Jump to content

Πιθανό πρόβλημα με χρυσόψαρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στο forum και ακόμα πιο νέα σε ότι έχει να κάνει με ψάρια κλπ. Πριν από περίπου 2-3 μήνες έλαβα ως δώρο από μαθητή μου 2 χρυσόψαρα, ένα common και ένα comet αν το γράφω σωστά, σε ένα ενυδρείο νομίζω 40λιτρο πρέπει να είναι. Όλα πήγαιναν μια χαρά, μέχρι που αποφάσισα να πάρω ένα φίλτρο (στις 19/3, πριν περίπου 5 ημέρες δλδ) γιατί το νερό θόλωνε πάρα πολύ, ακόμα και 1-2 μέρες μετά την αλλαγή. Η κοπέλα που ήταν στο pet shop μου συνέστησε να πάρω και έναν γλύφτη (δεν γνωρίζω το είδος) για να βοηθήσει επιπλέον με την άλγη και γενικά με τον καθαρισμό του ενυδρείου. Όλα καλά με την εγκατάσταση/εγκλιματισμό των ψαριών, τις πρώτες μέρες δεν φάνηκε να έχουν ενοχληθεί, όλα καλά. 
Το πρόβλημα είναι ότι, από το Σάββατο παρατήρησα πως δεν ήταν ιδιαίτερα δραστήρια όσο συνήθιζαν και δεν τρώγανε σχεδόν καθόλου. (Κάθε πρωί που ξυπνούσα και πλησίαζα στο σημείο που ήταν το ενυδρείο ανέβαιναν στην επιφάνεια και περίμεναν να τους ρίξω να φάνε).
Επειδή, λόγω του φίλτρου έπρεπε να αλλάξω θέση στο ενυδρείο, λόγω πρίζας, σήμερα - με προέκταση αναγκαστικά- το ξαναέβαλα εκεί που ήταν (ζήτημα 1 μέτρο απόσταση τα δυο σημεία). Και παρατήρησα ότι στο common έχει εμφανιστεί κάτι άσπρο, σαν να αλλάζει λέπια. Επίσης, μέσα στο ενυδρείο έχω ένα totem , και όπως φαίνεται και στη φωτογραφία την βγάζουν σχεδόν όλη μέρα εκεί μέσα. ο άλλος βγαίνει και κόβει καμιά βόλτα, αλλά κάθεται πάντα κάπου εκεί κοντά.
Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια !!!!

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σαν fungus μοιάζει, αλλά ας εκφράσει άποψη κάποιος πιο έμπειρος στα χρυσόψαρα. τώρα μια παρατήρηση που θα την κάνουν πολλοι...σε 40λτ 2 χρυσόψαρα και ένας πλέκο;;; Πολυ στριμο(_|_) το σκηνικο...

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετή ώρα που ψάχνω στο ιντερνετ να βρω πληροφορίες κλπ είναι η αλήθεια και ανάμεσα και σε άλλα, κάτι τέτοιο υπέθεσα ...για την ώρα τουλάχιστον... Τώρα, σχετικά με το ενυδρείο, το τονίζω κάθε φορά που πηγαίνω στο πετ και ρωτάω αν είναι οκ και μέχρι στιγμής μου λένε ότι είναι καλά γιατί είναι ακόμα μικρα κλπ..Αναμένω και από εδώ κάποια βοήθεια και αύριο σκοπεύω να πάω στο πετ ξανά..

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος zoex έγραψε:

Όλα πήγαιναν μια χαρά, μέχρι που αποφάσισα να πάρω ένα φίλτρο (στις 19/3, πριν περίπου 5 ημέρες δλδ) γιατί το νερό θόλωνε πάρα πολύ, ακόμα και 1-2 μέρες μετά την αλλαγή

Δεν πηγαιναν καθολου καλα τα πραγματα απο την αρχη. Απλα τα χρυσοψαρα εχουν αντοχη (στην αρχη).....

