Jump to content

Νέο ενυδρείο, αρχάρια κάτοχος...


Marmaths

Recommended Posts

Οχι αυτα τα δυο ειναι κανονικα ενυδρεια με ψαρια απλα εχουν και σαλιγγαρια.

Για σκετο σαλιγγαροενυδρειο (applesnail και physa), εχω αλλο 20λιτρο με φιλτρο χωρις θερμαντηρα ομως.

Φιλτρο γιατι τα applsnail σε τελικο μεγεθος δεν ειναι σαλιγγαρακια, υπολογιζονται στην ιχθυοφορτωση (σαν ενα μικρο ψαρι) με του ρυπους που εχουν.

Αυτά βέβαια είναι και πιο μεγάλα όπως είδα... Καμμία σχέση με τις δικές μου τις ψείρρες... Αλήθεια πιστεύεις ότι αυτά τα σαλιγκάρια θα έχουν πρόβλημα αν τα βάλω σε βαζάκι χωρία φίλτρο;

Και μια ερώτηση (απλά ερώτηση έτσι:) θα μπορούσα να βάλω κανένα ψάρι μόνο του εκεί μέσα να ομορφύνει λίγο; Απλή ερώτηση επαναλαμβάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτά βέβαια είναι και πιο μεγάλα όπως είδα... Καμμία σχέση με τις δικές μου τις ψείρρες... Αλήθεια πιστεύεις ότι αυτά τα σαλιγκάρια θα έχουν πρόβλημα αν τα βάλω σε βαζάκι χωρία φίλτρο;

Και μια ερώτηση (απλά ερώτηση έτσι:thumbup: θα μπορούσα να βάλω κανένα ψάρι μόνο του εκεί μέσα να ομορφύνει λίγο; Απλή ερώτηση επαναλαμβάνω...

Στο βαζάκι? :)

Link to comment
Share on other sites

Στο βαζάκι? :)

Μπα ε; (σκεφτόμουν κάνα μονομάχο ας πούμε που στα πετ σοπ τον έχουν σε ποτήρι...) Πόσα λίτρα θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχω μια προχειρη φωτο απο τα δυο ενυδρειακια (ημιτελη) αλλα δεν φαινονται τα μικρα σαλιγγαρια

20090928003b.jpg

Εδω φαινονται καπως τα planorbis (σαν τα δικα σου) στο πλαινο τζαμι του μικρου

20091207002.jpg

Εδω αριστερα βλεπεις και αποβλητα απο δυο applesnails

20091101004b.jpg

Aυτο ειναι το ενα 50αρι ενυδρειο (για καραντινα το χρησιμοποιω για μικρα ψαρια (cardinals corydoras) πριν τα βαλω στο μεγαλο ενυδρειο.

P9070081b_resizeb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπα ε; (σκεφτόμουν κάνα μονομάχο ας πούμε που στα πετ σοπ τον έχουν σε ποτήρι...) Πόσα λίτρα θέλει;

Μπορεί να την παλεύει, με νύχια και με δόντια, και να ζεί στα ποτήρια των διάφορων μαγαζιών αλλά ένα ενυδρειάκι 40 λίτρα πιστεύω θα ήταν καλύτερα. Είναι κρίμα να τον πάρεις από ένα μικρό ποτήρι και να τον βάλεις σε ένα λίγο μεγαλύτερο βάζο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα ε; (σκεφτόμουν κάνα μονομάχο ας πούμε που στα πετ σοπ τον έχουν σε ποτήρι...) Πόσα λίτρα θέλει;

Στο βαζακι μικρα σαν του τσουμ εγω δεν εχω διατηρησει για να ξερω.

Ο τσουμ μπορει να σου πει πληροφοριες, ποσο καιρο τα εχει εκει, αν ειχε προβλημτα, τι φροντιδα θελουν,

Οταν στηνουμε ενα συστημα με ζωες καλο ειναι να σκεφτομαστε και τις περιοδους που θα λειπουμε απο το σπιτι, αν θα αντεξουν.

