Jump to content

Αρχάριος


Recommended Posts

To moss  και την ανουμπια στις φωτογραφιε τα έχω δέσει σωστα στην πετρουλα ή ειναι υπερολικο το δεσιμο που το έχω κάνει..????

IMG_3606.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ χοντρη κλωστή. Μια λεπτη πετονια ή κλωστη nilbond καλυτερα. Το μοςς δεσε πιο καλα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμένοντας το στρώσιμο κοιτάω για ψαράκια θα μπορούσα να συνδυάσω τα ακόλουθα??

Gabby

Puntius titteya-cherry Barb

Gymnocorymbus ternezi

platy κοκκιννος

αρλεκινοι

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Αναμένοντας το στρώσιμο κοιτάω για ψαράκια θα μπορούσα να συνδυάσω τα ακόλουθα??

Gabby

Puntius titteya-cherry Barb

Gymnocorymbus ternezi

platy κοκκιννος

αρλεκινοι

1-guppy+platy

2-Trigonostigma Heteromorpha μονα τους στα 60λ. Κανονικα χρειαζονται πανω απο 60λ για μια ομαδα 8-10 ψαρακια (καλυτερα 120λ)

3-Για τα puntius titteya 60λ καλα ειναι

Σουπα απο τα ψαρια μην κανεις........

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μετρήσεις σήμερα και έχω αυτά τα αποτελέσματα

 

Ενυδρείου

Θερμοκρασια :29 βαθμοί κελσιου 

PH: 6.6

ΝΟ2:  1ppm με 2ppm

NH3/ΝH4: 0.25-0.5 ppm

NO3: 20ppm

Τώρα τι κάνω ???τα νιτρώδη κατεβαίνουν με πιο αργό ρυθμό, η αμμωνία μειώνεται αρκετά, και τα νιτρικά άλατα μειώνονται.  

Εγώ είχα την εντύπωση  ότι τα νιτρικά θα παραμένουν σε υψηλες τιμές και θα ήταν τα τελευταία που θα μειώνονταν.

Να ρίξω τροφή να μεγαλώσει η αμμωνία???

Μετρησεις 24_09_2019.jpg

IMG_3777.JPG

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είσαι σε τελικό στάδιο. Η αμμωνία κοντά στο 0, φουλ νιτρώδη και λίγο ανεβασμένα νιτρικά. Θέλει κάποιες μέρες ακόμα. Τροφή δεν υπάρχει λόγος να ρίξεις τώρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

1-guppy+platy

2-Trigonostigma Heteromorpha μονα τους στα 60λ. Κανονικα χρειαζονται πανω απο 60λ για μια ομαδα 8-10 ψαρακια (καλυτερα 120λ)

3-Για τα puntius titteya 60λ καλα ειναι

Σουπα απο τα ψαρια μην κανεις........

Ναι δεν θέλω να τα κάνω σούπα για αυτο ρωτάω, Αν  βάλω 1 χαρέμι gyppy+  καποια platy, για την αλγη να βαλω καποιο ψαρι ?  η να βαλω σαλιγκάρια η γαριδεσ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Ναι δεν θέλω να τα κάνω σούπα για αυτο ρωτάω, Αν  βάλω 1 χαρέμι gyppy+  καποια platy, για την αλγη να βαλω καποιο ψαρι ?  η να βαλω σαλιγκάρια η γαριδεσ 

το δευτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ καλύτερο έτσι.

Θα το έβγαζα αν ήμουν στη θέση σου το κάστρο από μέσα.:)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ καλύτερο έτσι.

Θα το έβγαζα αν ήμουν στη θέση σου το κάστρο από μέσα.:)

Το έβγαλα ήδη !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Το έβγαλα ήδη !!!

Είσαι πλέον στο σωστό δρόμο.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Angelos Liolios said:

Που προτείνεται του κάνω κάτι άλλο;; Ένα ξυλαράκι σκέφτομαι να προσθέσω.

 

Θα σου έλεγα να "ντύσεις" την πέτρα με moss πιάνει εύκολα πάνω της και θα έχεις όμορφο αποτέλεσμα σε μερικές εβδομάδες. Αυτή που ήδη έχεις στην άλλη πετρούλα είναι μια χαρά και θα προσκοληθεί εύκολα στο πορώδες σώμα της λάβας.