Το οτι αποφασισες να παρεις φιλτρο, ειναι πολυ καλη σκεψη, ομως δεν φταιει το φιλτρο! Το νερο στο ενυδρειο σου ηταν σκετο δηλητηριο(καλα , που εκανες συχνες αλλαγες).

το συστημα απλα δεν σηκωνει τρια μεγαλα ψαρια σε 40λ (αν ειναι 40, γραψε διαστασεις ενυδρειου). Η κοπελα, που σου πουλησε και αλλο ψαρι ειναι απλα εγκληματιας!

Το νερο θολωσε απο βακτηρια. Παρε το καινουριο ψαρακι και αυριο με τις καλυτερες ευχες, δωσ΄το πισω!

Το αρρωστο πρεπει να να απομονωσεις και να κάνεις θεραπεια. Παρε ενα κουτι αποθηκευσης 20λ, φτανει.(εννοειται πρεπει να το πλυνεις καλα).

Εχεις καμια αεραντλια;

Τα λιτρα σου ειναι μονο για ενα fansy χρυσοψαρο. Ta common γινονται πολυ μεγαλα!

Διαβασε εδω για χρυσοψαρα -

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

P.S. - το ψαρι εχει μαλλον μικτη μολινση - βακτηριακη+μυκητιακη+ δηλητηριαση απο αμμωνια.....ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση....

Εχεις αντιχλωριο για άμεση αλλαγη νερου και για προετοιμασια νερου για καραντινα;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω τίποτα απολύτως! Βασιζόμουν απο την αρχή στις οδηγίες από το πετ..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω απόψε μέχρι να πάω αύριο στο petshop? Η αεραντλία τι κάνει? Επίσης, θεραπεία τι θα χρειαστεί (αν υπάρχει περιθώριο βελτίωσης...) Πως να είμαι τώρα σίγουρη ότι απο το πετ θα μου δώσουν τα σωστά/κατάλληλα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

 

το συστημα απλα δεν σηκωνει τρια μεγαλα ψαρια σε 40λ (αν ειναι 40, γραψε διαστασεις ενυδρειου). 

 

31 x 7.5 x 9 (Y)

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος zoex έγραψε:

31 x 7.5 x 9 (Y)

31 x 17.5 x 29 (Y) (δεν πατήθηκαν καλά τα πλήκτρα..)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, από θεραπείες βλέπω ότι υπάρχουν άπειρες και διαφορετικές.. Για να έχω μια ιδέα, τι ακριβώς πρέπει να πάρω. Έχετε κάτι να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zoex said:

31 x 17.5 x 29 (Y) (δεν πατήθηκαν καλά τα πλήκτρα..)

αυτές οι διαστάσεις μου βγάζουν μόλις 15,7 λίτρα... ας είναι παρε αντιχλώριο, ξεκίνα αλλαγές νερου και δοκίμασε κατι σκευάσματα της esha... νομίζω έχει κατι σχετικο...

απόψε, ισως αλλαγή νερού εστω και χωρίς αντιχλώριο...

Link to comment
Share on other sites

βαλε νερο σε ενα κουβά και αναδευσε το αρκετά... ωστε να φυγει λιγο απο το χλώριο σαν αέριο που ειναι...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoex said:

Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στο forum ...

 

 

 

 

ενω δεν απαντάς στο "φύλλο" η αντονυμία σε "προδωσε" :)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

ενω δεν απαντάς στο "φύλλο" η αντονυμία σε "προδωσε" :)

 

Σωστή παρατήρηση, έχω να δηλώσω.. Δικαιολογούμαι γιατί έχω σπασμένη οθόνη :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

αυτές οι διαστάσεις μου βγάζουν μόλις 15,7 λίτρα... ας είναι παρε αντιχλώριο, ξεκίνα αλλαγές νερου και δοκίμασε κατι σκευάσματα της esha... νομίζω έχει κατι σχετικο...

απόψε, ισως αλλαγή νερού εστω και χωρίς αντιχλώριο...

