Jump to content

η 60lt σαλαμούρα μου


bukowski

Recommended Posts

Aναφερεσαι στα green star polyps?Ειναι αρκετα ανθεκτικα αυτα και μου φαινεται περιεργο.

Ολα ενταξει με τις μετρησεις σου?Εχεις σταθερη αλκαλικοτητα και ασβεστιο?

Μηπως εχεις δει κανενα μικροσκοπικο nudibranch πανω του?Αν ναι τοτε δοκιμασε μπανιο σε ενα ταπερακι με νερο οσμωσης για 3 λεπτα και επαναλυψη μετα απο 2 και 4 μερες.Επειτα το αφηνεις να ηρεμισει και σε κανενα 10 ημερο πρεπει να εμφανισει σημαδια βελτιωσης.

Το παραπανω θα στρεσαρει πολυ το κοραλι.Οποτε το κανεις αν ειναι σιγουρος οτι εχει παρασιτα.

Κοψε και καλου κακου τις νεκρωμενες περιοχες.

Ζωανθιδες ή αλλα κοραλια εχεις στο ενυδρειο σου?Αυτα πως πανε?

Απο θερμοκρασια πως πας?

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, στο ενυδρείο υπάρχει μόνο green star polyps.

Στο βράχο του είχα εντοπίσει κάτι που μου έμοιαζε με nudibranch (υπάρχει φωτογραφία παραπάνω) και αρκετούς άσπρους κόκκους παρατεταγμένους σε μια ευθεία, που θεώρησα πως είναι αυγά nudibranch και τα αφαίρεσα με το χέρι.

Ακόμη, σε νυχτερινές "περιπολίες" εντόπισα αρκετά πράσινα σκουλήκια σα σαρανταποδαρούσες που κρύβονται σε τρύπες του βράχου. Αφαίρεσα μερικά, αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποια ακόμη -έχω δει καναδυό αρκετά ευτραφή, αλλά μου τη γλίτωσαν.

Οι μετρήσεις μου είναι εντάξει, με την εξαίρεση των νιτρικών που πλησιάζουν τα 50 mg/l, και η θερμοκρασία παίζει ανάμεσα στους 28.5 και τους 29.5. Το ασβέστιό μου είναι 370 και το KH 7 ή 8. Ξέρω ότι είναι οριακές οι τιμές αυτές, αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογούν θάνατο.

Η περιοχή που εμφανίζεται η νέκρωση είναι η πάνω-πάνω (υπάρχει φωτογραφία), η οποία απέχει 2-3 cm από το επίπεδο της στάθμης του νερού και είναι αρκετά κοντά στο φως. Βέβαια, φροντίζω να αναπληρώνω την εξάτμιση τουλάχιστον δύο φορές τη μέρα ώστε να μην πέσει ποτέ η στάθμη κάτω από το επίπεδο του κοραλλιού, και η λάμπα μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατή ή φωτεινή (24W PC).

(Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία αργότερα).

Το μπάνιο σε όσμωση πρέπει να γίνει πριν ή μετά την αφαίρεση του νεκρού τμήματος;

Το νεκρό τμήμα το αφαιρώ με ξυράφι και τρίβω την περιοχή με οδοντόβουρτσα;

Πρέπει μεταξύ μπάνιου και πετσοκόμματος να μεσολαβεί κάποιος χρόνος ώστε να μη στρεσσαριστεί υπερβολικά το κοράλλι;

Σ' ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο ενυδρείο υπάρχει μόνο green star polyps.

Στο βράχο του είχα εντοπίσει κάτι που μου έμοιαζε με nudibranch (υπάρχει φωτογραφία παραπάνω) και αρκετούς άσπρους κόκκους παρατεταγμένους σε μια ευθεία, που θεώρησα πως είναι αυγά nudibranch και τα αφαίρεσα με το χέρι.

Ακόμη, σε νυχτερινές "περιπολίες" εντόπισα αρκετά πράσινα σκουλήκια σα σαρανταποδαρούσες που κρύβονται σε τρύπες του βράχου. Αφαίρεσα μερικά, αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποια ακόμη -έχω δει καναδυό αρκετά ευτραφή, αλλά μου τη γλίτωσαν.

