Jump to content

ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΙΟ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΕΦΤΙΑΞΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΙΟ 185lt ΟΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ ΔΥΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΙ ΕΝΑ ΓΛΥΦΤΗ. ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ Ο ΓΛΥΦΤΗΣ ΨΟΦΗΣΕ. ΓΙΑ ΔΥΟ ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΝΕΡΟΥ ΕΡΙΞΑ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥ ΚΑΠΑΚΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΠΩΛΗΤΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑΚΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΗ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ?  ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ ΛΙΓΑ ΑΛΑΤΑ. ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΤΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΛΕΠΙΑ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ . ΜΗΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Πρώτα νομίζω καλό θα ήταν να μας πεις λίγα πράγματα για το ενυδρείο σου.

 

Είναι στρωμένο, έχει περάσει τον κύκλο του αζώτου; Τι μετρήσεις έχεις σε αμμωνία και νιτρώδη; Πόσες μέρες είναι στημένο και στις πόσες μέρες έβαλες τα ψάρια σου;

 

Επίσης, οι πλεκόστομοι ζουν σε τροπικό κλίμα (~25 βαθμοί Κελσίου) ενώ τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού! Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο; Μπορεί και αυτό να είναι το πρόβλημα, αν και δε μου φαίνεται τόσο πιθανό.

 

Δώσε μας λίγες πληροφορίες επίσης για τα πρόσθετα που ρίχνεις, δηλαδή αντιχλώριο, "αντιβακτηριδιακό" (δεν έχω ιδέα τι είναι) και τι άλατα είναι αυτά που ρίχνεις. Πολλές φορές τα αχρείαστα ίσως πρόσθετα μπορούν να προκαλέσουν ανισορροπίες στο σύστημα!

 

Οποιαδήποτε απορία έχεις μη διστάσεις!! :D 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DeLk έγραψε:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ . ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΤΟ ΕΣΤΗΣΑ ΣΤΙΣ 19/7 . ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 28 ΒΑΘΜΟΥΣ . ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΝΙΤΡΩΔΗ . ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤIΣΕΙΣ? ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΣΤΙΣ 25/ 7.  ΤΑ ΑΛΑΤΑ ΕΙΝΑΙ TROPICAL SANITAL ALOE VERA 

Καλημέρα!

 

Πρώτα νομίζω καλό θα ήταν να μας πεις λίγα πράγματα για το ενυδρείο σου.

 

Είναι στρωμένο, έχει περάσει τον κύκλο του αζώτου; Τι μετρήσεις έχεις σε αμμωνία και νιτρώδη; Πόσες μέρες είναι στημένο και στις πόσες μέρες έβαλες τα ψάρια σου;

 

Επίσης, οι πλεκόστομοι ζουν σε τροπικό κλίμα (~25 βαθμοί Κελσίου) ενώ τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού! Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο; Μπορεί και αυτό να είναι το πρόβλημα, αν και δε μου φαίνεται τόσο πιθανό.

 

Δώσε μας λίγες πληροφορίες επίσης για τα πρόσθετα που ρίχνεις, δηλαδή αντιχλώριο, "αντιβακτηριδιακό" (δεν έχω ιδέα τι είναι) και τι άλατα είναι αυτά που ρίχνεις. Πολλές φορές τα αχρείαστα ίσως πρόσθετα μπορούν να προκαλέσουν ανισορροπίες στο σύστημα!

 

Οποιαδήποτε απορία έχεις μη διστάσεις!! :D 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς η ενασχόληση με τα ενυδρεία δεν είναι "παίρνω μια γυάλα, γεμίζω νερό και βάζω μερικά ψάρια μέσα".

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, ούτε να σε κουράσω στέλνοντας σου διάφορα λινκ να διαβασεις( πρέπει φυσικά να το κάνεις και αυτο). 

Για μένα το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πας τα ψαράκια πίσω και από κει πέρα με μεθοδικά βήματα και λίγο ενασχόληση από την πλευρά σου, να φτιάξεις κάτι σωστό που θα το βλέπεις και θα το θαυμάζεις. 

Έχεις μεγάλο ενυδρείο και μπορείς να φτιάξεις παπάδες.

 

Αν μπορείς βάλε μια φωτο από το ενυδρείο όπως είναι τώρα. 

Και μη γράφεις αν μπορείς με κεφαλαία. Είναι στους κανόνες του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. θα βγάλω φωτογραφία … από κει και πέρα είχα το χρυσόψαρό μου σε ένα πλαστικό δοχείο για 2 χρόνια με ελλιπή φροντίδα και είπα να του προσφέρω κάτι καλύτερο. αλλά έχεις δίκιο ότι το χόμπυ αυτό θέλει γνώσεις

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά στην αρθρογραφία του φόρουμ για το γλυκό νερό ! Αφιέρωσε λίγο χρόνο να διαβάσεις κάποια πράγματα που σίγουρα θα βοηθήσουν να φτιάξεις ένα πολύ πιο σωστό ενυδρείο :) Ο κύκλος του αζώτου θα ήταν μία καλή αρχή 

 

 

Καλό διάβασμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...