Jump to content

Νέο ενυδρείο, αρχάρια κάτοχος...


Marmaths

Recommended Posts

Εκτος κι αν ξεριε να κανει (ασφαλη) πατενετα με τροφοδοτικο.

Μπααααα.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Α να σου πω, εσένα σου έχουν δημιουργηθεί και "μπαλίτσες" της ίδιας ουσίας κάτω στην άμμο εκτός από αυτό στο ξύλο;

Όχι εγώ δεν είχα. Εγώ έχω χαλαζιακό χαλικάκι και ίσως παίζει διαφορά. (πλέον δεν έχω καθόλου μύκητα - εδω και ενάμησι μήνα :excl::excl: )

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ δεν είχα. Εγώ έχω χαλαζιακό χαλικάκι και ίσως παίζει διαφορά. (πλέον δεν έχω καθόλου μύκητα - εδω και ενάμησι μήνα :bowdown::thumbup: )

Χμμμμ :ooh2: οκ! Ελπίζω ότι σε λίγο καιρό δεν θα έχω ούτε εγώ...

Νέες σημερινές μετρήσεις: ΝΗ3/ΝΗ4: 0 και ΝΟ2: 0... Μην μου πείτε ότι ήρθε ο καιρός να βαλω ψάρια!!!! :hysterical:

Να κάνω την αλλαγή νερού 70-80% αύριο ή να πάρω πρώτα τεστ νιτρικών να βεβαιωθώ ότι έχουν αρχήσει να αυξάνονται;;;

Link to comment
Share on other sites

Νέες σημερινές μετρήσεις: ΝΗ3/ΝΗ4: 0 και ΝΟ2: 0... Μην μου πείτε ότι ήρθε ο καιρός να βαλω ψάρια!!!! :hysterical:

Να κάνω την αλλαγή νερού 70-80% αύριο ή να πάρω πρώτα τεστ νιτρικών να βεβαιωθώ ότι έχουν αρχήσει να αυξάνονται;;;

Οπα μη βιαζεσαι.

Λογικα εισαι ετοιμη αλλα ΝΟ3 ποσα εχεις?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οπα μη βιαζεσαι.

Λογικα εισαι ετοιμη αλλα ΝΟ3 ποσα εχεις?

Δεν έχω πάρει τεστ ΝΟ3 γιατί τότε που πήγα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται ακόμα...

Να πάω αύριο να αγοράσω και να περιμένω 3-4 μέρες ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ψάρια στο ενυδρείο! Σήμερα απέκτησα 5 πανέμορφα platty! Ένα αρσενικό και 4 θυληκά (αν και δεν συμφωνώ με την ιδέα του χαρεμιού που δημιούργησα... :hysterical: )!

Επίσης, σήμερα ξαναείδα το σαλιγκαράκι που είχα χάσει τότες μέρες και έχει μεγαλώσει αρκετά καθώς και άλλα 2 ή 3 μικροσκοπικά σαλιγκαράκια... Βλέπω να γεμίζω από δαύτα...!

Ερώτηση: Ποια είπαμε ότι είναι τα σημάδια ότι ένα θυληκό platty είναι έγκυος; Ενημερωτικά!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Μια φωτογραφία απο τα ψαράκια σου;

Τα θυληκά γκάπυ όταν είναι έγγυα φουσκώνουν (προφανώς) και σχηματίζεται ένα καφέ τριγωνάκι προς τα πίσω. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα γίνεται και με τα platty.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Μια φωτογραφία απο τα ψαράκια σου;

Τα θυληκά γκάπυ όταν είναι έγγυα φουσκώνουν (προφανώς) και σχηματίζεται ένα καφέ τριγωνάκι προς τα πίσω. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα γίνεται και με τα platty.

Λοιπόν, περισσότερες πληροφορίες και νέα:

Τα ψαράκια μου χθές, που ήταν η πρώτη τους μέρα ήταν πολύ φοβισμένα και καθόλου ζωηρά... Σήμερα ευτυχώς είναι κινητικότατα και ζωηρότατα... Έχουν ήδη βρει το αγαπημένο τους μέρος στο ενυδρείο και είναι μια χαρά :ooh2: !

