Jump to content

ερωτηση


billgl

Recommended Posts

Αρα.... μπορεί να βαλει οτόκυκλους μαζί με γκάπυ ( ; )

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αρα.... μπορεί να βαλει οτόκυκλους μαζί με γκάπυ ( ; )
Δεν ειπε κατι τετοιο, ειπε οτι πρεπει να κοιταμε και τις σκληροτητες στην συμβατοτητα των ψαριων εκτος απο την οξυτητα και τη θερμοκρασια.

Και να προσθεσουμε και τη διακοσμηση-περιββαλον του ενυδρειου αλλα και την διατροφη.

Φυσικα πρωτα απ'ολα ελεγχουμε την συμβατοτητα του απο αποψη ειρηνικης συμβιωσης.

παίζουν ρόλο και οι σκληρότητες όμως!

τα ζωοτόκα θέλουν σκληρό νερό, αν βάλλεις και λίγο αλατάκι είσαι άρχοντας. Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τα ψάρια μόνο με το ph και την θερμοκρασία, έτσι δεν είναι; :)

Εχουμε και λεμε οι παραγοντες συμβατοτητας των ψαριων ειναι

1. Ειρηνικη συμβιωση.

2. Παραμετροι νερου : θερμοκρασια, γενικη σκληροτητα (gH), οξυτητα (pH)

3. Διατροφη

4. Διακοσμηση-περιβαλλον ενυδρειου

5. Αποφυγη υβριδισμου (πχ καποια ειδη ζωοτοκων μεταξυ τους)

αν ξεχασα κατι πειτε το.

Μετα εχουμε θεματα που αφορουν το θεαμα στο ενυδρειο πχ δεν ειναι επιτυχημενο να εχουμε πολλα κοπαδοψαρα που κολυμπανε στο ιδιο υψος νερου

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα ενα cabomba http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=239 και μια βαλσινερια http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=398 .κερατόφυλλο δεν ειχε.εβγαλα και το πλαστικό και απο δευτερα θα παρω πετρες και θα δώσω τον γλυφτη.ξυλα ειχε μονο ενα μεγάλο που δεν ξέρω αν θα χωρέσει...

Link to comment
Share on other sites

με τη καπομπα εισαι οκ, δεν χρειαζεσαι κερατοφυλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε κατι τετοιο, ειπε οτι πρεπει να κοιταμε και τις σκληροτητες στην συμβατοτητα των ψαριων εκτος απο την οξυτητα και τη θερμοκρασια.

Και να προσθεσουμε και τη διακοσμηση-περιββαλον του ενυδρειου αλλα και την διατροφη.

Φυσικα πρωτα απ'ολα ελεγχουμε την συμβατοτητα του απο αποψη ειρηνικης συμβιωσης.

Εχουμε και λεμε οι παραγοντες συμβατοτητας των ψαριων ειναι

1. Ειρηνικη συμβιωση.

2. Παραμετροι νερου : θερμοκρασια, γενικη σκληροτητα (gH), οξυτητα (pH)

3. Διατροφη

4. Διακοσμηση-περιββαλον ενυδρειου

5. Αποφυγη υβριδισμου (πχ καποια ειδη ζωοτοκων μεταξυ τους)

αν ξεχασα κατι πειτε το.

Μετα εχουμε θεματα που αφορουν το θεαμα στο ενυδρειο πχ δεν ειναι επιτυχημενο να εχουμε πολλα κοπαδοψαρα που κολυμπανε στο ιδιο υψος νερου

OK αλλα τελικά, αμα θέλει μπορεί να βάλει κανείς; Γιατί σκεφτομε και εγώ για οτόκυκλους σε κανα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακυρο τα apple snails.ξέχασα να σας πω οτι εχω βαλει τα helena που δν πανε μαζι για να σκοτωσω τα σαλιγκαρακια.αλλη λυση υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

OK αλλα τελικά, αμα θέλει μπορεί να βάλει κανείς; Γιατί σκεφτομε και εγώ για οτόκυκλους σε κανα μηνα.

Να τους αφησεις στην ησυχια τους .... ειναι απο τα πιο ευαισθητα ειδη ... στους 1000 επιβιωνει ενας ..... και αν τυχει.- :)

Link to comment
Share on other sites

:glare: Ok..... Αναπαραγωγές σαλιγκαριού τοτε... :)
Link to comment
Share on other sites

Προς τα κάτω λίγο δύσκολο... Τα πάντα πάνε προς τα πάνω στο νερό εκτός απο τα ξύλα (τα ποτισμένα βεβαια) και τις πέτρες.... και τις ρίζες

Μήπως μοιάζει με αυτό εδώ ή με αυτό;,

(Πιθανότερο το 2ο νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

η καμπομπα εβγαλε κατι σαν ασπρες κλωστες προς τα κατω αυτο τι το κανω?

Τιποτα ειναι οι ριζες της.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βγαζει η καπομπα ριζες? δεν το γνωριζα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
βγαζει η καπομπα ριζες? δεν το γνωριζα.... :excl:
Γιατι να μη βγαζει?

Αυτα δεν ειναι ακριβως ριζες.

Οταν δεν εχει αρκετα θρεπτιτα μεσα στο βυθο, για να αναπτυχθει το φυτο πεταει εξω ριζες για να μαζευει απο τη στηλη του νερου θρεπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο, αλλα για να δείς ενηλικά γκαπυ απο αναπαραγωγή σου θες κι αλλη καμπομπα (πολλη) ή κερατόφυλλο στην επιφάνεια. Σου προτείνο κερατόφυλλο γιατί και είναι πιο ευκολο φυτό, και προσφερει περισσότερες κρυψώνες, καθώς τα μικρά γενικά κολυμπάν κοντά στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

μια προχειρη φωτογρφια απο το κινητο μου...ακουω γνωμες...
Για να ξεκαθαρισει η εικονα των εντος του ενυδρειου δεν πρεπει να μας μπερδευει η εικονα των εκτος του ενυδρειου.

Δηλαδη βαλε μια μαυρη αφισα/χαρτονι απο πισω για φοντο ή τιποτα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τσ τσ τσ... Υπερβολες. :excl:

Σιγά τωρα. Δεν καταλαβαίνεις τί είναι ενυδρείο και τι χαρτί;

Παντως να σχολιάσω για το χαρτί: Νομίζω πως είναι λίγο άκυρο, γιατί έχει θαλασσινό τοπίο. Μου φαίνεται πως διακρίνω κοραλλια και μια χελώνα caretta caretta... Αν κάνω λάθος συγχωρέστε με :excl:;)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

αυτο πισω ειναι μια κορνιζα πανω στον τοιχο οχι χαρτι...την καμπομπα πρεπει να την εχω να επιπλεει δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν θα επιζήσει η καμπόμπα αν δεν είναι φυτεμένη. Για την ακρίβεια: Δεν έχω ιδέα Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το συγκεκριμένο φυτό. Πάντως δεν χρειάζεσαι και πολύ κερατόφυλλο. Κάποιος συνχομπίστας θα σου δώσει, και σε λίγο καιρό θα έχεις όσο χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

;).... :excl:

Τι να πω... Με ταχυδρομείο λίγο δύσκολο. :excl: Μπορείς να ρωτήσεις σε κανα-δυο Αθηναϊκα μαγαζία αν μπορούν να σου στείλουν. Ή πες τον πετσοπα σου αν μπορεί να βρεί λίγο.

... Γιατί έχω την εντύπωση οτι ήταν και κάποιος άλλος απο Κρήτη; Ή εσύ ήσουνα...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...