Jump to content

Boraras brigittae ή Celestichthys margaritatus?


Recommended Posts

:rolleyes:Πρόκειται για μικρά κοπαδόψαρα με διαφορετικές απαιτήσεις αλλά θα ήθελα κυρίως να ενημερωθώ για τις συνήθειες και τις ιδιαιτερότητές τους από όσους τα είχαν (έχω διαβάσει τα προφιλ).

Εχω δει (από το Πάσχα) Celestial pearl danio σε κατ/μα και δεν εχουν μεγαλώσει καθόλου. Συνάγω ότι υπάρχει δυσκολία στην αποδοχή τροφών?

Boraras έχω βρει και μου αρέσουν πολύ αλλά θυμάμαι ότι παλαιότερα είχα πάρει 6, μπήκαν σε στρωμένο βαριά φυτεμένο ενυδρείο 30λτ, ήταν μόνα τους με ramshorn, έβγαλαν χρώμα αμέσως, έτρωγαν κανονικά... και σε 2 ημέρες πέθαναν όλα - απλά δεν τα ξαναείδα (ούτε τα πτώματα).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ ξεκίνησα με 10 boraras brigittae εχω μείνει με 4 τα οποία έβγαλαν την πρώτη εβδομάδα (αισίως στην τέταρτη πια). Αγόρασα αργότερα 5 και την επόμενη ημέρα ήταν και τα 5 νεκρά. Πέρασα από το κατάστημα και παρατήρησα πως στο ενυδρείο που τα είχε τα μισά ήταν νεκρά. Νομίζω ότι πρέπει να είσαι τυχερός και να αγοράσεις υγιή ψαριά. Κατά τ' αλλά δεν έχουν μεγαλώσει πολύ είναι στο 1.5 cm με υπέροχα χρώματα και ωραία συμπεριφορά σε nano φυτεμένο. Από τροφή flakes τριμμένα και είναι μια χαρά!

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

 Συνάγω ότι υπάρχει δυσκολία στην αποδοχή τροφών?

 

Στο κατάστημα 99,9% δέν ταίζονται όπως πρέπει γιαυτό και δέν μεγαλώνουν....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας για κάμποσους μήνες τα danio μπορώ να πω ότι έχουν και καλά και άσχημα.

Κατ'αρχήν είναι ντροπαλά ψάρια και σπάνια θα δεις κάποιο να πλησιάζει την επιφάνεια. Αν έχεις δηλαδή μπόλικα φυτά και ξύλα παίζει το ενυδρείο να φαίνεται και άδειο. 

Στα καλά τους είναι πανέμορφα ψαράκια και με χαρακτήρα και πάνω απ'όλα εύκολα χωρίς να έχουν κάποια τρελή απαίτηση στο νερό. Ξεχωρίζεις εύκολα αρσενικό-θυληκό και οι καυγάδες των αρσενικών έχουν πολύ πλάκα. Δεν κατάφερα να δω αναπαραγωγή λόγω του ότι τα έδωσα αλλά σίγουρα θα ήταν στις επιλογές μου για κάτι μελλοντικό. 

 

Πέρα από αυτά τα είδη εγώ θα σου πρότεινα επίσης και τo danio erythromicon που είναι παρόμοιο με το margaritatus. Αν θέλεις μπορείς να τα βάλεις και μαζί αλλά να ξέρεις πως υβριδίζουν. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραία ψαράκια τα είχα πολλά χρόνια σε ενυδρείο με γαρίδες θέλουν μαλακό νερό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ τα Boraras, όμορφα ψαράκια. Δεν είχα ποτε καμία απώλεια και έτρωγαν τα πάντα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μαζι με τον @bbetta !!!!!

Boraras με 1000! Τα εχω τωρα και 5 μηνες (μπορει και παραπανω), τα πηρα , οταν ηταν ακομα μωρα . Μια χαρα ολα, χωρις απωλειες.

Πρεπει να ταιζουμε οχι μονο flakes, αλλα και οι προνύμφες αρτεμιας (nauplii of the brine shrimp artemia) ζωντανες καλυτερα, αλλα και κατεψυγμενες, microworms....

Τα πηρα απο δω - https://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/kopadia-psarion/boraras-brigittae-1cm-10/

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

 

Εμφανισιακά προτιμώ τα boraras (χρώμα!!) αλλά εξακολουθώ να έχω στο μυαλό μου τον αναίτιο στα μάτια μου μαζικό θάνατο 6 ... όπως ακριβώς το περιγράφει και ο @Har.

@natateo νομίζω ότι εσύ μου έδωσες μια εξήγηση που μου φαίνεται λογική - την ιδιαιτερότητα που έψαχνα... διατροφή! Το κατ/μα abyssos το ξέρω ότι τα έχει, εκεί τα είδα και μου καρφώθηκε η ιδέα...

