Jump to content

ριο 400


kanarini

Recommended Posts

http://www.aquaristic.net/ab-aqua-medic-ti...500.html?lang=1

τι λετε γι αυτο το chiller

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!!

Νομιζω ότι και το μικρότερο της εταιρίας θα σε καλυπτε αλλά καλυτερα να λειτουργει άνετα!!! μην το ζοριζεις...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquaristic.net/ab-aqua-medic-ti...500.html?lang=1

τι λετε γι αυτο το chiller

Νομιζω και το Titan 500 σου κανει αλλα 16 κιλα ειναι πολλα για να ερθουν απο γερμανια. Δες τον πινακα:

http://www.aqua-medic.de/seawater/en/10/Titan/

Δες και το Teco TC10 ή TC15 σαν λυσεις.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και το Titan 500 σου κανει αλλα 16 κιλα ειναι πολλα για να ερθουν απο γερμανια. Δες τον πινακα:

http://www.aqua-medic.de/seawater/en/10/Titan/

Δες και το Teco TC10 ή TC15 σαν λυσεις.

:thumbup:

ειναι ηδη εδω αυριο μπορω να το παραλαβω τι λες να το παρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δουλεψει για να εκφερο αποψη (εχω το Teco TC10) απλα ειδα τον πινακα με τα λιτρα στο site του κατασκευστη. Ισως να σου πει καποιος που το εχει?

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου οποιο θα επιλέξεις να είναι παραπάνω απο τα λίτρα σου και οχι οριακά γιατί θα δουλευει συνέχεια για να σε καλύψει

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου οποιο θα επιλέξεις να είναι παραπάνω απο τα λίτρα σου και οχι οριακά γιατί θα δουλευει συνέχεια για να σε καλύψει

ναι ευχαριστω πολυ θα παρω ενα που ειναι για 1500 λιτρα, για skimmer τι λετε πιο να παρω

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να κανω τρυπες στο ριο 400 και να κατεβασω σωληνες για σαμπ, θα φτιαξω ενα επιπλο πιο μεγαλο απο αυτο του ριο για να μπει και το σαμπ μεσα.

αγορασα chiller θελω τωρα να παρω ενα καλο skimmer, tunze κυκλοφορητες που θα βρω;

Link to comment
Share on other sites

............, tunze κυκλοφορητες που θα βρω;

σέ όλα τα ενυδρειακά καταστήματα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολους σας, πηρα το chiller ψαχνω για skimmer τωρα, ακομα σκεφτομαι να κανω τρυπες στο ενυδρειο για τις σωληνες του σαμπ τι λετε εσεις

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι υπερ αυτου.ετσι εκανα και εγω στο 180αρι Ριο που εχω.θα σου κοστισει κατι αλλα αξηζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πολλα τα 300 για δυο τρυπες;

νομιζω οτι αξιζει το ρισκο να τις κανει καποιος μονος του (βλεπε jumaru82)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πολλα τα 300 για δυο τρυπες;

νομιζω οτι αξιζει το ρισκο να τις κανει καποιος μονος του (βλεπε jumaru82)

Είναι πολλά αλλά είναι σίγουρα. Αυτό που έκανε ο jumaru ήταν πολύ ριψοκίνδυνο και ειδικά με ψάρια μέσα. Ήταν και τυχερός και μάγκας που το έκανε. Αν όμως σπάσει σε κάποιον??? Άντε πάλι αγορά ενυδρείου. Έμενα μου πήγε τόσο για τι εκτός από τις τρύπες μου έκανε και 2 πυργακια για να μην βουλώσουν οι τρύπες.

Πιο λίγα δε θα έρθει να ξεκολλήσεις το τζάμι κ να βάλεις άλλο με τρύπες? :rasp:

χαχαχχαχαχα σωστά λες αλλά....αν σπάσει?

Οχι ρε παιδια 300 για δυο τρύπες!!!

Λιγο ντροπή!

Ειναι υπερβολικα τα λευτα!

Όπως είπα οι τρύπες δεν είναι ακριβές, κανένα 50ρικο άντε 70 να κόστιζαν. Το θέμα που ανέβασε την τιμή του δικού μου είναι τα 2 πυργακια που έφτιαξαν. Εγώ πάντως σαν Νίκος ξέρω ότι έδωσα 300 ευρώ αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο από πολλά. Πάντως το μάθημα μου είναι ότι όταν πάω να φτιάξω στο μέλλον κανένα 400αρι για reef θα είναι χειροποίητο έτσι ώστε να είναι όπως θέλω από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Νικο,μαλλον και οι τρυπες και τα πυργακια χρυσα ηταν........

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Νικο,μαλλον και οι τρυπες και τα πυργακια χρυσα ηταν........

Καλησπερα και καλο χειμωνα σε ολους

Σημερα αγορασα skimmer v2 1200 tmc, αντλιες tunze 6055x3, εχω παρει και chiller, αλατι.

Τι αλλο πρεπει να αγορασω για να ξεκινησω το ενυδρειο μου;

Εκτος απο βραχο αραγωνιτη και σαμπ και γνωριζω οτι πρεπει να αγορασω.

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστείς ένα ρεφρακτομετρο,α/ο αν δεν υπάρχει,ανθρακα,αντιφωσφορο,φωτισμό,τα βασικά τεστάκια και μια αναπλήρωση νερού.Το chiller βιάστηκες να το πάρεις θα μπορούσε με ανεμιστήρα να κάνεις την δουλειά σου για τώρα και να ξοδέξεις σε άλλα πράματα τα λεφτά,anyway χαμένο δεν πάει εννοείτε.

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστείς ένα ρεφρακτομετρο,α/ο αν δεν υπάρχει,ανθρακα,αντιφωσφορο,φωτισμό,τα βασικά τεστάκια και μια αναπλήρωση νερού.Το chiller βιάστηκες να το πάρεις θα μπορούσε με ανεμιστήρα να κάνεις την δουλειά σου για τώρα και να ξοδέξεις σε άλλα πράματα τα λεφτά,anyway χαμένο δεν πάει εννοείτε.

καλή συνέχεια

Α/ο , ανθρακα εχω, καθως και αναπληρωση, φωτιστικο θα χρησιμοποιησω αρχικα αυτα που εχω και στην πορεια θα αγορασω ενα αλλο.

Καμια αλλη προταση παιδια υπαρχει;Πρεπει να αγορασω κατι αλλο;

Έγινε επεξεργασία - kanarini
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...