Jump to content

60ltr... Low Ph....


nikoloutso

Recommended Posts

Αυτο μου μυριζει δουλεια σπυρου............................................. :ninja:
Εγω τι φταιω παλι? :blink::blink::hysterical:

Του το ειπα "θα σε κραξουν". :P

Μια σακουλα με πολυ μπιχλα φτανει και 1-2ωρες να κανει αν εχει θερμανση στο αμαξι

Αν αργησει περισσοτερο ανοιγει τη σακουλα.

Νερο που μετεφερ ηταν περιττο νομιζω.

Εγω το μετεφερα με βαρελι γιατι ειχα και φυτα ξυλα κλπ μεσα στο βαρελι (ααα και ενα ancistrus γατζωμενο καπου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω τι φταιω παλι? :blink::hysterical::hysterical:

Του το ειπα "θα σε κραξουν". :P

Μια σακουλα με πολυ μπιχλα φτανει και 1-2ωρες να κανει αν εχει θερμανση στο αμαξι

Αν αργησει περισσοτερο ανοιγει τη σακουλα.

Νερο που μετεφερ ηταν περιττο νομιζω.

Εγω το μετεφερα με βαρελι γιατι ειχα και φυτα ξυλα κλπ μεσα στο βαρελι (ααα και ενα ancistrus γατζωμενο καπου)

:hysterical::hysterical::hysterical::rasp:

Ειστε και οι 2 τρελοι επιστιμονες!!! :ninja::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

τα φυλλα στο βυθο ειναι λεφκοκεφαλα? :blink:

Οχι.

Ξερα πλατανοφυλλα απο Αχελλωο, baby catappa (μικρο μεγεθος δλδ) και κανονικα catappa.

Αυτα ειναι τα κιριλε.

Εχουμε παραγγειλει και μερικα κιλα β διαλογης (με τρυπιτσες και λιγο σπασμενα κλπ) σε "τιμαι θανατου".

Το ξερω θα "μας την πουν" τα ψαρια μας, αλλα τι να κανουμε? Υπαρχει κριση :P:ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Ξερα πλατανοφυλλα απο Αχελλωο, baby catappa (μικρο μεγεθος δλδ) και κανονικα catappa.

Αυτα ειναι τα κιριλε.

Εχουμε παραγγειλει και μερικα κιλα β διαλογης (με τρυπιτσες και λιγο σπασμενα κλπ) σε "τιμαι θανατου".

Το ξερω θα "μας την πουν" τα ψαρια μας, αλλα τι να κανουμε? Υπαρχει κριση :P:ninja:

Αν τελικα ερθουν.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikoloutso καλημέρα, να σε ρωτήσω κάτι άσχετο, την στάθμη του ενυδρείου γιατί την έχεις χαμηλά, μήπως για το leucocephala, παίζει να καεί αν είναι πολύ κοντά στο φώς?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikoloutso καλημέρα, να σε ρωτήσω κάτι άσχετο, την στάθμη του ενυδρείου γιατί την έχεις χαμηλά, μήπως για το leucocephala, παίζει να καεί αν είναι πολύ κοντά στο φώς?

Εμενα ειναι 4 με 5 εκ απο τις λαμπες και δεν εχω προβλημα.

Πιο κοντα μαλλον θα αρχισει να κιτρινιζει λογικα..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι 4 με 5 εκ απο τις λαμπες και δεν εχω προβλημα.

Πιο κοντα μαλλον θα αρχισει να κιτρινιζει λογικα..

Και εμενα και βγαινει και απο το καπακι καμια φορα αν βρει τρυπα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikoloutso καλημέρα, να σε ρωτήσω κάτι άσχετο, την στάθμη του ενυδρείου γιατί την έχεις χαμηλά, μήπως για το leucocephala, παίζει να καεί αν είναι πολύ κοντά στο φώς?

Απλα... έτυχε να ειναι μια εβδομαδα εκει το ενυδρειο... και να είχα μία μικρη εξατμση!!!

Δεν έγινε σκοπίμος.... :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια...

Ειναι φυσιολογικό αυτο??? :P

Ο τυπος... ειναι ο μονος που νοιωθει άνετα!!!

Δεν νοιωθουν ανετα οι θυλικές ή τις κυνηγαει???

Στι μια φωτο ο αρσενικός με μια απο τις θυλικές....

Και στη δευτερη ο Αρσενικός σε στιγμες χαλαρωσης!!

Και η αλλη θυλικιά στην ιδια περιπου κατασταση.... αλλα ο αρσενικός δεν της δινει σημασια!! (της αλλης)

13112009648.jpg

13112009649.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μολις ο Αρσενικός μπηκε αναμεσα στα ξερά φύλλα να ξεκουραστει... η μια θυλικιά που δεν την κυνηγαει παρα ελάχιστα...κυκλοφορουσε και εκανε τις βόλτες της στο ενυδρειο...

Η αλλη... στη γωνια της!!!