Ωστόσο, επειδή δεν θέλω να μπλέξω με καλλιέργειες κλπ ... πιστεύεις ότι θα επιβιώσουν με flakes, micropelets και κατεψυγμένες προνύμφες αρτέμιας?

Τα celestial pearl danio από την άλλη επιβιώνουν εκεί 4 μήνες, τους αξίζει μια ευκαιρία και πιστεύω ότι μπορώ να τα συνεφέρω.

@Panagiotis Dms-Xgs τα danio erythromicon τα είχα δει αλλά ξεφεύγουν πολύ οι συνθήκες που θέλουν (max 24 βαθμοί θερμοκρασία?) και δεν μπορώ να τους τις παρέχω.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν τα  Boraras brigittae τα είχα πολλά χρόνια χωρίς ζωντανές τροφές με  Baby.   sera O-Nip 24 tabs και τριμμένο φιλαράκι  σε μαλακό νερό με γαρίδες καριντινα. Τα έδωσα σε φίλο μαζί με το ενυδρείο γιατί με το 800λτ που έφτιαξα δεν είχα χώρο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γινετει βεβαια και flakes μονο, αλλα ειμαι της αποψης, οτι χωρις ζωντανες τροφες δεν.............

Τα ψαρακια μου τα τρωνε τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα. Τα killi μου τα απολαμβανουν καθε μερα (αλλες τροφες απλα δεν τρωνε).....

Καλλιεργεια microworms ειναι τοσο απλη, που δεν θελει ουτε κοπο, ουτε τροπο, ουτε χωρο,ουτε χρονο! :D μονο ενα μικρο ταπερακι ....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@tkalamat, σε ευχαριστώ πολύ! :)Την τροφή που μου επεσήμανες δεν την γνώριζα, φαινεται ενδιαφέρουσα επιλογή, θα την προσθέσω σε αυτές που έχω ήδη.

@natateo σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να τα συντηρώ μόνο με flakes. Τις ζωντανές (καλλιέργειες) ήθελα να αποφύγω.:blush:

Στα ενυδρεία μου πέφτει καθημερινά (ανελιπώς) κατεψυγμένη + pelets/flakes/ταμπλέτες βυθού. Τα dwarf puffer μου, όπως τα killi σου, τρωνε αποκλειστικά κατεψυγμένη. Δεν ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)Καλημέρα σε όλους, πήρα τα Celestial pearl danio τελικά. Ειναι πολύ μικρά (από το Πάσχα το ίδιο μέγεθος έχουν στο κατ/μα) αλλά είναι δραστήρια και δεν είναι ντροπαλά. Θα επανέλθω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλημέρα σε όλους, πήρα τα Celestial pearl danio τελικά. Ειναι πολύ μικρά (από το Πάσχα το ίδιο μέγεθος έχουν στο κατ/μα) αλλά είναι δραστήρια και δεν είναι ντροπαλά. Θα επανέλθω!

να σου ζησουν! Αν ειναι μονα τους στο ενυδρειο και ειναι ενα κοπαδακι καλο - τοτε δεν ειναι ντροπαλα :)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Σε ευχαριστω πολύ @natateo!

Δεν είναι μόνα τους, πιστεύω ήταν καθοριστικό ότι έμειναν τόσο καιρό σε μια γυάλα καταστήματος. Το Πάσχα όταν τα πρωτοέφεραν πλησίαζα και κρύβονταν όλα μαζί στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Τώρα είχαν ξεθαρέψει, τα πλησίαζα και δεν κρύβονταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

:)Επανέρχομαι για να σας πω τα νέα τους... Τα μικρά pearl danio τα πάνε μια χαρά και έχουν υπερδιπλασιαστεί σε μέγεθος. Επιπλέον, πριν ένα μήνα πήρα και boraras. Ζουν και μεγαλώνουν και αυτά αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα όμορφα brigittae... ειναι merah - το χρώμα τους δεν είναι τόσο έντονο και το αστείο της υπόθεσης είναι οτι το ρώτησα γιατί αν και μωρά διέκρινα ότι ήταν διαφορετικά. Πήρα την απάντηση ότι είναι brigittae και θα πάρουν χρώμα όταν μπουν στο ενυδρείο μου. Χρώμα πήραν αλλά δεν είναι σαν τα brigittae...:wacko:

Θα τα φωτογραφήσω κάποια στιγμή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα ακούς προκειμένου να τα πουλήσουν....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Har said:

Τα πάντα ακούς προκειμένου να τα πουλήσουν....

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και να πω ότι δεν το ξέρω; Φταίω γιατί τον άφησα να με κοροιδέψει.

Τεσπα... Τα δικά σου τί κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...