεις καθημερινες αλλαγες νερου εφοσον δεν ηθελες να περιμενεις...  η εστω ανα δυο μερες για κανενα μηνα... 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @nikos sarris, καλα λεει ο φιλος σου ο βιολογος - βακτηρια θελουν τροφη. Αλλα!.... Τα 30λ σου δεν  "σηκώνουν" αλλα ψαρια ,εκτος μονομαχο, ειδικα στο στρωσιμο ενυδρειου.

Αν θελεις, διαβασε εδω -

Μην βαζεις αλλα ψαρακια ακομα. Θελει πολυ προσοχη στο ταισμα. Και κανε αλλαγη νερου 30% τουλαχιστον καθε 4- 5 ημερες.

Καλυτερη λυση ειναι να παρεις υγρα τεστ νερου (API, Sera, Salifert) , για να ξερεις που βρισκεσαι...

 

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι δεν μπορω να βαλω ακομα αλλα ψαρια και γιαυτο θα περιμενω 10 μερες περιπου ωστε να δημιουργηθουν τα πρωτα βακτηρια για την αμμωνια και μετα θα βαλω αλλα ψαρακια και παλι με πολυ προσοχη υστερα θελει αλλες 10-15 μερες για την δημιουργια τον δευτερων βακτηριων για τα νητρωδη αλατα που και αυτα αυξανονται σταδιακα αλλα τα βακτηρια αυτα ηταν ηδη μεσα εφοσον τα εριξα και αφησα το φιλτρο να δουλεψει για 48 ωρες και εφοσον δεν μπορουσα να εχω τον μονομαχο αλλο στη γυαλα τον εριξα πιο μπροστα και τον ταισα οποτε τα βακτηρια που μεχρι και την δευτερη μερα εριχνα δεν πεθαναν και εφαγαν κανονικα απλα περιμενω να στροθει καλυτερα το νερο για να μπορεσει να φιλοξενησει λιγα ψαρακια ακομα σε καμια 10 με 15 μερες δηλαδη μεχρι τοτε λεω να κανω 2 αλλαγες το 1/3 για την καλυτερη υγεια του μονομαχου για να μην υπαρχει κινδυνος,διαβασα επισης το αρθρο που μου εστειλες @natateo και ηδα αλλον ενα αρχαριο ο οποιος ιεχε τα ιδια βακτηρια νομιζω με το ιδιο ψαρι και η συσκευασια λεει να προστεθει το πρωτο ψαρι στης 2 μερες εγω θα το εβαζα σε 10 αλλα δεν μπορουσα να τον εχω αλλο σε γυαλα

Έγινε επεξεργασία - nikos sarris
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον υπαρχουν τα βακτηρια και το φιλτρο δουλευει στο φουλ 3 μερες τωρα τι εχω να περιμενω αφου ψαρια θα βαλω πολυ σταδιακα και θα προλαβουν να δημιουργηθουν ακομα και να μην επαρκουν αυτα που εχω ριξει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος nikos sarris έγραψε:

Εφοσον υπαρχουν τα βακτηρια και το φιλτρο δουλευει στο φουλ 3 μερες τωρα τι εχω να περιμενω αφου ψαρια θα βαλω πολυ σταδιακα και θα προλαβουν να δημιουργηθουν ακομα και να μην επαρκουν αυτα που εχω ριξει 

Τα παιδιά δεν λένε μόνο για τα βακτήρια που πρέπει να δημιουργηθούν λένε και για τον κυκλο του αζώτου....

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Τα παιδιά δεν λένε μόνο για τα βακτήρια που πρέπει να δημιουργηθούν λένε και για τον κυκλο του αζώτου....

οταν δημιουργηθουν τα βακτηρια δεν εχει ολοκληρωθει και ο κυκλος;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος nikos sarris έγραψε:

οταν δημιουργηθουν τα βακτηρια δεν εχει ολοκληρωθει και ο κυκλος;

 

με αυτο σκεπτικο φιλε μου μολις ριξεις βακτηρια θα ηταν ετοιμο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος nikos sarris έγραψε:

οταν δημιουργηθουν τα βακτηρια δεν εχει ολοκληρωθει και ο κυκλος;

 

Τα βακτηρια,που πηρες ειναι σε αδρανη μορφη.... Πρεπει να "ξυπνήσουν" και να αρχιζουν να αναπτυσσονται. Θελουν χρονο.

Το σκευασμα χαλαει (βακτηρια εχουν αντοχη μεχρι ενα σημειο). Μιση ωρα στον ηλιο (το καλοκαιρι ) και τελος....Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, αν το σκευασμα, που πηρες ειναι "ζωντανο"....

Πριν να βαλεις και αλλα ψαρια (που βλεπω , οτι πηρες αποφαση), κανε τεστ νερου(πριν την αλλαγη) για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Το θεωρω απαραιτητο,για να καταλαβεις τι γινεται με το στρωσιμο και αν επιασε. Οταν λεω- τεστ, δεν εννοω στικακια 7 σε ενα και παρομοια.....-ειχα γραψει πιο πανω για τα πιο αξιοπιστα.

Βαλε και μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου, να δουμε λιγο τι και πως...

Υποστρωμα εβαλες; Σκεψου και για φυτα (ειδικα επιφανειας) .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τα βακτηρια,που πηρες ειναι σε αδρανη μορφη.... Πρεπει να "ξυπνήσουν" και να αρχιζουν να αναπτυσσονται. Θελουν χρονο.

Το σκευασμα χαλαει (βακτηρια εχουν αντοχη μεχρι ενα σημειο). Μιση ωρα στον ηλιο (το καλοκαιρι ) και τελος....Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος, αν το σκευασμα, που πηρες ειναι "ζωντανο"....

Πριν να βαλεις και αλλα ψαρια (που βλεπω , οτι πηρες αποφαση), κανε τεστ νερου(πριν την αλλαγη) για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Το θεωρω απαραιτητο,για να καταλαβεις τι γινεται με το στρωσιμο και αν επιασε. Οταν λεω- τεστ, δεν εννοω στικακια 7 σε ενα και παρομοια.....-ειχα γραψει πιο πανω για τα πιο αξιοπιστα.

Βαλε και μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου, να δουμε λιγο τι και πως...

Υποστρωμα εβαλες; Σκεψου και για φυτα (ειδικα επιφανειας) .

Δεν μπαίνουν αλλά ψαράκια πριν της 10 μέρες και αν είχα επιλογή δεν θα έβαζα ούτε το μονομάχο αλλά στην γυάλα ήταν χειρότερα. Τα βακτήρια από ότι κατάλαβα ήταν αδρανεί οπότε θα περιμένω να περάσουν 10 μέρες πρπ και θα κάνω αλλαγές νερού για να είναι λίγο καλύτερα ο μονομαχος και θα κάνω τα τεστ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...