Jump to content

Recommended Posts

Να πως και γω μια γνωμη.

Αν θελει ενα νεος στο χομπυ να ασχοληθει με τους δισκους, θα πρεπει να στησει ενα ενυδρειο για 1-2 χρονια με ευκολα ψαρια που ζουν σε περιβαλλον με διακοσμηση και νερο παρομοιων συνθηκων με ενος δισκοενυδρειου.

Στο διαστημα αυτο να μελεταει τα "μυστικα" τους και να αποκτα δεξιοτητες στην συντηρηση του ενυδρειου, ετσι ωστε οταν μπουν οι δισκοι να μην αντιμετωπισουν καταστασεις στρες.

Ετσι εχει πολλες πιθανοτητες επιτυχιας με αυτα τα ψαρια που ακουγονται "δυσκολα" αλλα αν ξερεις τι θελουν και τους το παρεχει ειναι "ευκολα" ψαρια.

Σωστοτατος.- :huh:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok φιλε εχεισ δικιο. μαλλον εκει συγκλινω κ εγω. παντωσ ο δισκοσ δε φαινεται καθολου καλα. απο την πρωτη μερα παντωσ δεν εφαγε τπτ... απο κει π τον πηρα φαινοταν υγιεστατοσ. ουτε ενα ψεγαδι, θα ειχα κινη8ει πιο γρηγορα οταν ειδα πωσ δε τρωει αλλα ο εμποροσ με διαβεβαιωσε πωσ ειναι συνηθεσ φαινομενο των δισκων τισ πρωτεσ μερεσ κ με πηρε στο λαιμο του

ο φιλος μας εχει δικιο γιατι παραπλανηθηκε απο καποιον ασχετο εμπορο οποτε εχει καλη δικαιολογια!.

μπορεις πιστευω να σωσεις τον δισκο σου με ενα και μονο τροπο αγαπητε.

το ξαναπας πισω στο πετ που τον πηρες για φυλαξη και ξεκινας οπως σου ειπαν πολυ σωστα την επανιδρυση του ενυδρειου σου.

αφηνεις μονο τον πλεκο και στην θεση των νεο βαζεις καρδιναλιους γιατι αυτους εχεις δει σε φωτο δισκοενυδρειων και οχι νεο ( λογο απειριας σου δεν τα ξεχωρισες).

ξεκινας εντονη κουρα της γυαλας σου με βακτηρια ετοιμα σε καθημερινη βαση και μετρας συνεχεια την αμωνια σου να μηδενιστει και να μεινει εκει.

με τυρφη κατεβαζεις ph στο 6,8. ιδανικοτερη λυση ομως το co2.

ανεβαζεις οπωσδηποτε θερμοκρασια σα 28-28,5.

αφου λοιπον εχεις ολα αυτα τα παραπανω για κανα 2 μηνες σταθερα τοτε βαζεις τον δισκακο σου και παλι και εναν ακομα για παρεουλα.

μην αντιμετωπιζεις απλα και αναλαφρα την επιβιωση του συγκεκριμενου σου πρωτου δισκου μιας και η φιλοσοφια ειναι οτι δεν κατεχουμε ενυδρεια αλλα φιλοξενουμε ψαρια. κανεις μας δεν θα ηθελε να παθει κατι καποιος φιλοξενουμενος του , ετσι?

καλη επιτυχια . ξεκινα χθες.

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Όλα να τα δεχτώ φίλε μου σαν ελαφρυντικά, αλλά αυτό το βατραχάκι!!! Χρειάστηκε να το διαβάσω τρεις τέσσερις φορές για να το πιστέψω! Και αυτό στο πρότειναν από το πετ σοπ ή το πήρες χωρίς να ρωτήσεις;

Ακολούθησε αυτό που σου είπε ο klaz και πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση κάνε καμιά ερώτηση εδώ να πάρεις ιδέες και απόψεις.

Α! Άλαξε και πετ σοπ.