Με το που το πήρε χαμπαρι ο αρσενικός και βγηκε απο τα φύλλα.... εδειξε ποιος ειναι το αφεντικό.... με τον που τον ειδε η δευτερη... γυρισε στη γωνια της!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα κανουν οι κιχλιδες (μικρες ή μεγαλες) :P

Αρα ειναι φυσιολογικες αυτες οι αντιδρασεις??

Αυτα που ειδα τωρα ειναι η αρσενικη με τι μια θυλικια να παιζουν... και να επιτιθενται ναζι στην αλλη??

Ετσι θα συνεχιστει??

Εαν ναι... τι μπορουμςε να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι φυσιολογικες αυτες οι αντιδρασεις??

Αυτα που ειδα τωρα ειναι η αρσενικη με τι μια θυλικια να παιζουν... και να επιτιθενται ναζι στην αλλη??

Ετσι θα συνεχιστει??

Εαν ναι... τι μπορουμςε να κανουμε?

Ρε συ Νικολη μην βιαζεσαι να τα γραψεις ολα...

Μπορει να σε παρεξηγησουν.. :P

Link to comment
Share on other sites

Να και ένας καταπληκτικός βιότοπος apistogramma του γνωστού Bleher αε λίίίίγο περισσότερα λίτρα :P

Link to comment
Share on other sites

Να και ένας καταπληκτικός βιότοπος apistogramma του γνωστού Bleher αε λίίίίγο περισσότερα λίτρα :P

Με τον πόνο μας παιζεις??

Καταρχην να πώ οτι αυτα τα απιστο εχει και ο Giannis-Malawi.

Ειναι ακομα χωρις όνομα γιατι ειναι νεα ανακαληψη...

Επίσης να πώ οτι ηταν περισσοτερα απο 3 που έχω εγω...

Και τελος... τι να μας πει ο τρελο Δοκτωρ...

Απο την παρεα του και μονο μπορεις να κρινεις τι ανθρωπος ειναι...

Δειξε μου το φιλο σου να σου πω ποιος εισαι δε λένε??

Αφου βγαζει φωτο με τον Νινταλ και τη δημοσιευει κι ολα.ς... τι περιμενεις!!

Ασε ρε που θα με συγκρινεις μαζι του!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Έχουμε τεραστιο προβλημα και δεν καταλαβαινω το λόγο!!!

Σήμερα με το που μπηκα στο γραφειο... να δω τι κανουν τα νεα μου ψαρακια...

Το ένα θυλικό νεκρο... αυτο που ετρογε το ξύλο.

Το αρσενικό ακουμπιμενο στο βυθό να ανεπνεει με δυσκολια...

Το άλλα θυλικο κυκλοφορει... αλλα παει και καθεται κοντα στο αρσενικό για λίγο...

Τί εγινε??

Θα μου καποιος?? :P

Τα ψαρια μπηκαν την Τεταρτη μεσα!!

Ταισα πέμπτη.. και ελάχιστα παρασκευη.. αμμωνια δεν πρόλαβε να ανεβασει!!!

Λέτε να φταιει η καταραμενη η bga??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει να το λέω αλλά... I told you so... :P

Την bga εδώ και καιρό την αντιμετωπίζω σαν βλαβερά βακτήρια και όχι σαν άλγη, ψάρια που την μασουλάνε μπορεί να πάθουν εσωτερική βακτηριακή ακόμα και αν είναι δευτερογενής και το έχω δει συχνά αυτό.

Όσο για τη θηλύκια ξέρεις και εσύ τι έγινε, αν τα ψάρια σχηματίσουν ζευγάρι δεν περιμένουμε καθόλου για να απομακρύνουμε τα "περισσευούμενα", την έπαθε και φίλος με Ταγκανίκες πρόσφατα.

Χώσε ρε φίλε μια θεραπεία με ερυθρομυκίνη από φαρμακείο ή με bactopur direct αλλά το τελευταίο χαλάει τη βιολογία, το πρώτο απ' όσο το έχω δοκιμάσει εγώ και φίλοι δεν την επηρεάζει σημαντικά, πόσο μάλλον για 2 ψαράκια.

Επίσης αν ήθελα να μειώσω τις πιθανότητες να πάθουν κάτι τα ψαράκια θα έβαζα στην τροφή τους πολτό από bactotabs.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει να το λέω αλλά... I told you so... :P

Την bga εδώ και καιρό την αντιμετωπίζω σαν βλαβερά βακτήρια και όχι σαν άλγη, ψάρια που την μασουλάνε μπορεί να πάθουν εσωτερική βακτηριακή ακόμα και αν είναι δευτερογενής και το έχω δει συχνά αυτό.

Όσο για τη θηλύκια ξέρεις και εσύ τι έγινε, αν τα ψάρια σχηματίσουν ζευγάρι δεν περιμένουμε καθόλου για να απομακρύνουμε τα "περισσευούμενα", την έπαθε και φίλος με Ταγκανίκες πρόσφατα.