πχ το καλοκαιρι

Για ψαρι ξεχνα το σε βαζο.

Και για μονομαχο.

Οι πετσοπαδες τα βαζουν εκει γιατι δεν τους νοιαζει ή/και δεν εχουν χωρο ή/και δεν θα τα κρατησουν για πολυ παρα μονο μεχρι να τα πουλησουν,

Και τα ακουνε απο τους χομπυστες για αυτην την πρακτικη, και προτιμαμε να τα αγοραζουμε απο πετσοπ που τα κρατανε σε ενυδρεια.

Για μονομαχοενυδρειο για νεο χομπυστα λεω 25 λιτρα μινιμουμ (κια παλι με προσοχη γιατι ειναι ευκολο να "χαλασει" το νερο σε τοσο μικρη ποσοτητα).

Φιλτρακι και θερμαντηρας απαραιτητα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να την παλεύει, με νύχια και με δόντια, και να ζεί στα ποτήρια των διάφορων μαγαζιών αλλά ένα ενυδρειάκι 40 λίτρα πιστεύω θα ήταν καλύτερα. Είναι κρίμα να τον πάρεις από ένα μικρό ποτήρι και να τον βάλεις σε ένα λίγο μεγαλύτερο βάζο.

Στο βαζακι μικρα σαν του τσουμ εγω δεν εχω διατηρησει για να ξερω.

Ο τσουμ μπορει να σου πει πληροφοριες, ποσο καιρο τα εχει εκει, αν ειχε προβλημτα, τι φροντιδα θελουν,

Οταν στηνουμε ενα συστημα με ζωες καλο ειναι να σκεφτομαστε και τις περιοδους που θα λειπουμε απο το σπιτι, αν θα αντεξουν.

πχ το καλοκαιρι

Για ψαρι ξεχνα το σε βαζο.

Και για μονομαχο.

Οι πετσοπαδες τα βαζουν εκει γιατι δεν τους νοιαζει ή/και δεν εχουν χωρο ή/και δεν θα τα κρατησουν για πολυ παρα μονο μεχρι να τα πουλησουν,

Και τα ακουνε απο τους χομπυστες για αυτην την πρακτικη, και προτιμαμε να τα αγοραζουμε απο πετσοπ που τα κρατανε σε ενυδρεια.

Για μονομαχοενυδρειο για νεο χομπυστα λεω 25 λιτρα μινιμουμ (κια παλι με προσοχη γιατι ειναι ευκολο να "χαλασει" το νερο σε τοσο μικρη ποσοτητα).

Φιλτρακι και θερμαντηρας απαραιτητα.

Δίκιο έχετε! Την είχα φανταστεί την απάντηση για να είμαι ελικρινής! Ξαναγυρνάμε λοιπόν στην ιδέα του βαζακίου με σαλιγκάρια μόνο μέσα ή κάπως μεγαλύτερο ενυδρειάκι με φίλτρο αν θέλουμε και ψάρια... (αν και δεν νομίζω...) Όσο για τις φωτό σου καμμία σχέση! Τα δικά σου σαλιγκάρια (εκτός από τα planorbis) είναι τεράστια...

Όσο για το καλοκαίρι που λες...αλήθεια τι κάνουμε για να μην ζεσταίνεται υπερβολικά το νερό και ειδικά αν δεν είμαι στο σπίτι (που δεν είμα συνήθως...); Υπάρχει καμμιά συσκευή ή κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να στηνεις ενυδρειο με ψαρια για να βαζεις τα σαλιγγαρακια γιατι δεν τα αφηνεις εκει που ειναι τωρα? :):thumbup::band:

Μπορεις να βαλεις μια γυαλα ή βαζακι και να δοκιμασεις οπως ο τσουμ.

Δες τις πληροφοριες που δινει.

Οσο για το καλοκαιρι. γυρω στην ανοιξη (μαρτη απριλη) ξεκινας τις κατασκευες.

