Jump to content

η 60lt σαλαμούρα μου


bukowski

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην δευτερη φωτογραφια αν δεν κανω λαθος πρεπει να προκειτε για ανεμωνη.Οσο για το star polyp ο χρωματισμος οσο αφορα το πρασινο δεν νομιζω να παιζει κανενα ρολο απλα θα δειχνουν πιο εντονο το πρασινο.Ομως μπορεις να δοκιμασεις με την αποχρωση του φωτισμου σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Η mantis........ :D:):thumbup:

H οποια θα κυνηγαει εσενα γυρω-γυρω στο δωματιο :angry2::rasp:

Φωτο δοκιμασε να ξαναβγαλεις μηπως βγει καμια καλη.

Link to comment
Share on other sites

Φωτο δοκιμασε να ξαναβγαλεις μηπως βγει καμια καλη.

Έβαλα τα δυνατά μου.

hpim0636b.th.jpg hpim0637.th.jpg hpim0638q.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Aκόμη δύο φωτογραφίες για αναγνώριση:

1. hpim0642.th.jpg Μοιάζει με ζωντανό ή νεκρό κοράλλι;

2. hpim0643.th.jpg Τι είναι αυτή η άσπρη μύξα; Αυτό αριστερά της είναι nudibranch; :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια ερώτηση: μπορώ να χρησιμοποιήσω μια κοινή κυανοακρυλική κόλλα για να κολλήσω frags μέσα στο νερό; Ή, τελοσπάντων, τι κόλλα μπορώ να χρησιμοποιήσω για αυτή τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

1.Αν και δεν διακρινω κατι,δεν μου κανει για κατι κακο.Ισως ειναι σφουγαρι.Αστο και αν αναπτυχθει λιγο βλεπουμε.

2.Το ασπρο, σφουγγαρακι ειναι.Το αφηνεις.Σταδιακα θα δεις και αλλα διαφορων χρωματων να βγαινουν,ιδιαιτερα σε σημεια με χαμηλο φωτισμο και καλη ροη.Nudibranch δεν διακρινω στη φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη ερώτηση: σκοπεύω να πάρω ένα ανοιχτό πράσινο ή κόκκινο open brain coral. Υπάρχει περίπτωση να την παλέψει με 24W μπλε/άσπρη PC για κανένα μήνα έως ώτου μπορέσω να αναβαθμίσω το φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

όχι αρκετά δύσκολα.. Μην βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Mόλις είδα έναν κάβουρα να τρώει έναν ερημίτη :) Τα έχω πάρει, θα τους ρίξω με το δίκαννο.

Έγινε επεξεργασία - bukowski
Link to comment
Share on other sites

Mόλις είδα έναν κάβουρα να τρώει έναν ερημίτη :angry2: Τα έχω πάρει, θα τους ρίξω με το δίκαννο.

Mε 3αρι τσοκ και 8αρια............ :):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε, αν βάλω ένα enoplometopus debelius θα φάει τα καβούρια; :)

(και όταν τελειώσει τη δουλειά του, γίνεται και αστακομακαρονάδα).

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε, αν βάλω ένα enoplometopus debelius θα φάει τα καβούρια; :angry2:

(και όταν τελειώσει τη δουλειά του, γίνεται και αστακομακαρονάδα).

:):D:thumbup: τρωνε οι αστακοι καβουρια????

Link to comment
Share on other sites

Οντως καταπληκτικα ζωντανα.

ναι αρκει να μην σου σπαει τα νερα το ενοχλιτηκο τσακ τσακ που θα ακνει ολο το βραδυ στο ενυδρειο σου...

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε, αν βάλω ένα enoplometopus debelius θα φάει τα καβούρια; :)

(και όταν τελειώσει τη δουλειά του, γίνεται και αστακομακαρονάδα).

μπα πιστεψε με,απο την μια θα σου τρωει ολλους τους νεκρους οργανισμους (ψαρια και σαλιγγαρια) οπως μου εκανε κι εμενα τα βραδυα,η ακομη και ψαρια που κουρνιαζαν κοντα στον βυθο,αλλα απο την αλλη ειναι και τοσο debelius οπως λεει και το ονομα του που την μερα εμενα μου εβγενε μονο οταν εριχνα τροφη και ειδικα οταν εριχνα κατεψυγμενη...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

:):D:thumbup: τρωνε οι αστακοι καβουρια????

μπα σταθη μου κι εγω ετσι νομιζα,αλλα το μονο που μου ετρωγε συνεχως,εκτος απο τα boxfish,ηταν οι sexy anemone shrimp,μεχρι που τον εστειλα....

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμμιά ιδέα για να ξεφορτωθώ τα καβούρια ή να βουτήξω το βράχο τους σε ακουαφόρτε;

Link to comment
Share on other sites

another one bites the dust...

3870195971c2f775e5a2.th.jpg

Ο κύριος της φωτογραφίας συνελήφθη σήμερα μετά από σκληρή μάχη.

Τον βούτηξα σε νερό όσμωσης και του πήρε περίπου ένα εικοσάλεπτο να πεθάνει από οσμωτικό σοκ.

Η ερώτηση είναι: αν βγάλω ολόκληρο το βράχο και τον βουτήξω για μισή ωρίτσα σε νερό όσμωσης, θα κάνει πάλι cycle όταν μπει στο ενυδρείο μου;

Link to comment
Share on other sites

another one bites the dust...

3870195971c2f775e5a2.th.jpg

Η ερώτηση είναι: αν βγάλω ολόκληρο το βράχο και τον βουτήξω για μισή ωρίτσα σε νερό όσμωσης, θα κάνει πάλι cycle όταν μπει στο ενυδρείο μου;

Υπαρχει περιπτωση να σκοτωσεις ετσι την πανιδα του βραχου,με αποτελεσμα,οταν τον ξαναβαλεις μεσα να επιβαρυνεις πολυ το συστημα σου με οτιδηποτε θα εχει πεθανει (που βρισκοταν πανω του)και θα σαπιζει.Ακομα και μονο τα βακτηρια του βραχου.Οποτε δεν ειναι καλη ιδεα να το κανεις.

Επιλεκτικα σε ενα μικρο κοματι ισως.

Link to comment
Share on other sites

Το κοράλλι μου πεθαίνει. :)

Για την ακρίβεια, ασπρίζουν κάποια σημεία στην πάνω πλευρά που, αν και είχαν πολύποδες, δεν είχαν ανοίξει από τότε που το πήρα. Το υπόλοιπο φαίνεται ν' ανοίγει κανονικά.

Για πείτε, κόβω τις νεκρωτικές περιοχές ή τις αφήνω ελπίζοντας να μην εξαπλωθούν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...