Jump to content

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΦΥΤΕΜΕΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 350 ΛΙΤΡΩΝ


Recommended Posts

[/size][/center][/color]Έφτασε η ώρα να σας παρουσιάσω κι εγώ το "θηρίο" μου,λίγο καθυστερημένα βέβαια αλλά μόλις πριν τέσσερις ημέρες αγόρασα μία Digital φωτογραφική μηχανή.

Βλέποντας τις φωτό θα αναρωτηθείτε,και με το δίκιο σας φυσικά,που το είδε ο φίλος μας το "φυτεμένο";

Είναι δυστυχώς μία πικρή αλλά συνάμα και ακριβή ιστορία καθώς έπεσα κι εγώ θύμα του καύσωνα το προηγούμενο καλοκαίρι με αποτέλεσμα αυτό που βλέπετε.Μόνο λίγες Anubias κατάφεραν να επιβιώσουν από

τα "φονικά" σαρανταπεντάρια του περασμένου Αυγούστου που είχαν σαν αποτέλεσμα η θερμοκρασία του

"θεριού" μου να ξεπερνάει μερικές φορές τους 35 βαθμούς μιας και δεν είχα προλάβει ή μάλλον καλύτερα είχα αμελήσει να βάλω κάποιο ψυκτικό.

Αλλά και ακριβή ιστορία γιατί τα τετρακόσια ευρωπουλάκια που είχα πληρώσει στο φίλο μου τον "nidal"για

να αγοράσω μια όμορφη πρασινάδα τελικά αυτή παρολίγο να καταλήξει "ψαρόσουπα". Αισιοδοξώ όμως ότι

σε λίγο καιρό θα γίνει ένα "φυτεμένο"ενυδρείο.

Κάθε σχόλιο δεκτό.

ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ



DSC_0064.jpg

ΠΡΩΤΗ ΚΟΝΤΙΝΗ ΛΗΨΗ

DSC_0067.jpg

ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΝΤΙΝΗ ΛΗΨΗ

DSC_0066.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Δ. για το ενυδρειο σου .....τα φυτα που ειναι οεο..!!!

αν εβγαζες τα κοραλια και εβαζες πιο πολλα φυτα θα ηταν σουπερ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

[/size][/center][/color]Έφτασε η ώρα να σας παρουσιάσω κι εγώ το "θηρίο" μου,λίγο καθυστερημένα βέβαια αλλά μόλις πριν τέσσερις ημέρες αγόρασα μία Digital φωτογραφική μηχανή.

Βλέποντας τις φωτό θα αναρωτηθείτε,και με το δίκιο σας φυσικά,που το είδε ο φίλος μας το "φυτεμένο";

Είναι δυστυχώς μία πικρή αλλά συνάμα και ακριβή ιστορία καθώς έπεσα κι εγώ θύμα του καύσωνα το προηγούμενο καλοκαίρι με αποτέλεσμα αυτό που βλέπετε.Μόνο λίγες Anubias κατάφεραν να επιβιώσουν από

τα "φονικά" σαρανταπεντάρια του περασμένου Αυγούστου που είχαν σαν αποτέλεσμα η θερμοκρασία του

"θεριού" μου να ξεπερνάει μερικές φορές τους 35 βαθμούς μιας και δεν είχα προλάβει ή μάλλον καλύτερα είχα αμελήσει να βάλω κάποιο ψυκτικό.

Αλλά και ακριβή ιστορία γιατί τα τετρακόσια ευρωπουλάκια που είχα πληρώσει στο φίλο μου τον "nidal"για

να αγοράσω μια όμορφη πρασινάδα τελικά αυτή παρολίγο να καταλήξει "ψαρόσουπα". Αισιοδοξώ όμως ότι

σε λίγο καιρό θα γίνει ένα "φυτεμένο"ενυδρείο.

Κάθε σχόλιο δεκτό.

ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ



DSC_0064.jpg

ΠΡΩΤΗ ΚΟΝΤΙΝΗ ΛΗΨΗ

DSC_0067.jpg

ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΝΤΙΝΗ ΛΗΨΗ

DSC_0066.jpg

Ωραιο!!
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια βαση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:):bowdown:
Link to comment
Share on other sites

:) φιλε μου ειμαι πολυ μπερδεμενος με αυτο που βλεπω. φυτα? κοραλια? ξυλα? μονομαχος? τοσο μεγαλο ενυδρειο... αδικεις τον εαυτο σου. πολυ φιλικα....
Link to comment
Share on other sites

ωραιο το ενυδρειο αλλα θα σου προτεινα να βαλεις πιο φυσικα διακοσμητικα στο ενυδρειο σου.καλη αρχη και ελπιζω σε λιγο καιρο να δουμε και παλι ενα πολυ ωραιο φυτεμενο!

