Jump to content

Guppy


χρηστος96

Recommended Posts

μπορουν να μπουν γκαπι σε 30 λιτρα ενυδρειο και αν ναι ποσα

Link to comment
Share on other sites

Ισως 3 μονο αρσενικα... αλλα με προσοχη αφου αλλαζουν οι συνθηκες νερου πολυ ευκολα σε τοσο μικρα ενυδρεια :(

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να διαθεσεις ενα εστω και λιγο μεγαλυτερο χωρο (π.χ. 50 λιτρα).- :(

Link to comment
Share on other sites

Αν είδα καλά στο προφίλ σου δεν έχεις ενυδρείο ακόμα,οπότε σου προτείνω να πάρεις ένα τουλάχιστον 60 λίτρα,θα είνα πολύ καλύτερο για τα ψάρια.

Υ.Γ:όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο το καλύτερο!Οπότε αν σε παίρνει πάρε κατα το δυνατό μεγαλύτερο ενυδρείο.

Καλή συνέχεια :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δλδ εγώ που έχω 25άρι δεν κάνει για τίποτα ε?Τι το στρώνω?Να βάλω μόνο πλαστικά φυτα?Μεγάλο λέω θα είναι μπελάς!Ελα όμως που όλα τα site λένε το αντίθετο και το αντίθετο είναι το σωστό!ΠΩ!!!!!!!!

Και μου έλεγε ο πωλητής.....μπορείς να βάλει πολλά!!!!!Τι πολλά ρε μεγάλε?Πλαστικά ψάρια?

Δεν ήξερα και εγώ......τόσο βλάκας,πως την πάτισα έτσι!!!Τι να το κάνω.Να το δώσω να πάρω 60αρι τουλάχιστον?Πριν βάλω κανά ψαράκι και πάει χαμένο το κακόμηρο!

Ρε ΕΝΑΣ σωστός πωλητής δεν υπάρχει????

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε 20αρι εχω 2 σαλιγγαρια.

Ισως εβαζα τωρα πια που εμαθα καπως να ελεγχω το νερο, ενα μονομαχο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ισως 3 μονο αρσενικα... αλλα με προσοχη αφου αλλαζουν οι συνθηκες νερου πολυ ευκολα σε τοσο μικρα ενυδρεια :hysterical:

:bowdown: Δεν συμφωνο καθόλου.

Τα Γκάπυ πάνε όπως όλα τα ζωοτόκα 1 αρσενικό προς 3 θηλυκά.

Φαντάσου να σε βάζανε εσένα σε ενα δωματιάκι με αλλους 2 μαντραχαλάδες.

Φιλικά πάντα :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Ενάμησι μήνα μετα......... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα σε τοσο μικρο ενυδρειο.

Τουλαχιστον 50 λιτρα και μεσα εκει ενα αρσενικο και τρια θυληκα.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συμφωνω με τους προλαλησαντες αν και ανατριχιαζω στην σκεψη και μονο με αυτο που ειπε ο tropicana !!! δες και εγω 30 λιτρο εχω αλλα εχω 2 αρσενικα και 6 θηλυκες και δν εχουν κανενα προβλημα. Απο γενες δν εχω προβλημα ζουνε τα περισοτερα γιατι εχω κερατοφυλλο τα μεγαλωνω και τα χαριζω η κραταω 1-2 καθε φορα :P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προλαλησαντες αν και ανατριχιαζω στην σκεψη και μονο με αυτο που ειπε ο tropicana !!! δες και εγω 30 λιτρο εχω αλλα εχω 2 αρσενικα και 6 θηλυκες και δν εχουν κανενα προβλημα. Απο γενες δν εχω προβλημα ζουνε τα περισοτερα γιατι εχω κερατοφυλλο τα μεγαλωνω και τα χαριζω η κραταω 1-2 καθε φορα :P:lmao::lmao:

Ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο με αυτη τη συνθεση ψαριων?
Link to comment
Share on other sites

Tropicana... ειπα μονο αρσενικα :P Αν με εβαζαν εμενα σε ενα δωματιο με 2 μαντραχαλαδες ισως να περνουσαμε και καλα :lmao:

Στα 30λιτρα θα εβαζα μονο αρσενικα αν και εχεις δικιο οτι πανε 1αρσ. - 3θηλ. ... οταν ομως βαλουμε και τα 2 φυλα! Αν βαλει και θηλυκα θα εχει ολο γεννες και θα την πληρωσουν τα μικρα που δε θα προλαβουν να μεγαλωσουν :lmao:

Delta πολυ ευστοχη ερωτηση ;) Απαντηση δεν ξερω αν θα δουμε...

Έγινε επεξεργασία - AmaliaZ
Link to comment
Share on other sites

σαφως και οχι δεν στο προτινω με τιποτα το λιγοτερο 60L απο μενα με καλες συνθηκες για να εισαι οκ

παντως η αναλογια ειναι 1 αρσενικο με 2-3 θηλυκες...απο εκει και περα με 60L παιξε αναλογως εγω προτινω σε 60l 2 αρσενικα με 4-6 θηλυκα φουλ φυτεμενο...και πολυ κερατοφυλλο

Αυτα απο μενα :rolleyes::D

Καλη επιτυχια σε οτι κανεις!!!