Ψυξη σε Rio 180 High-lite

Τοποθετηση ανεμιστηρα απο Pc σε 45λιτρο μονομαχοενυδρειο

Σύστημα ψύξης-θέρμανσης..., σε Cayman 110 Scenic με χρήση Eliwell Ic915

Εως τις ετοιμες λυσεις (αλλα για ανοιχτα καπακια σε ενυδρεια χωρις ψαρια που πηδανε)

http://i256.photobucket.com/albums/hh176/X...is/DSC09058.jpg

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=aquariu...tpos=&gbr=1

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να στηνεις ενυδρειο με ψαρια για να βαζεις τα σαλιγγαρακια γιατι δεν τα αφηνεις εκει που ειναι τωρα? :band::thaman::thaman:

Μπορεις να βαλεις μια γυαλα ή βαζακι και να δοκιμασεις οπως ο τσουμ.

Δες τις πληροφοριες που δινει.

Οσο για το καλοκαιρι. γυρω στην ανοιξη (μαρτη απριλη) ξεκινας τις κατασκευες.

Ψυξη σε Rio 180 High-lite

Τοποθετηση ανεμιστηρα απο Pc σε 45λιτρο μονομαχοενυδρειο

Σύστημα ψύξης-θέρμανσης..., σε Cayman 110 Scenic με χρήση Eliwell Ic915

Εως τις ετοιμες λυσεις (αλλα για ανοιχτα καπακια σε ενυδρεια χωρις ψαρια που πηδανε)

http://i256.photobucket.com/albums/hh176/X...is/DSC09058.jpg

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=aquariu...tpos=&gbr=1

Μα για τα σαλιγκαράκια θα είναι κυρίως, απλά είπα για το ψάρι μήπως και ομόρφαινε λίγο οπτικά... Αλλά αφού δεν γίνεται δεν πρόκειται να ταλαιπωρήσω το ψαράκι...

Δεν φανταζόμουν ότι γίνονται ολόκληρες κατασκευές με ανεμιστήρες! Χμμμμ... :hysterical:

Λοιπόν ανεβάζω και μερικές φωτο από τα καινούρια μου ψαράκια:

post-16263-1260211664_thumb.jpgpost-16263-1260211699_thumb.jpg

Καθώς και μερικές από τα μικρά μου που τώρα που μεγάλωσαν λίγο φαίνονται πιο καθαρα:

post-16263-1260211772_thumb.jpgpost-16263-1260211720_thumb.jpgpost-16263-1260211682_thumb.jpgpost-16263-1260211789_thumb.jpg

(καθόμουν κάμποση ώρα μπροστά στο τζάμι με τη φωτογραφική στο χέρι να τα περιμένω να σκάσουν μύτη αλλά μάλλον άξιζε... :):thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Στο βαζακι μικρα σαν του τσουμ εγω δεν εχω διατηρησει για να ξερω.

Ο τσουμ μπορει να σου πει πληροφοριες, ποσο καιρο τα εχει εκει, αν ειχε προβλημτα, τι φροντιδα θελουν,

:hysterical::):hysterical::thumbup::buttrock::band:

Ημαρτον!!! Πληροφορίες....

Λοιπόν

Υλικά:

βαζάκι 0.7 λίτρα....

λίγο περισσευουμενο χαλικι

ασπρες πετρουλες

Κατι για να καλύπτεις την επιφάνεια. Εγώ έχω το εσωτερικό κομμάτι μιας θήκης CD. Εκεί που "κουμπώνει" ο δίσκος δηλαδή. Φτάνει για να καλύψει το βαζάκι, αλλα έχει και μια τρύπα για αερισμό.

Απαραίτητο κάποιο κάλυμμα γιατί, τα δικά μου τουλάχιστον, κόβουν βόλτες. Ένα το έιχα βρεί να έχει διανύσει απόσταση περίπου 1 -1.5 μέτρα....

Οι πετρούλες πλέον χάθηκαν. Πήγαν κάτω απο το χαλίκι ώς πιο χοντρές....

φυτά:

οτι σπασμενα η ψιλοσαπισμένα φύλλα βγάζεις απο το ενυδρείο τα ρίχνεις μέσα.