Πάντα φιλικά! (Είσαι και πυγμάχος) :huh:

Link to comment
Share on other sites

σασ ευχαριστω πολυ παιδια για ολα.... ενασ εμποροσ δε μεγαλο καταστημα πετ σοπ μ πε πωσ ενδεχομεωσ να ειναι φουγκο.. εσεισ τι λετε? εαν ειναι να παρω το αντιστοιχο φαρμακο. πρεπει να κινη8ω σφαιρα γτ κα8ε ωρα π περναει ειναι κρισμη, και παλι σασ ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

χτες μ πε8ανε ενα νεον μπλε κ σημερα μολισ τωρα ενα κοκκινο.... κατρακυλα ξεκινησε........

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να τα σώσεις χάρισε τα ΟΛΑ.... εκτός τον δίσκο.

Κράτησε τον δίσκο και προσάρμοσε συνθήκες.

Θερμοκρασία 30.

βάλε νερό της βρύσης Stres coat.

Αν μπορείς βάλε απιονισμενο 3/4 και 1/4 βρύσης.

Xαμηλό φωτισμό. Κρυψώνες ρίζες.

Βάλε λίγο σκορδοζούμι (για τα παράσιτα).

Πουλάνε και έτοιμο. Αν όχι, λιώσε μια σκελίδα σκόρδου και ρίξε το ζουμί στο ενυδρείο.

Βάλε πρώτα άνθρακα να φύγουν όλα τα φάρμακα.

Και θα δεις διαφορά....

Αν όχι περνάς σε melafix

κ τέλος φάρμακα

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δώστου κόκκινοα κατεψυγμένα σκουλίκια Οcean nutr.. και θα τα κατασπαράξει. Κινήσου γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Βάλτου κόκκινα σκουλίκια κατεψυγμένα θα τα κατασπαράξει

Link to comment
Share on other sites

Δισκος μονος του??? :huh::thumbup:

Εισαι σιγουρη για ολα αυτα???

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

για το φουγκο η καπωσ ετσι δεν προτεινεται τπτ?

ναι σκοπευω να τα δωσω ολα αμεσα πριν παθουν χειροτερο κακο!!! σε οτο αφορα τουσ καρδιναλιουσ ειναι πιο κοντα απο αποψη θερμοκρασιασ με τουσ δισκουσ απο οτι τα νεον? σε 2ωρεσ θα παω τον δισκο να τον δει αυτοσ ο εμποροσ να μ πει γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που είναι άρρωστος ισχύει... Σαν καραντίνα.... Αν είναι άρρωστος και βάλει άλλον μεγάλο ρίσκο.

Για αυτά που γράφω είμαι σίγουρη μια και έχω 4 κούκλους υγιέστατους

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη STAMATIA θα μπορουσες σε παρακαλω να μας πεις ποση εμπειρια εχεις στους δισκους και δινεις αυτες τις συμβουλες;

Φιλε που "πουλας τρελλα" ....ακομα δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο οσα γραφτηκαν; Καποιοι ηδη βλεπεις σταματησαν να απαντανε ενω στην αρχη προσπαθησαν να σε βοηθησουν. Σκεψου το λιγο. Εχεις πολυ μεγαλυτερο προβλημα απο το αν ειναι φουνγκους η οχι. Τα ψαρια πρεπει να φυγουν ολα και να στησεις το ενυδρειο απο την αρχη και σωστα. Αν θα βαλεις καρδιναλιους ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει γιατι και αυτοι θα γινουν καποτε τροφη για τους δισκους σου. Το οτι τους βλεπεις μεσα σε ενυδρεια δεν σημαινει οτι ειναι και το πιο σωστο. Αν προσπαθεις να παρεις σωστες απαντησεις απο πετ σοπ ...........σωθηκες. Ειναι δυστυχως ελαχιστα αυτα που μπορουν να σε βοηθησουν και απ'οτι εχω καταλαβει με οσα εχεις γραψει, δεν εχεις πεσει σε τετοια περιπτωση.

