Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω για τα testers της hanna μαγνήσιο ασβέστιο φωσφορικών, 

Αυτήν την περίοδο χρησιμοποιω της salifert δεν θα θηξω θέμα αξιοπιστιστιας που είμαι σίγουρος ότι είναι καλά αλλά σχέση τιμη? Είναι πιο οικονομικό της hanna σε βάθος χρόνου? Το κάθε μπουκαλάκι που είδα ότι παίρνει πόσα τεστ βγάζει? 

Link to comment
Share on other sites

Γι εμένα δέν υπάρχει σύγκριση!

 

Το ανταλλακτικό αντιδραστήριο σου βγάζει 25 τέστ.

 

Ένα παράδειγμα θα σου πώ.Όταν ήμουν στην Βραζιλία στην αποστολή που είχα πάει είχα μαζί μου το τριπλό Hanna PH/TDS/EC/Temp και μαζί μας ε΄χαμε για 2 ημέρες μιά ομάδα γεωλόγων που έκαναν μια μελέτη για τα πετρώματα του Rio Xingu/Rio Iriri.Είχαν μαζί τους εργαστηριακό όργανο 3500 δολαρίων.Το βράδυ που βάλαμε φωτιά και κάτσαμε να φάμε μιλάγαμε για το τί έκανε η κάθε ομάδα και μας είπαν για τις μετρήσεις τους.Οι μετρήσεις μου φάνηκαν περίεργες τόσο γιατί δέν ταίριαζαν με το συγκεκριμένο σημέιο αλλά και γιατί εγώ μέτραγα άλλες τιμές.Μήν στα πολυλογώ, μετά από μία εβδομάδα που ξαναβρεθήκαμε στην Altamira μου είπαν ότι είχα δίκιο, το όργανο τους άν και σχεδόν καινούριο και καλιμπραρισμένο μέτραγε λάθος και ότι το δικό μου των 190ευρώ δέν έχανε καθόλου....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Ναι αλλά σε σχέση με της salifert που βγάζει 100?

 

 

Η τιμή δυστυχώς είναι αυτή...Μια χαρά δουλειά κάνουν και τα Salifert.

Μπορείς να πάρει μόνο ότι θεωρείς σημαντικότερο σαν μέτρηση και τα υπόλοιπα salifert ή κάποια άλλη μάρκα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την γνώμη μου για τα τεστ από την δικιά μου εμπειρία. 

Αυτό που θέλεις κυρίως είναι η ΣΥΝΈΠΕΙΑ και όχι η ακρίβεια!

Δηλαδή: στο ασβέστιο,  στο μαγνήσιο ακόμα και στο kh θέλεις σταθερότητα. 

Άρα αν θεωρήσουμε ότι τα salifert είναι αναγνωρισμένη και δοκιμασμένη εταιρία τότε δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.  Για αυτές τις τιμές δουλεύω με salifert και δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο. 

Ακόμα και με τα νιτρικά διότι είναι μετρήσιμα και πρέπει να είναι με καλύπτει η salifert.

 

Όμως στα φωσφορικα που η τιμές είναι πολύ μικρές τότε πάω σε hanna low checker.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Είναι πιο οικονομικό της hanna σε βάθος χρόνου?

 

Προφανώς δεν παίρνει κάποιος Hanna για λόγους οικονομίας αλλά καθαρά για λόγους ακρίβειας/αξιοπιστίας ειδικά εκεί που την χρειάζεσαι και δεν μπορεί να στη δώσει η Salifert όπως είναι τα φωσφορικά. Στα υπόλοιπα όπως πολύ καλά είπε και ο fishbone καλύπτεσαι πλήρως.

 

Ενδεικτικό παράδειγμά τιμής:

Salifert PO4 11€ / 60 test = 18 λεπτά το τεστ
Hanna PO4 14€ / 25 test = 56 λεπτά το τεστ

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Mentoras έγραψε:

 

Προφανώς δεν παίρνει κάποιος Hanna για λόγους οικονομίας αλλά καθαρά για λόγους ακρίβειας/αξιοπιστίας ειδικά εκεί που την χρειάζεσαι και δεν μπορεί να στη δώσει η Salifert όπως είναι τα φωσφορικά. Στα υπόλοιπα όπως πολύ καλά είπε και ο fishbone καλύπτεσαι πλήρως.

 

Ενδεικτικό παράδειγμά τιμής:

Salifert PO4 11€ / 60 test = 18 λεπτά το τεστ
Hanna PO4 14€ / 25 test = 56 λεπτά το τεστ

 

Μην ξεχνάς και το πάγιο της συσκευής που είναι πάνω κάτω στα 60€

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ευχαριστώ αλλά μια ερώτηση. Έστω ότι πάρω hanna για τα φωσφορικά που έχει  μεγαλυτερη ακρίβεια πέραν του να δω το αποτέλεσμα με ακρίβεια δεκαδικού, τι να το κάνω? Τόσο συμαντικη διαφορά είναι? Αφού ο αντιφωσφορος είναι σταθερός στο ριακτορα που κάνει τη δουλειά του... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...