Επίσης ,χθες μου φάνηκε ότι μία από τις θυληκές ήταν κάπως παραφουσκωμένη, αλλά δεν ήξερα σίγουρα αν ήταν έγκυος οπότε την άφησα... Σήμερα λοιπόν είδα 2 (ή παραπάνω μικροσκοπικά διαφανή ψαράκια!!!!!! :hysterical: ) Ε ναι λοιπόν, είχαμε γέννα από την πρώτη κιόλας μέρα... Βέβαια δεν ξέρω ποια θα είναι η τύχη των μικρών αυτών καθ'ότι δεν πρόλαβα να τα βάλω σε γεννήστρα και τώρα μου είναι αδύνατον ακόμη και να τα δω, πόσο μάλλον να τα πιάσω... Βέβαια εκείνο το ψαράκι μου φαίνεται ακόμη φουσκωμένο και λίγο μαύρο στην κοιλιά... Υπάρχει περίπτωση να ξαναγεννήσει; Να την βάλω σε γεννήστρα ή δεν έχει νόημα πλέον; (σόρρυ αν ειναι χαζή η ερώτηση αλλά είμαι λίγο άσχετη...)!

Όσο για φωτό αν και δεν είναι πολύ εύκολο να τα προλάβω, κάτι έκανα!

post-16263-1259403683_thumb.jpgpost-16263-1259403701_thumb.jpgpost-16263-1259403717_thumb.jpgpost-16263-1259403731_thumb.jpgpost-16263-1259403749_thumb.jpgpost-16263-1259403762_thumb.jpg

Βάζω και δύο από εκείνο που νομίζω ότι είναι έγκυος να το δουν οι πιο έμπειροι και να μου πουν... :bowdown: Λοιπόν;

post-16263-1259403779_thumb.jpgpost-16263-1259403791_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, να σου ζήσουν και τα μωράκια!

Ευχαριστώωωω! Το ελπίζω... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ψαρακια σου!! μπραβο!! Οσο για το ψαρακι σου (το εγκυος) απ οσο μπορω να διακρυνω δεν νομιζω να χει αλλα ψαρακια στην κοιλια του.. Παντως να σαι σιγουρη οτι την εγκυμοσυνη θα την καταλαβεις την επομενη φορα.. Τα platy τα ξεχωριζεις αν ειναι εγκυος η οχι πολυ πιο ευκολα απ τα υπολοιπα ζωοτοκα (guppy xiphophorus.. κ.α).. μιλαω απο πρωσοπικη εμπειρια,.. (θα νομιζεις οτι το ψαρι παραφαγε και ειναι ετοιμο να σκασει.. :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα ψαρακια σου!! μπραβο!! Οσο για το ψαρακι σου (το εγκυος) απ οσο μπορω να διακρυνω δεν νομιζω να χει αλλα ψαρακια στην κοιλια του.. Παντως να σαι σιγουρη οτι την εγκυμοσυνη θα την καταλαβεις την επομενη φορα.. Τα platy τα ξεχωριζεις αν ειναι εγκυος η οχι πολυ πιο ευκολα απ τα υπολοιπα ζωοτοκα (guppy xiphophorus.. κ.α).. μιλαω απο πρωσοπικη εμπειρια,.. (θα νομιζεις οτι το ψαρι παραφαγε και ειναι ετοιμο να σκασει.. :hysterical: )

Ευχαριστώ! Πάντως έτσι ήταν και χθές... Δεν ήταν πιο φουσκωμένο... Τι να πω; Αν δεν ήταν έγκυος τότε που εμφανίστηκε αυτό το ψαράκι σήμερα(αν είναι ένα δηλαδή κι όχι περισσότερα...);;; :bowdown:

Τέλος πάντων, αν και δεν μπορώ να το δω πολύ παρα μόνο για λίγα δευτερόλεπτα κάθε φορά που εμφανίζεται φαίνεται πολύ έξυπνο και γρήγορο(ας ελπίσουμε ότι δεν θα φαγωθεί... :ooh2: )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Πάντως έτσι ήταν και χθές... Δεν ήταν πιο φουσκωμένο... Τι να πω; Αν δεν ήταν έγκυος τότε που εμφανίστηκε αυτό το ψαράκι σήμερα(αν είναι ένα δηλαδή κι όχι περισσότερα...);;; :bowdown:

Τέλος πάντων, αν και δεν μπορώ να το δω πολύ παρα μόνο για λίγα δευτερόλεπτα κάθε φορά που εμφανίζεται φαίνεται πολύ έξυπνο και γρήγορο(ας ελπίσουμε ότι δεν θα φαγωθεί... :ooh2: )

