Jump to content

ριο 400


kanarini

Recommended Posts

Εξοπλισμος για να φτιαξω το ριο 400 που εχω θαλασσινο ενυδρειο.

Χρειαζομαι λοιπον βραχο 50 κιλα

Αραγωνιτη

Αντλιες

Skimmer

chiller

φωτιστικο

Ψαχνω να βρω τα παραπανω μιας και το πηρα αποφαση να φτιαξω ενα reef, θελω τα φωτα σας, πληροφοριες και βοηθεια για το στησιμο του.

Ειχα κανει και παλιοτερα μια κινηση αλλα δεν τα καταφερα να το φτιαξω, πιστευω πως τωρα με την βοηθεια σας το ονειρο μου θα γινει πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Mαριε καλη επιλογη το ενυδρειο που διαλεξες,μην ξεχνας,αλατι,τεστ,ρεφρακτομετρο και καποιο εξωτερικο φιλτρο,αφου μαλλον δεν εχεις sump.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ

45 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤ ΒΡΑΧΟ

3 ΣΑΚΙΑ ΖΩΝΤ ΑΡΑΓ +2 ΝΕΚΡΟ

4 ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΕΣ ΚΟΡΑΛΙΑ 2

ΕΝΑ ΣΚΙΜΕΡ (8α σου προτεινα το tmc 800)

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΡΕΚΦΑΚΤΟΜΕΤΡΟ

ΑΝΤΙΣΤΡΩΦΗ ΟΣΜΩΣΗ

ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΑΜΠ 8ΕΣ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΑΝ8ΡΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΩΣ

ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ 1W ΑΝΑ LT

ΕΝΑ ΒΑΡΕΛΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΛΤ (ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙΣ ΝΕΡΑΚΙ)

ΑΠΟ CHILLER ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΔΙΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΧΩ

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ

45 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤ ΒΡΑΧΟ

3 ΣΑΚΙΑ ΖΩΝΤ ΑΡΑΓ +2 ΝΕΚΡΟ (θα εβαζα 3 σακια νεκρό)

4 ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΕΣ ΚΟΡΑΛΙΑ 2 (μπορει και πέντε)

ΕΝΑ ΣΚΙΜΕΡ

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΡΕΚΦΑΚΤΟΜΕΤΡΟ

ΑΝΤΙΣΤΡΩΦΗ ΟΣΜΩΣΗ

ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΑΜΠ 8ΕΣ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΑΝ8ΡΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΩΣ

ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ 1W ΑΝΑ LT (υποσυζήτηση)

ΕΝΑ ΒΑΡΕΛΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΛΤ (ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙΣ ΝΕΡΑΚΙ) και λιγο παραπανω... 100L

Ψυκτικό τεκο...

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ

45 ΚΙΛΑ ΖΩΝΤ ΒΡΑΧΟ

3 ΣΑΚΙΑ ΖΩΝΤ ΑΡΑΓ +2 ΝΕΚΡΟ

4 ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΕΣ ΚΟΡΑΛΙΑ 2

ΕΝΑ ΣΚΙΜΕΡ (8α σου προτεινα το tmc 800)

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΡΕΚΦΑΚΤΟΜΕΤΡΟ

ΑΝΤΙΣΤΡΩΦΗ ΟΣΜΩΣΗ

ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΑΜΠ 8ΕΣ ΕΝΑ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΑΝ8ΡΑΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΩΣ

ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ 1W ΑΝΑ LT

ΕΝΑ ΒΑΡΕΛΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΛΤ (ΓΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙΣ ΝΕΡΑΚΙ)

ΑΠΟ CHILLER ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΔΙΟΤΙ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΧΩ

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ

Σωστός ο Κώστας.... :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

+1 για τον αραγονιτη

+1 για τον βραχο

Θα έβαζα μεγαλυτερο σκιμμερ απο το TCM 800

Ανθρακα, αντιφως και Υαλοβαμβακα μπορεις να βαλεις στο φιλτρο κουτι της Juwel

Για βαρελι αν και εφοσον εχεις χωρο θα επερνα 200 λιτρα να τα εχω standby

Σκεψου σοβαρα για Chiller & Osmolator αλλιως Osmolator και Panaflow ανεμιστηρακια.

Τεστακια και ενα ηλεκτρονικο PHαμετρο

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Μαζευω σιγα σιγα χρηματα απο αυτα που δινω, θελω βοηθεια και στο στησιμο.