σαλιγκάρια:

εγω προσωπικά, επειδή μου έκοβαν κομμάτια το κερατόφυλλο και ανοιγαν τρύπες στην κρυπτοκορίνα μου, όποιο έβρισκα το τσιμπούσα με μια λαβίδα που έχω και το έβαζα μέσα

διατήρηση:

Γενική Τακτική: όποτε θυμάσαι :thaman:

-οποτε θυμάσαι ρίχνεις λίγο τροφή μεσα (π.χ. granules)

-όποτε θυμάσαι αλλάζεις νερό. εγώ το βγάζω σχεδόν όλο με μια σύριγγα και μετά βάζω καθαρό

-καθε... όποτε θυμάσαι... κλασσικά :thaman: , βγάζεις όσα σαλιγκάρια μπορείς να βρείς, και ρίχνεις ένα καλό πλυσιμο πολλές φορες κατω απο την βρύση να φύγουν τα πολλά πολλά απόβλητα.

Η τακτική αυτή είναι όμως, όπως είπα διατήρηση και όχι... οτιδήποτε άλλο. Εγώ τα έχω εκεί επειδή δεν έχω κάπου αλλού να τα βάλω και επείδη δεν θέλω να τα σκοτώσω. Πληροφοριακά εμένα αναπαραγονται εκεί μεσα :buttrock: . Καθε τοσο υπάρχουν ζελε με αυγά.

Φωτογραφία σε λιγάκι. :thumbup:

Υ.Γ. Σπύρο πόσο καιρό έχεις τα apple σου; Εγώ μόλις πήρα απο τον Nikoloutso κάποια, και είναι μεταξύ 0.5 και 1 εκατοστό.

Ένα μεγάλο σαλιγκάρι κοντά στο screwcumber τι είδος είναι; Φαίνεται τεράστιο στην φωτογραφία ή έτσι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σμικρύνσεις. Κάνε κλίκ για μεγάλες :thumbup:

th_DSC02291.jpg th_DSC02292.jpg th_DSC02293.jpg th_DSC02295.jpg th_DSC02296.jpg th_DSC02297.jpg

Ιδου το θαύμα μου :)

Link to comment
Share on other sites

:hysterical::):buttrock::thumbup::buttrock::band:

Ημαρτον!!! Πληροφορίες....

Λοιπόν

Υλικά:

βαζάκι 0.7 λίτρα....

λίγο περισσευουμενο χαλικι

ασπρες πετρουλες

Κατι για να καλύπτεις την επιφάνεια. Εγώ έχω το εσωτερικό κομμάτι μιας θήκης CD. Εκεί που "κουμπώνει" ο δίσκος δηλαδή. Φτάνει για να καλύψει το βαζάκι, αλλα έχει και μια τρύπα για αερισμό.

Απαραίτητο κάποιο κάλυμμα γιατί, τα δικά μου τουλάχιστον, κόβουν βόλτες. Ένα το έιχα βρεί να έχει διανύσει απόσταση περίπου 1 -1.5 μέτρα....

Οι πετρούλες πλέον χάθηκαν. Πήγαν κάτω απο το χαλίκι ώς πιο χοντρές....

φυτά:

οτι σπασμενα η ψιλοσαπισμένα φύλλα βγάζεις απο το ενυδρείο τα ρίχνεις μέσα.

σαλιγκάρια:

εγω προσωπικά, επειδή μου έκοβαν κομμάτια το κερατόφυλλο και ανοιγαν τρύπες στην κρυπτοκορίνα μου, όποιο έβρισκα το τσιμπούσα με μια λαβίδα που έχω και το έβαζα μέσα

διατήρηση:

Γενική Τακτική: όποτε θυμάσαι :thaman:

-οποτε θυμάσαι ρίχνεις λίγο τροφή μεσα (π.χ. granules)

-όποτε θυμάσαι αλλάζεις νερό. εγώ το βγάζω σχεδόν όλο με μια σύριγγα και μετά βάζω καθαρό

-καθε... όποτε θυμάσαι... κλασσικά :thaman: , βγάζεις όσα σαλιγκάρια μπορείς να βρείς, και ρίχνεις ένα καλό πλυσιμο πολλές φορες κατω απο την βρύση να φύγουν τα πολλά πολλά απόβλητα.