Να ξερεις οτι τα ψαρακια σου μπορει να κανουν και δυο μερες να γεννησουν τα μικρα(ενα guppy, μεγαλο βεβαια σε μεγεθος, ξεκινησε να γενναει απογευμα και τελειωσε την επομενη μερα το βραδυ..).. βεβαια τα βγαζουν λιγα λιγα.. απ την αλλη μπορει να τα βγαλει ολα σε λιγες μονο ωρες.. Οποτε μπορει να ειχε γεννησει τα περισσοτερα στο πετσοπ.. :hysterical:

Υγ. Μιλαω παντα απο προσωπικη εμπειρια..(ασχολουμαι με τα συγκεκριμενα ψαρακια μονο 10 μηνες.. Μπορει να λεω και κατι λαθος :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην τα βάλεις σε γεννήστρα. Δημιουργούνται πολλά σωματικά προβλήματα στα μικρά και η θυληκια στρεσσάρεται πολυ...

Γι'αυτό λέγαμε πυκνή βλάστηση :thumbup:

Παντως, όντως όμορφα ψαράκια διάλεξες, και μην ανησυχείς για την επιβιώση των μικρών... Σε λίγο θα ανησυχεις για το αν έχεις αρκετό χώρο στο ενυδρείο!!! :hysterical::ooh2::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι τα ψαρακια σου μπορει να κανουν και δυο μερες να γεννησουν τα μικρα(ενα guppy, μεγαλο βεβαια σε μεγεθος, ξεκινησε να γενναει απογευμα και τελειωσε την επομενη μερα το βραδυ..).. βεβαια τα βγαζουν λιγα λιγα.. απ την αλλη μπορει να τα βγαλει ολα σε λιγες μονο ωρες.. Οποτε μπορει να ειχε γεννησει τα περισσοτερα στο πετσοπ.. :bowdown:

Υγ. Μιλαω παντα απο προσωπικη εμπειρια..(ασχολουμαι με τα συγκεκριμενα ψαρακια μονο 10 μηνες.. Μπορει να λεω και κατι λαθος :D )

To φαντάστηκα ότι θα κάνουν κάμποσες ώρες (ή και μέρες) για να γεννήσουν... Βέβαια επειδή τα μικρά κρύβονται δεν έχω ιδέα πόσα έχω αυτή τη στιγμή... :thumbup: Θα δείξει!

Αλήθεια, πόσα περίπου ψάρια βγαίνουν σε κάθε γέννα ζωοτόκων;

Καλύτερα να μην τα βάλεις σε γεννήστρα. Δημιουργούνται πολλά σωματικά προβλήματα στα μικρά και η θυληκια στρεσσάρεται πολυ...

Γι'αυτό λέγαμε πυκνή βλάστηση :D

Παντως, όντως όμορφα ψαράκια διάλεξες, και μην ανησυχείς για την επιβιώση των μικρών... Σε λίγο θα ανησυχεις για το αν έχεις αρκετό χώρο στο ενυδρείο!!! :hysterical::thumbdown::D

Μα μίλησα με τον Nidal και μου είπε ότι η μόνη λύση αν θέλω να κρατήσω μικρά είναι η γεννήστρα... :thumbdown:

Πάντως τελικά ευτυχώς που δεν έβαλα πολύ πυκνή βλάστηση... Εδώ με τα φυτά που έχω τώρα (4 ρίζες ανούμπια, 3 cabomba και αρκετές valisneria) και δεν μπορώ ούτε να τα δω τα μικρά... πόσο μάλλον αν είχα περισσότερα φυτά μέσα...

Ευχαριστώ! Και μακάρι! Έχω βρει ήδη δύο υποψήφιους που θέλουν ψαράκια σε περίπτωση που δεν ξέρω τι να τα κάνω τα μικρά!) :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πόσα περίπου ψάρια βγαίνουν σε κάθε γέννα ζωοτόκων;

Μα μίλησα με τον Nidal και μου είπε ότι η μόνη λύση αν θέλω να κρατήσω μικρά είναι η γεννήστρα... :hysterical:

Ε σε κάθε είδος είναι διαφορετικό. Στα γκάπυ βγαίνουν 20-30. Κάπου εκεί φαντάζομαι και με τα platy....

Δεν νομίζω. Εγώ χωρίς γεννήστρα (αλλα με αρκετό κερατόφυλλο) δεν είχα κανένα πρόβλημα και έχω πάνω απο τα μισά ψάρια της γέννας.........

Καμιά γενική φωτογραφία του ενυδρείου έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ε σε κάθε είδος είναι διαφορετικό. Στα γκάπυ βγαίνουν 20-30. Κάπου εκεί φαντάζομαι και με τα platy....