Πιο φωτιστικο λετε να παρω;

φιλτα εχω τρια ενα 2028 thermo pro, ενα 2217, ενα ρενα 304 μπορω να βαλω αυτα αντι για σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Θα έβαζα μεγαλυτερο σκιμμερ απο το TCM 800 +1

Για βαρελι αν και εφοσον εχεις χωρο θα επερνα 200 λιτρα να τα εχω standby +1:thumbup:

Θα σου πρότεινα και κάτι άλλο. Λοιπόν αν δεν έχεις πάρει το έπιπλο του RIO θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα έπιπλο το οποίο να χωρέσει ένα sump. Επίσης αν υπάρχει κανένα 300 ευρώ θα σου έλεγα να πας το RIO για να σου ανοίξουν 2 τρύπες μια για υπερχείλισης και μια για επιστροφή. Εγώ έχω το RIO 180 και έδωσα 300 ευρώ για να μου κάνουν τα 2 παραπάνω πιργακια που σου είπα. Άλλα 200 για sump και έχω 180 παν και 180 κάτω λύτρα και κυρίως χωρίς να ακούγετε θόρυβος από διάφορες εξωτερικές υπερχείλισης.

Σκέψου πρώτα πριν κάνεις κανένα βήμα και μετά το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς κάνε sump πούλησε τα φίλτρα !για τις τρύπες αν το ενυδρείο είναι σε χώρο που δεν έχει ανάγκη από θόρυβο μπορείς να πάρεις overflow (το δικό μου είναι σχεδόν αθόρυβο) το sump είναι τεράστια ευκολία !!!εγώ έχω εξωτερικά φίλτρα κ τώρα έκανα sump!

Link to comment
Share on other sites

που το πηγες και σου ανοιξαν τρυπες;

Καλυτερα να παρω ενα ετοιμο με τρυπες απο αυτα που εχει στο water inn και να το δωσω το ριο 400 που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς κάνε sump πούλησε τα φίλτρα !για τις τρύπες αν το ενυδρείο είναι σε χώρο που δεν έχει ανάγκη από θόρυβο μπορείς να πάρεις overflow (το δικό μου είναι σχεδόν αθόρυβο) το sump είναι τεράστια ευκολία !!!εγώ έχω εξωτερικά φίλτρα κ τώρα έκανα sump!

πιο overflow πηρες το εφτιαξες εσυ και ποσο κοστισε, ποσα λιτρα σαμπ πρεπει να φτιαξω για ενα ενυδρειο 400 λιτρων,

Έγινε επεξεργασία - kanarini
Link to comment
Share on other sites

www.aquaplant.gr επισης εβγαλα την κοντρα που ειχε το ριο και εβαλα γυαλινη για να μην εχω προβλημα μικρο βεβαια με τον φωτισμο.κρατα το ριο και κανε αυτο που σου ειπα αν θες.θα πληρωσεις αλλα θα εισαι gg μετα

Link to comment
Share on other sites

πιο overflow πηρες το εφτιαξες εσυ και ποσο κοστισε, ποσα λιτρα σαμπ πρεπει να φτιαξω για ενα ενυδρειο 400 λιτρων,

Sump έκανα ένα 27χ30 με ύψος 41 χοραει ισα ισα το skimmer ο άνθρακας κ το αντιφωσφορο για να μπει στο μαμα ντουλάπι ! Για περισσότερα ρώτα ιδικούς !για overflow το αγόρασα 90 φιλική τιμη αλλιώς εχει 130 νομίζω!!(πολλά ε?)εταιρεία θα σου πω όταν μπορέσω. μπορείς όμως να κάνεις diy(στο Google “diy overflow”) η να πάρεις μέσο ΝΕΤ με 60 ευρώ αν δε κάνω λάθος. κ να τo κάνεις εσύ αθόρυβο (προσωπικά εχω δει με κανονική υπερχείλιση κ κάνει πολύ περισσότερο θόρυβο)

Link to comment
Share on other sites

4 ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΕΣ ΚΟΡΑΛΙΑ 2

Koralia 2 !!! είναι δυνατόν βρε παιδιά να προτείνετε να βάλει κυκλοφορητές 2300l/h σε ενάμιση μέτρο ενυδρείο; Ούτε μέχρι τα μισά δε θα πηγαίνει το νερό. Koralia 4 θέλει το 1,5 μέτρο ενυδρείο.

Τώρα το ένα βατ/λίτρο είναι υπερβολή εφόσον δεν θα πάει σε sps ή απαιτητικά κοράλλια. Μισό βατ/λιτρο είναι μια χαρά.

Η βάση του Ριο δεν προσφέρεται για σαμπ οπότε είτε πας σε φτιαχτή βάση είτε βάζεις κάποιο σαμπ στο πλάι ή πίσω από το ενυδρείο, εφόσον έχεις χώρο και θέλεις σαμπ ντε και καλά.

Για αλλαγές ένα βαρελάκι 50-60 λίτρων είναι μία χαρά. Αν θέλεις να κάνεις μεγάλες αλλαγές τον μήνα της τάξεως των 200 λίτρων μπορείς να κάνεις 50 λίτρα την εβδομάδα.

Για την θερμοκρασία το καλοκαίρι, αν δεν ξεπερνάς σε καθημερινή βάση τους 30 βαθμούς στο δωμάτιο που θα βάλεις το ενυδρείο μια χαρά θα τη παλέψεις με ανεμιστηράκια και elliwel.