Σου ξαναλεω οτι πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα πριν αποφασισεις να φιλοξενισεις δισκους. Εκτος κι αν νιωσεις ικανοποιημενος να τους κρατησεις δυστυχισμενους μερικους μηνες ενω ζουν 15 χρονια αδιαφορωντας για την ταλαιπωρια τους. :huh:

Link to comment
Share on other sites

παλι τιθεται θεμα με το νικ π χρησιμοποιω ετσι? παλι μπαινει σε εισαγωγικα. ευχαριστω για τισ συμβουλεσ ορισμενουσ κ τισ μπιχτεσ. κ ΛΕΩ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ Κ ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΔΙΝΑΛΙΟΥΣ. ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ Κ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΦΩΤΟΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ. ΑΥΤΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη STAMATIA θα μπορουσες σε παρακαλω να μας πεις ποση εμπειρια εχεις στους δισκους και δινεις αυτες τις συμβουλες;

Φιλε που "πουλας τρελλα" ....ακομα δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο οσα γραφτηκαν; Καποιοι ηδη βλεπεις σταματησαν να απαντανε ενω στην αρχη προσπαθησαν να σε βοηθησουν. Σκεψου το λιγο. Εχεις πολυ μεγαλυτερο προβλημα απο το αν ειναι φουνγκους η οχι. Τα ψαρια πρεπει να φυγουν ολα και να στησεις το ενυδρειο απο την αρχη και σωστα. Αν θα βαλεις καρδιναλιους ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απασχολει γιατι και αυτοι θα γινουν καποτε τροφη για τους δισκους σου. Το οτι τους βλεπεις μεσα σε ενυδρεια δεν σημαινει οτι ειναι και το πιο σωστο. Αν προσπαθεις να παρεις σωστες απαντησεις απο πετ σοπ ...........σωθηκες. Ειναι δυστυχως ελαχιστα αυτα που μπορουν να σε βοηθησουν και απ'οτι εχω καταλαβει με οσα εχεις γραψει, δεν εχεις πεσει σε τετοια περιπτωση.

Σου ξαναλεω οτι πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα πριν αποφασισεις να φιλοξενισεις δισκους. Εκτος κι αν νιωσεις ικανοποιημενος να τους κρατησεις δυστυχισμενους μερικους μηνες ενω ζουν 15 χρονια αδιαφορωντας για την ταλαιπωρια τους. :huh:

Η εμπειρία ενός χρόνου μπορεί να μην σε εντυπωσιάζει φίλε μου αλλά μπορώ να συμβουλεύω για προβλήματα που σίγουρα εχω περάσει με δίσκους. Είχα και εγώ δίσκο με σημαδάκια και έγινε καλά με καλές συνθήκες νερού κ γενικότερα διαβίωσης. Τον πήρα χάλια και τώρα τρώει και μάλιστα είναι και ο αρχηγός. Αντί να αμφισβητείτε βοηθήστε τον άνθρωπο να σώσει το δισκο του. Αλλωστε αυτό ζητάει.... αν κατάλαβα καλά.

Δίνετε συμβουλές, αφήστε τις ειρωνείες και όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η εμπειρία μου είναι ενός χρόνου. Μου έχει τύχει να σώσω άρρωστο δίσκο που αγόρασα με καλές συνθήκες. Αυτά που γράφω τα έχω βιώσει. Αντί να αμφισβητείτε βοηθείστε τον άνθρωπο να σώσει τον δίσκο του και τα υπόλοιπα ψαράκια. Είναι αρχάριος και δεν ξέρει... γι αυτό άλλωστε ρωτάει.

Αυτή τη γνώμη είχα εγώ και αν δεν την δέχεστε δικαίωμα σας. Παρακαλώ όμως αγαπητέ συγχομπίστα να είσαι λιγότερο ειρωνικός. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PouLawTreLLa,

τα πράγματα είναι μάλλον απλά, απλά αλλά όχι ιδιαιτέρως ευχάριστα...

Το σημαντικότερο από όλα είναι ότι το ενυδρείο σου (100λτ) σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να φιλοξενήσει δίσκους.

Ακόμα και στην περίπτωση που θα καταφέρεις αυτή την φορά να βελτιώσης την υγεία του δίσκου σου, πολύ σύνομα θα προκείψουν νέα προβλήματα.

Κατά την ταπινή μου γνώμη το να δώσεις πίσω τον δίσκο σου αποτελεί μονόδρομο. :huh:

Τα όσα είπαν οι παραπάνω σχετικά με τις συμβατότητες με βρήσκουν απολύτως σύμφωνο...

