Jump to content

Reef-aki 90 λιτρα


alan boy

Recommended Posts

λοιπον μετα το περισευμα 8+κιλα ζωντ. βραχου και αραγωνιτη απο το μεγαλο ενυδρειο ειπα να πειραματιστω με ενα ενυδρειο 80χ30χ41 που ειχα.

σκεφτομαι να το δουλεψω με σαμπ που ηδη εχω 60λιτρ.

ετσι πηρα το τρυπανι και εκανα μια τρυπα 45mm στο πισω τζαμι και προσαρμοσα μια ετοιμη υπερχιληση που ειχα

απο φως σκεφτομαι 2με 3 τ5 24 βατ μια ακτινικη και μια 10000κ με αλουμινενιους ανακλαστιρες.

επισης υπαρχει αυτ. αναπληρωση νερου, elliwel και για αντλια επιστροφης εχω αυτην http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/cfe...ee%20UP%202000/

απο κυκλοφορια υπαρχουν 2 κοραλια 1

απο ζωντανα επειδη θα ειναι σε βιτρινα (κοσμος παιδακια κτλ) σκεφτομαι 2 κλουνακια και λεω και για ανεμωνη.

τωρα και το τελευταιο.... μου εχει καρφωθει η ιδεα να τρεξει το τανκ χωρις σκιμερ αλλα με αρκετη χαετο και φως στο σαμπ.

φωτο

post-1569-1252791001_thumb.jpg

post-1569-1252791014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

έτσι :rasp: να παίρνουν γνώσεις και θάρρος όσοι το σκέφτονται για τρύπημα ενυδρείου

, αφού πιάνουν τα χέρια σου , καλύτερα φτιάξε ένα φίλτρο μικρό – αλγης

, είναι πιο αποδοτικό και έχει πλάκα :angry2:

http://forum.marinedepot.com/Topic89570-4-1.aspx

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το σαβ/κο το περπατησα λιγο το προτζεκτ.

εβαλα τις 2 τ5(3η δεν χωραει τελικα) και μενει να συνδεσω και την αναπληρωση.

το θεμα ειναι τωρα οτι εχω κολλησει στο τι ψαρια να βαλω....

αρχισα να σκεφτομαι μηπως κανενα ζευγαρι κλαρκι ή οσελαρισ με ανεμωνη ή ή ή

για πεστε τιποτα για 90 λιτρα???+60 σαμπ???

και οσο για σκιμερ μαλον θα βαλω μωρε για πιο σιγουρια :)

τασο ωραιο αυτο με τη μακροαλγη αλλα μαλον θελει μελετη το πραγμα......στο επομενο τανκ........

post-1569-1253020669_thumb.jpg

post-1569-1253020690_thumb.jpg

post-1569-1253021026_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

τασο ωραιο αυτο με τη μακροαλγη αλλα μαλον θελει μελετη το πραγμα......στο επομενο τανκ........

είναι εύκολο :) , πρόσεξε το με υπομονή και θα δεις ότι θα θέλεις να το κάνεις

έχεις κάνει πολύ καλό στήσιμο βράχου αλλά η πλαστική σχάρα τα <χαλάει> όλα :thumbup:

νομίζω ότι είναι καλή ιδέα η ανεμώνη με τους κλόουν ,διάλεξε μια που να μην έχει πολλές απαιτήσεις σε φωτισμό , μόλις προσαρμοστούν βλέπεις και τι άλλο χωράει

καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ΜΠΡΑΒΟ, πολυ ωραιο!!!

Ελα ομως απο το σπιτι να σου δωσω αραγωνιτη να συμπληρωσεις γιατι η σχαρα το χαλαει λιγο.... :thumbup:

Πανε παντως για ανεμωνη - occeraris. :)

Link to comment
Share on other sites

Πανε παντως για ανεμωνη - occeraris. :thumbup:

τελικα γι αυτο πηγα.

εβαλα 2 occeraris και χτες βραδυ πηρα αυτην την ανεμωνη http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=626

της εκανα 1,5 ωρα προσαρμογη και εκλεισα κυκλοφορια (ολη)

μολις την εβαλα αρχισε να επιπλει σαν ψαρι για περιπου 20 λεπτα.δεν βουλιαζε με τιποτα :P

αφου αποφασησε να κατσει ανοιξα μονο την αντλια επιστροφης οχι τις κοραλιες την ακουμπησα πανω στον βραχο και πηγα για υπνο.

το πρωι την βρηκα κολλημενη δυστυχος στο πισω μερος πισω απο τον βραχο :hysterical: και στο σημειο που ειχα τις κοραλιες να χτυπουν (χαμηλα).

τωρα τι κανω? αν ανοιξω κυκλοφορια θα χτυπαει πανω της

να αλαξω θεση στους κυκλοφοριτες ή να αλαξω θεση στην ανεμωνη?

να βαλω τον ενα κυκλοφοριτη να τη χτυπαει λιγο μπας και φυγει απο κει πισω μονη της?