Υ.Γ πες και λιγα παραπανω,οπως φιλτρανση,φωτισμος κτλ

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα.

Αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες είναι αρκετά μακρυά ακόμη από αυτό που δυνητικά μπορεί να γίνει το ενυδρείο σου.

Μάλιστα, βλέπω και σχετικά ακριβό εξοπλισμό που δυνητικά μπορεί να σε βοηθήσει να φτιάξεις κάτι πραγματικά πολύ καλύτερο

(χωρίς να είμαι της άποψης ότι ο εξοπλισμός κάνει την ουσία πάντως).

Έχεις πολλά λίτρα (σχετικά βέβαια) αυτό είναι καλό, και μπορείς να ξεκινήσεις κάνοντας το διάκοσμο πιο φυσικό αφού αποφασίσεις προς τα που θέλεις να κινηθείς (βιοτοπικό αμαζόνιος, κοινωνικό φυτεμένο, ασιατικό, δίσκους, νανοκιχλίδες, σκαλάρια, υπάρχουν τόσες και τόσες επιλογές για 300 λίτρα !!).

Πάντως, κατά τη γνώμη μου, τα κοράλια δεν έχουν θέση σε ενυδρείο γλυκού νερού υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Όπως και τα διάφορα κεραμικά αλλά εν πάση περιπτώσει αν σου αρέσει κάποιο διακοσμητικό δεν θα τα χαλάσουμε εδώ, ίσα ίσα !

Πρέπει φυσικά να λύσεις το πρόβλημα της θερμοκρασίας γιατί έρχεται πάλι το καλοκαίρι.

Νομίζω ότι δύο 12άρια ανεμιστηράκια εισαγωγής και ένα 8άρι εξαγωγής θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά αν μπορείς να τα προσαρμόσεις στα καπάκια σου,

εκτός αν βάλεις chiller (νομίζω ότι είδα σχετικό θέμα σου αλλού).

Από φίλτρα, φώτα κλπ δεν μας λες κάτι ? Επίσης υπόστρωμα, λίπανση ?

Τελικά το ψάρια έχεις μέσα ??

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

συμβουλη φιλικη....βγαλε οτι ψευτικο διακοσμητικο

και βαλε φυσικα(ξυλα -φυτα)

Link to comment
Share on other sites

πολλυ καλο :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι σωστός!!!έχουμε και είδια πέτρα!!!3-4εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο και η αναδομηση.μια ερωτηση μονο,πως πληρωσες 400 ευρω για φυτα?πολυ πιο φτηνα ερχοντε κανονικα(απο δικια μου εμπειρια αλλα και γενικα)γυρω στα 150 ευρω μαξιμουμ για τα λιτρα σου

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

Το φυτο στην 2η και 5η φωτο μαζι με την φτερη μου κανει για υδροφιλο και οχι υδροβιο. Αν εχεις κρατησει το ταμπελακι του πες την ονομασια του γιατι αν ειναι οντως υδροφιλο ισως σου δημιουργησει προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: φιλε μου ειμαι πολυ μπερδεμενος με αυτο που βλεπω. φυτα? κοραλια? ξυλα? μονομαχος? τοσο μεγαλο ενυδρειο... αδικεις τον εαυτο σου. πολυ φιλικα....

:)

συμβουλη φιλικη....βγαλε οτι ψευτικο διακοσμητικο

και βαλε φυσικα(ξυλα -φυτα)

:)

Link to comment
Share on other sites

....Αλλά και ακριβή ιστορία γιατί τα τετρακόσια ευρωπουλάκια που είχα πληρώσει στο φίλο μου τον "nidal"για

να αγοράσω μια όμορφη πρασινάδα τελικά αυτή παρολίγο να καταλήξει "ψαρόσουπα".....

400Ε???!!! :bowdown: τι πηρες, τους κρεμαστους κηπους της βαβυλωνας?

Link to comment
Share on other sites

ειναι και σπανια η συγκεκριμενη :bowdown: .....

<_<:):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...