Οι μετρήσεις μου είναι εντάξει, με την εξαίρεση των νιτρικών που πλησιάζουν τα 50 mg/l, και η θερμοκρασία παίζει ανάμεσα στους 28.5 και τους 29.5. Το ασβέστιό μου είναι 370 και το KH 7 ή 8. Ξέρω ότι είναι οριακές οι τιμές αυτές, αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογούν θάνατο.

Η περιοχή που εμφανίζεται η νέκρωση είναι η πάνω-πάνω (υπάρχει φωτογραφία), η οποία απέχει 2-3 cm από το επίπεδο της στάθμης του νερού και είναι αρκετά κοντά στο φως. Βέβαια, φροντίζω να αναπληρώνω την εξάτμιση τουλάχιστον δύο φορές τη μέρα ώστε να μην πέσει ποτέ η στάθμη κάτω από το επίπεδο του κοραλλιού, και η λάμπα μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατή ή φωτεινή (24W PC).

(Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία αργότερα).

Το μπάνιο σε όσμωση πρέπει να γίνει πριν ή μετά την αφαίρεση του νεκρού τμήματος;

Το νεκρό τμήμα το αφαιρώ με ξυράφι και τρίβω την περιοχή με οδοντόβουρτσα;

Πρέπει μεταξύ μπάνιου και πετσοκόμματος να μεσολαβεί κάποιος χρόνος ώστε να μη στρεσσαριστεί υπερβολικά το κοράλλι;

Σ' ευχαριστώ πολύ :)

Οι τιμες ειναι χαμηλες οχι οριακες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο ενυδρείο υπάρχει μόνο green star polyps.

Στο βράχο του είχα εντοπίσει κάτι που μου έμοιαζε με nudibranch (υπάρχει φωτογραφία παραπάνω) και αρκετούς άσπρους κόκκους παρατεταγμένους σε μια ευθεία, που θεώρησα πως είναι αυγά nudibranch και τα αφαίρεσα με το χέρι.

Ακόμη, σε νυχτερινές "περιπολίες" εντόπισα αρκετά πράσινα σκουλήκια σα σαρανταποδαρούσες που κρύβονται σε τρύπες του βράχου. Αφαίρεσα μερικά, αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποια ακόμη -έχω δει καναδυό αρκετά ευτραφή, αλλά μου τη γλίτωσαν.

Οι μετρήσεις μου είναι εντάξει, με την εξαίρεση των νιτρικών που πλησιάζουν τα 50 mg/l, και η θερμοκρασία παίζει ανάμεσα στους 28.5 και τους 29.5. Το ασβέστιό μου είναι 370 και το KH 7 ή 8. Ξέρω ότι είναι οριακές οι τιμές αυτές, αλλά δεν ξέρω αν δικαιολογούν θάνατο.

Η περιοχή που εμφανίζεται η νέκρωση είναι η πάνω-πάνω (υπάρχει φωτογραφία), η οποία απέχει 2-3 cm από το επίπεδο της στάθμης του νερού και είναι αρκετά κοντά στο φως. Βέβαια, φροντίζω να αναπληρώνω την εξάτμιση τουλάχιστον δύο φορές τη μέρα ώστε να μην πέσει ποτέ η στάθμη κάτω από το επίπεδο του κοραλλιού, και η λάμπα μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατή ή φωτεινή (24W PC).

(Θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία αργότερα).

Το μπάνιο σε όσμωση πρέπει να γίνει πριν ή μετά την αφαίρεση του νεκρού τμήματος; Μετα.Μονο για την περιπτωση των nudibranch το κανουμε ομως.

Το νεκρό τμήμα το αφαιρώ με ξυράφι και τρίβω την περιοχή με οδοντόβουρτσα; Οπως σε βολευει.Αρκει να το αφαιρεσεις.

Πρέπει μεταξύ μπάνιου και πετσοκόμματος να μεσολαβεί κάποιος χρόνος ώστε να μη στρεσσαριστεί υπερβολικά το κοράλλι; Κανονικα ναι,αλλα αφου ειναι ηδη χαλια το κοραλι,μην περιμενεις.Καντα ταυτοχρονα

Σ' ευχαριστώ πολύ :)

Δεν χρειαζεται πια και τοσο ψηλα.Κατεβασε το λιγο πιο κατω για να εχει και λιγο αερα απο πανω του.Η επιφανεια σου εχει αναταραξη για να μην δημιουργειται λαδιλα?Ισως να το ενοχλει και αυτο.