Ξύλο να βάλεις ένα με διακλαδώσεις. Ψάξε το, να βριες ένα να σου αρέσει, μην βιαστείς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πολύ χαρούμενος! Πριν ακριβώς έναν μήνα (13/09/2019) ξεκίνησα το πρώτο μου ενυδρείο και σήμερα με τις μετρήσεις μου διαπίστωσα ότι το στρώσιμο ολοκληρώθηκε (ΝΗ3/ΝΗ4=0, Ν02=0 και Ν03=10-20 ppm, ph=7.4

 

Θέλω να ευχαριστήσω το Aquazone για το χώρο που μου έδωσε να εκφράσω οποιαδήποτε απορια είχα και να αρχιζω να γνωριζω σιγα-σιγα ενα διαφορετικο κοσμο που δεν ηξερα οτι ήταν τόσο μαγευτικός.

 

Θέλω να ευχαριστήσω προσωπικά τον Panagiotis Dms-Xgs για την πολύτιμη βοήθεια του και την ακούραστη διάθεση του να απαντάει σε όλα τα προσωπικά και δημόσια μηνύματα

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τους natateo, Sotiris, gyristroula, cortomaltese, Ancient gaming, vou. noli  και gixxer  για την πολύτιμη βοήθειά τους.

 

Οτιδήποτε χρειαστείτε από μένα  ή από την Πάτρα είμαι στην διάθεση σας.

 

Υ.Γ. αν δε ήσασταν εσείς μάλλον θα τα είχα πετάξει όλα από τα μπαλκόνι.?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες λοιπόν ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσον αφορά το χόμπι όπως συνήθως παρουσιάζεται. Εγώ χαίρομαι διπλά γιατί κατάφερες με μεράκι να μεταμορφώσεις το ενυδρείο που είχες στην αρχή σε κάτι εκατό φορές πιο όμορφο και πλέον πέρασες στην φάση της απόλαυσης. Συγχαρητήρια από εμένα! 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι φίλε Άγγελε. Βάλε δυο φωτογραφίες, το πριν και το μετά στο ίδιο ποστ να μην παιδευόμαστε:D:D

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

:)Καμαρώνουμε ήδη την καλή δουλειά που έχεις κάνει!

Εγώ χαίρομαι που βλέπω ότι ακολούθησες τις συμβουλές του @Panagiotis Dms-Xgs και των υπόλοιπων!

Θα το χαρείς το ενυδρείο σου γιατί έχεις υπομονή και προσπαθείς, ενσωματώνεις την γνώση και προχωράς στο επόμενο βήμα.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2019 at 5:44 ΠΜ, το μέλος gixxer έγραψε:

 

Θα σου έλεγα να "ντύσεις" την πέτρα με moss πιάνει εύκολα πάνω της και θα έχεις όμορφο αποτέλεσμα σε μερικές εβδομάδες. Αυτή που ήδη έχεις στην άλλη πετρούλα είναι μια χαρά και θα προσκοληθεί εύκολα στο πορώδες σώμα της λάβας.

Ξύλο να βάλεις ένα με διακλαδώσεις. Ψάξε το, να βριες ένα να σου αρέσει, μην βιαστείς.

Εβαλα το moss στην πέτρα, οντως γινεται καλύτερο.  Διακρινεται  κατι στα φυτα??? που να χρειαζεται να κάνω, γιατι στα φυλλα διακρινω κατι σαν σκονη άλγη νομίζω.749185395_IMG_55091.thumb.JPG.3c565ffa9e1d265856365015edab5179.JPG

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που διακρίνω στα φυτά είναι να έχουν πάρει τα πάνω τους ;)

Βγάλε όποιο σκόρπιο κομμάτι κερατόφυλλου βλέπεις και βλέπω ότι η βαλισνέρια σαν να μην πηγαίνει και πολύ καλά λόγω του ότι στο σημείο που είναι δεν παίρνει αρκετό φως. Αν η ντοματιά και το κερατόφυλλο φτάσουν μέχρι την επιφάνεια θα την επισκιάσουν εντελώς. Η θα την φέρεις μπροστά στο φίλτρο για να στο κρύβει όσο μπορεί ή βγάλε την εντελώς. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το αριστερό φυτάκι σου μου αρέσει πολύ - δεν θυμάμαι πως το λένε και βαριέμαι να ψάξω τώρα αλλά μεγαλώνει όμορφα και βγάζει χρώμα. Πράγματι η valisneria θα δείξει αλλά και θα αναπτυχθεί καλύτερα μπροστά από το φίλτρο όπως σου είπε ο @Panagiotis Dms-Xgs.

Δεν κατάφερα να διακρίνω άλγη, αυτό που λες - την σκόνη, την βλέπεις στο κερατόφυλλο ή παντού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...