Η τακτική αυτή είναι όμως, όπως είπα διατήρηση και όχι... οτιδήποτε άλλο. Εγώ τα έχω εκεί επειδή δεν έχω κάπου αλλού να τα βάλω και επείδη δεν θέλω να τα σκοτώσω. Πληροφοριακά εμένα αναπαραγονται εκεί μεσα :thumbup: . Καθε τοσο υπάρχουν ζελε με αυγά.

Φωτογραφία σε λιγάκι. :thumbup:

Υ.Γ. Σπύρο πόσο καιρό έχεις τα apple σου; Εγώ μόλις πήρα απο τον Nikoloutso κάποια, και είναι μεταξύ 0.5 και 1 εκατοστό.

Ένα μεγάλο σαλιγκάρι κοντά στο screwcumber τι είδος είναι; Φαίνεται τεράστιο στην φωτογραφία ή έτσι είναι;

Χμμμ...ενδιαφέρουσα τακτική δεν μπορώ να πω! Τελικά το βαζάκι σου παραείναι μικρό...το είχα στο μυαλό μου κάπως μεγαλύτερο... Επίσης τα σαλιγκάρια σου είναι πολύ μεγαλύτερα! Τώρα που το σκέφτομαι λίγο καλύτερα δεν πιστεύω να βγαίνουν έξω τα δικά μου γιατί και τώρα στο ενυδρείο δεν βγαίνουν ποτέ έξω από την επιφάνεια του νερού όταν περπατάνε πάνω στο τζάμι...

Πάντως το δικό μου έχω σκοπό να είναι λίγο μεγαλύτερο (αν βρω)! Πολύ ωραίες οι φωτό σου... Εγώ προτιμώ βέβαια να μην υπάρχουν φυτά στην επιφάνεια...

Μια ερώτηση...αυτό το βγάζω όσα σαλιγκάρια βρω και το βάζω κάτω από την βρύση μου φαίνεται λίγο...κάπως! Τι γίνεται με όσα σαλιγκάρια δεν βρω;;; :hysterical:

Επίσης πως γίνεται να σου έχουν γεμίσει τα φυτά τρύπες; Τα δικά σου τρώνε τα φύλλα; Γιατί τα δικά μου (προς το παρόν τουλάχιστον) είναι εντελώς ακίνδυνα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ανεβάζω και μερικές φωτο από τα καινούρια μου ψαράκια:

Καθώς και μερικές από τα μικρά μου που τώρα που μεγάλωσαν λίγο φαίνονται πιο καθαρα:

(καθόμουν κάμποση ώρα μπροστά στο τζάμι με τη φωτογραφική στο χέρι να τα περιμένω να σκάσουν μύτη αλλά μάλλον άξιζε... :):thumbup: )

Πολυ ομορφα τα ψαρια και ακομα πιο πολυ τα μωρα.

Προτεινω να δοκιμασεις (αν θελεις να κρατησεις την αφισα και να μη βαλεις μαυρο χαρτονι) να αλοιψεις με λαδι την πλατη και να "κολλησεις" πανω της την αφισα για να φαινεται ενα με το ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Σπύρο πόσο καιρό έχεις τα apple σου; Εγώ μόλις πήρα απο τον Nikoloutso κάποια, και είναι μεταξύ 0.5 και 1 εκατοστό.

Ένα μεγάλο σαλιγκάρι κοντά στο screwcumber τι είδος είναι; Φαίνεται τεράστιο στην φωτογραφία ή έτσι είναι;

Τα μεγαλα ειναι ευγενικη προσφορα απο Koing Koing που τα εφερε απο το upper rio Halkida.

Ειναι τερατακια μπορω να πω, τρωνε και καλα.

Τωρα εχω αλλα 4 απο Νικολουτσο που μεγαλωνουν.

