Jump to content

Ύψος βράχου για reef


Sriz

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Βλέπω κατά καιρούς βράχο για να βάλω στο εν αναμονή reef και αναρωτιέμαι. Πόσο θα ήταν ένα σωστό ύψος βράχου ώστε να τοποθετηθούν απάνω sps και να έχουν τον χώρο να αναπτυχθούν.λοιπον το ύψος του γυαλιού είναι 60cm.την επιφάνεια του νερού την υπολογίζω περίπου στα 55cm.ε!θα μπει και 2-3 πόντους ο αραγωνιτης οπότε μας μένει περίπου στους 50cm να εκμεταλλευτώ. Έχω βρει κάτι ωραία κομμάτια τα οποία είναι στα 25cm και 35cm. Ποιο ύψος θα ήταν μια σωστή επιλογή? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Με τι φώτα θα είσαι φίλε; Επίσης παίζει ρόλο και το πώς θες να φαίνεται το ενυδρείο και τι sps θες να φιλοξενήσεις. Σε γενικές γραμμές βράχος 30cm είναι σούπερ, όποτε και τα δύο που βρήκες καλά είναι. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου. Λοιπόν θα παίξω με ati powermodule hybrid 2*75w και 4*39w.ηταν μια πολύ ωραία ιδέα που μου έδωσες και κατέληξα σε αυτή.εντάξει δεν θέλω να είναι ίσα ίσα στην επιφάνεια θα έλεγα αλλά και τα 35cm καλά είναι πιστεύω. Λοιπόν το ένα 35cm θα είναι αυτο και 25cm θα είναι το δεύτερο. 

21361_0.jpeg

16689_0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια να πω ότι στην αρχή σκεφτόμουν 35cm και τα δύο. Το δεύτερο που λέω 25 cm σε 35cm το δίνει κάπως έτσι. 

16688_0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τα κομμάτια που έχεις είναι καταπληκτικά!

 

Στο aquascape  το πρώτο ρόλο παίζουν τα ζωντανά που θα φιλοξενήσεις . Τα sps θέλουν πιο αερατο στήσιμο από τα lps γιατί θέλουν μεγαλύτερες ροές. 

 

Δεύτερο είναι το φως . Όσο πιο δυνατό τόσο το βάθος μπορεί να μεγαλώσει . Δηλαδή με 2-3 t5 δεν μπορεί να έχεις sps στα 40 εκ. Αν έχεις 6 τ5 τότε έχεις μεγαλύτερη ένταση και φάσμα και να έχεις ανάπτυξη στα 40εκ.

 

Γενικά ο βράχος σου πρέπει να φτάνει στα μισά του ενυδρείου ώστε να υπάρχει χώρος να αναπτυχθούν τα κοράλλια σου .

 

Πιστεύω το φωτιστικό σου και ο βράχος σου έχουν ιδανικές προοπτικές για ένα υπέροχο αποτέλεσμα!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μ αρέσει πολύ ο βράχος σου φίλε μου... βέβαια όλα είναι και θέμα γούστου.. το πρωταρχικό είναι αυτό που θα φτιάξεις να καλύπτει τις ανάγκες και προτιμήσεις σου... θεωρώ 30-35 πόντους μαξ το ύψος είναι μια χαρά.. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Απλά σκέφτομαι στην κορυφή των 35 εκατοστών πιο sps θα μπορούσε να μπει με μια αργή ανάπτυξη. Μια montipora millepora ασ πούμε.καλα δεν λέω για άμεσα αλλά το βάζω στο μυαλό μου σαν πληροφορία χωρίς να γίνονται βιαστικές κινήσεις.έλεγα να βάλω και μια γέφυρα 40cm να αιωρείται κάπου στο ενδιάμεσο. Να μπουν και εκεί sps.φοβαμαι μην μπουκώσει στον βράχο ρε γ......ω

8465_0.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Απλά σκέφτομαι στην κορυφή των 35 εκατοστών πιο sps θα μπορούσε να μπει με μια αργή ανάπτυξη. Μια montipora millepora ασ πούμε.καλα δεν λέω για άμεσα αλλά το βάζω στο μυαλό μου σαν πληροφορία χωρίς να γίνονται βιαστικές κινήσεις.έλεγα να βάλω και μια γέφυρα 40cm να αιωρείται κάπου στο ενδιάμεσο. Να μπουν και εκεί sps.φοβαμαι μην μπουκώσει στον βράχο ρε γ......ω

8465_0.jpg

 

Ισως να μην εγινα κατανοητός στα βαθη . Οταν λεω 40-45εκ εννοω απο την επιφανεια δηλαδη απο την πηγη φωτος!

Το ποσο βαθη ειναι το ενυδρειο ειναι αδιαφορο . π.χ. Μπορει να εχεις ενα ενυδρειο με βαθος 100εκ αλλα τα βραχια σου να φτανουν 20εκ απο την επιφανεια. Αρα ενα κοραλι στα 20 εκ απο το φως θα φωτοσυνθετει!

 Επισης το φωτιστικό σου να υπολογίζεις να ειναι 20-25 εκ απο την επιφάνεια ! Οχι πολυ κοντα ωστε να μην απλωνει το φασμα αλλα ουτε πολυ μακρια ωστε να χάνετε το φως δεξια και αριστερα .

 

Οσο αφορα τα κοραλλια που λες ειναι δυο πολυ διαφορετικα SPS. Mia montipora σε σχεση με μια millepora ειναι πολυ πιο ευκολο . Η μοντιπορα θα αναπτυχθει πολυ πιο γρηγορα απο μια μιλλε σε αντιστοιχες συνθηκες!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...