Με 30 κιλά αραγωνήτη έχεις καλύψει τον πάτο του Ριο 400 οπότε από εκεί και πέρα ανάλογα με το ύψος τον θες προσθέτεις ανάλογα.

Βράχο θα χρειαστείς πάνω από 40 κιλά (εγώ είχα γύρω στα 60) για να δείξει, και να δώσεις ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια το χω πει πολλες φορες δεν παει με τα L/H!

Καλύτερα να εχει περισσοτερους κυκλοφορητες με λυγοτερα λιτρα ο καθε ενας!

Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια το χω πει πολλες φορες δεν παει με τα L/H!

Καλύτερα να εχει περισσοτερους κυκλοφορητες με λiγοτερα λιτρα ο καθε ενας!

σωστά :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

Η κυκλοφορια το χω πει πολλες φορες δεν παει με τα L/H!

Καλύτερα να εχει περισσοτερους κυκλοφορητες με λυγοτερα λιτρα ο καθε ενας!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

θα ηθελα εαν καποιος εχει στησει ριο 400 reef να μου πει το κοστος.

Θα ηθελα να μου πει καποιος ποσα watt πρεπει να εχω, εαν μπορω να χρησιμοποιησω τις λαμπες του ριο 400.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα εαν καποιος εχει στησει ριο 400 reef να μου πει το κοστος.

Θα ηθελα να μου πει καποιος ποσα watt πρεπει να εχω, εαν μπορω να χρησιμοποιησω τις λαμπες του ριο 400.

η γνώμη μου είναι να βάλεις ( T5 ) 4 ασπρες των 54 W 14000 K, η κάθε μια, και 2 μπλέ ακτινικές 54 W.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα εαν καποιος εχει στησει ριο 400 reef να μου πει το κοστος.

Θα ηθελα να μου πει καποιος ποσα watt πρεπει να εχω, εαν μπορω να χρησιμοποιησω τις λαμπες του ριο 400.

Φιλε μου εξαρτάται τι θέλεις να φιλοξενήσεις, αν μιλάμε για SPS ή mixed με SPS θα σου έλεγα Minimum 4 T5 (3x White & 1xActinic) προσωπικά πριν αλλάξω σε MH είχα 6 Τ5 x 54w (4xWhite & 2xActinic) προσαρμοσμένες στο καπάκι του RIO 400 με arcadia ballast αλλά ήταν πολύ DIY και αρκετά καλώδια, δες εδω:

http://i158.photobucket.com/albums/t100/fi...up/DSC00636.jpg

Σε περίπτωση που πας πάνω από 2 T5 με κλειστό καπάκι θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα τρόπο ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα εαν καποιος εχει στησει ριο 400 reef να μου πει το κοστος.

Θα ηθελα να μου πει καποιος ποσα watt πρεπει να εχω, εαν μπορω να χρησιμοποιησω τις λαμπες του ριο 400.

μπορεις να κανεις ανετα την δουλεια σου με το φωτιστικο του ριο και να βαλεις ακομα δυο λαμπες τ5 54 watt Συνολο τρεις ασπρες 14.000κ και μια actinic 20.000 και θεοριτικα εισαι μισο watt στο λιτρο κ παραπανο.SPS σιγουρα δεν θα βαλεις σε ενα νεο reef πρεπει να στρωσει το ενυδρειο και να κανει πολλους κυκλους!μπορεις να κρατισεις ολα τα αλα κοραλια απο θεμα φωτισμου :thumbup: καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις ανετα την δουλεια σου με το φωτιστικο του ριο και να βαλεις ακομα δυο λαμπες τ5 54 watt Συνολο τρεις ασπρες 14.000κ και μια actinic 20.000 και θεοριτικα εισαι μισο watt στο λιτρο κ παραπανο.SPS σιγουρα δεν θα βαλεις σε ενα νεο reef πρεπει να στρωσει το ενυδρειο και να κανει πολλους κυκλους!μπορεις να κρατισεις ολα τα αλα κοραλια απο θεμα φωτισμου :thumbup: καλη συνεχεια!

παιδια σας ευχαριστω εχω ballast arcadia 2x8 watt το καπακι εχει 2χ54 ποσες ακομα να βαλω;

τωρα skimmer και chiller πιο να παρω για τα λιτρα μου, μοντελο; μαρκα;

Ξερω θα σας ζαλισω αλλα αυτα εχουν οι αποτομες μετατροπες...

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα του φωτιμού ειμαι της αποψης ότι καλό θα ήτανε να στησεις απο την αρχή ένα σωστό φωτιστηκό έτσι ώστε να μην μπαινεις σε διπλά έξοδα σε περιπτωση που θελήσεις να βαλεις καποιο δυσκολότερο κοραλακι!

ειτε με Metal hanide ειτε με Τ5 νομιζω θα ειναι καλη επιλογη!

Τώρα για το ψυκτικό οι περισσοτεροι χρησιμοποιούμε της Teco αλλά εχω ακουσει καλα λόγια και για τα Aquamedic

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...