Golden Applesnail ειναι ολα, το ενα μεγαλο εχει μετακομισει στο Lido του γουλανδρη που ειχε γεμισει πολυ αλγη απο λαθος χειρισμο στο γραφειο με τα φωτα, και μπορω να πω το εχει καθαρισει κατα 80%.

Θα πανε για ενισχυσεις και 2-3 απο τα μικρα (οταν μεγαλωσουν λιγο ακομα, να μην εχουμε κανενα μαμ απο τα χρυσοψαρα) και θα κρατησω το μεγαλο του κοινγκ με 1-2 ακομα μικρα, για να ανακατευεται και το αιμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα τα ψαρια και ακομα πιο πολυ τα μωρα.

Προτεινω να δοκιμασεις (αν θελεις να κρατησεις την αφισα και να μη βαλεις μαυρο χαρτονι) να αλοιψεις με λαδι την πλατη και να "κολλησεις" πανω της την αφισα για να φαινεται ενα με το ενυδρειο.

Ευχαριστώ πολύ!

Έχω στα άμεσα σχέδιά μου να βάλω χαρτόνι για να το δοκιμάσω βασικά κι αν δεν μ'αρέσει θα ξαναβάλω την αφίσα...Ευχαριστώ για τη συμβουλή (και απορούσα τι επρεπε να κάνω με αυτό το θέμα...) :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαλα ειναι ευγενικη προσφορα απο Koing Koing που τα εφερε απο το upper rio Halkida.

Ειναι τερατακια μπορω να πω, τρωνε και καλα.

Τωρα εχω αλλα 4 απο Νικολουτσο που μεγαλωνουν.

Golden Applesnail ειναι ολα, το ενα μεγαλο εχει μετακομισει στο Lido του γουλανδρη που ειχε γεμισει πολυ αλγη απο λαθος χειρισμο στο γραφειο με τα φωτα, και μπορω να πω το εχει καθαρισει κατα 80%.

Θα πανε για ενισχυσεις και 2-3 απο τα μικρα (οταν μεγαλωσουν λιγο ακομα, να μην εχουμε κανενα μαμ απο τα χρυσοψαρα) και θα κρατησω το μεγαλο του κοινγκ με 1-2 ακομα μικρα, για να ανακατευεται και το αιμα.

Ειμουν σιγουρος πως πηγαν στα καλυτερα χερια...:)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση...αυτό το βγάζω όσα σαλιγκάρια βρω και το βάζω κάτω από την βρύση μου φαίνεται λίγο...κάπως! Τι γίνεται με όσα σαλιγκάρια δεν βρω;;; :)

Επίσης πως γίνεται να σου έχουν γεμίσει τα φυτά τρύπες; Τα δικά σου τρώνε τα φύλλα; Γιατί τα δικά μου (προς το παρόν τουλάχιστον) είναι εντελώς ακίνδυνα!

Είναι άλλο είδος τα δικά μου και τα δικά σου. Καποιοι λένε οτι τα δικά μου δεν τρώνε, αλλοι λένε οτι τρώνε. Οπότε, δεν το διακυνδυνεύω. Να σου πω την αλήθεια, όταν τα έβγαλα, (κυρίως τα μεγαλύτερα), σταμάτησαν οι τρύπες στην κρυπτοκορίνα και το κερατόφυλλο σταμάτησε να κόβεται κομμάτια....

Τα μεγαλα ειναι ευγενικη προσφορα απο Koing Koing που τα εφερε απο το upper rio Halkida.

Ναι αλλα τι είδος είναι; Σαν Planorbis φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τι είδος είναι; Σαν Planorbis φαίνεται.
Τα μεγαλα ειναι τα Golden applesnail στις φωτο

Εδω σε ακροβατικο που το εκπαιδευεω να μαθει http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0091101006b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο είδος τα δικά μου και τα δικά σου. Καποιοι λένε οτι τα δικά μου δεν τρώνε, αλλοι λένε οτι τρώνε. Οπότε, δεν το διακυνδυνεύω. Να σου πω την αλήθεια, όταν τα έβγαλα, (κυρίως τα μεγαλύτερα), σταμάτησαν οι τρύπες στην κρυπτοκορίνα και το κερατόφυλλο σταμάτησε να κόβεται κομμάτια....