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ εχω σ'ένα 30αρι 2 θυλικα και δύο αρσενικα εκ' των οπιων το ένα αρσενικό είναι χαζό απο τότε που το πύρα χεχε ειναι μιρκούλι και δεν κυνιγά τα θυλικά ψαχνει μόνο για φαγιτό, με ακόμι ένα γατοψαρο και ένα γλυφτη 3 μήνες σχεδόν!! τους έβαλα και παρα πολυ κερατοφυλο και ζούνε μια χαρα!! τα αφισα και 15 μερες μονα τους και όταν γύρισα βρήκα και δυο γκαπάκια!! νομίζω δεν έχουν στρές καθόλου αφού δέν τρομάζουν με τυποτα όταν βαζω το χέρι μέσα τρέχουν να δούν αν είναι φαγιτό!! νομίζω τα γκαπη μπορούν και σε μικρά ενυδρεία τώρα για τα μικρά ναι ειναι πιο ευκολο να φαγοθούν σε μικρα ενυδρία αλλα αυτά που ζούνε είναι σουπερ πιστεύω θα εξελίξω τέλειο γένος με ανθεκτικά γκαπη εκι μέσα!! ή οχι εσείς τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ εχω σ'ένα 30αρι 2 θυλικα και δύο αρσενικα εκ' των οπιων το ένα αρσενικό είναι χαζό απο τότε που το πύρα χεχε ειναι μιρκούλι και δεν κυνιγά τα θυλικά ψαχνει μόνο για φαγιτό, με ακόμι ένα γατοψαρο και ένα γλυφτη 3 μήνες σχεδόν!! τους έβαλα και παρα πολυ κερατοφυλο και ζούνε μια χαρα!! τα αφισα και 15 μερες μονα τους και όταν γύρισα βρήκα και δυο γκαπάκια!! νομίζω δεν έχουν στρές καθόλου αφού δέν τρομάζουν με τυποτα όταν βαζω το χέρι μέσα τρέχουν να δούν αν είναι φαγιτό!! νομίζω τα γκαπη μπορούν και σε μικρά ενυδρεία τώρα για τα μικρά ναι ειναι πιο ευκολο να φαγοθούν σε μικρα ενυδρία αλλα αυτά που ζούνε είναι σουπερ πιστεύω θα εξελίξω τέλειο γένος με ανθεκτικά γκαπη εκι μέσα!! ή οχι εσείς τι λετε?

λοιπον αρχικα εχεις λαθος συνθεση εφοσον τα γκαπι χρειαζονται αλλες συνθηκες απο οτι τα αλλα 2(σκληρο -μαλακο νερο)

επειτα τα 30 l ειναι πολυ λιγα για ολα αυτα τα ψαρια και οκ ζουν αλλα δεν ζουν φυσιολογικα δεν τους προσφερεις αυτα που χρειαζονται πραγματικα π.χ αν εσενα σε κλεινανε σε ενα δωματιο 4χ4 και σου δινα φαγητο και νερο θα ζουσες δεν θα πεθαινες...αλλα οχι οπως πρεπει..! :D

απο εκει και περα παμε στο οτι βαζεις το χερι σου στο ενυδρειο δεν στο προτινω καθως οταν βαζεις το χερι μεσα στο ενυδρειο 1)το διαταρασεις

2)περνας μεσα παθογονους μικροοργανισμους(μικροβια)

3)εχεις τον κινδυνο να παθεις καμια ηλεκτροπληξια αν γινει τιποτα(μην το κοροιδεψεις μπορει να γινει..)

:rolleyes:

το οτι θα φαγωθουν μικρα αυτο ειναι σιγουρο σχεδον αλλα οχι και απολυτο αν υπαρχουν κρυψωνες...

τωρα για το αν φτιαξεις το πιο ανθεκτικα γκαπι ειμαι αντιθετος πιο πιθανο ειναι να φτιαξεις τα πιο ΄΄ευαισθητα ΄΄γκαπι...

αυτα ...κοιταξε την συνθεση του ενυδρειου σου...διαβασε στην αναζητηση του aquazone για παραδειγματα και ειμαι σιγουρος πως θα βρεις την ακρη και το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο !!

Καλη επιτυχια!!

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ εχω σ'ένα 30αρι 2 θυλικα και δύο αρσενικα εκ' των οπιων το ένα αρσενικό είναι χαζό απο τότε που το πύρα χεχε ειναι μιρκούλι και δεν κυνιγά τα θυλικά ψαχνει μόνο για φαγιτό, με ακόμι ένα γατοψαρο και ένα γλυφτη 3 μήνες σχεδόν!! τους έβαλα και παρα πολυ κερατοφυλο και ζούνε μια χαρα!! τα αφισα και 15 μερες μονα τους και όταν γύρισα βρήκα και δυο γκαπάκια!! νομίζω δεν έχουν στρές καθόλου αφού δέν τρομάζουν με τυποτα όταν βαζω το χέρι μέσα τρέχουν να δούν αν είναι φαγιτό!! νομίζω τα γκαπη μπορούν και σε μικρά ενυδρεία τώρα για τα μικρά ναι ειναι πιο ευκολο να φαγοθούν σε μικρα ενυδρία αλλα αυτά που ζούνε είναι σουπερ πιστεύω θα εξελίξω τέλειο γένος με ανθεκτικά γκαπη εκι μέσα!! ή οχι εσείς τι λετε?

Οτι μπορεις να κοιμασαι ησυχος οτι εχεις ενα super ενυδρειο!! Διαβασε και λιγο ομως για τις αναγκες των ψαριων σου... δεν κανει κακο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες για τα Γκάπυ και τις απαιτήσεις τους θα βρείς εδώ

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...