Link to comment
Share on other sites

Πανε παντως για ανεμωνη - occeraris. :thumbup:

τελικα γι αυτο πηγα.

εβαλα 2 occeraris και χτες βραδυ πηρα αυτην την ανεμωνη http://www.liveaquaria.com/product/prod_di...&pcatid=626

της εκανα 1,5 ωρα προσαρμογη και εκλεισα κυκλοφορια (ολη)

μολις την εβαλα αρχισε να επιπλει σαν ψαρι για περιπου 20 λεπτα.δεν βουλιαζε με τιποτα :P

αφου αποφασησε να κατσει ανοιξα μονο την αντλια επιστροφης οχι τις κοραλιες την ακουμπησα πανω στον βραχο και πηγα για υπνο.

το πρωι την βρηκα κολλημενη δυστυχος στο πισω μερος πισω απο τον βραχο :hysterical: και στο σημειο που ειχα τις κοραλιες να χτυπουν (χαμηλα).

τωρα τι κανω? αν ανοιξω κυκλοφορια θα χτυπαει πανω της

να αλαξω θεση στους κυκλοφοριτες ή να αλαξω θεση στην ανεμωνη?

να βαλω τον ενα κυκλοφοριτη να τη χτυπαει λιγο μπας και φυγει απο κει πισω μονη της?

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι σίγουρος ότι στη θέση που έχει του κυκλοφόρητες έχεις δημιουργήσει σωστή κυκλοφορία τότε όχι γιατί είναι κρύμα να την χαλάσεις.'Άνοιξε τους κυκλοφορητές και αυτή θα αλλάξει μέρος από μόνη της.Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάει να εγκατασταθεί στο μέρος που θες, μπορεί να την βολέψει και ένα μέρος χειρότερο από αυτό που είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

χειροτερα δε γινεται.........

οποτε ανοιγω κυκλοφορια και προσεχω μη τη ρουφηξουν......

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να τυλίξεις τους κυκλοφορητές μ' ένα τούλι, μέχρι η ανεμώνη σου να βρει το μέρος που της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχε ιδιαίτερο νόημα το κλείσιμο της κυκλοφορίας με την έννοια ότι ακόμα και αν πήγαινε σε σημείο που σου άρεσε αν άλλαζες την κυκλοφορία ίσως να έφευγε πάλι!

Είναι έξυπνα ζωντανά (και ας μην τους φαίνεται :thumbup: )...

Εμένα η ανεμώνη μου πάντως έχει βολευτεί για χρόνια σε σημείο που την χτυπάει αρκετά έντονα η κυκλοφορία... πήγε εκεί αφού άλλαξε αρκετές φορές στέκι τις πρώτες μέρες.

Το τούλι ίσως δεν είναι άσχημη ιδέα, ειδικά αν οι κυκλοφορητές σου είναι σχετικά χαμηλά αλλά ούτε αυτό αποτελεί εγγύηση αφού μπορεί να συμβεί το κακό όταν το βγάλεις. Δεν το έχω δοκιμάσει και δεν μου έχει τύχει ποτέ να χάσω ανεμώνη με τέτοιο τρόπο. Σίγουρα συμβαίνει και σε ένα μικρό ενυδρείο είναι πολύ πιο εύκολο από ένα μεγάλο...

Ενημέρωσε μας...

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας...

εχτες ειχαμε ανακαταταξεις

εβαλα κι αλλο αραγωνιτη και εβγαλα τη σχαρα που πατουσε ο βραχος.

το ενυδρειο εγινε σκετο χαλι αλλα σημερα η ανεμωνη εκατσε στα δεξια και φαινεται μια χαρα.

την κυκλοφορια την εχω κλειστη ακομη και σκεφτομαι τωρα σιγα σιγα να ανοιξω την μια κοραλια,την οποια αλαξα θεση πιο ψηλα.

φωτο

post-1569-1253710067_thumb.jpg

post-1569-1253710092_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

εχω ευχαριστα.....το απογευμα την ταισα κατεψυγμενη τροφη και εφαγε!!!!!!

αυριο αν ειμαι στο μαγαζι θα ανοιξω κυκλοφορια για να την βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Μην την φοβάσαι την κυκλοφορία!! Η κυκλοφορία δίνει ζωή στον ύφαλο και θα το δεις σύντομα...

Αν δεις ανεμώνη από κοντά στο φυσικό της περιβάλλον και δεις πόσο αλύπητα την χτυπάνε τα ρεύματα θα καταλάβεις ότι όποια κυκλοφορία και να έχουμε στο ενυδρείο μας δεν θα φτάσει ποτέ τις δυνάμεις της φύσης!

Να ξέρεις ότι όταν ανοίξεις την κυκλοφορία σου ξανά ίσως μετακινηθεί πάλι... ΜΗΝ την ξανακλείσεις...όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να το κάνεις μόνιμα!

Επίσης να προσέχεις η τροφή σου να είναι κομμένη σε μικρά κομματάκια... ίσως νομίζεις ότι τρώει αλλά μπορεί να τα αποβάλει αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...