Χώσε ρε φίλε μια θεραπεία με ερυθρομυκίνη από φαρμακείο ή με bactopur direct αλλά το τελευταίο χαλάει τη βιολογία, το πρώτο απ' όσο το έχω δοκιμάσει εγώ και φίλοι δεν την επηρεάζει σημαντικά, πόσο μάλλον για 2 ψαράκια.

Επίσης αν ήθελα να μειώσω τις πιθανότητες να πάθουν κάτι τα ψαράκια θα έβαζα στην τροφή τους πολτό από bactotabs.

Τι ακριβως ειναι αυτό ??

Πως την κανεις τη θεραπεια??

ΘΑ κανω αλλαγη 50% σημερα.

Η θυλικια ειναι καλα... ο αρσενικος... που και που κανει καμια βολτα και μετα παει και ακουμπαει στο ιδιο σημειο για ώρες.

Η θυλικια κολυμπαει κανονικα... και πολλες φορες δίπλα του αρσενικου. Ο Αρσενικός δεν της δινει καθολου σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις οτιδηποτε απο οξυγονωση πως παει?

H BGA καταναλωνει και πολυ οξυγονο εχω ακουσει τσεκουρατα.

Δεν δοκιμαζεις μια αεραντλια να δεις το θα κανει ο αρσενικος?

Και ψαξε και για τη χρηση οξυζενε.

ΥΓ εκανες την συσκοτιση που ελεγες?

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις οτιδηποτε απο οξυγονωση πως παει?

H BGA καταναλωνει και πολυ οξυγονο εχω ακουσει τσεκουρατα.

Δεν δοκιμαζεις μια αεραντλια να δεις το θα κανει ο αρσενικος?

Και ψαξε και για τη χρηση οξυζενε.

ΥΓ εκανες την συσκοτιση που ελεγες?

O αρσενικος... με το ζορι κολυμπουσε και με το σορυ στεκοταν... ξαπλα και αναποδα αρκετη ωρα....

Ηταν ολο το ΣΚ κλειστα τα φωτα!!!

Την περισσοτερη bga την αφαιερεσα πριν βαλω τα ψαρια... και η υπολοιπη φαγωθηκε απο τα σαλιγκαρια... λίγη έμεινε...

Ο αρσενικός αρχισε να παιρνει λίγο τα πανω του 10 λεπτα μετα την αλλαγη 50% που έκανα.

Η θυλικια... σα να μην τρχει τπτ... κκλοφορει στο ενυδρειο.. και εμερικες φορες κανει παρεα στον αρσενικό.

Απο οξυγόνο... με το spraybar έχω παρα πολύ καλή οξυγονωση... τουλαχιστον αυτο βλεπω απο τις μπουρμπολιθες που φαινοντια οταν το νερο χτυπαει στην επιφανεια....

Θεωρω πιο πιθανη απο όλες την αιτια θανατου το... ΜΑΤΙ!!!

Δεν ειναι δυνατον μεσα σε 3 μερες που τρεχει το ενυδρειο να .εχουμε θανατο... ενω τα ψαρια ήταν σε ιδιο ακριβως νερο 1,5 μηνα!!!

Πολύς κοσμος στην εταιρεια... πολλοι ερχονταν καθοντα το κοιταγαν και ολο... τι ωραι τι ωραια!!!

Υ.Γ. Ο αρσενικος.. τις 3 μερες ηταν βασιλιας!!! Τωρα... ελπιζω το πρωι να μην τον βρω αναποδα!!!

Πήρα εκτοζεν να ρίξω αυριο....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω ξανακούσει ή διαβάσει στο νετ, υπάρχουν σαλιγκάρια που τρώνε την bga, δηλαδή το κυανοβακτηρίδιο; :excl:

Για ενημέρωσε :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι 1000% σιγουρος οτι δεν επεσε κατι στο ενυδρειο?

Γιατι σε χωρους με πολυ κοσμο...

Δεν επεσε απολυτος πτ!!!

Ειμαι 10000000% σιγουρος!!!

Ουτε κόκκος σκονης που λεει ο λόγος!!1

Οσο αφορα τα σαλιγκαρια...

Ειαν 2 μεγαλουτσικα Zebra Snail.

Παρατηρησα οτι τρωγανε την bga απο το γεγονος ότι ηταν συνεχεια στη γωνια που ειχε και δε μπρουσα να την απομακρυνο... αλλα και μολις κουνιοταν.. πισω... δεν εμενε τπτ!!!

Τι αλλο μπορει να συνεβει??

Αφφου δεν εμενε ίχνος..

Υ.Γ. Σπρο... τελικα τα κλειστα φωτα δε βοηθησαν και πολυ.

Σε συζητηση με Νινταλ Και κ. Απόστολο... κταληξαμε στο γεγονος οτι ειναι το ΜΑΤΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...