Το καλό της υπόθεσης βέβαια είναι ότι ποτέ δεν είναι αργά για μια νέα πιο μελετημένη αρχή.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεφεύγουμε απο το θέμα μας που είναι και το πρόβλημα που υπάρχει σε αυτό το θέμα .

Και παρακαλώ να μην δίνονται απαντήσεις αν δεν είμαστε σίγουροι για τη διάγνωση .

Η εμπειρία του που έχει ο κάθε ένας με κάτι (ίσος) παρόμοιο μπορεί να κατατεθεί εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=132103

ή σε κάποιο άλλο μέρος του φόρουμ αλλιώς μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερο μπέρδεμα .

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΙΔΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ .

Εδώ έχουμε να κάνουμε με τη ζωή κάποιων ψαριών και θέλει μια ιδιαίτερη μεταχείριση με όσο γίνεται ποιο σίγουρες απαντήσεις .

PouLawTreLLa μπορείς να μας ενημερώσεις σε παρακαλώ πολύ σε ποια κατάσταση είναι σήμερα τα ψαράκια και τι έχεις κάνει μέχρι τώρα ;

Αν θέλεις σε παρακαλώ πολύ το ς βρίσκεται στο πλήκτρο W , και τις λέξεις ολόκληρες .

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. φιλε Σταματη ξερω π ειναι το ς αλιμονο. γυρισα τωρα απο πρωινη προπονηση κ βρηκα το δισκακι μου νεκρο. δυστυχως. σε οτι αφορα τισ κινησεισ μ ηταν οι εξης: απομονωσα τα ψαρια σε διπλη σακουλα μεταφορας στο ενυδρειο κ αφησα τον δισκο με καποια νεον π δε μπορεσα να συλλαβω. δεν ηθελα να βαλω τον δισκο στην κατασταση του στην σακουλα γιατι θεωρησα πωσ θα ζοριζεται κ πωσ θα τον ενοχλουν τα αλλα ψαρια συνεχεια. χτεσ πηρα τον δισκο το κ τον πηγα σε εναν εμπορο μεγαλου μαγαζιου στο πειραια στην τερψιθεα συγκεκριμενα οπου τον ειδε. μ ειπε πωσ δεν ειναι φουγκο που φοβοταν. μ δωσε ενα φαρμακο το aqua zole seachem. ειπε πω θα συνελθει μετα το περασ τησ θεραπειας.παιδια τον εμπιστευτικα διοτι ειναι εμπορος σε μεγαλο καταστημα με φημη κ επειδη ειχε οπτικη επαφη με τον δισκο. επισησ μ ειπε να αλλαξω το 1/3 του νερου γτ ειχα ριξει ph minus κ ειπε πωσ αυτο το κανουμε σιγα σιγα κ πρεπει να επαναφερω το νερο οπωσ ηταν γτ αυτο τρελαινει τον δισκο. εν κατακλειδι δυστυχως οπωσ προειπα γυρισα κ το βρηκα κατω :huh:

Link to comment
Share on other sites

οτι εγινε εγινε .Γνωμη μου ειναι οτι ολα ηταν στραβα απο την αρχη.παντως σε τετοια λιτρα ΔΕΝ βαζουμε δισκους.Αν παλι θελεις δισκους καλο ειναι πρωτα να ριξεις μια ματια στο φορουμ να διαβασεις πρωτα και μετα αν εχεις βεβαια και την οικονομικη δυνατοτητα να πας σε μεγαλο ενυδρειο τουλαχιστον 300 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει ενα ενυδρειο 160 λιτρα. στα 160 για 2 δισκους ειναι ενταξει ? παντως εγω δεν ξαναπαω στους εδ εμπορους. τουσ εμπιστευτικα κ εχασα

Link to comment
Share on other sites

160 λιτρα για δισκους ειναι λιγα.οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα.ομαδα 4 ατομων σε 300 λιτρα (γι αυτο σου ειπα οτι θελει λιτρα πολλη καλη φιλτρανση,μεγαλο κοστος)

Link to comment
Share on other sites

η επομενη συναντηση ποτε θα γινει παιδια? να ερθω και εγω αν ειναι γιατι χρειαζεται να μιλαω με ειδικους κ οχι με ανιδαιους εμπορους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...