 Και μόλις συνειδητοποίησα ότι αύριο είναι αργία....
Επίσης, νερό τους βάζω συνήθως από κανάτα της brita, αυτό που πίνουμε κι εμείς..για να γλιτώσω ό,τι μπορώ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ZoeX,

...χωρίς να ειμαι σίγουρος, ένας άλλος τρόπος προσέγγυσης θα ήταν να προσθέσεις αλάτι στο νερό, αλλα δεν ξέρω κάτι παραπάνω, κοιταξε το... το κανουν καποιοι για θεραπεία...ψαξε λιγο...

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος zoex έγραψε:

31 x 17.5 x 29 (Y) (δεν πατήθηκαν καλά τα πλήκτρα..)

Μετρα και μονος σου 31Χ17.5Χ29=15.7λ, να φανταστω οτι μέτρησες απ΄εξω.... Αλλα τα καθαρα λιτρα σου ειναι περιπου 11 με 12.........:death:

Ζητησε απο την μαμα σου ενα μεγαλο κουτι αποθηκευσης πλαστικο (να εχει διαστασεις περιπου 50Χ30Χ30,αν θα βρεις πιο μεγαλο, ακομα καλυτερα).... γεμισε το με νερο απο την κανατα, βαλε μεσα το φιλτρο και δες αν η θερμοκρασια στο "ενυδρειο" σου ειναι ιδια με αυτη στο πλαστικο κουτι. Μετεφερε τα ψαρια σου εκει.

Απο θεραπεια - καθαρο νερο (τουλαχιστον για αυριο).

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μετρα και μονος σου 31Χ17.5Χ29=15.7λ, να φανταστω οτι μέτρησες απ΄εξω.... Αλλα τα καθαρα λιτρα σου ειναι περιπου 11 με 12.........:death:

Ζητησε απο την μαμα σου ενα μεγαλο κουτι αποθηκευσης πλαστικο (να εχει διαστασεις περιπου 50Χ30Χ30,αν θα βρεις πιο μεγαλο, ακομα καλυτερα).... γεμισε το με νερο απο την κανατα, βαλε μεσα το φιλτρο και δες αν η θερμοκρασια στο "ενυδρειο" σου ειναι ιδια με αυτη στο πλαστικο κουτι. Μετεφερε τα ψαρια σου εκει.

Απο θεραπεια - καθαρο νερο (τουλαχιστον για αυριο).

 Για την ώρα έχω μια τεράστια λεκάνη, στρόγγυλη αλλα μεγάλη. Μπορώ να τα βάλω εκεί ή θα πάθουν  κοκομπλόκο επειδη δεν είναι διάφανη?

Μεταφέρω και τα τρία, μαζί και τον γλύφτη? Να τους βάλω και το τοτεμ μέσα να έχουν να κρύβονται? (αφού το πλύνω)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

ZoeX,

...χωρίς να ειμαι σίγουρος, ένας άλλος τρόπος προσέγγυσης θα ήταν να προσθέσεις αλάτι στο νερό, αλλα δεν ξέρω κάτι παραπάνω, κοιταξε το... το κανουν καποιοι για θεραπεία...ψαξε λιγο...

Θα το ψάξω! Ευχαριστώ! Δώστε ιδέες γιατί χανόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος zoex έγραψε:

Θα το ψάξω! Ευχαριστώ! Δώστε ιδέες γιατί χανόμαστε!

Πρωτα καθαρο νερο! Μετα θεραπεια. Αλατι μονο για χρυσοψαρα κάνει, pleco δεν αντεχει το αλατι.

Μονο αντιβιωση θα κανει κατι......και αν........

https://apifishcare.com/product/furan-2

https://www.seachem.com/kanaplex.php

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα καθαρο νερο! Μετα θεραπεια. Αλατι μονο για χρυσοψαρα κάνει, pleco δεν αντεχει το αλατι.