Δεν νομίζω. Εγώ χωρίς γεννήστρα (αλλα με αρκετό κερατόφυλλο) δεν είχα κανένα πρόβλημα και έχω πάνω απο τα μισά ψάρια της γέννας.........

Καμιά γενική φωτογραφία του ενυδρείου έχεις;

Ε μπορεί να εννοούσε ότι χρειαζεται γεννήστρα για να ζήσουν όλα τα ψαράκια... Τι να πω; Δεν ξέρω... :ooh2:

Φυσικά και έχω φωτογραφία γενική! Έβαλα και μια αφίσα σήμερα παρ'όλο που δεν μου αρέσουν οι αφίσες γενικα, αλλά δεν μου άρεσε να φαίνεται από πίσω ο ροζ τοίχος του δωματίου μου... :hysterical:

Οπότε βάζω μία και ακούω(ή καλύτερα διαβάζω) και γνώμες!

post-16263-1259440609_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες κάποια φυτά ή μου φαίνεται;

Πάντως δεν είναι πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο :hysterical:

Για φόντο μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο σκουρόχρωμο χαρτόνι, όπως μαυρο, καφέ, σκουρο καφε, σκουρο μπλέ, ή μπλε. Δείχνει ωραία έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες κάποια φυτά ή μου φαίνεται;

Πάντως δεν είναι πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο :hysterical:

Για φόντο μπορείς να δοκιμάσεις και κάποιο σκουρόχρωμο χαρτόνι, όπως μαυρο, καφέ, σκουρο καφε, σκουρο μπλέ, ή μπλε. Δείχνει ωραία έτσι.

Όχι δεν έβγαλα... Αντιθέτως! Πρόσθεσα 2 cabomba. Απλά μάλλον με την αφίσα δεν πολυξεχωρίζουν τα αληθινά φυτά...

Το ξέρω ότι δεν είναι πυκνοφυτεμένο το ενυδρείο... Δεν μου αρέσει να είναι πνιγμένο στα φυτά. Κι επίσης... θέλω να τα βλέπω τα ψάρια μου και αν τα παρακολουθώ. Εδώ κρύβονται τώρα... πόσο μάλλον αν είχε παραπάνω φυτά μέσα!

Θα το δοκιμάσω αυτό με το χαρτόνι μπας και είναι κάπως πιο φυσικό το αποτέλεσμα! :ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Πόση τροφή περίπου χρειάζονται τα 5 platties που έχω και πόσες φορές την ημέρα;

Προς το παρόν τους ρίχνω μία φορά την ημέρα μία περίπου "τσιμπιά" αλλά βλέπω ότι διαρκώς πεινάνε και ψάχνουν στην επιφάνεια για φαί... (μέρχι και το καημένο το σαλιγκαράκι τσίμπησαν πάνω στην πείνα τους... :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, γενικώς τα ψαρια, όσο μπορούν να φάνε θα φάνε. Και όλο του κουτάκι να έριχνες θα το φάνε. Ο γενικός κανόνας είναι να ρίχνεις όση τροφή καταναλώνεται σε 1-2 λεπτα. Να ταϊζεις δύο με τρείς φορές την μέρα.

Α και κάποιο μια μέρα την εβδομάδα δεν ρίχνουν καθόλου φαϊ. Δίαιτα :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, γενικώς τα ψαρια, όσο μπορούν να φάνε θα φάνε. Και όλο του κουτάκι να έριχνες θα το φάνε. Ο γενικός κανόνας είναι να ρίχνεις όση τροφή καταναλώνεται σε 1-2 λεπτα. Να ταϊζεις δύο με τρείς φορές την μέρα.

Α και κάποιο μια μέρα την εβδομάδα δεν ρίχνουν καθόλου φαϊ. Δίαιτα :ooh2:

2-3 φορές ε;;; Καλά το φαντάστηκα ότι μάλλον δεν χορταίνουν τα καημένα... Μια φορά τα τάιζα τη μέρα κι αυτή δεν τους έριχνα πάρα πολύ γιατί είχα ακούσει αυτό που λες, ότι όσο και να τους ρίχνεις το τρώνε...! Ωραία θα τους βγάλω πρόγραμα υγιεινής διατροφής!!! :bowdown:

Α επίσης, τα 2 μου νεογέννητα χαίρουν άκρας υγείας! Τα είδα πριν λίγο! Είναι πανέμορφα... :hysterical: Αλήθεια αυτά θα προλαβαίνουν να τρώνε καθόλου τροφή ή πρέπει να κάνω κάτι ειδικό; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...