Οντως οι τιμες ειναι χαμηλες.Διορθωμα σιγα-σιγα.Ξεκινα με αλλαγες νερου για να κατεβασεις τα νιτρικα.Το αλατι που θα χρησιμοποιησεις για τις αλλαγες ισως σου διορθωσει τις τιμες.Αφου κατεβασεις τα νιτρικα (αν μπορεις κατω απο 20),μετρας εκ νεου Ca και KH και ασχολεισαι με τη σταδιακη διορθωση τους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανα μια γενναία αλλαγή νερού και ανέβασα τη στάθμη του 4-5 εκατοστά. Το νεκρό τμήμα δεν το αφαίρεσα γιατί είναι και η εξεταστική στη μέση και δεν είχα αρκετό χρόνο για την εγχείρηση. Πάντως, η ασπρίλα δε δείχνει να εξαπλώνεται και το υπόλοιπο κοράλλι δείχνει μια χαρά.

Εχθές βρήκα ένα πράσινο κάβουρα νεκρό ακριβώς στη μέση του ενυδρείου. Τι μπορεί να τον σκότωσε χωρίς να τον φάει; (ή ίσως αυτοκτόνησε :))

Τελικά, σύφωνα με νεότερους υπολογισμούς το ενυδρείο είναι μόλις 51.8 λίτρα. Αν αφαιρέσουμε το in-built sump πάμε περίπου στα 42. Αν βγάλουμε και το χώρο που καταλαμβάνει ο βράχος και ο αραγωνίτης, πέφτουμε αρκετά παρακάτω. Με τα δύο ocellaris δεν είναι overstocked; Αν τα αντικαταστήσω με ένα μικρότερο ψαράκι, έχω σοβαρές πιθανότητες να γλιτώσω από τα νιτρικά;

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι νεκρος ο καβουρας.Μηπως μεγαλωσε και αλλαξε κελυφος?

Εχεις ριξει κανενα φαρμακο για καποια ασθενια καποια στιγμη,που να ειχε χαλκο μεσα?

Για τα νιτρικα:

Tα 2 οccelaris αστα.Δεν ειναι δα και τα πιο βρομιαρικα ψαρια.Οι απαιτησεις τους σε τροφη δεν ειναι μεγαλη.

Μηπως τα παραταιζεις τα ψαρια σου?Θα βοηθουσε αν εκλεινες την κυκλοφορια την ωρα που ταιζονται,ετσι ωστε να καταναλωνεται ολη η τροφη που ριχνεις.

Μηπως εχεις κανενα ζωντανο που πεθανε στο ενυδρειο σου και δεν το εχεις παρει χαμπαρι?

Στο sump μπορεις να προσαρμωσεις μια απλη λαμπα γραφειου (με απλη λαμπα οικονιμιας) για να βαλεις αλγη Chaetomorfa?Θα βοηθησει πολυ.

Με τις αλαγες νερου συνεχισε καθε εβδομαδα,ωστε να πεσουν τα νιτρικα σε αποδεκτα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε αν έβγαζα το κεραμικό μακαρόνι από το φίλτρο ώστε όλη η βιολογία να στηριχθεί στο βράχο;

Έχω περίπου 7,5 κιλά βράχο και κάτι λιγότερο από ένα λίτρο κεραμικό μακαρόνι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι μαλλον :) Το βιολογικο υλικο, επιβαρυνει το συστημα σου πολυ με νιτρικα.

7,5 κιλα βραχο σε 60 λιτρα δεν ειναι πολλα,αλλα ειναι ΟΚ.Αν βρεις κανενα μικρο κομματακι ζωντανου βραχου,βαλτο.Οχι ομως μεγαλο γιατι μπορει να εχεις προβληματα με αμμωνιες κτλ αν ειναι ακουραριστος.

Το βιολογικο υλικο τωρα μπορεις να το αφαιρεις σταδιακα.Δηλαδη καθε μηνα ενα μικρο μερος,ετσι ωστε να δωσεις την ευκαιρια στο βραχο να παρει τα πανω του απο αποψη βιολογιας.Πιστευω 1/3 καθε μηνα αν αφαιρεις να εισαι οκ.