Ε άρα προφανώς...τρώνε! Δεν φαντάζομαι να χρειάζεσαι κι άλλες αποδείξεις!

Τα μεγαλα ειναι τα Golden applesnail στις φωτο

Εδω σε ακροβατικο που το εκπαιδευεω να μαθει http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0091101006b.jpg

Φοβερή η τελευταία φωτό! Να το μάθεις να κάνει και καμμιά αλλαγή νερού μην κουράζεσαι! (απορώ πως προλαβαίνεις με τόσα ενυδρεία... :) )

Λοιπόν έβαλα σήμερα μπλε χαρτόνι πίσω από το ενυδρείο: post-16263-1260289772_thumb.jpg

Καλύτερα;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαλα ειναι τα Golden applesnail στις φωτο

Εδω σε ακροβατικο που το εκπαιδευεω να μαθει http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...0091101006b.jpg

Σπυρο δεν χρειαζονται αλλη προπονηση νομιζω...

Τα Σαλιγκαρια προερχονται απο τον γνωστο Ninja και SnailMaster Stormtrouper..Στην συνεχεια περασαν στα δικα μου χερια οπου περασαν απο ειδικες δοκιμασιες και εγιναν Master στην καταπολεμηση των Pleco..Eπεισης μαθανε το περπατημα στην επιφανεια του νερου χρησιμοποιωντας το μυστικο τους οπλο Αστερακια-Σατανικη Φακη.

Υ.Γ Υπαρχει πλουσιο φωτογραφικο απο μυστικες αποστολες και απο ωρες προπονησης...

Υ.Γ2 Συγνωμη για το offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο δεν χρειαζονται αλλη προπονηση νομιζω...

Τα Σαλιγκαρια προερχονται απο τον γνωστο Ninja και SnailMaster Stormtrouper..Στην συνεχεια περασαν στα δικα μου χερια οπου περασαν απο ειδικες δοκιμασιες και εγιναν Master στην καταπολεμηση των Pleco..Eπεισης μαθανε το περπατημα στην επιφανεια του νερου χρησιμοποιωντας το μυστικο τους οπλο Αστερακια-Σατανικη Φακη.

Υ.Γ Υπαρχει πλουσιο φωτογραφικο απο μυστικες αποστολες και απο ωρες προπονησης...

Υ.Γ2 Συγνωμη για το offtopic :thaman:

:band::)

Πολύ θα ήθελα να δω μερικά από τα κόλπα των σαλιγκαριών σου! Και ιδιαίτερα αυτό με το περπάτημα στην επιφάνεια του νερού (βέβαια εκεί δεν μιλάμε πια για κόλπο, αλλιώς θα έπρεπε να το χαρακτηρίσουμε...!)

Άντε δείξε μας καμμιά φωτό (κι ας είναι και offtopic) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ε άρα προφανώς...τρώνε! Δεν φαντάζομαι να χρειάζεσαι κι άλλες αποδείξεις!

Φοβερή η τελευταία φωτό! Να το μάθεις να κάνει και καμμιά αλλαγή νερού μην κουράζεσαι! (απορώ πως προλαβαίνεις με τόσα ενυδρεία... :) )

Λοιπόν έβαλα σήμερα μπλε χαρτόνι πίσω από το ενυδρείο: post-16263-1260289772_thumb.jpg

Καλύτερα;;;

Πολύ καλύτερα με το χαρτόνι κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχει μια απο τις μυστικες επιθεσεις με στοχο την εξολοθρευση ενος Pleco...(Για να συγκρινεται την μυικη μαζα του Σαλιγκαριου απλα σκευτειτε πως ο Pleco ειναι 25 cm).

Δυστιχως δεν μπορω να βρω αυτες που περπατανε αναποδα... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερα με το χαρτόνι κατά τη γνώμη μου.

:):thumbup::band:

Οκ! Με πείσατε! Το κρατάμε!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...