Μονο αντιβιωση θα κανει κατι......και αν........

https://apifishcare.com/product/furan-2

https://www.seachem.com/kanaplex.php

 

Για την ώρα γεμίζω τη λεκάνη με νερό σιγά σιγά (κάνει ώρα το φίλτρο) και θα τα μεταφέρω έπειτα εκεί. Σκέφτομαι να βάλω και το τοτεμ μέσα για να έχουν κάπου να κρύβονται, δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα..Διαφορετικά θα τα σκεπάσω με ένα σκούρο σεντόνι...(?)
Για αύριο, αν καθαρίσω τη φυλακή ("ενυδρείο") και μεταφέρω εκεί μέσα μόνο τον πλεκο να μείνουν μόνα τα χρυσόψαρα στη λεκάνη, είναι καλή κίνηση?
Και κάτι τελευταίο, γιατί σας έχω κουράσει και είναι και η ώρα δύσκολη..να κάνω και αύριο αλλαγή νερού? Μέχρι την Πέμπτη..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος zoex έγραψε:

Σκέφτομαι να βάλω και το τοτεμ μέσα

Να μην βαλεις. Ας τ λεκανη απλα σε μια ησυχη γωνια.

Στο μικρο ενυδρειο κανε 50% αλλαγη, μην πειραζεις και ανακατευεις τις πετρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Να μην βαλεις. Ας τ λεκανη απλα σε μια ησυχη γωνια.

Στο μικρο ενυδρειο κανε 50% αλλαγη, μην πειραζεις και ανακατευεις τις πετρες.

 

Έγινε! Ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια! Θα κάνω ό,τι μπορώ σήμερα και αύριο και Πέμπτη θα πάω για θεραπείες κλπ..Ίσως επανέλθω αύριο...
Καλό βράδυ !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα είπαν για τα λίτρα.. είναι ελάχιστα για τέτοια ψάρια.. δυστυχώς δεν κάνουν για κανένα χρυσόψαρο..ούτε για fancy το 40λιτρο ενυδρείο.

 

Ο πλεκο καλό είναι να φύγει άμεσα ή να χαριστεί κάπου με τεράστιο ενυδρείο μιας και είναι πλεκο που μεγαλώνει πολύ (πιο μεγάλος και από το μήκος του ενυδρείου).

 

Το ψαράκι είναι σε άθλια κατάσταση και δύσκολα θα ζήσει..

Βάλε τα χρυσόψαρα σε ένα κουτί αποθήκευσης 60+ λίτρα (πάρε από σούπερ μάρκετ) με αεραντλία , το τοτέμ το πετάς στο συρτάρι.

και βάλε αλάτι φυσικό χωρίς πρόσθετα..

Στον αβ έχει το Χίων, φυσικό αλάτι.

Η δοσολογία είναι 2γραμμαρια κάθε καθαρό λίτρο νερού.

Ένα κουτάλι της σούπας, είναι περίπου 15γρ.

 

Διαλύεις πρώτα πολύ καλά το αλάτι σε ένα δοχείο με νερό από το ενυδρείο κι έπειτα το ρίχνεις.

Κάθε μέρα θα αλλάζεις το μισό νερό του κουτιού αποθήκευσης (μόνο με αντιχλωριο) και με νερό ίδιας θερμοκρασίας με το νερό των ψαριών και προσθέτεις στο νέο νερό το ανάλογο αλάτι που έβγαλες.. πάντα το διαλύεις πριν μπει στα ψάρια.

Αν πχ κάνεις αλλαγη 10 λίτρα , θα διαλύσεις εκεί 20 γρ. Αλατιού.

 

Αυτό το συνεχίζεις κάθε μέρα μέχρι να γίνει καλά το ψάρι.αν "βγάλει" τις πρώτες μέρες , πάνε στο πετ σοπ και πάρε sera Bactopur. 

Από φαι επειδή δεν υπάρχει βιολογία , ταιζεις λίγο μερα παρά μέρα.

 

Αν τηρήσεις κατά γράμμα αυτά που σου γράφω, ίσως το ψαράκι έχει κάποιες ελπίδες να σωθεί (αν δεν είναι ήδη αργά)

 

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...