Δες και αυτα που σου ειπα πριν για τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κάνω όλα αυτά που μου είπες :)

Σχεδιάζω να αφαιρέσω σταδιακά το κεραμικό μακαρόνι (2-3 μακαρονάκια κάθε μέρα) και τον χώρο που θα ελευθερωθεί να τον εκμεταλλευτώ βάζοντας λίγη chaeto σ' ένα διχτάκι.

LEDfugelight.jpg

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω ένα βυθιζόμενο LED bar σαν αυτό της εικόνας;

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζω να αφαιρέσω σταδιακά το κεραμικό μακαρόνι (2-3 μακαρονάκια κάθε μέρα)

Aν μπορεις να το κανεις ετσι ακομα καλυτερα :angry2:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:thumbup:

Επειδή τις τελευταίες εβδομάδες είχα μια τεράστια έκρηξη καφέ, πράσινης, τριχοειδούς και (μάλλον) bubble άλγης, αποφάσισα να βάλω μερικά turbo snails.

Αμέσως μόλις τα έβαλα, ο calcinus ερημίτης μου άρπαξε ένα αρκετά μεγαλύτερό του σαλιγκάρι, το αναποδογύρισε και άρχισε να του επιτίθεται -παρόλο που ήδη υπήρχαν δύο κενά κελύφη σε περίπτωση που επιθυμούσε να μετακομίσει.

Ακόμη, ξεπετάχτηκαν δύο αρκετά μεγάλοι κάβουρες μέσα από τις τρύπες του βράχου και άρχισαν να την πέφτουν σε όποιο turbo πλησίαζε.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω για να σώσω τα turbo snails ή, έστω, ποιο CUC αντέχει στους κάβουρες;

Αν βάλω mithrax crab υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να συμβιώσει με τους (τουλάχιστον) δύο μεγάλους xanthids μου;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις βάλει μέσα κάποιο κέλυφος δεν σημαίνει ότι το έχει δει η ότι τον βόλεψε και του κάνει.Γενικά συνηθίζουν να χτυπάνε turbo snails.Tα Tectus snails έχουνε πολύ περισσότερη τύχη απέναντι τους.

Τους κάβουρες βγάλτους έτσι και αλλιώς έχουν ακουστεί αρκετά ότι ενοχλούν ψάρια και κοράλια.Μετά βάλε τον mithrax crab ο οποίος όμως δεν θα έχει πρόβλημα και με τους Xanthid.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Εδώ και τρεις-τέσσερις μέρες το Green Star Polyps μου αρνείται πεισματικά να ανοίξει.

Οι τιμές μου δεν είναι οι καλύτερες δυνατές, αλλά είναι σταθερές εδώ και αρκετές εβδομάδες -που το κοράλλι άνοιγε κανονικότατα:

NH3/NO2: 0 mg/l

NO3: <25 mg/l

KH: ~7

ph: ~8

SG: 1.025

temp: 28o C

Υποψιάζομαι ότι ευθύνεται η εισαγωγή μερικών xenia elongata, που όμως τελικά δεν έπιασαν και μετά από μερικές μέρες αναγκάστηκα να τις πετάξω για να αποφύγω το πιθανό melting που θα τίναζε το ενυδρείο μου στον αέρα.

Τι να κάνω;

Δεν έχει ανοίξει εδώ και 48-72 ώρες, πόση ζωή έχει ακόμη αν δεν ανοίξει;

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Γενικα αντεχουν.Μπορει να κανουν και μια βδομαδα να ανοιξουν χωρις κανενα προβλημα.

Κανε μια αλλαγη νερου και αλλαξε ανθρακα στο φιλτρο σου.Επισης ριξε μια ματια για τιποτα παρασιτα πανω τους (nudibranch).Μηπως τα χτυπαει πολυ δυνατη ροη?

Link to comment
Share on other sites

και μπορείς να ανεβάσεις το kh (8-9) σου λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Aρα 6 μερες συνολο?Και ανοιγει συνεχεια τωρα κατα τη διαρκεια του φωτισμου?

Link to comment
Share on other sites

Την xenia κακως την πεταξες γιατι ακομα κ στη χειροτερη περιπτωση να φτασει μπορει κ παλι η να πιαστει καπου κ να επανελθει.Γενικα δεν πρεπει να πετας κοραλια...Εχω δει χενια να μενει με 2 πολυποδες απο ασχημες συνθηκες κ να κοβεται απο την βαση της κ μετα απο μερικες μερες να πιανεται στο βραχο κ να πολλαπλασιαζεται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...